Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Sa construim o casa 2014 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
795 replies to this topic

#703
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 05.12.2004
La noi tamplaria ii pe categorii de calitate in functie de cate camere are profilul . In tari cu apa calda , calitatea tamplariei ii oferita de coeficientul de transfer termic . Cifre , nu povesti . Cand vrei sa calculezi necesarul termic la o casa , cum calculezi daca stii doar cate camere are profilul , si nu stii coeficientul de transfer termic al ferestrei respective ? Ce faci in cazul asta ? O basbai . Doar estimare . Aproximare . Adica la mica ciupeala . Ca asa-i la noi . Ii zici la client ca fereastra ii cu profil cu 5 - 6 camere , si clientul ii linistit . Dar cand ii vin facturile la incalzire , ii nedumerit , de ce plateste asa de mult pentru incalzire . De asta plateste , fiindca ii prostit pe fata , cu " profil cu 6 camere " . Daca intrebi un vanzator/dealer de termopane sa-ti arate un certificat in care sa fie specificata valoarea coeficientului de transfer termic , si certificatul respectiv sa fie acreditat de ceva institutie serioasa in care se poate avea incredere , te-njura de nu stii ce te-a lovit .

In Germania exista institutul asta : https://www.ift-rose...e/international

Vad ca IFT Germania are ceva parteneri in Romania :
ift Partner Rumänien

S.C. SRAC Cert S.R.L.
Str. Vasile Parvan Nr. 14
010216 Bukarest
Rumänien

Dar cati dintre termopanistii din Romania isi certifica ferestrele si usile la ceva institut de control al calitatii tamplariilor ?
Raspunsul .... spune tot despre cum merg treburile la noi .

Edited by luk2011, 26 October 2014 - 17:18.


#704
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 05.12.2004
Producătorii de tâmplărie PVC, asemănători în ochii românilor. Prețul decide
http://media.imopedia.ro/stiri-imobiliare/tamplarie-pvc-studiu-barrier-22440.html

Quote

Prețul atractiv este argumentul final pentru majoritatea românilor care își cumpără tâmplărie PVC, în timp ce recomandările specialiștilor sau experiențele prietenilor sunt luate în calcul de un număr mult mai mic de clienți. Din păcate însă, există în continuare un nivel ridicat de confuzie pe acest segment, iar clienții nu diferențiază în mod clar producătorii, relevă cel mai recent studiu lansat de Barrier.


Quote

Acesta evidențiază faptul că, în opinia clienților, cele mai importante caracteristici ale unei tâmplării PVC de calitate sunt: protecția termică (plasată pe primul loc de către 27% dintre respondenți), protecția fonică (16%), protecția de apă/vânt (11%) și protecția solară (11%).

Însă atunci când vine vorba de decizia de cumpărare, criteriile comerciale sunt cele care primează: 25% dintre respondenți declară că se lasă convinși de un preț atractiv, în timp ce doar 12% dintre clienți iau această hotărâre în funcție de recomandările specialiștilor, alți 12% bazându-se pe recomandările celor apropiați. Nu în ultimul rând, mai mult de 78% dintre cei chestionați admit faptul că o tâmplărie de calitate are și un preț ridicat.

Edited by luk2011, 28 October 2014 - 11:42.


#705
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010

View Postsashamiha, on 21 octombrie 2014 - 11:07, said:

Acum am vorbit din nou cu el si mi-a trimis filmulețe cu montaj in Germania.  într-adevăr se pune un fel de burete peste folie, nu neg proprietățile acesteia insa intrebam de preț.  mulțumesc @ BodCasa
Pai in cati ani crezi ca o sa iti amortizezi acei bani? Daca banii nu sunt o problema atunci se merita, dar daca lipsa banilor ii o problema atunci nu se merita, cel putin la mine nu se merita 600euro in plus de banii aia as cumpara alte accesorii pt casa, acuma fiecare stie cei mai bine pt el!
Intreabati prietenul care ii coeficientul de pierdere a caldurii la ambele variante si asa poti face calculul! Dar tine cont ca spuma ii doar pe margini, ceea ce conteaza cel mai mult sunt peretii, apoi geamurile si in cele din urma spuma sau buretele ala! Gandeste cat % afecteaza marginea aia.

#706
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Ce parere aveti de urmatoarele configuratii de ferestre ? Nu prea imi plac ferestrele cu multe canate (si le cele din imagine cred ca se preteaza vreo 3) dar nici configuratia asta nu am vazut-o la nici o casa.
[ https://i.imgur.com/DgDXJdR.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cea de-a doua cu usa de balcon:

[ https://i.imgur.com/8hCAeCK.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus o usa de intrare in 3 canate:

[ https://i.imgur.com/trrMPbk.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum vi se par ? O sa fie rezistente in timp sau exista pericolul sa se lase din cauza greutatii ?
Panourile fixe de sticla de la geamuri sunt  ceva cam mari, credeti ca se pot realiza ?
Nu am gasit nici o poza pe net cu ceva similar.

Merci

#707
mariusgelu

mariusgelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2014
Buna ziua! Am construit o casa in apropiere de Iasi si vreau sa ii pun geamuri si usi de la intrare si balkon! Chestiunea care se pune e daca urmatoarea combinație e viabilă si daca s-ar putea fara parti-pris-uri gen Salamander Veka Etc. ? Acestea sa inteleg ca sunt germane! Am in zona o fabrica ce lucreaza cu Deceuninck Zendow profil belgian manufacturat in Belgia si nu in Turcia. Ideea  e ca vreau alb nu colorate! Feroneria GU! Adâncime constructivă: 70 mm/garnitura de contact! Dar ce ma intreb e ce anume inseamna toc de 64 mm! Echipa e UNIPLast!

#708
mariusgelu

mariusgelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2014
Revin cu mai multe detalii! din 7 geamuri de 120x120 4 dintre acestea sunt orientate catre sud, 1 catre est si 2 catre N. Usa de la intrare cât si cea de la balcon e spre N. La geamuri am urmatoarele detalii:
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU EuroJet Alb
Set FEro 1K Standard
TOC Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60, Zendow
Geam Lowe 4+ Float 4+Float 4/44 mm

Usa
Serie Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU Euro Jet Alb
Set Fero 1K-3D-Br 5 pct
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canta usa Z112 Zendow + Colt sudabil
Prag Rama 64 Zendow
Geam Panel-24mm
Suplimentar 2x2000 mm Extensie rama 40mm zendow alb

USa balcon
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GUEurojet ALb
Set Fero 1K Standard
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60 Zendow
Geam Lowe+Float4+Float 4 / 44m


#709
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postcreatorul, on 29 octombrie 2014 - 17:35, said:

Ce parere aveti de urmatoarele configuratii de ferestre ? Nu prea imi plac ferestrele cu multe canate (si le cele din imagine cred ca se preteaza vreo 3) dar nici configuratia asta nu am vazut-o la nici o casa.
[ https://i.imgur.com/DgDXJdR.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cea de-a doua cu usa de balcon:

[ https://i.imgur.com/8hCAeCK.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus o usa de intrare in 3 canate:

[ https://i.imgur.com/trrMPbk.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum vi se par ? O sa fie rezistente in timp sau exista pericolul sa se lase din cauza greutatii ?
Panourile fixe de sticla de la geamuri sunt  ceva cam mari, credeti ca se pot realiza ?
Nu am gasit nici o poza pe net cu ceva similar.

Merci

Ca prima fereastra am eu 2 bucati (2100 lungime 750 partea oscilo pe 1400 inaltime) sunt super OK au fost cu 2 foi de geam si profil slab si tot nu am avut probleme (acum le-am schimbat cu tripan ).
Usa cu geamul de balcon am la fel la un apartament de vreo 10 ani si nu sunt probleme deloc(geam dublu nu triplu)
de usa nu stiu ce sa zic, daca iti placxe asa nu vad problema. NU cred sa fie probleme de rezistenta in timp atata timp cat profilul si armatura sunt ok.
Panouri de sticla se pot realiza aproape in orice dimensiune. Chiar acum vreau sa comand/instalez un panou fix de 3000 cm lungime pe 2500 cm dintr-o singura bucata(3 foi de geam. securizat pe ambele fete si la mijloc laminat sau float , nu mai retin)

#710
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.09.2007
Fiti amabili sa-mi raspundeti la o intrebare.
Tocmai mi-am comandat geamurile si pe oferta finala si factura la sticla e trecuta urmatoarea configuratie: 40mm, 4S/Sw14/F4/Sw14/Low-E
F4 cred ca e float deci sticla chioara dar ce e Sw14?

#711
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postmariusgelu, on 30 octombrie 2014 - 09:43, said:


belgian manufacturat in Belgia si nu in Turcia


Ok, "si marmota invelea ciocolata in staniol", faptul ca seria Zendow se produce in Turcia este mai putin relevant, zendow este un profil decent, nu este o "trompeta" turceasca, daca este armat si prelucrat corect este ok, ca orice alt profil dealtfel.

Seria Euro Jet de la GU este setul de nivel mediu, produs probabil tot prin alte parti decat in Germania, important este si aici ca setul sa fie complet si sa nu fie vorba despre setul Eco Jet care este de clasa economica.

Faptul ca exista materie prima de clasa economica sau medie, produsa prin tari cum sunt Polonia, Turcia, nu este un lucru rau, doar nu-si inchipuie cineva ca din veniturile unui roman este usor de platit un "neamt" care pazeste un extrudor de profile sau un belgian care face acelasi lucru.

Pachetul de geam insa este "manufacturat" in Romania, romanul care executa pachetul de geam este mai usor de platit, daca ar avea bun simt romanul ar inlocui una din cele doua sticle float cu una de tip low-e.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 31 October 2014 - 08:42.


#712
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013

View Postcreatorul, on 29 octombrie 2014 - 17:35, said:

Ce parere aveti de urmatoarele configuratii de ferestre ?

Cum vi se par ? O sa fie rezistente in timp sau exista pericolul sa se lase din cauza greutatii ?


Merci

Nu ar trebui sa fie nici un fel de probleme. Vezi ca la usa de balcon cu geam alaturat ai cercevea de fereastra pe usa (cel putin asa pare din schita). Si daca tot are 1000 latime parerea mea e ca ar fi bine sa fie cercevea intermediara.
La imbinarea dintre usa dubla si geamul fix ar fi bine sa fie o rigidizare buna. Ceva care sa aiba si armatura in interior, pentru ca altfel o sa flambeze tot ansamblul cand inchizi usa si o sa-ti crape tencuiala in jurul geamului (cel putin). Nu stiu exact la Veka ce rigidizari sunt disponibile dar e bine sa intrebi pe cel care ti-a facut oferta.
In rest cu o feronerie corespunzatoare nu vor fi probleme.

View Postmariusgelu, on 30 octombrie 2014 - 12:27, said:

Revin cu mai multe detalii! din 7 geamuri de 120x120 4 dintre acestea sunt orientate catre sud, 1 catre est si 2 catre N. Usa de la intrare cât si cea de la balcon e spre N. La geamuri am urmatoarele detalii:
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU EuroJet Alb
Set FEro 1K Standard
TOC Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60, Zendow
Geam Lowe 4+ Float 4+Float 4/44 mm

Usa
Serie Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GU Euro Jet Alb
Set Fero 1K-3D-Br 5 pct
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canta usa Z112 Zendow + Colt sudabil
Prag Rama 64 Zendow
Geam Panel-24mm
Suplimentar 2x2000 mm Extensie rama 40mm zendow alb

USa balcon
Deceuninck Zendow
Culoare Alb
Marca Fer GUEurojet ALb
Set Fero 1K Standard
Toc Rama 64 Zendow
Cercevea Canat z 60 Zendow
Geam Lowe+Float4+Float 4 / 44m

1. feroneria e slaba calitativ. Si nici nu e completa. Daca tot mergi pe feronerie GU cere macar seria UniJet.

2. pachetul termoizolant Low-e+Float+Float este o pacaleala. Ori pui 2 sticle tratate intr-un triplex (doua Low-e sau un Low-e si un 4S) ori pui cu 2 randuri de sticle. Daca tot te indrepti spre baietii astia intreaba cat te costa in plus sa iti puna inca un Low-e sau un 4S. Diferenta nu ar trebui sa fie mare dar crede-ma ca se merita cu varf si indesat.

3. cercevea Z60 pentru usi de balcon eu nu mai folosesc de foarte mult timp ci doar cercevea intermediara. Daca tot iti pun cercevea de fereastra macar sa foloseasca deschidere oschilobatanta.

Din punctul meu de vedere oferta in afara de profil nu are nimic care sa impresioneze si mai degraba este facuta sa atraga privirea cu pret. Eu activez tot in Iasi daca te intereseaza mai multe detalii.

View Postcosmineus, on 30 octombrie 2014 - 22:13, said:

Fiti amabili sa-mi raspundeti la o intrebare.
Tocmai mi-am comandat geamurile si pe oferta finala si factura la sticla e trecuta urmatoarea configuratie: 40mm, 4S/Sw14/F4/Sw14/Low-E
F4 cred ca e float deci sticla chioara dar ce e Sw14?

Configuratia este una corecta, iar Sw este cel mai probabil bagheta distantier dintre sticle iar 14 este grosimea ei in mm. Trei sticle de 4mm si doua distantiere de 14mm dau exact 40mm. Iar faptul ca in pachetul termoizolant se foloseste si o "sticla chioara" e perfect normal.

#713
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.09.2007
Aaa. Da. E distantierul swiss spacer. Multumesc ca m ai iluminat. Restu componentelor sunt salamander streamline si feronerie maco mm. Sper sa fie geamuri bune

#714
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013
Cel mai probabil e de la ADF si e foarte buna. Daca si montajul se ridica la nivelul tamplariei atunci totul e in regula.

#715
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 11.09.2007
Da. Adf sunt. Nu vreau sa ii laud dar nu cred ca au pereche. Cel putin pe faza de productie. La montaj ramane de vazut

#716
simpatiq87

simpatiq87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2011
Deci avem asa, casa la periferia Bucuresti ( deja masina e inghetata dimineata :D ), 170 mp utili pe ( P+1), inaltime standard de 2.4 m.

Geamurile sunt urmatoarele :

- 1 buc - 1800x1800 ( living de cca 30 mp )
- 4 buc - 1500x1500 ( 3 dorimitoare de cca 16 mp + bucatarie 15 mp )
- 5 buc -   900x1500 ( holuri si bai )

Intrebarea mea este ce "pachet" imi recomandati, tocarie ( toate detaliile inclusiv producator ), geamuri, feronerie . De ce nu, si o recomandare de firma montatoare buna si serioasa.

Multumesc !

#717
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai de ce doar montatoare???
De ce nu si producatoare...
Adica care sa iti faca tot procesul?

#718
simpatiq87

simpatiq87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2011
Da, sa faca tot procesul, daca e si producator si montator cu atat mai bine.

Pana atunci, cum vi se pare pt. ce am scris mai sus, 1900 euro ( tva si montaj inclus ) pt profile salamander SL Round, tripan 40 mm, feronerie Siegenia ?


Mersi

#719
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
Salutare tututor !

Am primit oferta din imaginea de mai jos:

[ https://i.imgur.com/9QDlDyR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe scurt:
- tamplarie PVC alb Rehau, 5 camere
- feronerie Roto NT
- tripan 32mm Low-E + Float + LowE 4S, grosime sticla 4mm, argon
- transport / demontaj / montaj incluse in pret
- PRET TOTAL: 730euro pt. varianta cu tripan, sau 640 euro pt. varianta cu doar 2 foi sticla, adica doar float + LowE 4S

Din ce am vazut prin magazin, mi-a placut ca ferestrele au cel putin 4 puncte de inchidere, cate una pe fiecare latura, comparativ cu vechile mele termopane aplast de acu 10 ani care se inchid doar intr-un singur punct.

Referitor la plasele anti-insecte nu sunt incluse in pret, dar estimativ pt. una pe balamale cam 50 lei

Intrebari si nelamuriri personale:
1. - Este OK pretul? Mai poate fi negociat in limitele bunului simt? Nu de alta, dar nu ma incanta sa-mi faca rabat la pret si pe urma sa-mi faca si rabat la calitate.
2. - In cazul tripanului, distanta intre foile de sticla este de doar 10mm? Nu este cam putin ? In cazul in care sunt doar 2 foi de sticla, atunci distanta intre ele era de 16mm. Spatiul dintre foile de sticla umplut cu argon in ambele cazuri.
3. -  Se merita tripanul sau sa raman la varianta cu doar 2 foi de sticla? Mentionez ca apartamentul este de 2 camere, la etajul 7, zona este linistita, toate ferestrele apartamentului sunt spre VEST, deci incepand cu ora 14 dupa amiaza, bate soarele incontinuu in ele pana seara. NU ma incanta foarte mult protectia solara, ca oricum se incing zidurile de beton, dar tin foarte mult la protectia termica pe timpul iernii.
4. - Este diferenta mare intre feroneria Roto si Sigenia?

Astept orice pareri, sugestii si critici (cat de cat pertinente), sunt bine venite.

Edited by oppressor, 05 November 2014 - 21:08.


#720
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Pretul nu stiu daca e ok, la tripan daca nu-ti pot oferi pachet de 40mm (canatul de euro 70 permite asta) atunci ar fi bine sa alegi termopan, eventual diferenta de bani ar putea fi completata pentru a schimba tocul ecosol cu toc de euro 70 (astfel poti obtine un produs de nivel mediu), intre roto si siegenia nu este diferenta calitativa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate