Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#73
Manu2014

Manu2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2014
Multumesc pentru lamuriri, conu71.
Din pacate decizia este foarte greu de luat, cel putin pentru moment. Ma documentez in continuare si revin pentru o alta parere. Aveam convingerea ca Trocal isi merita banii, acum insa dupa sapaturi se pare ca peste tot se da din colt in colt. Cum ar trebui sa arate o fisa de produs? Ar trebuie trecute toate normativele, conform legislatiei europene sau?

#74
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
sau...

imi pare rau ca te am dezamagit explicandu-ti ca nu este bun. success. daca mai ai intrebari ai numarul meu de telefon

#75
dani1999

dani1999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 07.02.2008
Multumesc frumos de telefon, Conule! Am fost placut surprinsa de rabdarea si minutiozitatea explicatiilor si a sfaturilor primite. Mi-au fost de un real ajutor. Siner, nu ma asteptam la o reactie asa prompta.
Chiar daca nu ai facut un gheseft cu mine, eu facui ceva economie de pe urma sfaturilor tale.
Si, apropo, geamul acela mare, era de fapt o usa de garaj.
O sa revin cu oferta modificata, conform configuratiilor recomandate.
Cu respect..

#76
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
Salut Conu,

Vreau sa schimb fereastra actuala de la dormitor cu una noua. Cea actuala are doar un singur geam care se deschide si cam da semne de oboseala.

Am primit o oferta de la FarEst pentru un pachet tripan cu urmatoarele caracteristici:
Tamplarie: Salamander SL Round Alb
Pachet geamuri: T40/4S4+F4+LE4 2Ar
Feronerie Siegenia
Toc fereastra 68mm
Cercevea: Aripa 80mm
Suprafata: 1.914mp

Ambele geamuri se vor deschide, iar unul va putea fi deschis si oscilo. Este ok aceasta tamplarie sau pot alege ceva mai bun? Camera unde se va monta beneficiaza de soare de dimineata (~10) pana dupa-amiaza (~17:30).

Ma gandeam la un montant intre geamuri pentru a facilita deschiderea unui geam sau a altuia si pentru a monta mai usor plasele contra insectelor (am vrea sa evitam o plasa pe toata lungimea geamului). Ar fi in regula?

Multumesc frumos. (trimit numarul de telefon pe MP)

#77
adi84_g

adi84_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.07.2010
Buna ziua,

In care din urmatoarele variante obtin un coeficient de transfer termic mai mic?
1.F6 / 14 / Low-e4
2.F4 / 16 / Low-e4 ?

Am doua geamuri catre strada aglomerata si 2 catre o curte linistita.

Se poate merge pe varianta F6/ 16/ Low-e4 (spre strada)? sau e o configuratie atipica? obtin ceva avantaje in aceasta configuratie?fonic banuiesc ca da.

Va multumesc.

#78
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
tot pachetul trebuie sa aiba 24 mm deci nu poti avea f6+16+4s ci doar f6+14+4s

optim ar fi 16 mm intre sticle dar nu poti obtine si fonic si termic in acelasi timp

#79
adi84_g

adi84_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.07.2010
Sa traiesti!Multumesc frumos pentru ajutor.

Apelez inca o data la bunavointa ta cu niste intrebari pe rulouri :

Pe ce varianta de rulouri exterioare sa merg?aplicate sau suprapuse?

In configuratia actuala am cutii pentru jaluzele vechi, deasupra geamului, in zidarie.
Acestea nu obtureaza in nici un fel lumina, de afara nu se vede nimic.
Pierd ceva din izolarea fonica si termica folosind rulouri suprapuse? Unul dintre ofertanti (geamuri) mi-a spus ca da, pierd si termic si fonic cu cele suprapuse...

#80
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
cu acceptul lui crystal pun pm ul aici:


Buna ziua
Am la sufragerie si la un dormitor combinatia de ferestre vechi de lemn de tip 2 ferestre batante si o usa balcon (tipic pentru blocuri). As vrea ca in locul ferestrei duble sa instalez un singur geam termopan fix (oricum nu le deschid practic niciodata, decat pentru curatenie) dar fara sa distrug tocul original din lemn deci fara reparatii de zidarie si zugraveala.  Exista vreo solutie practicata in asemenea cazuri? Tocul este bun, nu sunt probleme de izolare pe langa el, camerele sunt renovate de curand si nu as vrea sa deschid un santier. Cam in acelasi mod as vrea sa inlocuiesc, mai la toamna, si usile de balcon dar asta, cred, e ceva mai complicat.
Multumesc pentru un eventual raspuns.


din pacate nu pot da raspunsuri aici ci prin telefon deoarece imi usureaza foarte mult munca. stau groaznic cu timpul si merge mult mai usor prin telefon deoarece trebuie sa pun cateva intrebari ca sa imi dau seama de situatie

#81
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Doua randuri de ferestre.
A montat cineva asa ceva?
Fereastra de la unterior mai mare decat cea de la exterior ca sa permita acesteia deschiderea. Dpmdv. pierderile de caldura ar fi mult mai mici datorita volumului de aer dintre ele.
Nelamirirea este condensul ce s-ar putea forma intre ele. De asta intreb, a montat cineva asa ceva? Si daca da, a aparut condens?

#82
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
inca nu am facut asa ceva si sincer nu ar trebui sa apara condens intre cele doua randuri de ferestre deoarece volumul de aer este mic.

mai bine pui un bluevolution cu tripan de 52 decat sa dublezi ferestrele existente. mi se pare inestetic plus ca distanta intre cele doua randuri de ferestre trebuie sa fie destul de mare ca sa poti lasa ferestrele pe oscilo si sa nu se loveasca una in alta

unde nu mai pui ca mi s-ar parea enervant cand vreau sa ies pe fereastra sa ma uit afara sau sa scutur ceva.

#83
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
La un zid de 40-50 cm cred ca este destul spatiu intre ele. Nu! Nu e numai caramida! Polistiren de 10 la exterior si vata minerala la interior.
Inestetic nu are de ce sa fie. Incomod... e aceeasi distanta pana afara deci nu va incomoda sa privesc in exterior. Despre scuturat ceva pe geam... doar vreun intrus ca firmiturile mi le arunc la cos.
Cred ca doua ferestre ajuta nu numai la diminuarea pierderilor de caldura dar si la diminuarea zgomotului din exterior. In acest moment am un rehau cu trei foi de geam, din care una este fumurie si au argon intre ele. E destul de bun ca si transfer termic dar fonic e la pamant.
Ideea e ca cele doua randuri de ferestre trebuie sa fie mai ieftine decat unul de top si sa se comporte mult mai bine din punct de vedere fonic si termic.

#84
spirit09

spirit09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.03.2006
Salut
E normal ca la o fereastra tripan (4s+f+lowe) de dimensiunea 1460x1470, stand la 0.5 metri distanta pe partea exterioara cu 4s sa vad clar imaginile care sunt in "oglinda" ferestrei iar de la vreo 3 metri imaginile sa fie total distorsionate? Poate fi fereastra concava/convexa? Pot cere schimbarea acesteia pentru acest lucru fiind in garantie? La celelalte ferestre cu dimensiuni un pic mai mici nu am acest efect.

#85
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca sticla a fost fabricata la altitudine mai mare si instalata la o altitudine mai mica, fara sa fie instalate tuburi de aerisire pentru egalizarea presiunii dintre sticle, atunci sticla se curbeaza spre interiorul cavitatii. Si invers de la altitudine mare spre altitudine mica.

In principiu poti sa schimbi geamul de 1000 de ori, la fel se va intampla. Daca ai argon intre sticle e clar de ce nu pot pune tuburi de aerisire.

#86
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
da, se intampla peste tot la sticlele mai mari chiar si la cele putin mai mici. lasa mi un nr de telefon in pm si iti explic ce trebuie facut. nu o sa schimbe nimeni sticla deoarece fabrica de sticla o sa ii spuna termopanistului ca este in parametri.

eu nu am gasit inca o fabrica de sticla care sa nu aiba aceasta problema.

#87
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 izometric, on 03 iulie 2014 - 08:03, said:

...fara sa fie instalate tuburi de aerisire pentru egalizarea presiunii dintre sticle...
Ce tuburi de aerisire? N-am auzit de așa ceva, dar poate că nu știu eu.

Edited by Digix, 03 July 2014 - 08:48.


#88
spirit09

spirit09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.03.2006
Mersi Conu71 de telefon si timpul acordat.
Solutia care mi-a dat Conu71 este sa se faca de catre termopanist o gaura micuta in distantierul de la 4s de la tripan in partea de sus ca sa intre putin aer pentru egalizarea presiunii si astuparea acesteia cu silicon.

#89
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004

 Digix, on 03 iulie 2014 - 08:47, said:

Ce tuburi de aerisire? N-am auzit de așa ceva, dar poate că nu știu eu.


nici eu nu am auzit dar omul cat traieste invata:))

 spirit09, on 03 iulie 2014 - 09:25, said:

Mersi Conu71 de telefon si timpul acordat.
Solutia care mi-a dat Conu71 este sa se faca de catre termopanist o gaura micuta in distantierul de la 4s de la tripan in partea de sus ca sa intre putin aer pentru egalizarea presiunii si astuparea acesteia cu silicon.

succes si sa spui daca s a rezolvat ceva

#90
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Digix, on 03 iulie 2014 - 08:47, said:

Ce tuburi de aerisire? N-am auzit de așa ceva, dar poate că nu știu eu.

Eh, mai inveti una-alta cand lucrezi pentru unul dintre cei mai mari producatori de sisteme de pereti cortina din lume. ;)

Evident ca la ferestre si usi nu patiti des chestia asta, dar la pereti cortina unde se lucreaza cu sticle uriase cateodata si care mai vin si de la fabrici la diferenta de altitudine de 500 de metri, chestiile astea sunt la ordinea zilei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate