Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#235
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postizometric, on 10 octombrie 2014 - 06:24, said:

Si crede-ma ca eu cunosc acei termeni. In schimb tu a trebuit sa citezi din Saint Gobain.
Încă odată o aburești, o dai în  întrebări de "artimetică" de clasa a zecea. Cunoști termenii pe naiba, tu nu știai nici că e vorba de frecvențele audibile.
Despre ce frecvențe să fie vorba, care dracului altele să prezinte interes în studiul izolației fonice în construcții? Construcțiile sunt pentru oameni, iar izolarea fonică o studiezi pentru urechile lor, nu?

De unde voiai să citez? Nu e credibilă sursa Saint Gobain?

Dă și tu sfaturi utile, nu ieșite strict din capul tău, cum puneai pe omul ăla să-ți bată baghetele ca la puzzle? Stai pe domeniul tău și dă acolo sfaturi, dacă nu poți ajuta, nu mai da sfaturi de dragul de a le da. În ce domeniu ai tu expertiza? Lucrezi în acest domeniu? Nu ai băiete cum să le să știi tu pe toate!

#236
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Digix , cum recunosc un geam daca este 4 anotimpuri ? si cum recunosc daca tamplaria are 5 camere ?
Ti-am dat pm mai demult cu niste dimensiuni sa imi faci o oferta dar inca nu ai citit :D

#237
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Scuze, încerc să îți fac o ofertă. E greu de deosebit, în principiu, low-e ul bate foarte vag spre roșiatic, iar 4s spre aspectul de oglindă.

#238
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am primit oferta pentru tamplarie pvc Rehau - 5 camere si geamuri termopan = 350 eur, la care mai platesc benzina pana la locul faptei
(o casa la tara - 47 km de Bucuresti).
Ce parere aveti ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   68.09K   53 downloads


#239
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Prețul e extrem de subțire, suspectez o armătură din profile pentru rigips.

#240
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Salut,
Cum sunt profilele KBE 70 comparativ cu altele?
In oferta pe care am primit-o sunt trecute cu un coeficient de transfer termic 1.65 W/m2k. E suficient un geam  F4+E4 cu 1.4W/m2k?
Multumesc.

#241
crymy

crymy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2006
salutare la toata lumea.am si eu o intrebare referitoare la montarea unor geamuri termopan la dormitorul apartamentului este vorba de 3 ferestre din care una sa fie oscilobatanta dimensiune totala 1800x1200 cu glaf interior .mentionez ca as vrea ceva sa-mi pastreze caldura in camera iarna, sa nu permita caldurii de afara sa intre (prea mult) vara deoarece am geamurile pe rasarit si ma rupe vara soarele chiar si cu jaluzele si sa fie si cat de cat antifonic deoarece am niste copii in spatele blocului care se joaca pana seara numai sub geamul meu (inclusiv parintii care ii supravegeaza si stau si ei la taclale pe trepte tot sub geam). imi puteti face si mie o recomandare ca sa stiu ce  sa caut si de asemeni imi puteti spune daca ma incadrez in jur de 1000 ron ? stima

#242
crymy

crymy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.05.2006
multumesc frumos conu71 pentru raspunsul prompt si detailat pe care mi l-a oferit telefonic ... In urma explicatiilor sale am decis sa optez pentru profilul salamander streamline de 40 -  clasa A format din doua geamuri de 900 unu fix si unu oscilobatant tripan low e - sticla chioara de 6 - 4s .am invatat multe lucruri noi , asa oameni sa tot intalnesti , multumesc inca o data conu71 pentru solutia ideala oferita

#243
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Buna ziua, Am o intrebare referitoare la glafuri, si anume daca se pot monta in sezonul rece, toamna-iarna? Intentionez sa montez glafuri cat de curand, deoarece cei care au pus termopanele au omis acest aspect, nu as dori sa astept pana la primavara. Multumesc anticipat!

#244
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Sigur ca poti pune glafuri in orice sezon.

Aia prin scandinavia crezi ca asteapta temperaturi de 20 de grade ca sa lucreze tamplarie?

#245
Mussettine

Mussettine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 15.04.2011
Multumesc pentru raspuns! Ideea e ca apartamentul are un perete cortina din termopan tamplarie aluminiu. La fiecare ploaie apa intra in casa si  se infiltreaza in zid (apx. 15 cm), banuiesc ca ar fi din cauza lipsei glafurilor! Ce parere aveti?

#246
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca nu ne prezinti niste sectiuni dintr-un catalog al producatorului nu putem sa avem nicio parere.

Exista zeci de sisteme de pereti cortina cu ferestre incorporate care nu au niciun fel de glaf. Deci nu asta este conditia necesara ca sa nu intre apa.

Mai degraba proiectarea corecta a sistemului de drenare a apei si evident fabricarea si instalarea corespunzatoare a acelui perete cortina.

#247
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postticusor, on 23 octombrie 2014 - 07:39, said:

Salut,
Cum sunt profilele KBE 70 comparativ cu altele?
In oferta pe care am primit-o sunt trecute cu un coeficient de transfer termic 1.65 W/m2k. E suficient un geam  F4+E4 cu 1.4W/m2k?
Multumesc.

Nu e nimeni care si-a pus sau lucreaza cu  KBE-uri? Cine mi-a facut oferta mi-a zis ca sunt grozave. Insa eu am aflat ca sunt clasa B.
Asa ca stau in expectativa.
E vorba de o casa din porotherm de 30.

#248
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu aș pune KBE, decât dacă aș avea un bugetul strâmtorat. E cam așa:

Am bani de un Wolkswagen, dar nu ar fi bine dacă mi-aș lua un Logan ca să îmi rămână bani de un concediu în Caraibe?
Da, e bine, funcționează, te duce de la A la B, dar Loganul, nu e Wolkswagen.

#249
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Salut,

Am o intrebare despre termopane care am pus-o intr-un topic gresit. Ca sa nu o copiez si aici:
http://forum.softped...2#entry16090558

Merci

#250
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E foarte bine si acolo!

#251
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
multumesc conu pentru sfaturi...

#252
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View PostBodCasa, on 29 octombrie 2014 - 19:32, said:

E foarte bine si acolo!

Ok merci, astept ideile voastre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate