Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Butoane fizice (capacitive sau normale) VS butoane on screen

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

Poll: on screen sau fizic? (70 member(s) have cast votes)

on screen sau fizic?

  1. on screen (21 votes [30.00%] - View)

    Percentage of vote: 30.00%

  2. fizice (49 votes [70.00%] - View)

    Percentage of vote: 70.00%

Vote Guests cannot vote

#1
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
Voi ce preferati?

Sa aveti butoanele pe ecran (a la nexus) sau sa le aveti fizice (a la galaxy sX)???

eu , desi am un nexus cu butoane on screen le prefer pe cele fizice sau capacitive pentru ca nu pierd din dimensiunea ecranului si nu le apas din greseala cum le apas la on screen.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Fizice, dar nu capacitive. Si astea se mai apasa din greseala. Mai usor decat cele fizice.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Fizice, asta e singuru motiv pt care am ramas la samsung.

#4
qNpHard

qNpHard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 01.08.2013
On screen

#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Momentan votez pentru butoane capacitive, asta pana cand or sa apara ecranele edgeless.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
On screen - acesta este viitorul. Si nu numai in industria telefoanelor/tabletelor/computerelor ci si in industria echipamentelor medicale, auto, aeronautica... Cand vedeam acum 10-15 ani pe extraterestrul din Predator cu un astfel de dispozitiv, ni se parea imposibil. Stiinta evolueaza foarte rapid.

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Fizice clar. Adica cele de sub ecran capacitive. Dupa ce ca unii fac marginile la telefon enorm de mari mai pun si butoanele in ecran si consuma spatiu aiurea iar jos ramane o groaza de spatiu nefolosit.
Cand or fi telefoane cu margini f mici atunci merita da, dar pana atunci...

#8
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
sper sa faca in curand telefoane cu edgeLESS. adica cu margini de 1 MAXIM 2 milimetrii.

ce e acum se numeste pura pierdere de spatiu

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Se apropie cat mai mult, cel putin samsung si LG au inceput sa faca telefoane cu margini cat mai mici.
Spre ex. G2 are margini destul de mici si ditamai ecranul, la ala parca merg butoanele in ecran.

#10
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Din câte am înțeles, cu cat sunt marginile mai înguste, cu atât creste riscul de spargere a ecranului in cazul in care îl scapi pe jos.
S-ar putea să mă insel, însă tin minte că am citit undeva despre asta..

#11
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNightwishh, on 23 ianuarie 2014 - 09:37, said:

Din câte am înțeles, cu cat sunt marginile mai înguste, cu atât creste riscul de spargere a ecranului in cazul in care îl scapi pe jos.
S-ar putea să mă insel, însă tin minte că am citit undeva despre asta..
La multe telefoane, sticla (digitizorul), care vine pana in margine, este lipita de ecranul propriu-zis pentru obtinerea unei grosimi mai mici a telefonului, deci, chiar si cu margini mai groase, in cazul unui accident, tot trebuie sa schimbi ecranul.

Legat de subiect, butoanele pe ecran sunt OK atata timp cat nu stau in permanenta pe ecran, cum e cazul la seria Nexus. La 4.4 s-a introdus un API pentru ascunderea butoanelor in aplicatii, dar tot nu mi se pare o solutie buna. Ar trebui ca butoanele sa se poata activa cu un gest (swipe). Utilizatorii sunt oricum obisnuiti sa "traga" de meniul de sus pentru diverse functii si notificari, de ce nu ar putea "trage" de partea de jos pentru butoane?

Edited by filip.serban, 23 January 2014 - 10:33.


#12
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu trebuie sa tragi (swype) sa apara meniul cu butoanele. Ideal ar fi sistemul de gesturi din Blackberry os 10. Dar si asa se poate minimiza din greseala o aplicatie.
Pana la urma butonul fizic e sfant, atat timp cat e facut cum trebuie si nu se strica repede (vezi iphone).

#13
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostParanoir, on 29 ianuarie 2014 - 17:31, said:

Nu trebuie sa tragi (swype) sa apara meniul cu butoanele. Ideal ar fi sistemul de gesturi din Blackberry os 10. Dar si asa se poate minimiza din greseala o aplicatie.
Pana la urma butonul fizic e sfant, atat timp cat e facut cum trebuie si nu se strica repede (vezi iphone).
urasc sistemul de gesturi de la bb. imi vine sa dau cu telefonu de pamant. o tampenie.

in momentul de fata astea fizice sunt cele mai comfortabile si naturale.

#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu urasc sistemul bb bazat pe gesturi. Chiar imi place f mult si e usor de folosit. Poate pt un gamer inrait nu e asa bun ca poate minimiza din greseala.
Pt acestia e f bun butonul fizic (care funcioneaza cum trebuie, nu il apesi din greseala, poate in cazul samsung apesi back din greseala ca are si touch keys pe langa butonul fizic home).
Parerea mea e ca gesturile pe ecran reprezinta viitorul. Ce atatea butoane?

#15
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostParanoir, on 30 ianuarie 2014 - 09:28, said:

Eu nu urasc sistemul bb bazat pe gesturi. Chiar imi place f mult si e usor de folosit. Poate pt un gamer inrait nu e asa bun ca poate minimiza din greseala.
Pt acestia e f bun butonul fizic (care funcioneaza cum trebuie, nu il apesi din greseala, poate in cazul samsung apesi back din greseala ca are si touch keys pe langa butonul fizic home).
Parerea mea e ca gesturile pe ecran reprezinta viitorul. Ce atatea butoane?

pai e chestie de preferinte.

eu spre exemplu am butoane pe ecran ca am nexus. nu ma deranjeaza asa de rau , in schimb as prefera sa le am ca la galaxy fizice. ce atatea butoane pe ecran ca sa mi ocupe loc de pomana?

iar aia cu gesturile mi se pare f nenaturala. am butonat" un bb z10 si urasc cum tot timpul tre sa dau swipe sa minimizez... urasc ca nu am butoane deloc , fie si pe ecran.

vreau ceva de genul asta... extrem de putin plastic sus si jos si practic deloc plastic pe laterale.

Attached Files



#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Asta nu o sa se intample pentru ca tu cand o sa ti telefonul ala in mana, mana ta va fi pe marginea ecranului incontinuu, tot trebuie sa fie o margine mica acolo.

#17
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postalin62, on 30 ianuarie 2014 - 15:47, said:

Asta nu o sa se intample pentru ca tu cand o sa ti telefonul ala in mana, mana ta va fi pe marginea ecranului incontinuu, tot trebuie sa fie o margine mica acolo.

nu cred in asa ceva. exista software care sa ignore atingerile cu palma cand tii telefonul in mana. nu exista limite la inovatie

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Butoane on screen, clar. Uram la Samsung butonul fizic de home care după o perioadă își pierde din acuratețe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate