Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa mea de la tara 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 viotl, on 14 februarie 2014 - 17:47, said:

Corect. Chiar, feng-shui zice sa tii inchise usile la bai, sa nu iasa energiile negative.
Si elefantul cu trompa-n sus.

#20
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Oxigen1234, on 06 ianuarie 2014 - 14:32, said:

...
Incalzirea as vrea sa o fac prin aer cald - un semineu (focar de fonta) cu ventilatoare in mijlocul casei si tubulatura de injectie aer cald spre bai si dormitoare.
...
Iti inchipui ce inseamna asta ? Nu v-a fi ushor sa echilibrezi ventilatia pentru fiecare camera.
La o instalatie de ventilatie trebui un aport de aer proaspat ... poate cu recuperare de caldura.

Ti-as propune sa te gandesti la o termo-soba zidita cu caramida, cu suprafata radianta in living si in dormitor-parter, iar pentru celelalte zone cu radiatoare. La etaj se poate monta un mic clopot in dormitor-3.
Merge si un termo-semineu la parter dar nu asigura autonomie indelungata.

http://www.prity.ro/...tiuni-de-montaj

Edited by panoramic66, 18 February 2014 - 20:36.


#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Aportul de aer proaspat este pentru ardere, nu pentru ventilatie. Am prevazut o teava PVC de 110mm sub semineu care vine pe sub placa de afara, semineul se racordeaza sub el direct la aceasta, mai ales ca prefer un semineu cu ardere secundara de exemplu Liseo L7. Daca ii mai pun o automatizare la clapetele de admisie aer si evacuare si cu ardere de sus in jos - sper sa ajung la 8-10 ore per incarcare.
Stiu ca nu e usor de echilibrat incalzirea, voi folosi grile reglabile la gurile din camere, dar nici la calorifere nu e asa usor de echilibrat instalatia.
O soba chiar si cu usa de sticla nu ma incanta, in primul rand ca volum ocupat si apoi de ce sa stochez caldura in teracota sobei si nu direct in peretii casei?
Iar daca doream calorifere si incalzire pe apa (adica antigel) puneam un cazan pe lemne cu gazeificare, nici o soba nu ajunge la aceeasi eficienta a arderii.

#22
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Oxigen1234, on 19 februarie 2014 - 10:20, said:

Aportul de aer proaspat este pentru ardere, nu pentru ventilatie. Am prevazut o teava PVC de 110mm sub semineu care vine pe sub placa de afara, semineul se racordeaza sub el direct la aceasta, mai ales ca prefer un semineu cu ardere secundara de exemplu Liseo L7.

Cum ai calculat diametru d=110 ?
Pentru semineu cu ardere secundara Liseo L7 diametrul conductei de aerisire are Ø180 mm;
http://kamin.ru/good132788.html

Monteaza in paralel 2 tevi pvc-110 (sau 1 buc la d=200), iar cu o clapeta de reglaj tip fluture reglezi debitul de aer pentru semineu (d=200).
Cu un aportul de aer scazut arderea lemnelor v-a fi incompleta (arde mocnit).
In plus, o a treia teava pentru aport aer proaspat pentru ventilatie.

Incearca sa intelegi cat mai mult cum functioneaza o ventilatie corecta (vrs. instalatia de incalzire).

Edited by panoramic66, 19 February 2014 - 12:21.


#23
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
In primul rand ca aerul se dilata cand se incalzeste, intre 0 si 200 grade aproape isi dubleaza volumul. Daca gaura de cos are 180 mm, gaura de intrare a aerului rece de sub semineu este 120mm si dupa aceasta exista o clapeta pe aerul primar pe care o deschizi la maxim doar la aprindere. Da, ideea e sa arda mocnit cu gazeificare si ardere secundara. Eventual sa pun tub de pvc de 125 mm, desi nu cred ca e nevoie, oricum e bine sa mai traga semineul si din casa aer, sa mai intre ceva aer proaspat de respirat si pe geamuri. Ventilatie (spre camere) inseamna recirculare aer, exista un tur si un retur.

Attached Files

  • Attached File  air.jpg   60.73K   67 downloads


#24
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Oxigen1234, on 19 februarie 2014 - 12:36, said:

..... oricum e bine sa mai traga semineul si din casa aer, sa mai intre ceva aer proaspat de respirat si pe geamuri. Ventilatie (spre camere) inseamna recirculare aer, exista un tur si un retur.

.... si cum geamurile si usile sunt de tip termopan etansarea este aproape totala. Cum se compenseaza aerul din casa?
Spui ca vei avea numai recirculare .... deci aerul din baie-wc si din bucatarie il trimiti in living si dormitoare ?
Asta chiar imi place ....

Cum vei obtine apa calda menajera ?

http://forum.softped...6#entry14576335

Edited by panoramic66, 19 February 2014 - 15:46.


#25
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
ACM - vara de la soare iarna de la un boiler pe lemne in baie. Care va avea o gura de aerisire directa, ca si sufrageria, nu vreau sa trag tot aerul proaspat prin semineu si iarna si vara, doar cel pentru ardere. Aerul din bai se va pierde dar reprezinta sub 10% din suprafata incalzita.
Termopane folosesc pentru a reduce pierderile prin radiatie, nu pentru a sigila interiorul, si acum unde stau le tin "crapate". Plus Velux cu aerisire la mansarda inclusiv unul la baia din mansarda. Bucataria e in afara casei (lipita) - conform planurilor de la pagina precedenta - nu o incalzesc prin semineu. Ea va beneficia de o plita pe lemne cu cuptor.  
Cam ce pierdere termica as avea daca as da afara aerul cald la 20 grade si as introduce aer rece la -10 grade in ritmul de 0.15 mc/sec adica 540 mc pe ora (la o casa de 220 mc) ?

#26
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Pacat de proiectul tau de casa, sper sa intelegi mai bine cum sta treaba cu ventilatia intr-un imobil.
Pentru inceput citeste fisierele atasate.

Mult succes!

Edited by panoramic66, 19 February 2014 - 16:58.


#27
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Presupun ca s-a pierdut din vedere esentialul - casa de weekend sau utilizare temporara aprilie-octombrie. Cand termopanul sta deschis permanent (cu sita de tantari). Si in noptile mai reci se face un foc in semineu ca sa incalzeasca repede casa pentru un weekend, nu sa stocheze caldura pe 5 zile cand e nelocuita.
Prefer ca semineul sa fie cuplat la aer exterior si sus (pe cos) si jos (la podea) si de ventilare sa ma ocup separat eu, nu tirajul cosului care trage permanent, sa fie similar cu o centrala pe gaze cu tiraj fortat - la care oricum legea scrie ca trebuie obligatoriu gura de aer directa in camera.
Deci nici vorba de recuperator de caldura, puffer, calorifere, pompa de caldura sau puturi de adancime (a gandirii).

#28
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
ok, tu consideri semineu ca unica sursa de caldura pentru toata casa numai pentru anumite zile din an (exceptie bucataria).
Asa cum ai gandit, pune o schita de distributie aer "cald" de la semineu in toate celelalte camere invecinate astfel incat sa ai o temperatura constanta in toata casa. Schita sa cuprinda traseul cu toate componentele si dimensiunile instalatiei (sectiune tubulatura).

PS: intreg traseu de tubulatura aer proaspat - focar semineu - cos de fum, trebuie bine etansat - inclusiv usa semineului (focar+cenusar). Altfel risti sa trimiti fum prin ventilatia din casa.

Edited by panoramic66, 20 February 2014 - 15:11.


#29
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Da, traseul de ardere aer exterior - semineu - cos va fi izolat cu coliere si silicon de temperatura. Focarul va contine samota la partea interioara sus si va avea ardere secundara (gazeificare).
Schema si poze cu instalatia o sa pun dupa ce o montez si o probez, dar pe scurt - focarul se pune pe un suport din bare de metal la 30 cm de podea, va avea distanta libera 10 cm pe lateral si 20 cm in spate, peretii laterali se construiesc din caramida plina pana la 1.50 si pe fata pe o grinda de beton deasupra focarului, de acolo se merge drept in sus cu rigips rosu (placat cu silicat pe interior unde e necesar) pana la 20 cm sub planseu unde hota se inchide cu o placa orizontala de silicat peste care va fi vata bazaltica. Se formeaza astfel o hota de 0.9 mc unde se aduna aerul cald.
De aici ies 2 grile de 15x20 cm orientate nord si sud pentru sufragerie & scara, 1 burlan de 180mm spre vest lungime 1.40m apoi in sus prin planseu spre dormitor etaj vest si o gaura 32x20 cm prin perete spre dormitor parter.
Aici va exista o camera secundara de distributie aer cald din rigips rosu din care ies: spre sud o grila 10x20 cm pentru dormitorul parter, spre est un burlan de 180mm lungime 0.4 m apoi in sus prin planseu la dormitorul etaj, si spre nord un burlan 180mm lungime 1.30 m de unde se imparte in 2 burlane de 110mm in sus prin planseu pentru baia de sus si spre nord pentru baia de jos.
Grilele probabil vor fi manufacturate, vor avea sita din inox detasabila ca la hote si vor fi reglabile ca sa poata fi inchise - ce e acum pe piata mi se pare exagerat de scump...
Pentru returul aerului rece din dormitorul parter va fi o grila 10x20 cm langa dusumea direct sub focar - iar de la etaj returul se va face prin golul scarii si vor fi grile in usi pentru cand vor fi inchise. Din baia de jos aerul va iesi prin aerisirea spre exterior pentru boilerul pe lemne sau pe cosul acestuia, din baia de sus prin aerisirea din velux.
Burlanele vor fi din aluminiu captusite manual cu vata bazaltica si mascate cu rigips rosu.
Ca adaugiri la instalatie dupa necesitati pot fi: - un ventilator cu turatie reglabila pentru a incalzi mai repede sau daca e foarte frig si sistemul nu face fata, automatizare pe comanda introducere aer primar (sa inchida progresiv aerul in functie de temperatura de iesire a gazelor), automatizare pe clapeta de fum (sa o inchida dupa ce se stinge focul) si un generator de ioni negativi sub focar pentru a opri praful din aer.

Edited by Oxigen1234, 21 February 2014 - 10:38.


#30
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Nu ti-as recomanda placile de rigips rosu .... o izolare mai buna a semineului cu placi din silicat de calciu rezistente la temperaturi inalte si protectii pasive antifoc.
Ca o idee:  http://www.superizol...atia-semineelor
toate produsele: http://www.superizol.ro/ro/produse

Cati metri de tubulatura ai prevazut pentru aerul proaspat la focar-semineu si/sau boiler-lemne ? Aerul exterior trebuie preincalzit prin pardoseala casei.
Cum ai ales sectiunile gurile de refulare si aspiratie? Ai calculat sau le-ai pus la intamplare?
Nu ai spus unde montezi ventilatorul, ce tip/model ... este f. important.
Ar fi cateva din motivele ptr. care ti-am cerut o schema aero'.

Pune schema acum, dupa ce ai facut montajul nu mai ai timp de schimbari. Cu pozele vb. la montaj.

PS: un mester bun masoara de 3 ori si taie odata.

Edited by panoramic66, 21 February 2014 - 12:38.


#31
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cum am calculat - calculatoarele sunt in posturile precedente pentru cei interesati si asteptam sa mi se spuna daca sunt corecte. Cei 0.15 mc/sec rezultati si viteza de convectie naturala estimata de mine la 1 m/sec (nu 5 m/sec conform calculatorului de mai sus ca mi s-a parut prea optimist) au rezultat in 0.15 mp gauri totale pe aer cald, am impartit sectiunea proportional cu suprafata camerelor fata de suprafata totala si gata.
Am spus ca la hota de peste semineu va fi rigips rosu exterior si la interior silicat de calciu, din ala ieftin si standard, nu dupa reclame. Peste tuburile flexibile de aluminiu va veni vata bazaltica si abia apoi rigips rosu. Oricum aerul cald l-am calculat la 60 grade, daca e mai cald pe de o parte creste caldura transportata si e nevoie de debit mai mic - pe de alta parte debitul va creste pentru ca va creste viteza / tirajul prin convectie naturala. Deci in functie de energia disipata de focar intotdeauna se va ajunge la o stare de echilibru intre temperatura aerului si debit, nu stiu insa la ce valoare.
Schema am descris-o, cine e interesat sa ia planurile si sa deseneze tuburile...
Egalizarea se va face "dupa nevoie" prin inchiderea partiala a anumitor grile, caldura se va redistirbui la celelalte grile.
Aer proaspat - o teava PVC 125 sub planseu cu iesire la sud, distanta 2.60 m. Nu se va prea incalzi ca va fi sub polistirenul de sub planseu, dar nici nu trebuie incalzit ca e pentru arderea primara nu secundara.
Boilerul pe lemne din baia parter e separat, aerisire directa prin perete langa el.
Ventilatorul il voi evita cat mai mult, pana acum cred ca nu va fi nevoie de el.

Edited by Oxigen1234, 21 February 2014 - 12:47.


#32
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Oxigen1234, on 21 februarie 2014 - 12:38, said:

Cum am calculat - calculatoarele sunt in posturile precedente.
...
Egalizarea se va face "dupa nevoie" prin inchiderea partiala a anumitor grile, caldura se va redistirbui la celelalte grile.
Partial gresit ... pentru o distributie corecta la dimensionarea tubulaturii se pleaca de la volumul fiecarei incaperi. Debitul brut se "regleaza" prin dimensionarea tubulaturii, iar reglajul fin din jaluzeaua grilei.
Unde zici ca ai pozitionat ventilatorul ?

Edited by panoramic66, 21 February 2014 - 12:46.


#33
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Incaperile au toate inaltimea (medie) 2.50m, ce e gresit in dimensionarea proportional cu suprafata???
Intai incerc fara ventilator. Deloc.

Edited by Oxigen1234, 21 February 2014 - 12:48.


#34
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Oxigen1234, on 21 februarie 2014 - 12:48, said:

...
Intai incerc fara ventilator. Deloc.
Ok, cum vrei. Eu am dorit sa te ajut.
Iti urez succes!

Calculatorul prezentat nu-i complet pentru ce vrei sa faci:
http://www.engineeri...ems-d_1136.html

Edited by panoramic66, 21 February 2014 - 12:57.


#35
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
M-ai ajuta infinit mai mult spunand-mi daca acest calculator e aplicabil in acest caz sau nu. Ca l-am folosit (vezi postul de pe prima pagina) si mi-a iesit o viteza de 5 m/sec la semineu de 2 metri cu aer 20 grade - 60 grade.
Daca e adevarat ar trebui sa fac tuburile de 5 ori mai mici in suprafata... de la 180mm ajung la 90mm ...

#36
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Semineul cu ardere secundara Liseo L7 are puterea nominală de încălzire 8-14 kW.
Care este necesarul de caldura total din casa ta (ok, fara bucatarie)? Stiu ca nu stai iarna acolo, dar poti sa calculezi la o temperatura exterioara mai mare (ex. de la -15*C la -5*C) dar fa-ti un calcul corect.
Daca ai gasit un calculator pe net nu inseamna ca ai rezolvat problema.
Cum am spus, calculatorul nu-i complet, iar debitul rezultat este prea mic.
Sa te mai intreb si de disponibilul de presiune a ventilatorului sau a instalatiei de distributie aer cald !?!?

Edited by panoramic66, 21 February 2014 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate