Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa mea de la tara 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
electr0nistul

electr0nistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007
Îmi voi permite să ”înviez” topicul tău, pentru că urmează să folosesc exact același concept cu șemineul și conductele de aer către dormitoare la casa pe care o construiesc, ca sistem de încălzire secundar.
Mi s-au părut foarte-foarte interesante concluziile tale din martie, sunt curios cum se comportă sistemul și iarna aceasta.
Personal, mă orientez către ceva de genul http://www.qmag.ro/f...or-negru/#tab_2 cu tubulatură dusă (doar) la etaj.
Nu știam că am nevoie de o țeavă pentru aport aer sub șemineu (pentru ardere) - asta e OK să fie PVC ? se conectează la ceva ? Trebuie să o aduc de afară neapărat ? (asta ar însemna să ”sparg” destul de mult și nu sunt mare fan :(
La fel ... logica îmi spune că dacă vreau să încălzesc încăperi mai îndepărtate de șemineu, dar pe același etaj e nevoie de tubulatură și ventilator. Ce ventilatoare se pot folosi în cazul acesta ?

#56
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Focar cu randament 63% in 2017 ???? pai numai diferenta de bani de lemne face cat un super-focar de la producatori de care s-a auzit. Calculeaza cat se pierde fata de un focar cu 82% eficienta, La 14 kW trebuie 5.5 kg lemne pe ora fata de 4.25 kg lemne pe ora, adica 1.25 kg lemne pe ora aruncate pe cos. 30% in plus, din 3 mc lemne pentru o iarna ies aproape 4 mc, la 400 RON/mc pierdut pe iarna in 5 ani pui inca 2000 RON. Nu mai zic ca un focar din fonta tine 5 ani si unul otel/samota 10 ani...
Teava de aer vine sub semineu pe sub planseu, pe sub polistirenul planseului ca sa nu raceasca podeaua, la semineu se leaga cu un burlan de aluminiu. Afara am ridicat-o pana la 1 metru pe langa casa ca sa nu ramana sub zapada iarna si in cap i-am pus sita de metal (sa nu intre soareci) si palarie (2 coturi la 90 grade) sa nu intre ploaia.
Ventilatoare pot fi de extractie (trag aerul cald) speciale de semineu si scumpe, sau de injectie aer (sub semineu pe aerul rece) si aici pui ce vrei. Oricum in hota de deasupra semineului se face natural presiune, dar depinde si la ce distanta vrei sa incalzesti alta camera sa nu ajunga aerul gata rece.

#57
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Recomand ca atunci cand se vor folosi ventilatoare ptr circulatia aerului cald sa sa tina seama de sistemul -ejectie-

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate