Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#73
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Cel mai bun aparat de barbierit e briciul, dupa care urmeaza aparatele clasice gen Muhle sau aparatele vechi Gillette ajustabile ...cele cu 2/3.5 lame sunt rahaturi.

#74
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu am curaj sa ma barbieresc cu aparate clasice,big-u zici ca ma rascheteaza,gillet mach trei ruleaza.

#75
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
http://www.mediagala...or-40-min-negru

http://www.emag.ro/k...0/pd/EDBRMBBBM/

Ati folosit vreunul dintre cele doua ? Pe care l-ati recomanda/aveti alte sugestii ?
Barba creste repede si e f deasa. Daca doresc sa nu se observe barba (ceea ce nu e cazul deocamdata) ar trebui sa ma rad zilnic.

Ce pretentii am de la aparat ?
Sa aiba cat mai multe marimi + cap pt detalii: sa pot face anumite contururi.
Cam asa ceva ma intereseaza:

Attached Files



#76
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
Remington PG400

#77
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Daca esti un barbat adevarat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hCgDR9s7zKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Salut,

Sa spun si eu cateva pareri despre cateva produse.
  • Aparat de ras clasic Safety Razor - R89: aratat foarte frumos si pare bine facut.  I-am cumparat si lame Personna Platinum si m-am barbierit cu el cam de 10 ori.   Niciodata nu am reusit sa nu ma tai si cu toate ca ma dadeam cu de toate pe fata si inainte si dupa barbierit, fata ma ustura chiar si a doua zi.   Asa ca nu-l mai folosesc, pentru ca ma tot taiam cu el si am revenit la un Wilkinson Sword Platinum nu-stiu-cum.
  • Pamatuf HJM Best Badger, cu par de bursuc:  cu toate ca parul ala de bursuc miroase cam urat, pamatuful e bun si dens si moale si nu pierde fire.
  • Sapun de ras Proraso cu ceai verde:  face o spuma densa si foarte misto, mult peste ceea ce obtii cu produsele Nivea sau Gilette.
  • Sapun de ras Proraso cu eucalipt&mentol: mi s-a parut ca nu face spuma asa de densa ca cel cu ceai verde, dar e mult mai racoros.
  • Pre Cream Proraso cu eucalipt&mentol:  produsul asta nu l-am inteles sau nu-l folosesc eu corect...ok, e o crema PRE-shave, adica te dai cu ea pe fata inainte de barbierit, deci inainte de a te da cu sapun...
- trebuie luata pe degete si intinsa asa pe fata sau se face cu pamatuful in bol si apoi o aplici pe fata tot cu pamatuful, asa cum faci cu sapunul?
- ok, o lasi pe fata cateva minute.....dupa aia te speli cu apa sau te dai peste ea cu pamatuful cu sapun?
- merge si ca after-shave sau numai pre-shave?
Oricum ar fi, senzatia de racoare este intensa de la crema asta.
  • After shave crema Proraso cu ceai verde: nu pot spune ca m-a dat pe spate. Vreau sa incerc si aftershave-ul Proraso Eucalypt&Menthol ....l-a incercat cineva?

Edited by Workman, 23 August 2014 - 18:47.


#79
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postchaosss, on 23 ianuarie 2014 - 23:09, said:


A incercat cineva Wilkinson Sword?

Da, i-am luat eu lui al meu, proaste rau.

#80
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006

View PostDeria_Leena26, on 23 august 2014 - 22:38, said:

Da, i-am luat eu lui al meu, proaste rau.


Eu il am pe asta: Wilkinson Sword Quattro Titanium Precision Razor

http://www.wilkinson...anium-precision

http://www.pocket-li...recision-review



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uul0DdVriTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mie cel putin mi se pare cel mai bun dintre toate natziile de Gilette pe care le-am avut.

Are trimmer in capatul de jos (care merge cu baterii) iar lamele au puse vertical pe ele, fire de otel - deci nu prea ai cum sa te tai ca la Gilette, daca cumva apesi mai tare aparatul pe fata.

Mai are in spatele lamelor inca o lama, pentru zonele mai greu accesibile ale fetei (cum ar fi zona mica de sub nari) sau pentru perciuni.

Din pacate, nu prea gasesc rezerve ptru el...  :-(

Edited by Workman, 24 August 2014 - 21:23.


#81
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttitoo, on 12 iunie 2014 - 00:16, said:

Cel mai bun aparat de barbierit e briciul, dupa care urmeaza aparatele clasice gen Muhle sau aparatele vechi Gillette ajustabile ...cele cu 2/3.5 lame sunt rahaturi.
Am folosit mult timp aparat Gilette vechi, cu lama. Dupa ce am cumparat Mach3 am vazut diferenta, cele doua sisteme nu se pot compara. Intr-adevar, ce s-a facut dupa Mach3 e mai mult marketing, insa diferenta dintre aparatul cu lama si Mach3 e enorma. Nu mai veniti cu aberatii, doar sa fiti cool.
PS: in Romania 90% din rezervele Gilette (chiar si cele din supermarket) sunt contrafacute sau au o calitate mult inferioara celor care se gasesc in vest.

Edited by fezo, 24 August 2014 - 22:02.


#82
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostWorkman, on 24 august 2014 - 21:14, said:

Eu il am pe asta: Wilkinson Sword Quattro Titanium Precision Razor

http://www.wilkinson...anium-precision

http://www.pocket-li...recision-review



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uul0DdVriTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mie cel putin mi se pare cel mai bun dintre toate natziile de Gilette pe care le-am avut.

Are trimmer in capatul de jos (care merge cu baterii) iar lamele au puse vertical pe ele, fire de otel - deci nu prea ai cum sa te tai ca la Gilette, daca cumva apesi mai tare aparatul pe fata.

Mai are in spatele lamelor inca o lama, pentru zonele mai greu accesibile ale fetei (cum ar fi zona mica de sub nari) sau pentru perciuni.

Din pacate, nu prea gasesc rezerve ptru el...  :-(
Se gaseau rezerve la Auchan inainte. Am aparat wilkinsonul din ala de acum 5 ani, dar nu il folosesc.A scos si Gilette un aparat similar acu aproape 1 an sau ceva de genul, nu m-am incumetat la el. Raman la 5 lame deocamdata.
Lama aia din spate de care vorbesti mi-a placut si mie, e utila, dar lamele din fata ma iritau rau de tot. Gilette are ceva similar la lamele  alea cu verde (imi scapa acum numele).

#83
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postfezo, on 24 august 2014 - 22:00, said:

Am folosit mult timp aparat Gilette vechi, cu lama. Dupa ce am cumparat Mach3 am vazut diferenta, cele doua sisteme nu se pot compara. Intr-adevar, ce s-a facut dupa Mach3 e mai mult marketing, insa diferenta dintre aparatul cu lama si Mach3 e enorma. Nu mai veniti cu aberatii, doar sa fiti cool.
PS: in Romania 90% din rezervele Gilette (chiar si cele din supermarket) sunt contrafacute sau au o calitate mult inferioara celor care se gasesc in vest.
Ce aparat Gillette vechi ai folosit si cu ce lame? Lamele care se gasesc in supermarket sunt la fel de proaste ca rezervele de Mach3. Sigur ca nu se pot compara, un aparat de barbierit clasic e mult peste orice porcarie din asta cu 3,4,5 lame, ideea e sa stii sa folosesti corect un astfel de aparat de barbierit. Nu e nicio aberatie, e realitate, eu am folosit in decursul timpului cam toate "ustensilele" de barbierit si raman la brici...ofera cel mai bun barbierit. Tu ramai cu fanteziile tale avute cu Gillette Mach3 (eu am avut vreo doua si le-am aruncat demult la gunoi), ce face marketingul din unii oameni ! La 2 pase cu mach3 iti trec pe fata 6 lame si multi se intreaba de ce se irita...uite d-aia, ca folosesc porcariile astea cu N numar de lame.

#84
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

View PostDeria_Leena26, on 23 august 2014 - 22:38, said:


Da, i-am luat eu lui al meu, proaste rau.
Wilkinson 4 e mult mai bun decat orice Gilette.

Atentie la apa: eu ma rad in doua locatii in mod curent. Si zici ca folosesc spume si lame diferite...

#85
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostWorkman, on 23 august 2014 - 18:39, said:

Salut,

Sa spun si eu cateva pareri despre cateva produse.
  • Aparat de ras clasic Safety Razor - R89: aratat foarte frumos si pare bine facut.  I-am cumparat si lame Personna Platinum si m-am barbierit cu el cam de 10 ori.   Niciodata nu am reusit sa nu ma tai si cu toate ca ma dadeam cu de toate pe fata si inainte si dupa barbierit, fata ma ustura chiar si a doua zi.   Asa ca nu-l mai folosesc, pentru ca ma tot taiam cu el si am revenit la un Wilkinson Sword Platinum nu-stiu-cum.

Sun posesorul acestui aparat de cateva zile, am apucat sa ma rad cu el doar de doua ori si nu m-am taiat niciodata. Sunt super multumit de el si de lamele Persona, lama Derby din pachet e varza, parca ma radeam cu un big tocit.
Pune la vanzare aparatul daca nu-l mai folosesti. :)

#86
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostBukovina, on 06 decembrie 2014 - 12:42, said:

Sun posesorul acestui aparat de cateva zile, am apucat sa ma rad cu el doar de doua ori si nu m-am taiat niciodata. Sunt super multumit de el si de lamele Persona, lama Derby din pachet e varza, parca ma radeam cu un big tocit.
Pune la vanzare aparatul daca nu-l mai folosesti. Posted Image
Nu e igienic.

#87
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostI2O, on 06 decembrie 2014 - 13:45, said:

Nu e igienic.
se poate steriliza :)

#88
shark20

shark20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 24.01.2012
Eu folosesc biguri de la Gillette cu 3 lame si aloe vera, dar ma pot barbieri numai dupa ce stau sub dus cel putin 5-10 min in apa calda, altfel e ca si cum mas pensa chiar daca e nou nout aparatul. Am incercat aparate electronice dar nici un efect doar iritatii. Am o barba foarte deasa si asprua, sarma e minciuna pe langa barba mea. Dimineata ma barbieresc si seara pot spune ca am smirghel de granulatie 100 pe fata. De aceea prefer sa ma barbieresc la 5-7 zile

#89
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
De vreo 3 ani folosesc un Philips electric. Nu m-aș mai întoarce la lame din nicio forma. Nici din punct de vedere al barbieritului nici al costurilor. Cu cati bani cer nesimțiții de la Gillette pe lame îmi cumpăr aparat nou tot la 2 ani.

La cel de acum ar trebui sa îi schimb capetele de tăiere, dar am găsit doar afara, pentru românii fițosi nu se aduc. O să comand pe Amazon și cu 25 de euro ma mai bărbieresc 3 ani.

#90
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010
Salut!

Am si eu o dilema in ceea ce priveste barbieritul. Va pot spune ca am incercat nenumarate metode/solutii ieftine/scumpe chiar si unele costisitoare dar nu am gasit o rezolvare in ceea ce priveste iritatia Problema mea este ca eu dupa prima zi de barbierit sau cateva ore ma irit la baza gatului .
Am incercat multe variante de aparate de barbierit cu lama, balsamuri , spume/gel de ras chiar si sapunuri dar fara succes.
O ameliorare am gasit in ultimele zile cu un ulei preshave care intradevar a diminuat cu mult iritatia si din ce am vazut si cautat pe net unii care au avut problema mea au rezolvat prin aparatul electric.
Pe mine incepe sa ma incante din ce in ce mai mult ideea infiferent de costuri dar sincer nu am incercat niciodata un barbierit cu nici un aparat electric. Am vazut review-uri la noua gama de la Philips 9000 unde nu sau mentionat si parti negative mai ales ca aparatele din aceasta gama pot barbieri atat pe uscat cat si umed (cu spuma de ras).
Are cineva un asemenea aparat? Cei care folosesc aparatele electrice imi pot spune daca barbieritul se apropie cu cel de lama? Ma refer daca pielea ramane fina asa cum ramane dupa un barierit cu lama?
Se merita sa trec la masina de barbierit ? Protejeaza pielea sensibila asa cum am eu?

Multumesc si astept parerile voastre.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate