Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#253
mariusgelu

mariusgelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2014
Buna ziua! Am construit o casa in apropiere de Iasi si vreau sa ii pun geamuri si usi de la intrare si balkon! Chestiunea care se pune e daca urmatoarea combinație e viabilă si daca s-ar putea fara parti-pris-uri gen Salamander Veka Etc. ? Acestea sa inteleg ca sunt germane! Am in zona o fabrica ce lucreaza cu Deceuninck Zendow profil belgian manufacturat in Belgia si nu in Turcia. Ideea  e ca vreau alb nu colorate! Feroneria GU! Adâncime constructivă: 70 mm/garnitura de contact! Dar ce ma intreb e ce anume inseamna toc de 64 mm! Echipa e UNIPLast!

#254
mariusgelu

mariusgelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2014
Revin cu mai multe detalii! din 7 geamuri de 120x120 4 dintre acestea sunt orientate catre sud, 1 catre est si 2 catre N. Usa de la intrare cât si cea de la balcon e spre N. La geamuri am urmatoarele detalii:
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU EuroJet Alb
Set FEro 1K Standard
TOC Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60, Zendow
Geam Lowe 4+ Float 4+Float 4/44 mm

Usa
Serie Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU Euro Jet Alb
Set Fero 1K-3D-Br 5 pct
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canta usa Z112 Zendow + Colt sudabil
Prag Rama 64 Zendow
Geam Panel-24mm
Suplimentar 2x2000 mm Extensie rama 40mm zendow alb

USa balcon
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GUEurojet ALb
Set Fero 1K Standard
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60 Zendow
Geam Lowe+Float4+Float 4 / 44m

#255
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Am o usa de termopan la care de citeva zile s-a stricat ceva la sistemul de inchidere. Mai exact  cind ridic de clanta sa inchid usa, face un zgomot gen "clonc" ca si cind s-ar fi rupt ceva inauntru. As vrea sa stiu in mare cam cit ar trebui sa ma coste reparatia sa nu-mi vina careva sa-mi ceara un pret exagerat.  

Multumesc anticipat.

#256
george_75

george_75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2014

Buna seara sunt nou pe aici...va rog ajutati ma cu sfaturi si pareri..am un Apart.3 camere vreau sa-i pun geam termopan (fara balcon) si am primit o oferta pt toata casa inclusiv baie bucatarie pt geamuri cu deschidere dubla peste tot cu discount 50% pt suma de 700euro(baie/bucatarie/sufragerie/dormitor mic/dormitor mare) si caracteristicile care mi le au trimis ei sunt urmatoarele....
Serie:Otto Richter 5 k 60 mm
Geam TE24 low-e+clar(16) w/m2k=1.35
Feronerie Accado
Toc:Toc 5 cam alb 60 mm
Cercevea:Cercevea 5 cam drept fereastra Bagheta:Bagheta rotunda alb 14.53
Set Feronerie:Canat inactiv cremon atipic Cremon

#257
george_75

george_75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2014
Sau am mai primit alta oferta de la Gealan tot 5 ferestre cu deschidere dubla pt tot apartamentul la 950euro cu urmatoarele caracteristici.. Sticla Saint Gobain-Franta este LOW-E si este tratata impotrivacondensului si izoleaza termic si fonic.Feroneria este ROTO-GERMANIA.
Serie s3000 5 camere
Geam:24mm, Low-E 1.4+F4...
Ideea e ca nu dispun de f multi bani si o diferenta de la 700 la 950 ar conta daca difernta calitativa si a materialelor nu este f mare? multumesc anticipat

#258
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Otto Richter e o turcească, cu pereții profilelor ca foița de ceapă. Accado iar, e de la Suleiman, de la mama lui.

E un turcism de la A la Z. Deci, nu!

#259
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Foita ca foita, dar si compozitia pvc-ului e de caca.

#260
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Ia Gealanul!

#261
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 george_75, on 31 octombrie 2014 - 02:01, said:

Sticla Saint Gobain-Franta este LOW-E si este tratata impotrivacondensului

Cum se trateaza sticla impotriva condensului?

#262
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 izometric, on 31 octombrie 2014 - 09:00, said:

Cum se trateaza sticla impotriva condensului?
O șterge cu cârpa. Posted Image

E un termen folosit în oferte pentru a indica că are depunere low-e.

Edited by Digix, 31 October 2014 - 09:21.


#263
george_75

george_75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2014
Atunci va rog recomandati mi niste caracteristici ce sa cer si de ce sa ma feresc...ce parere aveti de q fort? Merci

#264
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Condensul la partea interioara a pachetului de sticla apare din cauza umiditatii crescute in camera unde este montata fereastra. Condensul in interiorul pachetului indica o defectiune majora. Cred ca tratamentele anticondens sunt... abureli.

#265
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Până la urmă depunerea de oxizi e un tratament aplicat foii de sticlă, iar efectul este reducerea condensului, deci în principiu, enunțul e corect.

 george_75, on 31 octombrie 2014 - 10:04, said:

Atunci va rog recomandati mi niste caracteristici ce sa cer si de ce sa ma feresc...ce parere aveti de q fort? Merci
Qfort e excelent, dar costă.

#266
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
dar condensul pe partea exterioara a geamului? am observat picaturi de apa in tocul usii de la balcon, din interior si mijloc nu apare condens, se scurge condensul de pe partea de afara a geamurilor si ajunge in interiorul tocului usii, se observa cand usa este deschisa
e prima data cand vad apa pe geamul exterior desi nu a plouat deloc, temp afara e de 5-6 grade, in interior de 21-22

#267
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Asta e o dovadă că geamul tău izolează bine. E cumva tripan?

http://termopan-blog...ul-izolant.html

#268
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
la 2 camere am tripan, da, dar fenomenul apare si la living unde am termopan clasic, 2 foi.
merci, credeam ca e ceva in neregula

#269
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Condensul a apărut din cauza fenomenului invers de radiație. Foaia ta de geam exterioară a radiat căldură către cer(condițiile necesare fiind să fie noapte, senin afară și fără vânt), cer care a avut rolul de "corp negru". S-a întâmplat exact invers decât vara, când soarele încălzește geamul.

Acum geamul tău a cedat căldură spre cer, iar atunci temperatura foii de sticlă exterioare a pachetului tău termopan a devenit foarte scăzută, mai rece decât temperatura aerului exterior. Drept urmare, apa din atmosferă a condensat pe geamul tău, pe foaia exterioară.

Dacă era vânt, ar fi existat tendința de egalizare între temperatura sticlei și cea a aerului, deci condensul exterior nu mai apărea.
Dacă geamul tău nu ar fi izolat bine, iar ar fi existat tendința să dispară condensul exterior, pentru că foaia exterioară de sticlă s-ar fi încălzit prin intermediul căldurii din casă, deci aveai pierdere de căldură.

În principiu, e de bine. Posted Image

Edited by Digix, 31 October 2014 - 16:09.


#270
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

 deftu, on 30 octombrie 2014 - 17:26, said:

Salut,

Am o usa de termopan la care de citeva zile s-a stricat ceva la sistemul de inchidere. Mai exact  cind ridic de clanta sa inchid usa, face un zgomot gen "clonc" ca si cind s-ar fi rupt ceva inauntru. As vrea sa stiu in mare cam cit ar trebui sa ma coste reparatia sa nu-mi vina careva sa-mi ceara un pret exagerat.  

Multumesc anticipat.


http://forum.softped.../#entry14782260

 george_75, on 31 octombrie 2014 - 01:39, said:

Buna seara sunt nou pe aici...va rog ajutati ma cu sfaturi si pareri..am un Apart.3 camere vreau sa-i pun geam termopan (fara balcon) si am primit o oferta pt toata casa inclusiv baie bucatarie pt geamuri cu deschidere dubla peste tot cu discount 50% pt suma de 700euro(baie/bucatarie/sufragerie/dormitor mic/dormitor mare) si caracteristicile care mi le au trimis ei sunt urmatoarele....
Serie:Otto Richter 5 k 60 mm
Geam TE24 low-e+clar(16) w/m2k=1.35
Feronerie Accado
Toc:Toc 5 cam alb 60 mm
Cercevea:Cercevea 5 cam drept fereastra Bagheta:Bagheta rotunda alb 14.53
Set Feronerie:Canat inactiv cremon atipic Cremon


fugi cat poti, este cel mai prost profil turcesc de pe piata. au inghesuit 5 camere unde altii(nemti) pun 3 camere. banuiesc ca feroneria este turceasca, nu am auzit de ea

 george_75, on 31 octombrie 2014 - 02:01, said:

Sau am mai primit alta oferta de la Gealan tot 5 ferestre cu deschidere dubla pt tot apartamentul la 950euro cu urmatoarele caracteristici.. Sticla Saint Gobain-Franta este LOW-E si este tratata impotrivacondensului si izoleaza termic si fonic.Feroneria este ROTO-GERMANIA.
Serie s3000 5 camere
Geam:24mm, Low-E 1.4+F4...
Ideea e ca nu dispun de f multi bani si o diferenta de la 700 la 950 ar conta daca difernta calitativa si a materialelor nu este f mare? multumesc anticipat


cere te rog si un pret pe alb salamander clasa b. s ar putea sa obtii un pret mai bun decat pe gealanul lui peste prajit

Edited by conu71, 31 October 2014 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate