Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Butoane fizice (capacitive sau normale) VS butoane on screen

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

Poll: on screen sau fizic? (70 member(s) have cast votes)

on screen sau fizic?

  1. on screen (21 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  2. fizice (49 votes [70.00%] - View)

    Percentage of vote: 70.00%

Vote Guests cannot vote

#73
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Au utilitate reala dacă ai telefon cu certificare ipXY. Gen Z-urile, S5...



#74
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Neutrino vreq ecran edge to edge fara margini sus si jos. Pe langa faptul ca nu mi se pare un design reusit, pe langa faptul ca iti va fi greu sa il tii in mana fara sa apesi accidental orice, nu inteleg de ce iti pasa asa mult? E o obsesie. Mie mi se rupe de lucrurile astea. Important e sa fie un produs bun si, eventual, sa aiba un design sa imi placa. Nu imi bat capul cu asa ceva.

#75
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 27 aprilie 2014 - 23:38, said:

Neutrino vreq ecran edge to edge fara margini sus si jos. Pe langa faptul ca nu mi se pare un design reusit, pe langa faptul ca iti va fi greu sa il tii in mana fara sa apesi accidental orice, nu inteleg de ce iti pasa asa mult? E o obsesie. Mie mi se rupe de lucrurile astea. Important e sa fie un produs bun si, eventual, sa aiba un design sa imi placa. Nu imi bat capul cu asa ceva.

Mie pe 8X mi se întâmplă să apăs destul de des pe butoanele haptice BACK și SEARCH. Și 8X-ul are margini măricele. Nu știu cum aș suporta un edge-to-edge. Trebuie soft să recunoască atingerile accidentale. Ca pe iPAD mini.

#76
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Revin cu o parere care contrazice tot ce am sustinut pe topicul asta.
Am ajuns la concluzia ca nu imi plac butoanele integrate in ecran. La inceput imi placea ideea, dar dupa mai multa butonare pe diverse telefoane cu astfel de butoane, am observat ca ma deranjeaza. La absolut toate. In browser ai spatiu mai mic de vizualizare, la fel in toate aplicatiile. Chiar daca nu e mare diferenta, banda aia e acolo si enerveaza.
HTC One M8 stie sa restranga bara cel mai inteligent, chiar si in browsere. Sony Z1 nu am reusit sa il faca sa faca sa dispara bara in browsere.
Dar tot nu e bine nici pe M8, in unele aplicatii tot e bara cu butoane, in unele jocuri. Deci tot butoanele fizice cred ca sunt cele mai bune sau cele capacitive ca la HTC One.
In utilizare e altceva decat ce parea la prima vedere.

#77
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Atunci ți-au rămas la opțiuni koreeni: LG și Samsung. :)

Dintre două plastice fantastice existente deja, eu aș aștepta G3. Sigur va avea un preț ca S5 dar cu 3 GB de RAM și OIS, numai așa ca să fie la ceva peste S5. :D

#78
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Plasticul de pe S5 chiar este de buna calitate, in realitate nu este rau deloc S5 la carcasa.
Mai are si htc one M7

#79
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
E plastic. Ce nu înțeleg eu e de ce mai pun imitația aia de metal pe margini. E de prost gust. Pe S4 măcar arată bine. Pe S3 marginile alea se cojesc ca naiba.

#80
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Materialul din care e facut S5 e foarte misto. Plasticul ala clasic al lor s-a dus. Iar vorbiti din auzite.
Apropo, LG face telefoane tot cu butoane integrate in ecran.

#81
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Nu vorbesc din auzite ci din pipăite și testat. Colegii mei sunt mari amatori de dat bani pe smartphone-uri.
Tot ce pot spune e că S4 Black edition chiar arată bine. Asta l-a convins pe un coleg sa nu mai cumpere S5 Black care arata mult prea ieftin. Pentru el conta și aspectul. Mare gamer nu e, și oricum nu ține S4-ul pe TouchWizz, i-a pus Google Edition.
Uitasem complet că G2 are butoane in ecran. Incepi să ai puține opțiuni.
Oricum, vad că îți place S5. De ce nu-l iei?

#82
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu stiu daca il iau sau nu. Nu sunt convins ca are un OS care se va misca la fel de bine si peste 1 an, de exemplu. Si ma refer la optimizarea Touchwiz-ului, care de altfel, are o multime de lucruri interesante.
Ce spui tu e o treaba subiectiva. Din punctul meu de vedere s5 arata mai bine ca s4 black/note 3.
In ceea ce priveste butoanele integrate in ecran, asa e, majoritatea producatorilor seriosi au adoptat abordarea asta. Exceptie face samsung.
Mie nu imi place deloc. In poze pare dragut, in realitate am observat ca e deranjant.

#83
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 04 mai 2014 - 00:59, said:

Nu stiu daca il iau sau nu. Nu sunt convins ca are un OS care se va misca la fel de bine si peste 1 an, de exemplu. Si ma refer la optimizarea Touchwiz-ului, care de altfel, are o multime de lucruri interesante.
Ce spui tu e o treaba subiectiva. Din punctul meu de vedere s5 arata mai bine ca s4 black/note 3.
In ceea ce priveste butoanele integrate in ecran, asa e, majoritatea producatorilor seriosi au adoptat abordarea asta. Exceptie face samsung.
Mie nu imi place deloc. In poze pare dragut, in realitate am observat ca e deranjant.

Poate ar trebui să mai ai un pic răbdare și să vezi ce lansează Apple în toamnă. Nu de alta dar când dispui de bani suficienți nu e rău să ai un pic de răbdare. În fond iPhone-ul de care dispui acum te slujește ok.
Da, nici pe mine nu mă convinge TouchWizz. De aceea un Google Edition ar fi super.

Nexus 6 și Optimus G3 sigur vor avea butoane on-screen. Ești limitat f. mult la alegeri pe Android. Posted Image

Eu în schimb probabil o să ajung în viitor să cumpăr un iPhone numai pt că nu voi găsi un alt telefon cu specificații bune dar nu cât o paletă (a se citi, ecran peste 4,7). Posted Image

P.S. mai știe careva cum se numea HTC-ul cu Android care avea butoane haptice sub ecran dar din leduri mici și la rotirea ecranului se roteau și ele pe orizontală. Era super ideea, nu-i așa? Nu înțeleg de ce nu se mai face. Dă un look premium.

Edited by Ouroboros, 04 May 2014 - 01:16.


#84
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Fizice, cele onscreen ma seaca, cel putin la Nexus7 imi vine sa musc din el uneori Posted Image, fata de HTC One sau Lumia 520 unde sunt plasate intuitiv si la distanta de ecran, prevenind apasarile accidentale.

Singurul telefon cu interfata pe baza de gesturi a fost N9/N950 care era usor de folosit si fata de Z10 nu-ti scotea peri albi cand vroiai sa accesezi ceva.
In schimb la iPhone ma termina psihic butonul de home, macar la 5S puteau sa-i faca optiune sa lucreze si capacitiv, fara sa fie nevoie sa impung la el Posted Image, la iPad scapasem de el prin gesturile cu 4/5 degete si era mai simplu si mai rapid.

Edited by connectorxp, 04 May 2014 - 01:14.


#85
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
S5 are, in opinia mea, cele mai bune butoane/. Unul e fizic, 2 sunt capacitive. Cel capacitiv din stanga este de multitasking. Adica, daca nu iti place sa apesi mereu butonul fizic apesi pe cel capacitiv si iti deschide lista cu aplicatii din background. Mi se patre o solutie buna.
As fi apreciat butoanele capacitive daca ar fi fost gandite altfel. Sa fie ca un meniu cvu acele butoane cand faci un gest (swipe de la baza ecranului in sus usor). Pentru ca eu am vazut cum e pe M8, am intrat intr-un joculet simplu sa vad cum functioneaza butoanele ca idee: dispar in respectivul joculet, dar si partea aia de ecran e neagra si se vede ca o imagine mai mica decat suprafata ecranului, In unele jocuri acopera toata suprafata ecranului, in altele nu. In browsere iti ia un camp serios din ecran pentru a afisa butoanele. Doar M8 stie sa le ascunda in browser si sa fie imaginea cat tot ecranul, dar per total e o senzatie neplacuta.

@Ouroboros: Nu as astepta iphone 6 pentru ca nu mai vreau iphone. Sunt ale  naibii de bune, dar vreau altceva acum. Asa e, iphone 5 - ul meu ruleaza excelent, singura problema e bateria care e mediocra. Vreau ceva cu baterie mai potenta si imi expira acum contractul cu vodafone si vreau sa fac prelungire. Am renuntat sa mai cumpar telefoane la liber, oricum nu imi plac cartelele si prefer abonament. Si plus de asta, acum ca tot imi expira abonamentul, inca mai pot lua ceva bani pe iphone, din toamna mai iau mai nimic.

Edited by Paranoir, 04 May 2014 - 01:26.


#86
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Venind de pe iOS și având experiență proastă doar cu bateria, s-ar putea să ramai dezamăgit de Android. Se știe că nici la baterie nu-s ușă de biserică. Doar zic. Nu încerc să te conving nimic.

#87
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Se stie ca unele telefoane au autonomie mai buna decat altele. S5, One M8 clar au baterie mai buna decat Iphone 5. Sunt convins ca si Lumia 925 are baterie decenta, si ala e un telefon care imi place. Totusi nu ma atrage prea mult interfata WP. La nokia imi plac foarte mult butoanele capacitive. Asa ar trebuie sa fie orice telefon: Ca lumia sau ca HTC One (primul).
Nu stiu care e treaba asta cu butoane integrate in ecran. De ce integrate in ecran si de ce nu capacitive sub ecran?

#88
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 04 mai 2014 - 12:15, said:

Nu stiu care e treaba asta cu butoane integrate in ecran. De ce integrate in ecran si de ce nu capacitive sub ecran?
În cazul lui Lumia 630, recent lansat, s-a subliniat clar că s-au redus prețurile prin integrarea butoanelor în ecranul touch și scoaterea butonului lateral de foto.

Cât de autonomia lui 925, să știi că e de fapt mediocră, cam ca al propriului meu 8x sau Lumia 820. În gama WP cel mai bine stă Lumia 720. Restul au autonomii mediocre. O zic ca un fost utilizator de Razr Maxx cu baterie de 3300 mAh.

Legat de interfață la WP, da, nu e mare brânză comparând cu Android, însă nici iOS-ul nu excelează cu lista lui de aplicații. Ce mi-e o listă de aplicații, ce mi-e cu interfața cu LiveTiles. Cel mai probabil LiveTileurile vor căpăta funcționalități ca Widgeturile în Android. Dar momentan astea-s supoziții.

Edited by Ouroboros, 04 May 2014 - 14:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate