Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

cada plina cu apa- vs electrocutare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Discutam astazi cu un prieten despre electrocutarea intr-o cada de apa plina la apartament cand scapi ( ca in filme) de exemplu un feon.

De ce sa te electrocutezi? cand , cada fiind dintr-un material neconductiv ( plastic,marmura sau alte materiale neconductive ) nu ar avea nici o legatura cu pamantul pentru a conduce curentul ,presupunand ca ai pus dopul la cada si apa nu mai curge creandu-se teoretic o legatura cu pamantul.

Asa cum stand pe parchet pot atinge fiecare borna PE RAND de la o priza fara sa ma curentez ,de ce m-as curenta in cada ? repet cada fiind izolata de pamant.

Singura teorie la care ma gandesc e ca apa ar fi un conducator de electricitate ce ar pune in scurt cele 2 borne ale feonului ,dar ar face scurt si tot nu m-ar curenta pe mine...?

voi ce parere aveti despre ideea asta? poate cineva chiar s-a si curentat in cada cu apa ! :D

#2
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010
Lasand la o parte aspectele legate de electricitate, de ce te-ai usca cu feon-ul in cada plina cu apa?
Doar pentru ca ai vazut in filme?

Sau vrei sa scapi de cineva si nu stii daca dai gres sau nu? :)

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ala-i un mit creat de filmele Hollywood-iene.
http://www.cracked.c...-thinks_p2.html

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
SI zici ca daca stai pe parchet nu te curentezi ? Nu cred ca stii de cate ori m-a zgaltanat pe mine :)) .

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
emyboy, serios stand pe parchet incaltat in slapi nu ma curentez,doar  o singura data m-am electrocutat pana la..arsuri pe mana  , am luat in mana un "starter" de ala ca la neoane ce il aveam la o instalatie de pom veche si nu am mai reusit sa-i dau drumul !

deci am dreptate ? nu te curentezi in cada asa`i ?

bornele se ating pe rand nu amandoua odata ! :D

Edited by Al3csutzul, 03 January 2014 - 16:01.


#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

 Al3csutzul, on 03 ianuarie 2014 - 15:46, said:

Discutam astazi cu un prieten despre electrocutarea intr-o cada de apa plina la apartament cand scapi ( ca in filme) de exemplu un feon.

De ce sa te electrocutezi? cand , cada fiind dintr-un material neconductiv ( plastic,marmura sau alte materiale neconductive ) nu ar avea nici o legatura cu pamantul pentru a conduce curentul ,presupunand ca ai pus dopul la cada si apa nu mai curge creandu-se teoretic o legatura cu pamantul.

Asa cum stand pe parchet pot atinge fiecare borna PE RAND de la o priza fara sa ma curentez ,de ce m-as curenta in cada ? repet cada fiind izolata de pamant.

Singura teorie la care ma gandesc e ca apa ar fi un conducator de electricitate ce ar pune in scurt cele 2 borne ale feonului ,dar ar face scurt si tot nu m-ar curenta pe mine...?

voi ce parere aveti despre ideea asta? poate cineva chiar s-a si curentat in cada cu apa ! Posted Image
Cred că e o întrebare pur teoretică!Nu s-ar întâmpla nimic dacă apa din cadă ar fi PERFECT izolată de „pământ (masa)”!Oare în practică e posibil aşa ceva?

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
http://dsc.discovery...th-minimyth.htm

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu zic sa faci o proba.
Legat de prize, eu m-am curentat de fiecare data cand am atins faza.

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 undercoverbrother, on 03 ianuarie 2014 - 16:14, said:

Eu zic sa faci o proba.
Legat de prize, eu m-am curentat de fiecare data cand am atins faza.

In mod normal toate casele moderne au sigurante electrice si diferentiale de potential, deci pana apuca feonul ala sa te electrocuteze sigurantele se vor declansa, exista o probabilitate destul de redusa sa te electrocutezi.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Stiu ca teoretic curentul nu ar avea motive sa iasa din foen avand ambele fire in el si electronul va prefera nulul cordonului de alimentare.

Nu cred ca macar una din 10 case are sig dif.

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu e niciun mit
cine vrea sa incerce acasa nu are decat

Edited by onlyone, 03 January 2014 - 16:39.


#12
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Ati uitat sa luati in calcul rezistenta (ohmica) redusa a pielii ude - factor muuult agravant in caz de electrocutare.

#13
mishelul

mishelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.03.2009
Nu ai cum sa te curentezi in cada.



PS  Acum scriu din cada.

#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
:))) mai.. Ești !?

#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
cum adică nu te curentezi cînd atingi PE RÎND bornele? poate ai atins pe rînd de două ori aceeaşi bornă... nulul Posted Image dacă atingi faza, garantat te zgîlţîie... pe mine m-a zgîlţiit de m-a pus jos... nu e de glumă !!! cineva slab de inimă poate muri foarte uşor !

de fapt, ştii pe pielea ta cum e, cînd ai atins acel starter...

ceea ce se întîmplă este că tu eşti cuplat CAPACITIV cu obiectele din jur, inclusiv armăturile metalice ale clădirii, şi deci indirect cu pămîntul. După cum se ştie curentul alternativ trece prin condensatoare, în timp ce cel continuu nu. De aceea e mai periculos curentul alternativ (fapt pe care a încertat din răsputeri Edison să-l folosească în interesul propriu, dar nu a reuşit, pt că totuşi crt. alternativ are avantajul mult mai mare de a putea folosi transformatoare, care sînt esenţiale în orice sistem de distribuţie la distanţă)

în cazul căzii cu apă, intervin mulţi factori, o parte din curent se scurge direct prin apă şi canalizare (care e de metal) dar rămîne destul ca să te curenteze şi pe tine, tot prin cuplajul capacitiv de care vorbeam înainte. Ajung vreo 10mA ca să te scuture serios de tot, cîţiva zeci de mA pot să te omoare... nu contează cîţi A trec prin părţile de metal, ajunge să treacă doar o fracţiiune din ăştia prin tine... Dacă ai noroc şi sare siguranţa repede, poţi să scapi, dacă nu, nu... să nu uităm că eşti ud, cînd te-ai "jucat" cu starterul erai uscat !

#16
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

 Platon, on 03 ianuarie 2014 - 16:16, said:


In mod normal toate casele moderne au sigurante electrice si diferentiale de potential, deci pana apuca feonul ala sa te electrocuteze sigurantele se vor declansa, exista o probabilitate destul de redusa sa te electrocutezi.

As crede ca viteza de trecere a curentului printr-un conductor (in acesta caz foen-apa-persoana-pamant) este mai mare decat cea de intrerupere a sigurantei, de orice tip ar fi ea! Ce zici? Pana ce se intrerupe, mai trece niscaiva curent. Poate ca e suficient sa te electrocutezi, poate nu! M-am electrocutat de multe ori in viata prin natura meseriei pe care o am, am scapat datorita imprejurarilor sau masurilor de protectie, dar nu am curiozitatea sa incerc experienta descrisa sau o electrocutare voluntara. Va sfatuiesc la fel.

#17
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

 Platon, on 03 ianuarie 2014 - 16:16, said:


In mod normal toate casele moderne au sigurante electrice si diferentiale de potential, deci pana apuca feonul ala sa te electrocuteze sigurantele se vor declansa, exista o probabilitate destul de redusa sa te electrocutezi.

Nu te-as sfatui sa incerci sa verifici in acest mod daca viteza de declansare a unei sigurante de orice tip este mai mare decat cea a curentului electric. Vei constata ca nu este.
Pana sa crape siguranta, vor trece multi electroni prin tine intr-un sens si altul de 50 de ori pe secunda.
Pe langa factorul viteza de declansare a sigurantei care este irelevant in cazul acesta, importanta este dimensionarea ei.
O siguranta in circuitul electric a unei case, are rolul de a declansa atunci cand consumul ei trece peste o valoare calibrata a curentului alternativ, ea fiind de 6A, 10A, 16A samd. de regula la 220 Vca.
Un curent alternativ mai mare de 10 mA este considerat periculos. Compara 10mA cu 6,10,16,25,40A si vezi daca ar declansa siguranta aceea.

Problema pusa initial are un raspuns teoretic.
Teoretic, un sistem complet izolat nu permite electrocutarea.
Vana, daca este din plastic izolator, sifonul, preaplinul etc. tot izolator, daca nu este depasita rezistenta ei de izolatie a niciunui element, nu ar trebui sa electrocuteze.
Practic:
Apa prelinsa pe vana este mediul conductor, vaporii idem, influenta peretelui in contact cu vana poate fi periculoasa, deci practic este probabil sa te electrocutezi.
Nu te sfatuiesc sa incerci: In lucrul cu tensiuni periculoase gresesti o singura data!

#18
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
doamne fereste nu cred ca incearca cineva, eu totusi sunt curios de ce nu m-am curentat cand am atins pe rand bornele unei prize.

Precizez ca aveam slapi de casa in picioare ,iar in bucatarie am parchet peste gresia care era inainte , de asemenea am atins bornele pe rand fara a-mi da seama ca am scos prelungitorul gresit din priza..eu nu sunt genul cu experimente ce te pot omora ! :D

take care !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate