Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#55
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Mi-am luat gibellini,in seara asta il testez,cu toate ca luni seara m-am barbierit si nu prea am barba.

Edited by DrAlban, 29 January 2014 - 19:42.


#56
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Folosesc Gillete Mach 3.

 richelieu, on 28 ianuarie 2014 - 21:54, said:

Chiar rade mai bine....

Si ontopic: Dupa vreo 15 ani de Mach 3, 4, 5, ...11....Wilkinson Quattro...si cam tot ce-a aparut pe piata, am revenit la asa ceva:
http://www.dergepfle...-ziseliert.html
Combinat cu lame Mercury, care sunt de exceptie (si ma barbieresc vreo luna cu una, in medie o data la doua zile), pamatuf de calitate din par de bursuc si un sapun de barbierit pe baza de aloe vera......barbieritul a devenit in sfarsit o placere. SI rezultatele sunt mult peste orice altceva am incercat, exceptand briciul, cu care insa nu m-am barbierit niciodata singur.
Merkur, fara y la sfarsit.
Am cautat si eu de curiozitate.
Nu te tai cu aparate din astea ?
Ce sapun folosesti ?


Eu mi-am luat din par de porc, HJM.
Asta era 30 lei, iar cel de bursuc 65 lei. N-am stiut care-i diferenta. Credeam ca-i in functie de animalul preferat, iar aici porcul a castigat detasat pentru ca-i iubesc carnea.Posted Image
Inainte luasem unul cu 18 lei din Carrefour si l-am facut pulbere de la prima folosire.

#57
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
http://medlive.hotne...-barbierit.html

#58
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Mi-am luat si eu de la naturisti un sapun de ras natural (Nereida SRL), dar nu m-a dat pe spate.
Dupa 5 minute de pamatufeala cu spuma la spray Gillette parca aluneca mai bine aparatul de ras pe fata.
Sapunul contine ulei de nuca, ulei de cocos, palmier, maslimne, floarea soarelui, ricin, lanolina pura, ulei esential de roinita, ulei esential de busuioc.
A costat 7 lei.
Incerc si ceva mai scump daca gasesc.

#59
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
In schimb este foarte bun de spalat pe fata.
Nu irita DELOC ochii.

#60
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 DrAlban, on 29 ianuarie 2014 - 19:41, said:

Mi-am luat gibellini,in seara asta il testez,cu toate ca luni seara m-am barbierit si nu prea am barba.
L-ai testat? Cum a fost?
De care ai luat, ca au 2 modele cei de la LIDL?

Eu as vrea sa am un fel de barba ingrijita, adica sa o tund, nu sa o rad.
Nu stiu spre ce aparat sa ma indrept. De tuns, de ras care sa si tunda. Orice sugestie e binevenita.

De ras de-a lungul timpului m-am ras cu multe, aparatul despre care vorbea Richelieu cu o pagina in spate imi aduce aminte de aparatul tatalui meu. Am avut un aparat similar, dar nu stiu pe unde ar putea fi. As mai incerca, dar nu mai am nici pamatuf.  

Acum folosesc Mach 3, spuma de ras, crema de ras de la Gilette (cea 3in1). Inainte foloseam aftershave, dar ma cam irita uneori,

Am piele  sensibila si par aspru si tare.

#61
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 LL13G, on 08 februarie 2014 - 17:35, said:

L-ai testat? Cum a fost?
De care ai luat, ca au 2 modele cei de la LIDL?

Eu as vrea sa am un fel de barba ingrijita, adica sa o tund, nu sa o rad.
Nu stiu spre ce aparat sa ma indrept. De tuns, de ras care sa si tunda. Orice sugestie e binevenita.

De ras de-a lungul timpului m-am ras cu multe, aparatul despre care vorbea Richelieu cu o pagina in spate imi aduce aminte de aparatul tatalui meu. Am avut un aparat similar, dar nu stiu pe unde ar putea fi. As mai incerca, dar nu mai am nici pamatuf.  

Acum folosesc Mach 3, spuma de ras, crema de ras de la Gilette (cea 3in1). Inainte foloseam aftershave, dar ma cam irita uneori,

Am piele  sensibila si par aspru si tare.
Cu doua lame.
Slabut,sub mach 3.Le-am plasat lui frate-meu dupa prima utilizre.

Edited by DrAlban, 09 February 2014 - 19:58.


#62
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu folosesc uneori ulei de barbierit. Mi se pare bun atunci cand barba este scurta.
Mi se pare ca aluneca mai bine lama si e si placut mirosul de dupa fata de spuma. Dezavantajul ar fi ca lamele se naclaiesc un pic si trebuie clatit mai insistent cu apa aparatul uneori.

Daca aveti sugestii pentru aparate electrice de ingrijit barba sunt binevenite.

#63
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
offtopic, cum am râs la acest topic, nu am mai râs de mult. Unele postări au fost EXCEPȚIONALE.
Ontopic, sputnik erau ok. Am continuat cu bic și apoi gillette 2 până când am fost sătul să tot pierd piele și sânge în zona gâtului. În cel mai bun caz mă puteam rașcheta la 3 zile, mai devreme se lăsa nasol. De 6 ani am trecut pe Philips, aparate de ras electrice simple și ieftine, 2 capete rotative, ușor de curățat, fără acumulator. Mă pot defrișa acum zilnic fără nicio grijă să mă irit. Ca fiabilitate, am avut noroc, căci toate cele 3 aparate Philips încă merg și acum, doar că lamele nu mai sunt foarte ascuțite și durează mai mult procesul, în rest nu smulge sau rade pielea. Neascuțite, nu cred că un set de cuțite duce mai mult de 1 an. Toate aparatele au fost în jur de 60 - 80 de ron fiecare. Barba e ca sârma și nevastă-mea nici nu se gândește să ne vedem fără să fiu proaspăt bărbierit iar fică-mea nici nu mă pupă, zice mereu că o irit haha. Acum caut un înlocuitor, sper la mai multe opinii pe forum în legătură cu aparatele de ras electrice.

Să auzim de bine

#64
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
sunt hotarat sa investesc intr-un aparat de ras MUHLE R89 (dati o cautare pe goagle/iutub sa vedeti ce poate face aparatul asta)
http://muehle-barbie...t&product_id=93
se pare ca producatorii de rahaturi de ras in frunte cu "liderul" Gillette nu au facut decat sa ne prosteasca cu aceste pseudo aparate cu 3, 5, 10, 1000 de lame. 5 lame de la "jilet-raschet" nu fac nici macar jumate din cat poate face o singura lama de calitate care e mult mai ieftina si mai durabila.
Eu ma rad o data pe saptamana, cu un cacat de asta cu 3-5 lame nu am nicio sansa sa ma rad fara ca inainte sa scurtez barba cu masina de tuns, in schimb chestia asta care costa 160 de lei o face fara probleme din ce am vazut.
Multi o sa ziceti ca aceste "jucarii" sunt demodate... ca din ala folosea bunicul..
Un asemenea aparat a fost testat de un romanas de-al nostru, dupa el s-au luat si multi altii si au fost foarte multumiti.
vedeti aici: http://dan-blog.ro/s...erkur-25-c.html
http://dan-blog.ro/s...r-41-muhle.html
http://dan-blog.ro/a...rit-clasic.html

Edited by Bukovina, 17 February 2014 - 23:19.


#65
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Si ce are asa de special? 150 de ron?

#66
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
asa am zis si eu pana sa vad ce poate, ce cacat de aparat antic mai e si asta...

aparent, toate aparatele de genul asta par la fel, dar nu e chiar asa.

Edited by Bukovina, 17 February 2014 - 23:25.


#67
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
150 de lei dai intr-un an pe lamele de la gilette daca ai mach3..
cred ca problema mai curnad e sa gasesti un aparat clasic potrivit combinatiei par/piele.
eu de ex am avut aparat clasic, la inceput.. am renuntat la el pt ca ma iritam. wilkinson adus din uk a fost mai bun, apot wilkinson protector si cumva am ajuns la gilette, cand am incercat o intoarcere la wilinson s-a lasat cu zgarieturi. acum ma gandesc la faptul ca primele aparate fusesera aduse din alte tari,

nu sunt greu de gasti lame bune pentru aparate clasice in ziua de azi? nu de alta, dar o fi aparatul excelent, daca lamele pt el sunt proaste atunci nu e mare schepsis.

#68
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 LL13G, on 18 februarie 2014 - 00:11, said:

150 de lei dai intr-un an pe lamele de la gilette daca ai mach3..
am avut Gillette Fusion cu 5 lame, primit cadou, eu n-as fi dat niciodata atatia bani pe asa ceva, l-am folosit pana s-au termiat rezervele, cand sa cumpar rezerve... hopa... costau cat aparatul nou cu tot cu rezerve. Daca vrea cineva un Fusion, il dau gratis. Am renuntat sa mai folosesc Fusion si mi-am luat bicuri de la BIC cu 3 lame, am zis cu o pagina inainte ca mi se par mai bune ca Gillette... si chiar erau mai bune decat Gillette cu 5 lame, dar nu cu mult. Pana la urma am ajuns la concluzia ca si astea tot proaste sunt.

 LL13G, on 18 februarie 2014 - 00:11, said:

cred ca problema mai curnad e sa gasesti un aparat clasic potrivit combinatiei par/piele.
Din ce am citit, MUHLE R89 se potriveste cam pe orice fel de par/piele.

cat despre lame... da, lamele sunt o problema si nu prea, pentru ca inca exista magazine/magazine online care vand lame de calitate gen Derby, Feather, ASTRA. 100 de lame Derby costa in jur de 60 lei si te tin cativa ani buni. Chiar acum am descoperit un topic dedicat Shave pe un alt forum de la noi, unde se pare ca s-au intalnit "clasicii".

Cine o sa incerce barbieritul clasic cu lame Gillette din Kaufland sau din orice alt magazin, fie aparatul cat de bun, o sa aiba o mare dezamagire.

In scurt timp o sa intru in posesia acestui aparat, a unui sapun de ras de la Proraso si a unui pamatuf cu par de bursuc/mistret si o sa revin cu pareri. Pana atunci... documentati-va! Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U1T4ygda-4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bukovina, 18 February 2014 - 01:02.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand am inceput sa ma barbieresc, am inceput cu aparate clasice, cu lama. Am incercat mai multe modele dar toate au avut aceeasi problema: evacuarea parului si a spumei stranse sub gratar. Tot atunci am invatat ca pentru a avea o lama in conditii bune trebuie sa alternezi taisurile si sa rotesti fetele, operatiuni la care pierzi controlul daca desfaci aparatul pentru o curatare perfecta. Si tot in perioada aia am invatat ca este o arta sa reusesti sa nu te tai mai mult de o data intr-o luna.

#70
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Da omule, te cred ca te taiai, dat nu cred ca ai avut in mana un aparat de 40 de euro, ci un noname ieftin.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E drept ca nu am dat 40 euro pe un aparat de ras dar nu pretul e cel ce face sa te tai ci modul cum aseaza lama pe fata, la cele clasice colturile nefiind ascunse ca la cele de unica folosinta din plastic. Asta si lipsa lamelor de calitate sunt motivele pentru care am renuntat la clasice.

#72
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
E adevarat ca nu pretul e relevant, ci calitatea. Toti cei care au riscat si au cumparat acest aparat, R89 de la MUHLE, au fost foarte uimiti ca nu au reusit sa se taie, chiar daca s-au ras la plesneala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate