Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#325
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
am inteles ca nu toti dau '' pe persoana fizica''

#326
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Numai cei cu casă de marcat.

#327
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
mersi de informatie

#328
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Îți dau un PM cu o recomandare(nu eu), să nu fac spam.

#329
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da de ce nu tu?
Tu o poti si pune!

#330
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Nu am timp acum.

Oricum are nevoie de un serviciu complet, cu măsurătoare și montaj. Trebuie făcute două drumuri la client și asta ia ceva timp, așa că e mai bine cu cineva din zonă.

#331
meitza

meitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.06.2014
Buna ziua...am 2 oferte pentru tamplarie pvc si nu stiu care ar fi varianta mai buna,pretul fiind cam acelasi si anune:
1.rehau 5 camere,low float e,GU uni jet
2.kmg 4 camere,low float e,roto
Ce ar fi de ales?

#332
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Rehau cu Roto, sau Maco.

#333
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Va salut si va cer o parere.
Vrem sa punem o usa de PVC la intrarea din spate a blocului. Golul in perete are 75 cm latime si 200 cm inaltime. Am vrea ca jumatatea de jos sa fie panel opac, iar jumatatea de sus sa fie sticla (2 foi). Nu ne intereseaza absolut deloc proprietatile termoizolatoare, dar vrem sa fie solida, sa tina balamalele, sa nu se deformeze profilul de la caldura sau frig, sa reziste la trafic si la trantit.

Usa va fi echipata cu amortizor de inchidere (pe care-l avem deja de la usa veche).
Din interior trebuie sa se poata deschide fara cheie, doar din maner (deci usa nu se va incuia).
Din exterior trebuie sa se poata deschide doar cu cheia (deci probabil pe exterior nu va avea maner).

Cam cat ar trebui sa coste o asemenea usa, cu tot cu montajul?
Ce "dotari" ar trebui sa aiba? Ce balamale ar trebui sa cer la "magazin" ca sa stiu ca-s solide?
Trebuie ceva broasca mai deosebita ca sa permita deschiderea cu maner din interior si cu cheie din exterior si inchiderea cu amortizor?

Edited by kolfleading, 14 December 2014 - 23:25.


#334
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Buna ziua, va rog cateva lamuriri:

Sunt aproape hotarat pe Salamander Streamline 76 pe alb, 5 camere, pachet sticla de 40  Attached File  termopan Florida.doc   6.41MB   29 downloads

Intrebari:

-in magazin am vazut un profil pe alb stantat Ral B si un profil colorat stantat Ral A. Am cerut profil pe alb stantat Ral A si vanzatorul a zis ca se poate, face comanda pentru Ral A fara diferenta de pret. A-ul acesta se refera la grosimea peretelui PVC si rigiditate, se refera si la pvc reciclat?
Daca vreau musai Ral A cum trec asta in contract? Sa vreau musai Ral A sau ma chichiricesc?

1- ce varianta sa aleg: Standard sau Round; e diferenta la lipitura? Eu as lua Standard ca prefer muchiile drepte

2- feroneria e Winkhaus activPilot  dar se poate si Roto NT cu o oarecare diferenta de pret. Winkhaus din oferta e ok?

3- dealerul zice ca imi pune in acelasi pret bagheta calda; cea clasica e aluminiu, asta warm-edge din ce-i facuta? la ce sa fiu atent?

4- la pachetul de geam: pe dormitor e Sud-SudVest; ma ajuta LowE-clar-4S? sau lowE-clar-LowE?

5- cum ar fi bine sa fie puse, LowE la interior pe fata 2 si 4S pe fata 5 ? Care este ordinea corecta in pachetul de geamuri?

6- la living si bucatarie sunt mai degraba pe Nord-Vest asa ca as pune fara 4S, doar LowE. Pretul e tot pe acolo dar nu as pune 4S sa-mi ia din lumina daca nu e nevoie.


Am mai luat oferte pe Aluplast dar dealerul din SB la care am fost era asaltat la tel si in magazin de clienti care-i reprosau "de 2 sapt. mi-ati zis ca vin geamurile si tot nu au venit" asa ca am spus pas, alt deler pe rehau mi-a facut foarte plictisit o oferta pe Euro 70 la pret mai mare decat ce am acum. Am mai cercetat si rehau geneo la ecoferestre dar nu cred ca e pt. mine.

Multumesc mult de feed-back.

#335
avaliv

avaliv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2011
Salut. Ce parere aveti despre profilele Ramplast cu 6 camere si 3 randuri de geam cu feronerie Mako, la o casa nou construita? Din cate am mai citit d.p.v.d al calitatii acest acest profil nu este unul prea stralucit. Mentionez ca manopera este f bine realizata de catre atelier (fosti clienti care se declara foarte multumiti). Multumesc

Edited by avaliv, 19 December 2014 - 09:24.


#336
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

View PostNewFolder, on 18 decembrie 2014 - 17:30, said:

Buna ziua, va rog cateva lamuriri:


rezolvat la telefon

View Postavaliv, on 19 decembrie 2014 - 09:21, said:

Salut. Ce parere aveti despre profilele Ramplast cu 6 camere si 3 randuri de geam cu feronerie Mako, la o casa nou construita? Din cate am mai citit d.p.v.d al calitatii acest acest profil nu este unul prea stralucit. Mentionez ca manopera este f bine realizata de catre atelier (fosti clienti care se declara foarte multumiti). Multumesc


eu zic sa i dai bataie daca omul are clienti multumiti dar sincer nu as lua o hotarare in locul tau pana nu as face o comparatie de pret si una vizuala cu profilul bluevolution de la salamander care la ora actuala are cel mai bun raport calitate pret de pe piata

View Postkolfleading, on 14 decembrie 2014 - 23:14, said:

Cam cat ar trebui sa coste o asemenea usa, cu tot cu montajul?
Ce "dotari" ar trebui sa aiba? Ce balamale ar trebui sa cer la "magazin" ca sa stiu ca-s solide?
Trebuie ceva broasca mai deosebita ca sa permita deschiderea cu maner din interior si cu cheie din exterior si inchiderea cu amortizor?

din pacate eu aici nu pot sa te ajut deoarece de foarte multi ani nu mai fac usi de intrare in bloc. toti o deschid cu fundul sau cu piciorul cand au sacose in maini si sincer nu merita nici 400% adaos comercial:))

#337
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Eu i-am dat ieri un PM cu intrebarile mele si nr. tel. lui Conu71 si astazi m-a sunat si mi-a zis: "noteaza: la 1- trebuie sa faci asa, la 2 asa , la 3 asa" si tot asa pana am epuizat intrebarile mele. Toate sfaturi bune si calificate.

Ca isi aloca timp sa sune la telefon, sau sa rapunda pe forum sau pe PM pt. toti curiosii mi se pare laudabil. Ca nu trage catre ce vinde el, spune ce stie el despre profilele din oferta si da un sfat. Eu nu sunt din zona lui si nu fac lucrarea cu el insa mi-a  dat ceva indicatiii de montaj de care o sa tin cont. Una peste alta am ales de la Conu71 sfaturile lui si mi-au folosit.

Conu71 da sfaturi mai repede pe PM sau tel.(intrebari +nr. tel). Sfaturile lui in cazul meu sunt exact ce trebuie pt. montarea solbancului si a pervazului exterior, Nu m-a convins cu 4S si am renuntat la 4S.dar toate sfaturile lui privitoare la montare o sa le folosesc.


Raspunsul a fost rapid, Conu71 m-a sunat, am lamurit ce aveam eu de lamurit, pe o lucrare ce nu il intereseaza.
Si Conu71 m-a rezolvat cu ce aveam eu de rezolvat.
Pentru asta multumesc.

Eu am ales altceva pentru mine. Conu71 a fost amabil si mi-a spus ce si cum dar nu toate se aplica la mine.

Conu71 va invata de bine si totul e la nivelul "common-sence" dar exista si particularizari care trebuiesc luate in seama.


Ca amator de "termopane" as lua parerea lui Conu71, pe forum, pe PM, la tel.

Pe mine m-a ajutat.

#338
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postconu71, on 19 decembrie 2014 - 18:07, said:

din pacate eu aici nu pot sa te ajut deoarece de foarte multi ani nu mai fac usi de intrare in bloc. toti o deschid cu fundul sau cu piciorul cand au sacose in maini si sincer nu merita nici 400% adaos comercial:))
Ofertele pe care le-am primit eu sunt in jur de 300 - 350 EUR si mi s-a parut exagerat de mult pentru o usa care nici nu-i foarte mare si nici n-are sticla pe toata suprafata, asa ca inca mai caut.

Unul dintre vanzatori mi-a spus ca el recomanda balamale "3D"...or fi bune, solide?

Edited by kolfleading, 19 December 2014 - 22:16.


#339
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Constructia balamalelor 3D este revolutionara. Ai posibilitati multiple de reglare si pt o usa de intrare in casa conteaza enorm. Pt intrarea in bloc e putin important. Conteaza in schimb si producatorul acelor balamale.

#340
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dar ca soliditate cum sunt?
Sau ce producator / model ar fi recomandat ca sa fie solide?

#341
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
As avea si eu nevoie de o recomandare de un tip de tamplarie de aluminiu cu rupere termica cu U in zona 1.0-1.5 de calitate care poate sa primeasca geam tripan de 48 de mm la un pret competitiv.

Ca idee mi-a placut Reynaers CW86-HI.

P.s. Daca se poate si o recomandare pentru un producator de ferestre/usi ce foloseste respectivul profil care o sa mi-l recomandati  in Constanta si sa lucreze cu sticla de calitate :guardian, saint-gobain, pilkington

Edited by -Jinx-, 22 December 2014 - 11:23.


#342
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Pe un profil Rehau euro 70 cu 5 camere ce tripan(latimea in mm) se poate pune?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate