Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

Claritatea luminilor pe timp de noapte

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014
Salut, as vrea sa stiu care este motivul pentru care par luminile mai neclare noaptea. Si la semafor, din distanta relativ mare, nu se inteleg foarte bine numerele, par acaparate de lumina. Am observat ca daca spatiul vizual prin care privesc este mai mic, se clarifica imaginea radical (gen fac un cerculet mic cu degetele si ma uit prin el), nu stiu nici explicatia acestui "fenomen". E de la oboseala? De obicei dorm destul de tarziu si ma trezesc devreme. Astept un raspuns de la un cunoscator de cauza (daca este pe-aici).
Multumesc.

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Postwindszor, on 20 ianuarie 2014 - 21:55, said:

Salut, as vrea sa stiu care este motivul pentru care par luminile mai neclare noaptea. Si la semafor, din distanta relativ mare, nu se inteleg foarte bine numerele, par acaparate de lumina. Am observat ca daca spatiul vizual prin care privesc este mai mic, se clarifica imaginea radical (gen fac un cerculet mic cu degetele si ma uit prin el), nu stiu nici explicatia acestui "fenomen". E de la oboseala? De obicei dorm destul de tarziu si ma trezesc devreme. Astept un raspuns de la un cunoscator de cauza (daca este pe-aici).
Multumesc.
poate ai probleme de vedere :)..

#3
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014

View Postalexdobre, on 20 ianuarie 2014 - 22:05, said:

poate ai probleme de vedere Posted Image..
Cu tot respectul iti spun ca ce ai spus nu ma ajuta ABSOLUT deloc.

#4
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Posibil nictalopie.Celulele din retina care se ocupa cu acomodarea la intuneric sunt afectate.
Poate fi cauzata de deficitul de vitamina A.

#5
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014

View PostSirius_B, on 20 ianuarie 2014 - 22:15, said:

Posibil nictalopie.Celulele din retina care se ocupa cu acomodarea la intuneric sunt afectate.
Poate fi cauzata de deficitul de vitamina A.
Nu cred ca e problema de acomodare. Vad perfect luminile si nu ma deranjeaza prima data cand le vad. Singura problema e ca nu sunt la fel de clare cum presupun ca ar trebui sa fie.

#6
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
La fel patesc si eu dar macar stiu ca am probleme cu ochii...

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,205
  • Înscris: 22.05.2003
In manualul de anatomie de clasa a 10a spunea clar ca celulele responsabile de vederea pe timp ne noapte (celule cu bastonase) au o acuitate MULT MAI MICA!

Quote

Celulele cu bastonase , aproximativ 130 mil/retina,sunt mai numeroase la periferie,mai putine in pata galbena si lipsesc din foveea centralis.Pigmentul fotosensibil este rodopsina.Celulele cu bastonas asigura vederea la lumina slaba,vederea nocturna.
La nivelul stratului de neuroni bipolari si al stratului neuronilor multipolari din retina se manifesta procesul de convergenta.La nivelul foveei centralis nu se manifesta


#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cunoscatorul ala se numeste doctor sau oftalmolog. De la oboseala e sigur, insa fa un control sa nu se agraveze situatia.

#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Fuguta la oftalmolog si o sa rezolvi problema.

#10
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014
Incerc oarecum sa evit ochelarii, iar oftalmologul in orice caz imi va recomanda asta. N-am probleme cand conduc si n-as vrea sa depind de ochelari. Vreau doar sa stiu motivul pentru care luminile par mai puternice decat sunt. Nu cred ca e vorba de halo, ca nu se manifesta sub forma unui cerc, ci pur si simplu par mai puternice si se clarifica daca ma incrunt sau daca ma uit printr-un spatiu vizual mic (dupa cum am spus la inceputul subiectului).

#11
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Nu trebuie sa-ti fie teama de ochelari. Gandeste-te la sanatatea ta care este mult mai importanta.
Eu port ochelari de 20 de ani si nu am absolut nicio problema. Sa nu mai spun aici ca, mai nou, multe persoane poarta ochelari "orbi" (fara dioptrii), din fudulie :)

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,205
  • Înscris: 22.05.2003
Ochelarii nu cred ca afecteaza altceva decat focalizarea.

Eu urasc sa merg noaptea, chiar si cu un SUV, care e mai inalt.
Cu o masina obisnuita esti orbit non-stop, iar cu o masina sport mergi ca orbetele.

#13
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014
Nu e vorba de teama, dar cum se spune, problema e tratata, nu vindecata. In felul asta voi depinde de ei, iar vederea se va deteriora cu timpul. Oricum, cred ca voi face zilele astea un control ca n-am ce pierde, dar sper totusi ca problema e de la oboseala si nu de la capacitatea vederii :D

Edited by windszor, 20 January 2014 - 23:31.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E vorba de HDR,am aflat despre impactul contrastului asupra detaliilor cititnd candva demult despre abilitatile Geforce 7

#15
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postwindszor, on 20 ianuarie 2014 - 21:55, said:

Salut, as vrea sa stiu care este motivul pentru care par luminile mai neclare noaptea. Si la semafor, din distanta relativ mare, nu se inteleg foarte bine numerele, par acaparate de lumina. Am observat ca daca spatiul vizual prin care privesc este mai mic, se clarifica imaginea radical (gen fac un cerculet mic cu degetele si ma uit prin el), nu stiu nici explicatia acestui "fenomen". E de la oboseala? De obicei dorm destul de tarziu si ma trezesc devreme. Astept un raspuns de la un cunoscator de cauza (daca este pe-aici).
Multumesc.

Ceea ce descrii tu se datoreaza faptului ca noaptea (sau in intuneric, in general) pupila se dilata si efortul ochiului pentru a focaliza razele de lumina de pe o suprafata mai mare este mai mare. Daca se ingusteaza orificiul prin care intra lumina, ochiul focalizeaza mai usor. Faptul ca ochiul nu mai focalizeaza la fel de usor se poate datora oboselii sau varstei (40 ani). Exista pe net diverse metode de antrenare a musculaturii ochiului, dar personal nu le-am incercat. Eu cred ca cel mai important e somnul pentru ochi si apoi exercitiile.

#16
windszor

windszor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014

View PostDanielD67, on 21 ianuarie 2014 - 02:39, said:

Ceea ce descrii tu se datoreaza faptului ca noaptea (sau in intuneric, in general) pupila se dilata si efortul ochiului pentru a focaliza razele de lumina de pe o suprafata mai mare este mai mare. Daca se ingusteaza orificiul prin care intra lumina, ochiul focalizeaza mai usor. Faptul ca ochiul nu mai focalizeaza la fel de usor se poate datora oboselii sau varstei (40 ani). Exista pe net diverse metode de antrenare a musculaturii ochiului, dar personal nu le-am incercat. Eu cred ca cel mai important e somnul pentru ochi si apoi exercitiile.
Da, asta pare o explicatie plauzibila, acum are sens ce se intampla :-)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate