Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

cada plina cu apa- vs electrocutare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

 Al3csutzul, on 04 ianuarie 2014 - 12:06, said:

doamne fereste nu cred ca incearca cineva, eu totusi sunt curios de ce nu m-am curentat cand am atins pe rand bornele unei prize.

Precizez ca aveam slapi de casa in picioare ,iar in bucatarie am parchet peste gresia care era inainte ,.... ! Posted Image


Fara gluma, slapii pot fi cauza, parchetul sau amandoua. Sunt izolatori electrici (sunt izolatori pana la tensiunea lor de strapungere, tensiunea minima de la care incep sa conduca). Au rolul cismelor electroizolante (dar acelea sunt calibrate sa poti lucra pana la o anumita tensiune fara riscuri) respectiv podele electroizolante.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Al3csutzul, on 04 ianuarie 2014 - 12:06, said:

doamne fereste nu cred ca incearca cineva, eu totusi sunt curios de ce nu m-am curentat cand am atins pe rand bornele unei prize.

Precizez ca aveam slapi de casa in picioare ,iar in bucatarie am parchet peste gresia care era inainte , de asemenea am atins bornele pe rand fara a-mi da seama ca am scos prelungitorul gresit din priza..eu nu sunt genul cu experimente ce te pot omora ! Posted Image

take care !
Pentru ca aveai slapi de guma in picioare si nu ai inchis circuitul electric.

#21
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 undercoverbrother, on 03 ianuarie 2014 - 16:22, said:

Stiu ca teoretic curentul nu ar avea motive sa iasa din foen avand ambele fire in el si electronul va prefera nulul cordonului de alimentare.

Nu cred ca macar una din 10 case are sig dif.
E cam invers, adică una din 10 maxim să n-aibe. Totuși, cum ziceau colegii, nu e bine să te bazezi pe treaba asta.

 visitor8585, on 04 ianuarie 2014 - 00:45, said:

Compara 10mA cu 6,10,16,25,40A si vezi daca ar declansa siguranta aceea.


Siguranța diferențială sare, în cazul acesta nu din cauza curentului mare, ci din cauza diferenței de curent  întra fază și nul, de aia îi zice diferențială doară.

#22
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
au facut si aia de la mith busters testul cu feonul in cada acum ceva ani. beleaua e ca am uitat rezultatul :))).
daca gaseste careva videoul pe undeva sa il puna aici

na ca l-am gasit =))
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SU7xkYmWwmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

confirmed :D

#23
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Mdaa.. dar cei de la mythbuster au facut testul cu o scurgere de metal. Daca scurgerea e din PVC, cred ca experimentul ar avea alt rezultat. Totusi sunt foarte multi factori care fac situatia foarte periculoasa, vapori de apa, apa prelinsa pe langa cada, alte obiecte ce mai sunt imprejur, etc..

#24
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 andrei_im, on 07 februarie 2014 - 14:00, said:

Mdaa.. dar cei de la mythbuster au facut testul cu o scurgere de metal. Daca scurgerea e din PVC, cred ca experimentul ar avea alt rezultat. Totusi sunt foarte multi factori care fac situatia foarte periculoasa, vapori de apa, apa prelinsa pe langa cada, alte obiecte ce mai sunt imprejur, etc..

Din video rezulta ca nu tensiunea din cada poate opri inima ci curentul care trece prin corp (legea lui ohm).
La un curent de 6 mA trecut prin corp se pare ca inima se opreste.
Citeam undeva ca in anumite conditii de conductivitate electrica a apei din cada (saruri aromate adaugate de exemplu) chiar si o baterie de 9V aruncata in cada poate produce 6 mA prin corp.

Pe de alta parte, apa de la robinet nu este distilata si contine ioni...deci este buna conducatoare de electricitate. Deci este normal sa te curentezi in cada umpluta cu apa de la robinet chiar daca este din material izolator. In apa se formeza probabil niste microrezistente pe care tensiunea poate ajunge la 310V (220x1.41).
Pe acest principiu se bazau "canile minune cu fierbere instantanee" comercializate cu ani in urma.

In apuseni, cand nu mai aveam cum sa facem focul dupa o ploaie care ne-a udat cortul si bulendrele, ne-am cazat la o cabana si am improvizat o cana minune pentru facut cafea: un castron din plastic umplut cu apa de la robinet, doua jumatati de capac din tabla de la o conserva si doua fire bagate in priza de la cele doua jumatati...a fiert apa instant - cele doua jumatati din tabla nu se ating in apa.

NU INCERCATI ASTA ACASA  - PERICOL LETAL DE ELECTROCUTARE!
NU SE INTRODUC IN FIERBATOARUL INSTANT DESCRIS MAI SUS OBIECTE METALICE PENTRU AMESTECAT  - LINGURITE, LINGURI , ETC- PERICOL LETAL DE ELECTROCUTARE!.
DISPOZITIVUL DE MAI SUS DEGAJA AMESTEC DE HIDROGEN SI OXIGEN- PERICOL DE EXPLOZIE!

Edited by gabicen, 07 February 2014 - 21:22.


#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Electroliza.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
A, si poti mesteca cu lingura metalica. Atat ca daca unesti amandoua tablele, lingura ramane cu semne...

#27
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 slai, on 10 februarie 2014 - 14:36, said:

A, si poti mesteca cu lingura metalica.

Eu zic sa nu incerci sa amesteci cu lingura metalica in dispozitivul perzentat mai sus.
De altfel, daca pui un deget pe firul "faza" de la priza, nu te electrocutezi daca ai papuci din cauciuc... Posted Image

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
existau pe la rusi niste cani fierbator de genul asta. dupa revolutie, la un bar, am folosit zeci sau sute de cani din astea, la facut cafea. pe vremea aia nu existau prea multe variante la fierbatoare, cafetiere... doar cani din astea sau termoplonjon.
s-au folosit multe ca nu erau foarte rezistente, in general placile alea doua metalice se mancau extrem de repede, zici ca musca cineva din ele.
mestecam cu lingurita fara probleme. teoretic nu puteai atinge decat placa de sus, aia de jos avea dimensiuni mai mici, dar in urma uzurilor care apareau, se mai intampla sa faci contact intre ele. nu am avut de suferit, doar lingurita avea, marginea ei capata un zimt, probabil se topea fierul.

#29
mirceatimis

mirceatimis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.07.2007
Baga pisica- n vana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate