Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Cum sa invat securitate web ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.646
  • Înscris: 05.05.2013
Iti recomand HackerTyper, apasa niste taste aiurea sa il vezi in actiune.

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.686
  • Înscris: 05.02.2012

View Postnicuzbona, on 21 ianuarie 2014 - 00:09, said:

crackerii ( care sunt cei ilegali ) distrug. !!!

Mie nu imi par asa fiorosi acesti crackeri (crackers) . Polly wants a cracker ?

[ http://www.survivalisnotakit.com/wp-content/uploads/2011/09/saltine-cracker-recipe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Andreysc7, 21 ianuarie 2014 - 00:18.


#21
nicuzbona

nicuzbona

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 20.01.2014

View PostSempiternal, on 20 ianuarie 2014 - 23:58, said:

Ce te intereseaza in realitate? Sa descoperi vulnerabilitati sau sa creezi sisteme de aparare? Sunt doua domenii diferite.

Sempiternal, vad ca sti despre ce este vorba, ai putea sa ma ajuti cu niste tutoriale bune structurate si complexe ? :)

View PostBursul, on 21 ianuarie 2014 - 00:12, said:

Tu nu stii nici macar sa tastezi, ce dreq te bagi la heckareala!

Poate poti sa imi explici tu cate ceva ? :D

#22
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.353
  • Înscris: 19.09.2013

Quote

Ce te intereseaza in realitate? Sa descoperi vulnerabilitati sau sa creezi sisteme de aparare? Sunt doua domenii diferite.
pai ca sa creezi sisteme de aparare automat trebuie sa sti si cum sa gasesti si sa exploatezi vulnerabilitati :P
daca zici ca ai invatat php probabil sti si ceva sql asa ca invata despre sql injection.
ai 16 ani si nu e deloc tarziu sa te apuci de python, c++ si java. mergi cu toate odata.
chestia asta o sa te ajute sa faci diverse programe complexe nu doar de hacking. poti apoi gasi de lucru foarte usor in programare software.
initial asta am vrut si eu sa fac, dar profu de info nu are deloc talent la predat.
in prima ora de c++ din clasa a 9-a (atunci am fct prima oara programare) a venit la ora si a inceput sa insire pe tabla algoritmi, matrici si alte chestii pe care la vremea respectiva le numeam tampenii (din cauza ca el nu ne spunea ce sunt alea, la ce ne foloseste etc) apoi peste vreo 2 ani am aflat ca se foloseste sa faci programe. pai sa nu il injuri?!
la fel si cu programarea web. mai mult de a schimba fontul, marimea si culoarea unui text nu ne-a invatat. am invatat singur 6 ani de pe net php mysql html, css, javascript si foarte putin c++
mai tine si de soarta uneori cariera asta. daca te strica de la inceput unul dasta s-a dus dracu tot. nasol
si cu matematica la fel: profu din liceu statea o ora pt o problema, vorbea numai pt el ca noi nu intelegeam de unde dracu le scoatea. sa fiu sincer cred ca nici el nu stia de unde le scotea, dar ca sa nu para prost vorbea acolo continuu numai balarii. noroc ca in clasa a 12-a l-a schimbat cu o profesoara noua ca altfel nu luam bacu. chiar a inceput sa imi placa matematica pe a 12-a. da era prea tarziu. stiam sa fac numai chestii simple. acu la facultate peste tot numai matematica integrale si tot felul de nebuni de care habar nam. bn macar ca ma pricep la proiectare 3D. pe asta ma voi axa la licenta ca la calcule n-am sanse.

#23
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostSempiternal, on 21 ianuarie 2014 - 00:03, said:


Imi scapa acum, nu mai stiu cum se numeste orasul, ma rog, e poreclit HackerVille este situat in Romania dar nu mai stiu unde :|.

Poate te invata unul de acolo :).

Ramnicu Valcea.

#24
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postnicuzbona, on 20 ianuarie 2014 - 23:55, said:



Asta stiu, am 16 ani stiu ca trebuie sa invat... dar cum? de unde ?

De la sursa. Cel mai important e sa te intereseze si sa pui pasiune in ceea ce faci.
"google is your best friend" nu uita asta

View Postfilmeimdbro, on 21 ianuarie 2014 - 00:06, said:

Posted Image)))))

tu iti dai quote singur ? :-??

#25
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View PostAndreysc7, on 21 ianuarie 2014 - 00:06, said:

Eu nu mi-as face griji. Mai stiu pusti de genu care ma amenintau ca imi dadeau flood si ca o sa imi arda nu stiu ce componenta Posted Image . Si ghici ce, nimic nu s-a intamplat
Daca ti PC-ul scos din priza, nu patesti nimic. Ia baga-l in priza si conecteaza-l la internet. Posted Image
YouTube: KACKERVILLE

Editat de Un_Nimeni_Celebru, 21 ianuarie 2014 - 10:34.


#26
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postinginerule, on 21 ianuarie 2014 - 01:32, said:

in prima ora de c++ din clasa a 9-a (atunci am fct prima oara programare) a venit la ora si a inceput sa insire pe tabla algoritmi, matrici si alte chestii pe care la vremea respectiva le numeam tampenii (din cauza ca el nu ne spunea ce sunt alea, la ce ne foloseste etc) apoi peste vreo 2 ani am aflat ca se foloseste sa faci programe. pai sa nu il injuri?!

Ţi-a luat 2 ani ca să-ţi dai seama că la ora de C++ se făcea programare?

#27
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.353
  • Înscris: 19.09.2013

View Postwirespot, on 21 ianuarie 2014 - 12:20, said:

Ţi-a luat 2 ani ca să-ţi dai seama că la ora de C++ se făcea programare?

ala nu ne preda nicio programare. umplea tabla cu algoritmi si cu chestii dale cu patrate si dreptunghiuri. asta am fct 1 an jumate (din 2. doar atat aveam in programa noi, 2 ani de info).
nu aveam nici internet acasa. pana pe la jumatatea clasei a 10-a. eram complet izolat. tot ce faceam acasa era sa ma joc cu office-ul. pe care il stiu din clasa a 4-a. atunci aparuse office 2003.
programarea web am invatat-o singur de pe net dupa ce au bagat si astia de la upc pe la noi inetrnet Posted Image))
cu c++ eram deja pierdut. nu mai aveam timp de nimic, trebuia sa incep de la 0 totul si mai naspa singur. e aiurea cand inveti singur si nu iti explica cineva.
acum stiu foarte putin c++ insa nu am timp sa ma apuc sa invat. pur si simplu nu e timp de nimic. nu stau sa insir aici de ce nu am timp de nimic ca as scrie eseu Posted Image)
a drq viata trece prea rpd si ai vrea sa faci de toate Posted Image

Editat de inginerule, 21 ianuarie 2014 - 12:34.


#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postinginerule, on 21 ianuarie 2014 - 12:33, said:

ala nu ne preda nicio programare. umplea tabla cu algoritmi si cu chestii dale cu patrate si dreptunghiuri.

Încerca să vă învețe algoritmi și scheme logice. Aia e baza programării, nu C++ sau un limbaj anume. Să copieze bucăți de cod într-un limbaj poate orice maimuță, să înțelegi ce faci și de ce e mai greu. Limbajul nici nu contează, dacă ai cunoștințele esențiale le poți aplica la orice limbaj.

În altă ordine de idei, dacă ai avut probleme să înțelegi conceptul de schemă logică poate că programarea nu e de tine. Sau poate că nu te-a interesat de fapt atât de mult cât vrei să se creadă. Dacă chiar vreai mă îndoiesc că nu reușeai să înțelegi ceva atât de simplu.

inginerule said:

nu aveam nici internet acasa. pana pe la jumatatea clasei a 10-a. eram complet izolat.

Ce trist. N-avea nimeni din sat internet? Nici la liceu? Nici librării nu aveați? Pe proful de info l-ai rugat să te ajute să-ți zică unde găsești o carte de C și să-ți pună un compilator pe-o dischetă?

Mai suntem pe aici care am început fără internet și PC acasă și asta nu ne-a oprit să învățăm. Degeaba te plângi.

inginerule said:

a drq viata trece prea rpd si ai vrea sa faci de toate Posted Image

De curiozitate, ce aveai de făcut la 16 ani? Munceai cu normă întreagă? Făceai armata? Aveai nevastă și copil? Aveai o boală sau un handicap grav?

#29
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.646
  • Înscris: 05.05.2013

View Postnicuzbona, on 21 ianuarie 2014 - 00:18, said:

Sempiternal, vad ca sti despre ce este vorba, ai putea sa ma ajuti cu niste tutoriale bune structurate si complexe ? Posted Image

Eu stiu in teorie ce e si cum, nu am facut asa ceva si nici nu m-am interesat.
La parnaie mai trebuie sa ajung acum -.-.

Vezi ce vrei sa faci, defender sau attacker.

Cracker si Hacker sunt aproape la fel, un Cracker fura informatii daca prinde ceva, un Hacker doar se distreaza.

#30
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postnicuzbona, on 21 ianuarie 2014 - 00:09, said:

Mai. in primul rand sa fi hacker nu este ceva ilegal. sunt o gramada de firme de securitate ( in care lucreaza hackeri). Totul ce inseamna tehnologie este creat de hackeri. Hackerii creaza , crackerii ( care sunt cei ilegali ) distrug. !!!
Prietene, daca nu poti nici sa-ti cauti singur informatia de care ai nevoie, pe netu' asta care e PLIN DE INFORMATII ... pai asa nu o sa ajungi niciodata "hacker". Ai sanse mai mari sa ajungi "cracker" (addicted to crack).

#31
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.740
  • Înscris: 29.10.2009

View PostSempiternal, on 21 ianuarie 2014 - 15:17, said:

Cracker si Hacker sunt aproape la fel, un Cracker fura informatii daca prinde ceva, un Hacker doar se distreaza.
Nu chiar. Grosul hackerilor este alcătuit din hackeri ne-crackeri. Există și o certificare europeană pentru așa-zișii hackeri etici.

#32
poptraian

poptraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 21.01.2014
vestitul hacker gucifer de a spart emailul sefului sri si a oficialitatilor americane a fost prins ... asa ca pustiulica ai grija ce faci :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate