Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 

Sa construim o casa 2014 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
795 replies to this topic

#775
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013
Eu am facut o structura de genul asta pe BluEvolution. Avea 1770 latime si 8400 inaltime, si erau doar rame fixe. Au fost 4 rame cu profile de compensare intre ele.

Cum zici tu e o varianta dar ma gandesc ca si solutia asta strica "volumetria ambianței imagistice" plus ca aceas grinda ramane neizolata si s-ar putea sa se faca niste condens iarna.

#776
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si daca se face un profil i de 25cm sa zicem, il pui pe partea inalta, si il izolezi cum trebuie.....
Eu cred ca exsista solutii.....acum trebuie vazut si ce buget are propietarul!

#777
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 08.02.2005
Cred că am să mă mut cu poze și bagaje pe un „Jurnal de casă (neîncepută)”, am multe întrebări și se leagă toate între ele, ar fi păcat să poluăm un topic de termopane.

LE: Buget este ceva, dar nu mă dă afară din casă. Ideea e că aș vrea să ajung cu construcția cât mai aproape de concept, dacă se poate.

Edited by yk17fox, 08 December 2014 - 14:39.


#778
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ar fi cel mai bine!

#779
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
http://www.termopane...com/arcade.html
http://www.termopan-...nck/arcade.html


citesc si interpretez eu bine sau acest profil e de clasa B?

#780
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postyk17fox, on 07 decembrie 2014 - 23:01, said:

Pentru casa din imagine, ce aș putea folosi la partea centrală, tâmplărie PVC, aluminiu sau perete cortină?


Aluminiul iti este arhisuficient.

Dar un minim de 11500 de la Alumil, sau mai bine Schuco (dar probabil dublu ca pret).
Usi culisante cu ridicare.

Geam de cit vrei/poti grosime si triplu.

La dimensiunile pe care le ai, diferenta de transfer termic a ramei pvc vs. aluminiu este mica in raport cu sticla.
In schimb dimensiunile mari si implicit greutatile, plus faptul sa sigur vrei alta culoare decit cea alba, iti cam interzic pvc-ul!

PS.Si eu sint fan pvc raportat la aluminiu, pt case!
Dar nu la modelul tau de tamplarie.

PS2. Te complici cu peretele cortina!

#781
yk17fox

yk17fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 08.02.2005
Problema va fi doar la cele două fațade unde e nevoie de o continuitate a suprafeței vitrate, în rest voi merge pe PVC.

Am creat jurnalul de casă așa că putem muta discuția acolo.

Edited by yk17fox, 09 December 2014 - 12:38.


#782
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Cu titlu informativ: fiecare 1 mm grosime de sticla cintareste 2.5 kg/mp, deci un "tripan" simplu cu 3 foi de 4 mm cintareste 30kg/mp.
Iar unul cu 3 foi de 6 mm ( daca sint usi de terasa, etc) are 45 kg/mp, ceea ce inseamna ca se ajunge lesne la suta de kg per cercevea mobila, ceea ce insemna f mult pt pvc, indiferent de armatura sa si de grosimea peretilor sai.

#783
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Ma poate ajuta cineva cu ceva firme serioase din Iasi pentru ferestre la o casa? Am citit mare  parte din discutiile anterioare insa nu m-am hotarat pe ce producator si profil sa merg. Cred ca diferentele nu sunt foarte mari dpdv calitativ (Rehau, Salamander, Veka, Gealan), insa conteaza foarte mult si cum sunt montate si sa respecte ceea ce ai comandat (geamuri Low E, cu Argon etc). O cunostinta mi-a recomandat o firma din Iasi, de pe str. Sf Lazar, ce are profile Deceuninck, insa doresc sa am mai multe oferte.
Casa este parter, cu caramida BKS de 25 + izolatie de 10 polistiren sau vata (inca nu m-am hotarat). Cred ca voi merge pe geam tripan.
Eventual, ca sa nu se considere reclama, pe privat.
Va multumesc

Edited by nikolas, 27 December 2014 - 10:43.


#784
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna seara ,maco multimatic sau winkhaus active pilot,ce recomandati,multumesc

#785
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postcampnou, on 29 decembrie 2014 - 19:14, said:

buna seara ,maco multimatic sau winkhaus active pilot,ce recomandati,multumesc

Ambele variante sunt ok, recomandarea nu poate fi decat subiectiva, totusi pentru a putea diferentia produsele trebuie cunoscut nivelul de echipare al celor doua feronerii, este ca la masini unii iti dau AC in standard dar nu-ti dau gemuri electrice, in functie de pret, nivel de echipare si nevoi poti face o alegere corecta.

#786
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
ok,multumesc

#787
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
am doua oferte,veka softline82,48mm,low-e.4f.low.e,we-ar,21mp,in care o usa ext inclusa,activpilot,si bluevolution 92,52mm,aceiasi configuratie geamuri,maco mm,prima 4075e,a doua 3700e,ce ma sfatuiti*

#788
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postcampnou, on 29 decembrie 2014 - 23:06, said:


ce ma sfatuiti*


Alege ce ti se potriveste, alege ofertantul care-ti inspira incredere ca face ce spune, ca rezolva in timp util orice problema neprevazuta.
Altfel, produsele pot fi ok sau nu, asta nu tine doar de ce contine fiecare dintre ele, din punctul meu de vedere sunt configuratii similare, iar 300 euro m-ar incurca doar daca nu-mi place cel care mii cere.

#789
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 04.08.2006
As vrea sa schimb 2 geamuri, sa pun 4S.
Cel cu care am vorbit mi-a spus ca se pune 4S la exterior, iar la interior se pune geam simplu.
Cum pot sa-mi dau seama daca chiar este 4S ?

#790
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View PostSorin2505, on 30 decembrie 2014 - 10:27, said:


Cum pot sa-mi dau seama daca chiar este 4S ?


Tu vrei sa schimbi doua ferestre si le spui 4s sau vrei sa schimbi doar sticlele in ramele vechi? Oricum ar fi, diferenta de bani intre 4s si sticla "simpla" este nesemnificativa (la doua ferestre), asadar sa-ti pui problema daca ai sau nu 4s e umpic cam mult.

Termopanistii fac multe "giumbuslucuri" pentru a putea oferi un pret "ieftin" (unii il confunda cu un pret corect), dar sunt extrem de rare situatiile in care ajung pana la a spune ca pun 4s si sa puna sticla simpla (la sticla fac ei altele, cumparatorii insa nici nu-si pun alte probleme).

Eu cunosc un singur caz (din cateva sute de termopanisti) si ala mai are putine zile, ca sa nu mai vorbim ca, sa-ti comanzi termopane la cineva ca el trebuie sa fii sau extrem de prost sau sa fii extrem de ghinionist.

In alta ordine de idei, despre variantele de verificare a sticlei exista discutii pe forum, cred ca si eu si altii au mai explicat, mie varianta cu bricheta mi se pare cel mai usor de aplicat, cauta acele discutii si aplica.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 30 December 2014 - 13:24.


#791
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 02.02.2014
Ce grosime maxima (sticla cu bagheta) de tripan se poate pune pe un profil rehau euro 70?

#792
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDorel-TheSkillMaster, on 30 decembrie 2014 - 13:14, said:

Tu vrei sa schimbi doua ferestre si le spui 4s sau vrei sa schimbi doar sticlele in ramele vechi? Oricum ar fi, diferenta de bani intre 4s si sticla "simpla" este nesemnificativa (la doua ferestre), asadar sa-ti pui problema daca ai sau nu 4s e umpic cam mult.

Termopanistii fac multe "giumbuslucuri" pentru a putea oferi un pret "ieftin" (unii il confunda cu un pret corect), dar sunt extrem de rare situatiile in care ajung pana la a spune ca pun 4s si sa puna sticla simpla (la sticla fac ei altele, cumparatorii insa nici nu-si pun alte probleme).

Eu cunosc un singur caz (din cateva sute de termopanisti) si ala mai are putine zile, ca sa nu mai vorbim ca, sa-ti comanzi termopane la cineva ca el trebuie sa fii sau extrem de prost sau sa fii extrem de ghinionist.

In alta ordine de idei, despre variantele de verificare a sticlei exista discutii pe forum, cred ca si eu si altii au mai explicat, mie varianta cu bricheta mi se pare cel mai usor de aplicat, cauta acele discutii si aplica.

As vrea sa schimb doar sticlele, pt. ca cele vechi probabil nu au fost bine etansate si s-a format un fel de pacla / abur intre geamuri.
Stiu ca testul cu bricheta se aplica la LOW E, nu stiu daca e valabil si la 4S.

Nu am apelat la o firma serioasa (mare), pt. ca nu se baga nimeni sa-mi schimbe mie 2 geamuri.
Am apelat la o firma mica de reparatii / intretinere.
Dimensiuni:
- 103 x 47 cm
- 97 x 38.5 cm
Pret - 110 €

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate