Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Minunatul eroism evreu de la Metzada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
84 replies to this topic

#19
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 05 ianuarie 2014 - 13:46, said:

r   e   p   l   i   c   a   c   e   n   z   u   r   a   t   a   .

In nordul muntelui Metzada  


Stai linistit nu a cenzurat nimeni nimic.
Exact acelas topic cu aceeasi prezentare,  l-ai deschis in oct 2012 si a fost mutat pe istorie..

http://forum.softped...smul-evreiilor/


asa mult te-a interesat subiectul, ca ai uitat si tu de el....

Edited by vio69a, 05 January 2014 - 15:24.


#20
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 05 ianuarie 2014 - 15:17, said:

Stai linistit nu a cenzurat nimeni nimic.
Exact acelas topic cu aceeasi prezentare,  l-ai deschis in oct 2012 si a fost mutat pe istorie..

http://forum.softped...smul-evreiilor/


asa mult te-a interesat subiectul, ca ai uitat si tu de el....
Eu am cenzurat replica mea care a fost dedicata la  un  pierdevara.
Am stiut de acest subiect de la Istorie care eu l-am deschis la istorie dar  acolo eu nu intru ca domnul Lucifer nu ma poate  vedea fara sa-mi dea cadouri care nu le vreau.Ce sa fac.Sunt asa cazuri uneori.

#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEdgaroropsitul, on 04 ianuarie 2014 - 13:25, said:

Acest subiect va descrie  cat sacrificiu au facut evreii in lupta lor contra cuceritorilor romani intre anii 31-37 din primul secol.
Stiu si eu...
Femeile si copiii inteleg ca i-au omorat, mai degraba decat sa ajunga sclavi.
Dar ei daca tot erau dispusi sa moara puteau sa se arunce peste romani si sa moara luptand. Am inteles ca s-au sinucis toti.

#22
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postsearcher-star, on 06 ianuarie 2014 - 16:21, said:

Stiu si eu...
Femeile si copiii inteleg ca i-au omorat, mai degraba decat sa ajunga sclavi.
Dar ei daca tot erau dispusi sa moara puteau sa se arunce peste romani si sa moara luptand. Am inteles ca s-au sinucis toti.
Dupa descriile amanuntite a lui Iosefus Flavius,un istorian roman (fost evreu) si dupa ce a fost gasit pe munte de catre arheologi  Barbatii au omorat femeile si copii si la urma au fost "trasi la sort" cei care au omorat pe camarazii lor si la urma s-au sinucis cazand pe sabile lor. Pe mum,te au fost gasite cateva zeci de cioburi de oale facute din  lut pe care  se vede si azi ca au fost scrise nume diferite care si azi se uzeaza in Israel. Muntele Metzada se afla in plina clima de pustiu in care ploile aproape ca sunt inexistente si nu-i de mira ca au fost gasite asa lucruri care azi sunt prezentate la muzeu car a fost cladidt pe loc.  Azi la munte ,turistii care vin sa-l viziteze se urca cu un funicular modern,

#23
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Asa prosti au fost romanii ? Incit au permis construirea/extinderea unei fortificatii ?

#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 06 ianuarie 2014 - 16:50, said:

Azi la munte ,turistii care vin sa-l viziteze se urca cu un funicular modern,


"Muntele" este un delusor de cam 400  metrii deasupra nivelului Marii Moarte si cam 65 de-asupra nivelului marii.

Acum, fiecare popor are dreptul si chiar este necesar sa aiba miturile lui, legendele lui, este si educativ si mobilizator sa auzi povesti de vitejie.
Doar ca unele sunt mai mult povesti.

[ http://www.crestinortodox.ro/files/image/biserica%20in%20lume%20-%201/israel%20-%20masada/masada-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumoase adevarat, dar povesti.
Dar de ce sa ma obosesc eu sa realtez, ceea ce revista "Historia" relateaza atat de bine analizat in articolul:


Romani vs. evrei – au fost evreii eroi?


Aşa-zisa bãtãlie de la Masada din anul 74, eroizatã şi mitizatã într-un eveniment glorios prin excelenţã, nu a avut de departe importanţa atribuitã în general de istoria oficialã. Romanii se luptã cu evreii, relatarea o avem la Flavius Iosephus, dar textul sãu se dovedeşte adesea problematic şi problematizant. Şi în acelaşi timp uşor de manevrat. Ce s-a întâmplat la Masada şi cum a fost perceput ulterior evenimentul?


  
http://www.historia....ost-evreii-eroi



Edited by vio69a, 06 January 2014 - 19:09.


#25
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posttidicristi, on 06 ianuarie 2014 - 16:53, said:

Asa prosti au fost romanii ? Incit au permis construirea/extinderea unei fortificatii ?
Io stiu ca era mai veche, data din vremea lui Irod.
Asediul a durat 3 ani parca, si inainte revolta a durat si ea ceva, pana sa cada ierusalimul si sa ajunga romanii acolo, deci au avut vreme sa mai adauge una-alta.

Edited by searcher-star, 07 January 2014 - 09:24.


#26
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar ce înseamnă eroism minunat ?!!?

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsearcher-star, on 07 ianuarie 2014 - 09:22, said:

Asediul a durat 3 ani parca,

Esti sigur ??
Sursele istorice mentioneaza si o batalie, sau numai un asediu ?
Si daca dupa ale confruntari cu romanii, evreii s-au retras pe Masada,
care au fost acele batalii si de fapt care este populatia ce exista sus in fortareata la vremea venirii romanilor sa-i asedieze?

Edited by vio69a, 07 January 2014 - 10:50.


#28
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 06 ianuarie 2014 - 19:09, said:

"Muntele" este un delusor de cam 400  metrii deasupra nivelului Marii Moarte si cam 65 de-asupra nivelului marii.

Acum, fiecare popor are dreptul si chiar este necesar sa aiba miturile lui, legendele lui, este si educativ si mobilizator sa auzi povesti de vitejie.
Doar ca unele sunt mai mult povesti.

[ http://www.crestinortodox.ro/files/image/biserica%20in%20lume%20-%201/israel%20-%20masada/masada-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumoase adevarat, dar povesti.
Dar de ce sa ma obosesc eu sa realtez, ceea ce revista "Historia" relateaza atat de bine analizat in articolul:


Romani vs. evrei – au fost evreii eroi?


Aşa-zisa bãtãlie de la Masada din anul 74, eroizatã şi mitizatã într-un eveniment glorios prin excelenţã, nu a avut de departe importanţa atribuitã în general de istoria oficialã. Romanii se luptã cu evreii, relatarea o avem la Flavius Iosephus, dar textul sãu se dovedeşte adesea problematic şi problematizant. Şi în acelaşi timp uşor de manevrat. Ce s-a întâmplat la Masada şi cum a fost perceput ulterior evenimentul?


  
http://www.historia....ost-evreii-eroi


Doamna viorica mrge cu internetul ca sa se bage in treaba. I-am scris o data ca pe internet poti casi ce vrei si nu ce cauti. De exemplu o rata cu n5 picioare sau din astea. Daca cauti parerea doamnei Irina,(cine si ce este asta? ca nu prea este mentionat) ca evreii nu au fost eroi,razboiul nu razboi si de fapt nici exact evrei nu aun fost.... Haide doamna viorica, ce mai vrei sa vinzi aci?  Metzada un "delusor" ?  Ai urcat vre-o data sus pe poteca sarpelui ?  Sa vezi ce delusor care te face mai slaba cu 5 kg.
Daca ai fii fost pe  acest multe ai fii vazut cele trei locuri unde au fost cazarmele legionarilor imprejurul muntelui. Sceletele femeilor si copiilor de pe podeaua palatului din nnord   cum si fantana imensa de le multe si inca 101 de descoperiri arheologice numai adeveresc cele citate de Iosefus Flavius.  Numai viorica nu sa convins.  chestie de mentalitate.

#29
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 ianuarie 2014 - 16:38, said:

Numai viorica nu sa convins.

Nu ma pot convinge ca a fost un act eroic atata timp cat nu a fost o batalie.
si ca romanii sa tina un asediu 3 (trei ) ani in fata unei populatii rudimentare
iar nu ma poate convinge.
Inteleg ca este benefic pentru turism, inteleg ca este educativ pentru tineret, inteleg ca este bun pentru a organiza festivitati acolo, asa cum si castelul lui Dracula se bazeaza pe o legenda, si alte ruine din alte tari vorbesc despre ispravi de vitejie.
Totusi , sa pastram masura..

#30
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostEdgaroropsitul, on 04 ianuarie 2014 - 13:25, said:

Acest subiect va descrie  cat sacrificiu au facut evreii in lupta lor contra cuceritorilor romani intre anii 31-37 din primul secol.
O grupa de evrei,inclusiv familile lor au ales sa se lupte pana la unul  contra legionarilor romani timp de ani fiind asediati pe un munte la care accesul este foarte greu. La urma,cand nu au avut alta posibilitate decat sa  se predea si sa fiu robi, ei au ales sa se sinucida pana la ultimul si sa moara ca oameni liberi. Cercetarile arheologice  cum si reconstruirea in parte a ruinelor a fost facuta pe baza ce a scris vestitul  Iosefus Flavius despre acest razboi si cu finantarea de catre UNESCO dupa ce a fost locul recunoscut ca loc de importanta mondiala.

http://en.wikipedia.org/wiki/Masada

Asta e un fel de "Stejarul din Borzesti", nu? Foarte trist ca un popor are numai un moment de vitejie, vechi de peste 2000 de ani. In rest, se stie ca evreul traieste pe principiul capului plecat.

#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 ianuarie 2014 - 16:38, said:

Daca cauti parerea doamnei Irina,(cine si ce este asta? ca nu prea este mentionat)

Este probabil o alta antisemita ce ti-a scapat .
Romanca.
si mai rau.


Doar ca a scris cateva lucruri si nefiind implicata, isi poate permite sa fie echidistanta

#32
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postvio69a, on 06 ianuarie 2014 - 19:09, said:

relatarea o avem la Flavius Iosephus
Ăsta nu e "marele istoric" care a repovestit biblia ?!!?

View PostEdgaroropsitul, on 07 ianuarie 2014 - 16:38, said:

Metzada un "delusor" ?  Ai urcat vre-o data sus pe poteca sarpelui ?  Sa vezi ce delusor care te face mai slaba cu 5 kg.
Păi voi cred că îl urcați dându-vă cu capul de stâncile alea la fiecare pas (cum faceți când vă rugați la ruinele alea) , de-aia vi se pare că urcați Himalaya (ca și durată) ...

Edited by genius, 08 January 2014 - 02:58.


#33
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgenius, on 08 ianuarie 2014 - 02:40, said:

Ăsta nu e "marele istoric" care a repovestit biblia ?!!?

Păi voi cred că îl urcați dându-vă cu capul de stâncile alea la fiecare pas (cum faceți când vă rugați la ruinele alea) , de-aia vi se pare că urcați Himalaya (ca și durată) ...

Este un istoric.
Daca vin altii cu dovezi ca a gresit sa le puna pe masa.

Aici, zic eu nu esti corect....
Da, este o poteca care urca in mici serpentine si pe caldura de 40 grade nu e tocmai placut si este o cabina de teleferic
care te urca mai repede.

Nu are haz sa amestecam turismul cu felul cum se fac rugaciunile.
In fond acolo vin cam 200.000 turisti straini  pe an.

[ https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/993346_379473888842315_1624380837_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t1/550600_211059662350406_96981075_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/319709_211059642350408_323475731_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/403451_211059619017077_1534151755_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/600692_209497642506608_1943927381_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/547086_209496655840040_1778010646_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postvio69a, on 08 ianuarie 2014 - 09:44, said:

Este un istoric.
Daca vin altii cu dovezi ca a gresit sa le puna pe masa.
Istoric , de ce ?
Că vă convine vouă ?

View Postvio69a, on 08 ianuarie 2014 - 09:44, said:

Nu are haz sa amestecam turismul cu felul cum se fac rugaciunile.
In fond acolo vin cam 200.000 turisti straini  pe an.
Nu era vorba de turism .
Era vorba de faptul că voi vedeți un delușor de 400 m , cine știe ce Himalaya .

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEdgaroropsitul, on 04 ianuarie 2014 - 15:50, said:


Paca paca. Nu se stie nimica despre daci ...

Stiai ca:

- Nu toata Dacia a fost cucerita de catre Traian?
- Traian a folosit cam cel mai mare numar de legiuni pentru a o cuceri?
- In cinstea victoriei a organizat lupte de gladiatori cu o durata neegalata?
- Dacii sunt singurul popor "invins" care apare pe monumentele romane in ipostaze in care apareau doar invingatorii romani?

Mai completati si voi ca sa vedem scoru' la final, ca asta ii al doilea topic cu Metzada domnului Edgar.

#36
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postedy_wheazel, on 08 ianuarie 2014 - 10:17, said:


Stiai ca:

- Nu toata Dacia a fost cucerita de catre Traian?
- Traian a folosit cam cel mai mare numar de legiuni pentru a o cuceri?
- In cinstea victoriei a organizat lupte de gladiatori cu o durata neegalata?
- Dacii sunt singurul popor "invins" care apare pe monumentele romane in ipostaze in care apareau doar invingatorii romani?

Mai completati si voi ca sa vedem scoru' la final, ca asta ii al doilea topic cu Metzada domnului Edgar.
Mai nasol că domnul edgar nu-şi ştie "istoria" .
Să se mai uite o dată peste anii ăia ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate