Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Minunatul eroism evreu de la Metzada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
84 replies to this topic

#55
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Sicarii aia nu erau teroristi vremii ? "dagger-men" ?

De fapt ei ucideau in piete , tirguri , etc , inclusivi populatia de aceasi origine !

Inteleg de ce palestinieni fac la fel cu evreii , sunt sicarii de atunci printre ei !!\

Denumirea de sicari nu vine de la Sica Dacica ?
http://cultural.bzi....ac-decebal-8061

Edited by tidicristi, 08 January 2014 - 16:47.


#56
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostEdgaroropsitul, on 08 ianuarie 2014 - 12:05, said:


Cand eu am invatat istoria Romaniei tatal tau era probabil inca numai planificat. Chestia este ca romanii schimba istoria lor cu regimul impreuna. Dar nu ista este aci subiectul.
Era vorba de istoria jidanilor nu a României .
Între anii 31 şi 37 nu s-a întâmplat nimic ...

View Postsalomee, on 08 ianuarie 2014 - 12:07, said:


Daca tu n-ai auzit de el pana acum, (asa reiese, din felul cum reactionezi)
nu inseamna ca ai dreptate.

Pentru cultura generala, citeste cine-a fost Iosephus Flavius.
Iti dau link-ul in limba romana, sa-ti fie mai clar :

http://ro.wikipedia....osephus_Flavius
Ei , află că am auzit despre el .
E cel care aberează despre un anume christ .
Deci , am auzit despre el ...

View Postvio69a, on 08 ianuarie 2014 - 12:08, said:

Be happy.

Ia-ti un sejour la Marea Moarta, Masada, Ein Ghedi,  Arad, Tel Arad
vezi ce e de vazut, apreciaza ce e de apreciat si ramani cu amintiri frumoase....
Nu cred că aş rezista între atâţia ...

View Postvio69a, on 08 ianuarie 2014 - 12:08, said:

Comunitate?
Normal ca fac si eu parte din una-dar nu din cea in care m-ai inclus tu
Îmi cer scuze .

#57
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgenius, on 08 ianuarie 2014 - 16:53, said:

Nu cred că aş rezista între atâţia ...

Îmi cer scuze .

Gresesti enorm ca judeci evreii dupa ce citesti aici la unii...
Afla ca multi, multi s-au dus acolo sceptici si s-au intors extrem de multumiti.
De primire, de lipsa de conformism, de legatura imediata si directa ce o poti avea in orice loc cu oricine.
Un stramutat difera in mentalitate de cine nascut pe acel pamant
Tu aici dialoghezi cu stramutati.
De unde si bancul...

"-Mai Itzic, mai , eu te mai inteleg, mai pe tine...
In Romania ti-a fost rau , ai venit in Israel , iar ti-a fost rau....
Unde ti-e tie bine, Itzic...?
-Pe vapor "

Edited by vio69a, 08 January 2014 - 17:47.


#58
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBilly, on 08 ianuarie 2014 - 16:29, said:

Si cu toate astea, nu roma^nii sunt cei care au trebuit sa ocupe pamantul altora pentru a-si forma o tara a lor; au fost tot timpul oamenii pamantului pe care se afla si astazi.
Multi venetici au venit, au trecut, si-au facut de cap si in cele din urma au fost cu totii ASIMILATI. Numai cei care nu stau suficient timp pe pamanturile dacice mai scapa de roama^nizare.

Stie dragul nostru domn Edgar cateva exemple de astfel de populatii care au scapat de roma^nizare?



Dar de un ADN cu radacina in populatiile de Homo Sapiens venite in Europa primele, in urma cu 20000-40000 de ani si inca prezent in multi dintre romani (inclusiv in subsemnatul si in stramosii si rudele sale) ... este sprijint domnule Edgar?

Putine popoare au fost atat de STABILE pe pamanturile lor din vechi timpuri pana astazi, domnul meu drag. Se poate domnia ta "lauda" cu un ADN de acelasi "calibru"?

Stimate domn Billy.  Replica dumitale este o replca nu numai lip[sita de sursa si adevar ci trezeste cosmarul nazist de  "rasa ariana pura".<p>Din pacate ,nu exista  ADN special romanilor sau altora. Astea sunt numai presupuneri cu foarte putine posibilitati  ca sa fiu reale. O prietena care o cunoaste si doammna Viorica, pe care o cheama Mihaela,romanca-romanca  a scris%

Replica dumitale aminteste teoria nazista a rasei ariene. Despre cercetarile ADN asta este numai o aiureala. Deocamdata nu exista posibilitateaserioasa  de a declara  care sunt datele specifice a unor oameni care sa arate  ca apartin la o clasa speciala. Scuza -ma dar tot ce ai scris fara sa arati sursa este numai o gramada de fantezi.
O prietena romanca care si doamna viorica o cunoaste, Mihaela a declarat o data ca in familia sa are un cumnat tzigan si in vinele la multi romani curge si sange tzigan in diferite procente,

Cat despre "stabilitatea  romanilor in tara lor " aci iar ai mare gresala ca de exemplu Transilvania este pamant romanesc numai din 1918.

http://www.cimec.ro/...nire/index2.htm

Ca romani au trait inainte in Transilvania,asta nu a facut-o pamant romanesc cum azi maghiarii care traiesc acolo nu o fac pamant unguresc.

Acuma poate ne intoarcem la minunatul episodiu din istoria evreiilor in care au desvaluit un deosebit eroism.

Edited by Edgaroropsitul, 10 January 2014 - 16:02.


#59
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostEdgaroropsitul, on 10 ianuarie 2014 - 15:58, said:

Acuma poate ne intoarcem la minunatul episodiu din istoria evreiilor in care au desvaluit un deosebit eroism.

Intoarce-te la el, stimate domn Edgar, intoarce-te, ca in aceasta discutie divagatie de la maretul dvs. subiect, daca am continua tot asa, am ajunge mult prea curand la absurditati chiar si mai mari decat cele deja binisor atinse in textul dvs. de mai sus.

Va las deci sa va bucurati in liniste si in continuare de gloria si mandria adusa dvs. de catre actul de sinucidere colectiva de pe Masada.

Edited by Billy, 10 January 2014 - 18:51.


#60
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Şi totuşi ce înseamnă eroism minunat ???

#61
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostBilly, on 10 ianuarie 2014 - 18:51, said:

Intoarce-te la el, stimate domn Edgar, intoarce-te, ca in aceasta discutie divagatie de la maretul dvs. subiect, daca am continua tot asa, am ajunge mult prea curand la absurditati chiar si mai mari decat cele deja binisor atinse in textul dvs. de mai sus.

Va las deci sa va bucurati in liniste si in continuare de gloria si mandria adusa dvs. de catre actul de sinucidere colectiva de pe Masada.

Nu ma mira ca nu ati inteles cat eroism ar fii trebuit la acesti eroi ca sa se sinucida numai ca sa nu cada in robie si sa nu fiu obligati sa se lepede de religia lor.
In general,romanii nu au fost nevoiti in trecut sa treaca asa incercari a soartei. Romanii nu se mai lupta propiuzis pentru apararea tarii lor sau a poporului de pe vremea turcilor. In amandoua razboaie mondiale  nu au avut caz de lupte crancene in care Romania ar fii fost in pericol de existenta  si in  care ar fii cerut eroism deosebit.
Din aceasta cauza nu ai inteles gestul acelor minunati eroi care au fost recunoscuti de UNESCO ca  patrimoniu de interes mondial.  

http://whc.unesco.org/en/list/1040

View Postgenius, on 10 ianuarie 2014 - 19:02, said:

Şi totuşi ce înseamnă eroism minunat ???

Ceace numai istetii pot intelege.

#62
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Amice , chiar ca ai "sarit gardu" !

Noroc cu generatia asta tinara israeliana , ca nu mai cred nici ei "minunile" istoriei contrafacute !!

Foloseste pistolul primit la lasare la vatra , joaca-te in nisipul de pe acolo si verifica teava !!
Avind in vedere ca la orice postare , nu faci decit sa jignesti poporul Roman , chiar daca aici ai "prins" glas si ai emigrat , acolo chiar si dupa atitia ani , sti cum esti numit !!

On topic :

Poate sa sape pina in neolitic , ca tot la fel va ramine , doar citeva rinduri : un trib sicar , a fost prins si sters de pe harta , fara lupta !

Edited by tidicristi, 11 January 2014 - 16:18.


#63
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 11 ianuarie 2014 - 16:05, said:

Din aceasta cauza nu ai inteles gestul acelor minunati eroi care au fost recunoscuti de UNESCO ca  patrimoniu de interes mondial.  



In 2001 cand UNESCO a adaugat acest site pe lista lui nu a facut-o pentru cune stie ce fapte de eroism, ci pentru ca raspuns la criteriile organizatiei.

-printre altele, faptul ca "Taberele, fortificații și rampa de atac care înconjura monumentul constituie cele mai complete lucrări de asediu romane care au supraviețuit până în prezent. "
Alte criterii au fost constructia originala si deosebit de relevanta a palatului lui Irod, compartimentarea lui.
Starea ruinelor si zona uscata care permite conservarea lor autenticitatea in sensul ca nu s-au adaugat alte constructii peste cele originale, si multe alte criterii tehnice fara nici-o legatura cu populatie ce s-a furisat si a ocupat  palatul lui Irod...

Edited by vio69a, 11 January 2014 - 16:29.


#64
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Posttidicristi, on 11 ianuarie 2014 - 16:16, said:

Amice , chiar ca ai "sarit gardu" !

Noroc cu generatia asta tinara israeliana , ca nu mai cred nici ei "minunile" istoriei contrafacute !!

Foloseste pistolul primit la lasare la vatra , joaca-te in nisipul de pe acolo si verifica teava !!
Avind in vedere ca la orice postare , nu faci decit sa jignesti poporul Roman , chiar daca aici ai "prins" glas si ai emigrat , acolo chiar si dupa atitia ani , sti cum esti numit !!

On topic :

Poate sa sape pina in neolitic , ca tot la fel va ramine , doar citeva rinduri : un trib sicar , a fost prins si sters de pe harta , fara lupta !

Tu mai te uiti imprejurul tau din cand in cand?  Din partea evreilor a israelienilor si in special a mea, poti sa spumegi cat vrei ca ,zau, nu ne pasa.

View Postvio69a, on 11 ianuarie 2014 - 16:28, said:

In 2001 cand UNESCO a adaugat acest site pe lista lui nu a facut-o pentru cune stie ce fapte de eroism, ci pentru ca raspuns la criteriile organizatiei.

-printre altele, faptul ca "Taberele, fortificații și rampa de atac care înconjura monumentul constituie cele mai complete lucrări de asediu romane care au supraviețuit până în prezent. "
Alte criterii au fost constructia originala si deosebit de relevanta a palatului lui Irod, compartimentarea lui.
Starea ruinelor si zona uscata care permite conservarea lor autenticitatea in sensul ca nu s-au adaugat alte constructii peste cele originale, si multe alte criterii tehnice fara nici-o legatura cu populatie ce s-a furisat si a ocupat  palatul lui Irod...

Tu stii sa citesti?
"The Zealots defended stoutly, but there was no hope of resisting the Roman attack for long. Josephus reports that Ben Yair talked to the 960 men, women, and children who survived, telling them that "a glorious death is preferable to a life of infamy."

#65
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 12 ianuarie 2014 - 12:54, said:

Tu stii sa citesti?
"The Zealots defended stoutly, but there was no hope of resisting the Roman attack for long. Josephus reports that Ben Yair talked to the 960 men, women, and children who survived, telling them that "a glorious death is preferable to a life of infamy."


poate au avut mustrari de constiinta ca au inrat pe furis in palatul omului....
900 zici?
Esti sigur ca pe platoasul ala, incapeau 900 persoane ...??
Cand parte din spatiu era baia, parte bucataria, magaziile, toiletes,o sinagoga.
Poate au alunecat din cauza inghesuielii...!

Edited by vio69a, 12 January 2014 - 16:31.


#66
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 12 ianuarie 2014 - 16:30, said:



Din ce in ce mai trist.

#67
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 16 ianuarie 2014 - 16:07, said:

Din ce in ce mai trist.

Cum nu se poate mai trist.....

Unde sunt eroii de alta data ???

Azi 30% din tineret se sustrage de la armata...


[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1013116_407809362675434_1306354038_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 16 January 2014 - 17:00.


#68
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostEdgaroropsitul, on 16 ianuarie 2014 - 16:07, said:

Din ce in ce mai trist.
Nu există antideprimante în Israel? :D

#69
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Posttidicristi, on 04 ianuarie 2014 - 13:50, said:

Parca a mai fost subiectul asta deschis !!
In fiecare an se va scrie de idiotenia asta ?


View Postchflorin, on 04 ianuarie 2014 - 14:00, said:

Supa reancalzita , exista un topic identic dar a fost inchis . Oricum la anul sa nu uiti sa postezi din nou subiectul , adica sa nu uitam cumva eroismul alora care si-au omorat copii , nevestele si bunicii

ce-aveti mah cu tataie?? Lasa-ti-l sa mai povesteasca din tineretea lui. Mai uita omul, dar e firesc, nah....

View PostEdgaroropsitul, on 04 ianuarie 2014 - 15:12, said:


Nu stiu si nimeni nu stie ca nu au avut scris. Toata istoria lor este pe baza  "asa se pare".
Cand un popor pierde limba sa materna,asta poate indica cateva  scenarii posibile:

Si care e marerea matale despre unul care si-a "uitat" limba in care a crescut? Dar despre un popor care si-a format o limba nou nouta ca sa aiba ceva unitar?

View PostTinkerbelle, on 16 ianuarie 2014 - 19:27, said:

Nu există antideprimante în Israel? Posted Image
cred ca si lecitina se da pe reteta dar pentru ca nu sunt compensate..... .

#70
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postvio69a, on 16 ianuarie 2014 - 17:00, said:

Cum nu se poate mai trist.....

Unde sunt eroii de alta data ???

Azi 30% din tineret se sustrage de la armata...


[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1013116_407809362675434_1306354038_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ce poarta omul asta pe cap?Posted Image
parca ar fi un cauciuc de formula unu.
nu fac misto, pe cuvantul meu.
asa se poarta unii evrei?Posted Image
eu credeam ca poarta palarii sau chestia aia mica din varful capului.
nu stiu cum ii zice.
chiar, cum se numeste petecul ala mic si rotund?

#71
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostStokkolm, on 16 ianuarie 2014 - 19:40, said:

parca ar fi un cauciuc de formula unu.
:roflmaofast:

View PostStokkolm, on 16 ianuarie 2014 - 19:40, said:

chiar, cum se numeste petecul ala mic si rotund?
kippa Posted Image

#72
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ala cu "cauciucul" si "zulufi" sunt evrei ultraortodoxi ! -> http://savatie.wordp...odocsii-nostri/

on topic:

Din pacate , postarile userului respectic(bengal , etc , cum satana a mai pus el ca-l cheama!) , nu face decit un deserviciu Israelului !

Ei cu mortii lor si istoria lor , noi cu ce ne ofera propaganda lor !!

Edited by tidicristi, 16 January 2014 - 19:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate