Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1513
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 17.03.2005
Care este diferenta dintre cele doua lame de ras Feather, daca exista?

Attached Files



#1514
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Fabricantul spune ca niciuna, utilizatorii sustin ca cele cu eticheta neagra sunt mai bune. Eu n-am simtit nicio diferenta.

#1515
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pachet de 5 vs pachet de 10

#1516
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cele ''negre'' ar fi facute pentru piata japoneza . Mie ''negrele'' mi se par putin mai fine , undeva mai spre KAI iar ascutisul ar tine putin mai bine .

#1517
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
RazoRock Sloc. Ideal pentru mine. Mai tin R41 si R89

#1518
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 28.02.2008
Surpriza mare pentru mine, am fost nevoit sa folosesc timp de 7 zile un aparat multilama cu 3 lame de la o firma oarecare pe nume Gillette si am fost surprins in mod placut de rezultate. Am avut de facut o delegatie si am zis ca nu imi car dupa mine ustensilele scumpe, ca nu se stie ce pot sa pateasca la transport pe avion, asa ca mi-am luat un aparat de unica folosinta. A fost folosit zilnc timp de 7 zile si n-a dat semne ca cedeaza, a oferit un barbierit perfect si fara iritatii, chiar daca am dat cu el si in raspar. Nu mi-a placut deloc senzatia de plastic care ma freaca pe fata, dar rezultatul a fost respectabil. Cred ca ultimele luni in care am folosit exclusiv DE mi-au mai modelat putin tehnica de barbierit, altfel nu imi explic cum am reusit acum sa obtin rezultate pe care nu le visam inainte sa renunt la multilama. Poate si pielea s-a mai tabacit cu lama clasica, dar chiar nu mi-a fost rusine cu ce a iesit.

N-am avut rabdare sa dau cu acelasi aparat pana la 70 de ani, ca CTP, dar 7 zile a fost bine.

#1519
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 19.06.2018
E ok Gillette multilama, nimic de zis, si eu o prefer pentru vacante alaturi de un ulei, sa nu mi mai bat capul cu tot arsenalul. Dar mi se pare limitat ca durata de folosinta, prima data e foarte bine, a doua oara destul de ok, dar deja la a treia barbieriseala nu mai e acelasi lucru. Eu folosesc rezerve de Proglide si Fusion. Tu ce anume ai folosit incat te a impresionat asa mult?

#1520
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
RazoRock Sloc cu manerul lui R89. Si viceversa. Combinatia ideala. Cu R41 nu ma impac deloc.

#1521
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 19.06.2018
Repetitia e mama invataturii.

#1522
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 12.05.2005
Ce aparat de ras clasic ati recomanda pentru ras (si) in cap? Precizez ca sunt incepator si m-am orientat catre Muehle Companion in prima faza ca urmare a protectiei oferite la coltul lamei...

#1523
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Muehle R41.

Niciun aparat DE nu lasa colturile lamei expuse.

Edited by abac, 11 January 2024 - 11:33.


#1524
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,nu stiu daca intreb unde trebuie dar un la un braun series 9 se poate pune si un trimming head sau ceva de genul?
Stiu ca este cel din spate dar nu este grozav si am vazut ca pentru series 5, 6 si 7 sunt capete care se pun in locul celui de barbierit.

#1525
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ia un philips one blade si rezolvi problema.

#1526
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 12.05.2005

View PostXelo, on 11 ianuarie 2024 - 11:22, said:

Ce aparat de ras clasic ati recomanda pentru ras (si) in cap? Precizez ca sunt incepator si m-am orientat catre Muehle Companion in prima faza ca urmare a protectiei oferite la coltul lamei...

Mi-am luat un Companion si m-am taiat ca naiba peste tot. Lame Astra.
Apoi am trecut la Feather Popular si lamele lor alea negre.... alta viata, nici macar un pinch. Problema e ca Feather-urile negre nu ma tin decat o sesiune (barba + cap), a doua oara deja se simt ca agata. O pun pe seama suprafetei mari de taiat.

#1527
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
parul trebuie inmuiat, apa clada, preshave, etc.
din cauza asta distrugi lamele.

#1528
Melchiah

Melchiah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2007
Hai ca nu distruge lamele. Astea sunt Feather, cele mai ascutite, dar tin o singura sesiune (indiferent cum faci pregatirea), poate doua daca ai puf de adolescent abia intrat in pubertate.
@Xelo trebuie sa testezi mai multe sa vezi care sunt compatibile cu parul si pielea ta. Pentru mine (scalp si contur barba), din ce am si-mi amintesc ca am folosit, functioneaza Astra si Gillete 7o'clock, Personna acum cativa ani erau bune pentru barba, acum nu ma mai inteleg cu ele, Derby dezastru, erau ascutite dar imi provocau iritatie, inteleg ca erau apreciate, dar mno, e vorba de compatibilitate.

#1529
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
feather ma pot tine o tura sau 20... totul depinde de pregatire.

#1530
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 12.05.2005
Am zis ca sunt incepator, nu naiv Posted Image.
La aceeasi pregatire, Feather negre ma tin max 2 sesiuni, cu Astra nu ma impac absolut deloc, Muehle asa-si-asa (similar Feather), surpriza placuta au fost Gillette 7'oclock (galbene) care sunt mai smooth decat Feather si dupa doua sesiuni nu dau semne de oboseala. Toate testate pe acelasi aparat - Popularul de la Feather, care in ciuda criticilor ca e de plastic, ca una-alta, imi confera in primul rand siguranta in manuire. Cel putin pentru incepatori, il recomand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate