Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Butoane fizice (capacitive sau normale) VS butoane on screen

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

Poll: on screen sau fizic? (70 member(s) have cast votes)

on screen sau fizic?

  1. on screen (21 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  2. fizice (49 votes [70.00%] - View)

    Percentage of vote: 70.00%

Vote Guests cannot vote

#37
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View Postn3utr1n0, on 17 martie 2014 - 23:28, said:


nu te a jignit nimeni stai linistit.

insa ce ai spus tu nu e un argument logic pentru ca ORICE ai face , atunci cand vrei sa apesi un buton pierzi din ecran. e imposibil sa apesi pe buton fara sa pierzi din ecran. din punctul meu de vedere o idiotenie sa folosesti ecranul pentru control de baza.

daca ai butoane pe ecran atunci nu inteleg de ce mai are telefonul margine de jos , ca e de pomana , e doar plastic , nu are nici un rol.
daca ai fata telefonului DOAR un ecran mare FARA nici o urma de margine infecta atunci inteleg sa le pui pe ecran , dar atata timp cat ai margini jos si sus nu vad de ce sa ocupi spatiu de pomana pe ecran cand poti sa pui butoane sub ecran ca ai oricum margini.

Cand apesi pe buton, nu te mai intereseaza ce este pe ecran, ptr ca daca apesi pe buton o faci cu un singur scop: sa iesi din ecranul ala. Ce e  asa greu de inteles.
Iar ca sa pricepi de ce un telefon mai are margini sus, jos, chiar daca butoanele sunt on-screen, ar trebui sa te intrebi: unde sunt pozitionate in telefon urmatoarele: antena, wifi, microfon, difuzor, camera frontala, etc.... Si dup-aia poate ti-ai da seama de ce e nevoie de margini sus jos chiar daca butoanele sunt on-screen.

#38
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da, incep sa cred ca butoanele on screen sunt cea mai buna solutie. Ma refer la noile telefoane unde dispar butoanele cand nu e nevoie de ele. Nu prea stiu cum e, insa, cu apasarea accidentala. Din ce am vazut eu parea ca apesi o data sa apara pe ecran si mai apesi odata pentru efectul butoanelor. Asta inseamna ca apesi de 2 ori pt a iesi dintr-o aplicatie?

#39
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 18 martie 2014 - 20:09, said:

Da, incep sa cred ca butoanele on screen sunt cea mai buna solutie. Ma refer la noile telefoane unde dispar butoanele cand nu e nevoie de ele. Nu prea stiu cum e, insa, cu apasarea accidentala. Din ce am vazut eu parea ca apesi o data sa apara pe ecran si mai apesi odata pentru efectul butoanelor. Asta inseamna ca apesi de 2 ori pt a iesi dintr-o aplicatie?

Asta s-ar rezolva cu un gesture. Ceva cum e pe desktop la Windows 8. Ții cu degetul apăsat în partea de sus și glisezi în jos. Ai închis procesul. Glisarea de la marginile laterale ar fi utile pentru schimbarea aplicațiilor deja deschise de curând și care rulează în fundal. Iar glisarea de jos ca să apară butoanele on screen. Windows Phone are un meniu semi-ascuns în partea de jos a aplicațiilor. Doar 3 puncte. Ocupă f. puțin spațiu. Așa ai putea ascunde on screen ale butoanele vieții. Nici meniul de tip pie nu e rău de la android. Îl testasem de multă vreme cu ajutorul obsedaților de la XDA.

Sunt niște chestii la mintea cocoșului care se pot aplica f. ușor.

Edited by Ouroboros, 18 March 2014 - 21:43.


#40
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Bazat pe gesturi e si blackberry os 10. Tragi de ecran de jos de la baza in sus si ai minimizat aplicatia.

#41
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 18 martie 2014 - 22:23, said:

Bazat pe gesturi e si blackberry os 10. Tragi de ecran de jos de la baza in sus si ai minimizat aplicatia.

Ceva de genul dar parcă la BB10 mi se pare prea extrem momentan. Dar nu m-ar deranja. La fel și Jolla sau viitorul Ubuntu Mobile.

#42
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
bb z10 fara butoane e o tampenie...

View PostParanoir, on 18 martie 2014 - 07:17, said:

"Margine infecta"?
Doamne ce om. In orice post al lui arata isi arata ura fata de orice. Cred ca e foarte greu sa traiesti in pielea lui, mancat de frustrari.

Calmeaza-te ma baiatule, viata e frumoasa, mai iesi si tu la plimbare, mai f**e si tu ceva, esti prea incordat... Si vii aici cu atitudinea asta...

e vorba de realitate. tot ce am spus eu e din realitate si din ceea ce exista in momentul de fata.

si lasa ma cu sfaturile tele de 2 bani ca intri la penibil cand ma ataci pe mine si nu subiectul discutat. da de inteles ca ai ajuns la limita argumentelor si o dai in chestii personale. jenant.

#43
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View PostParanoir, on 18 martie 2014 - 20:09, said:

...Asta inseamna ca apesi de 2 ori pt a iesi dintr-o aplicatie?
Intr-adevar, asta e dezavantajul cand ai butoanele ascunse, afisabile pe ecran:
- prima oara activezi zona butoanelor prin gesturi;
- a doua oara apesi pe butonul dorit.
Insa, daca le ai permanent afisate, si nu se ascund, apesi doar o data, dar pierzi din dimensiunea ecranului.
In mod normal, in full screen, in lanscape mode, butoanele alea dispar, in playere sau jocuri, in jocuri, nu ai acces decat la butoanele/comenzile disponibile.

Attached Files



#44
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostCiubex, on 19 martie 2014 - 00:52, said:

Intr-adevar, asta e dezavantajul cand ai butoanele ascunse, afisabile pe ecran:
- prima oara activezi zona butoanelor prin gesturi;
- a doua oara apesi pe butonul dorit.
Insa, daca le ai permanent afisate, si nu se ascund, apesi doar o data, dar pierzi din dimensiunea ecranului.
In mod normal, in full screen, in lanscape mode, butoanele alea dispar, in playere sau jocuri, in jocuri, nu ai acces decat la butoanele/comenzile disponibile.

atata spatiu imens sub ecran si tu tre sa faci gest sa iti afiseze butoanele. nu e mai logic sa le ai sub ecran unde oricum e plastic 100% de pomana?

si la telefonul meu e la fel... ditamai plasticul sub ecran si butoanele ocupa spatiu pe ecran. gandit cu fundul.

#45
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Bai neutrino, nu vezi ca toata lumea, dar absolut toata lumea, te dispretuieste? Realitatea e ca ne-am saturat toti de tine si de exprimarile tale gen "mizerie", "gunoi".
Cand o sa inveti sa te exprimi ca un om civilizat atunci sa vii sa postezi. Pana atunci, DISPARI ! De acum incolo sa nu ma mai deranjezi. Nici pe ceilalti colegi de forum.

In ceea ce priveste eficienta butoanelor, da, din cate vad in pozele puse de Ciubex, pare ok. Cred ca mi-ar placea telefon cu butoane pe ecran care dispar in fullscreen. Oricum, cred ca asta va fi viitorul, ori butoane on-scren, ori gesturi. Plus ca nu mai ai probleme cu butoane fizice care se strica de la atatea jdemii de apasari.

#46
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 19 martie 2014 - 08:38, said:


  Plus ca nu mai ai probleme cu butoane fizice care se strica de la atatea jdemii de apasari.
Cum se întâmplă destul de frecvent la mult mai calitativul iPhone.

#47
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da, asa este. Al meu nu s-a stricat, dar am vazut la altii.
Am si precizat, cred ca pe viitor se va renunta la butoanele astea.
Oricum, in afara de Blackberry, la toate trebuie apasat butonul de deblocare/power, care si el se poate strica.
Doar la blackberry am vazut ca il deblochezi cu gest direct pe ecranul inchis (are senzori).

#48
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostParanoir, on 25 martie 2014 - 13:49, said:

Da, asa este. Al meu nu s-a stricat, dar am vazut la altii.
Am si precizat, cred ca pe viitor se va renunta la butoanele astea.
Oricum, in afara de Blackberry, la toate trebuie apasat butonul de deblocare/power, care si el se poate strica.
Doar la blackberry am vazut ca il deblochezi cu gest direct pe ecranul inchis (are senzori).

Se poate debloca prin gesturi, prin ciocănire (WP, LG), prin trecerea mâinii prin fața camerei frontale. Tot prin ciocănire se poate bloca (WP8.1 etc) sau pur și simplu printr-un buton din interfață (Android). Nu-i mare filozofie. Și eu sper să se renunțe la ele. Și poate și la „găurele” (afară de HDMI unde-i cazul și de mufa de căști). Încărcarea se va face probabil mult mai eficient fără fire în viitor.

Aveam un prof la biofizică ce-mi zicea că orice aparat cu mai mult de 3 butoane, e un aparat prost (se poate strica mai rapid). Posted Image

Pe viitor sincer Android ar trebui să rezolve cu optimizarea, WP cu funcțiile în plus, iOS cu accesibilitatea la preț (că la urma urmei din servicii fac ei mai mult bani nu din hardware) și problemele tipice cu bateria, viteza de net și lizibilitatea în lumina naturală puternica.

Edited by Ouroboros, 25 March 2014 - 14:02.


#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postn3utr1n0, on 19 martie 2014 - 01:38, said:



atata spatiu imens sub ecran si tu tre sa faci gest sa iti afiseze butoanele. nu e mai logic sa le ai sub ecran unde oricum e plastic 100% de pomana?

si la telefonul meu e la fel... ditamai plasticul sub ecran si butoanele ocupa spatiu pe ecran. gandit cu fundul.
O întrebare din lumea reala: la ce Dumnezeu, te ajuta diferenta aia de ecran? La ce poate sa.conteze în afara de confort psihic, sa ai 3mm de ecran în plus?

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postrichelieu, on 25 martie 2014 - 14:55, said:

O întrebare din lumea reala: la ce Dumnezeu, te ajuta diferenta aia de ecran? La ce poate sa.conteze în afara de confort psihic, sa ai 3mm de ecran în plus?
Nu ajuta f mult daca ai un ecran de 5 inch. Dar nici o evolutie nu este mai ales ca au lasat foarte mult spatiu sub ecran, daca il facea cu ecranu pana aproape de margine da intelegeam dar asa nu i vad rostul sa le puna pe ecran si sub ecran sa ramana spatiu nefolosit.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
În mod cert nefolosit nu e spațiul ala :). Doar ca nu e folosit de ecran ;)

#52
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Da normal ca inauntru sunt piese, dar puteau pune butoane capacitive, e si mai simplu de folosit.

#53
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Spațiul ala de jos eu l-aș folosi maxim pentru difuzoare stereo (cum e la HTC One). Cam atât. Iar sus tot atâta spațiu cat pentru cască, cameră frontală și alt difuzor. Nu înțeleg limitările fizice momentan.
Vechiul Defy și Razr M erau foarte compacte pt diagonala lor. Defy era mai scurt la 3,7 decât 3,5-ul lui Jobs.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postalin62, on 25 martie 2014 - 15:25, said:

Da normal ca inauntru sunt piese, dar puteau pune butoane capacitive, e si mai simplu de folosit.
am avut și asa și asa. Sincer,  nu simt absolut nici o diferenta notabila

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate