Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Pareri emigrare SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#55
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postavenirv, on 16 februarie 2014 - 08:18, said:


si de asemenea pana ajunge copilul la 18 ani se duce si welfare state si tuitionul va fi la adevarata valoare.
de asemenea daca citesti omul NU vrea green card.
acum ai citit ?

Sigur ca vrea, doar nu e dispus sa plateasca ce se cere si sa faca efortul necesar.

Habar n-am ce-o sa fie in SUA in 10-15 ani, oricum, nu cred ca o sa emigreze americanii in masa spre Romania.

#56
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Degeaba va strofocati voi... el a avut aceasta experienta, nu voi. Omul are o familie frumoasa, are niste bani, vrea sa investeasca, nu doar sa cheltuiasca, si vrea sa traiasca rezonabil. Acolo n-a gasit ce vroia si spera, ba din contra: nu i-a placut.
Eu n-am avut experientele lui neplacute, am fost in mediul corporatist si de afaceri, lucrurile mi-au mers bine; cu toate astea, am vazut si auzit multe experiente similare cu ale lui, nici mie nu mi-a palcut singurul scop al oamenilor de acolo de a alerga/gandi/visa disperati dupa bani. Eu cred ca nu trebuie sa traiesti doar pentru bani, ca ramai fara viata. E ok sa muncesti, sa faci bani, dar trebuie sa-ti traiesti si viata, sa te bucuri de ea.  Pana la urma fiecare isi traieste viata pe care o alege.

#57
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Un profesor, o asistenta medicala sau un inginer in SUA isi permite sa faca cel putin doua vacante zdravene pe an in locuri la care multi dintre noi inca viseaza. Daca-i foame de bani pe undeva, e pe la noi.

Nu-i vad pe americani fugind ca nebunii dupa bani - nu prea se pupa cu cat de relaxati si de zambitori sunt cam tot timpul.

#58
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Eu iti sugerez sa-i mai acorzi o sansa Americii. Incearca orase precum: Charlotte NC , sau San Diego CA. S-ar putea sa vi se potriveasca mai mult.

#59
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posts-brody, on 16 februarie 2014 - 10:44, said:

Eu iti sugerez sa-i mai acorzi o sansa Americii. Incearca orase precum: Charlotte NC , sau San Diego CA. S-ar putea sa vi se potriveasca mai mult.

parerea mea de 2 cents:
orasele in care merita sa traiesti sunt (in ordinea enumerarii): manhattan, londra, paris, roma, rio de janeiro. nu stiu prin asia de est caci nu fusei pe acolo inca mai mult timp.

charlotte este o localitate extreme de placuta, perfecta sa implinesti visul American si sa cresti o familie.
san diego nu m-a impresionat.
Chicago este un runner-up.

#60
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postavenirv, on 16 februarie 2014 - 12:23, said:

charlotte este o localitate extreme de placuta, perfecta sa implinesti visul American si sa cresti o familie.
http://www.neighborh...me/#description

#61
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
eu cred ca multe din ce a relatat "stimabilul" jackie sunt minciuni. El imi pare genul de om cu gandirea melteneasca ce o au multi romanasi care cred ca doar pentru ca au bani,(naiba stie cum i-a obtinut) trebuie sa li se cuvina totul.
jackie, cum au spus si altii, cine te pune ma sa stai in "Maiami" daca nu-ti convine acolo? Incearca si alte orase ca nu-s la fel. In America sunt mai multe 'americi". Si daca SUA nu-ti convine, te-ai gandit sa incerci Canada?

Edited by zedicus, 16 February 2014 - 15:46.


#62
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View PostRosebud09, on 16 februarie 2014 - 04:59, said:

Foarte ciudat tiot ce spune Jackie. 90% sunt impresii de om care a trait extrem de bine si usor in Ro si isi inchipuie ca lucrurile ar trebui sa fie la fel In America.
Este foarte pueril, de-a dreptul o insulta la adresa inteligentei celorlalti sa insisti atat de mult ca America = Miami si ca experienta personala este cea care o vor avea si altii.
Insasi exemplul este nepotrivit, cati dintre cei care ar vrea in America au la dispozitie 1 milion?
Tineti cont de influenta psihica a acelei sume asupra posesorului, pretentiile pe care automat acela le are si desigur intoleranta la lucruri mai "pamatesti", adica lucruri mai obisnuite pentru "puletii" care au vauzut milionul doar in filme sau in lei vechi.

Nu domnule, America nu e numai Miami, experientele oamenilor sunt diferite, in functie de conditia lor sociala, de EDUCATIE, ocupatie, dorinte si obiective, de locul in care isi cauta un rost.
Nu e bine in Miami, foarte posibil, dar ati incercat in alta parte? Intr-un oras mai putin cosmopolit si mai putin dominat de mafie? Intr-un orasel oarecare? Bineinteles ca nu, rromanul trebuie sa fie in buricul targului, centrul Universului, mai ales daca are bani!
E intr-adevar greu intr-o tara straina, nimeni n-ar trebui sa fie nevoit sa plece, dar o data hotararea luata trebuie facuta cu atentie, nu la plezneala, ca-mi place mie Miami ca am auzit ca ie plaje mare si negrese vesele. Unora poate li se potriveste, altora nu.

P.S. Aia cu 240 $ o pizza si niste lobster, daca e adevarata, denota ca nu s-au incurcat cu restaurante obisnuite sau nici macar de calitate, ci probabil undeva de fite. Altfel, numai niste fraieri pot sa dea bani pe asa ceva. Cand te duci la restaurant, ai in fata meniul si preturile, sau ti-l aduce chelnerul, intotdeauna, sa alegi ce vrei clar, punct cu punct. Nu-ti convine, valea. Dar daca vrei sa te afli in treaba si "sa te simti bine", pune banu si taci!

Domnule draga,eu am incercat sa traiesc normal in SUA ,daca pt tine normal inseamna ce am scris mai sus atunci inseamna ca aia e conditia ta si daca tu esti fericit cu ea sa fiti sanatos.Eu nu sunt !Eu nu vreau sa ma laud ,nu ma intereseaza cat de putin,chiar nu imi pasa dar a trebuit sa spun ca sa inteleaga toata lumea situatia,ca daca povesteam ca m am dus colo colo cu 5 mii in buzunar  imi sarea lumea in cap ca fite....

Sa urc mai in nord?Ce te face pe tine sa crezi ca e mai bine acolo?E acelasi tip de sclavie si toate mult mai scumpe.In NY unde se dezbraca cate unul in metrou si se masturbeaza in picioare in vazul lumii??Unde sunt toti nebunii??Unde platesti 10-20 de dolari pe ora o parcare?Am prieteni in NY si daca e sa existe diavol acolo e hometown ul lui.Eu nu stau in buricul targului lol,daca ar fi sa stau in downtown m ar costa lejer 20 de mii pe luna.Stii cat costa un apt acolo ?700k - 1 mil !!! O chirie costa 4-5 mii.Dar nu as sta acolo nici gratis in buildingurile alea cocotat sus sa iti bagi masina la subsol sa traiesti ca un soricel.Mie imi place sa stau la casa sa ma joc cu copilul ,sa respir aer, sa stau cu piciorele pe pamant sa fiu OM.

Da mi voie sa iti spun ca nu am mers in local de fite.Daca mergi la fite in miami beach fara 3-4 sute nu scapi ,2-3 persoane.Dar spune mi si mie ce faci cand mergi intr un restaurant si nu au preturile afisate?Sunt si eu atata de destept sa stiu ce imi comand dar daca nu le au afisate?Intrebi cat face nu?Fiecare produs....tare relaxant este cand mergi cu familia si te tiganesti cu ospatarul.Desigur nu e peste tot asa....Dar hai sa mai fac odata calculul cat ma costa pe mine aici (fara sa muncesc ) am asa 3400 chirie si inca aprox 1700 cheltuieli MINIME adica stat la cutie : 200 curent,150 cablu+net,100 pool boy,200 benzina,140- 2 tel mobile(nu le cumpar !! atat costa cariera :))),500 mancare,200 asigurarea la masina,300diverse(spalat masina ,etc) .Cheltuieli minime atentie!!! Stat numai in casa ca un SCLAV fara sa imi cumpar haine,restaurante,plimbari etc. SCLAV asta sunt aici pe o carca de bani.Dar sa spunem ca platesc mult chiria ,sa zicem ca ma mut la 1 mie /luna ,ajung la 2700 fara sa ies nicaieri sa stau ca un sorecar intr un apartament naspa.Oriunde m as duce in SUA de cheltuielile astea nu scapi ,sa imi spuna si mie cineva care sta aici ce cheltuieli are ca sunt tare curios sa vedem cum se descurca.Am cerut prea mult de la SUA?O viata normala?PFffff give me a break

#63
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View PostLoveDemon, on 16 februarie 2014 - 07:49, said:

Si "gratuity" de care se plangea miami-anezul improvizat e bacsisul pe care il dai oricum aproape oriunde in lume

gratuity ti l baga ei direct pe nota 15-18% .Dar ce se intampla daca nu esti multumit de servicii?Si daca eu vreau sa las 5% ?De ce sunt obligat sa las mereu 18% ?O singura data am incercat sa las mai putin pe pe nota ,numai ca nu m a luat ala de guler cum domnule sa nu imi lasi atat ca e pentru noi,e pentru toti care lucram aici.Chiar nu vede nimeni ce japca e??

#64
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Deci tu vrei o viata de lux,, fara sa prea muncesti pentru ea. Traiasca mostenirea, lol.

Am cunoscut un milionar american, self-made (face cam 2 milioane anual din afacerile lui). Sta intr-o casa draguta, spatioasa, dar care nu cred ca e mai mult de 200.000, conduce o camioneta Dodge veche de cativa ani, e insurat cu o coafeza care are un mic salon acasa, e imbracat decent, dar deloc extravagant. Un om foarte decent, cu foarte mult bun simt, care a scris un cec de 100.000 de dolari fara sa clipeasca. Fara niciun fel de fita sau de aere, se vede ca nu e un parvenit.

N-am vazut in viata mea un meniu fara preturi, e adevarat ca n-as da in viata mea mai mult de 20 de dolari pe o pizza, Doamne feri.

Hai sa-ti zic cat ma costa pe mine, personal: stau intr-un orasel la vreo 60 de km de o aglomerare urbana mai mare ca Bucurestiul. Am inchiriat un apartament cu un dormitor (deci 2 camere pe la noi), spatios, cu totul inclus in chirie, cu exceptia electricitatii. Dau pe el faimoasa suma de 460 de dolari pe luna. Electricitatea e inca 40, cablul, netul si telefoanele sa zicem ca 200. Transportul sa-l punem la 300 pe luna, depinde daca vreau sa iau masina sau un tren pana in orasul principal. Distractiile, depinde. Biletele la opera/teatru sunt scumpe - cam 30-50 de dolari de persoana, dar muzeele mari sunt gratuite. La restaurante de fita nu ma duc, ies saptamanal la un local gen Outback. Si cam atat.

View Postjackiejackson, on 16 februarie 2014 - 18:30, said:

gratuity ti l baga ei direct pe nota 15-18% .Dar ce se intampla daca nu esti multumit de servicii?Si daca eu vreau sa las 5% ?De ce sunt obligat sa las mereu 18% ?O singura data am incercat sa las mai putin pe pe nota ,numai ca nu m a luat ala de guler cum domnule sa nu imi lasi atat ca e pentru noi,e pentru toti care lucram aici.Chiar nu vede nimeni ce japca e??

Din cate stiu e numai pentru mesele cu mai mult de 8 sau 10 persoane.

#65
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View PostPurpura, on 16 februarie 2014 - 10:15, said:

Un profesor, o asistenta medicala sau un inginer in SUA isi permite sa faca cel putin doua vacante zdravene pe an in locuri la care multi dintre noi inca viseaza. Daca-i foame de bani pe undeva, e pe la noi.

Nu-i vad pe americani fugind ca nebunii dupa bani - nu prea se pupa cu cat de relaxati si de zambitori sunt cam tot timpul.

Da mi voie sa te contrazic .totul se rezuma la bani in viata.Probabil ca isi permit,o croaziera din Miami in Bahamas de o saptamana incepe de la 250 $/week ,dar unde locuiesc?Cum traiesc in restul anului?Isi permit sa mearga la un HEAT game doi adulti si 4 copii?NEver...poti pune bani deoparte in SUA ,nu spune nimeni ,dar care este calitatea vietii tale?Vei sta tot timpul la cutie ca sa strangi,esti dispus sa faci asta ?E foarte bine,eu nu....In Romania stai la cutie si tot nu iti permiti nimic.Asa ca veniti in SUA, aici aveti o sansa.Din punctul meu de vedere ca investitor, si ca OM care vreau sa imi permit niste lucruri normale in opinia mea ,NU se merita.

#66
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postjackiejackson, on 16 februarie 2014 - 18:38, said:

Da mi voie sa te contrazic .totul se rezuma la bani in viata.Probabil ca isi permit,o croaziera din Miami in Bahamas de o saptamana incepe de la 250 $/week ,dar unde locuiesc?Cum traiesc in restul anului?Isi permit sa mearga la un HEAT game doi adulti si 4 copii?NEver...poti pune bani deoparte in SUA ,nu spune nimeni ,dar care este calitatea vietii tale?Vei sta tot timpul la cutie ca sa strangi,esti dispus sa faci asta ?E foarte bine,eu nu....In Romania stai la cutie si tot nu iti permiti nimic.Asa ca veniti in SUA, aici aveti o sansa.Din punctul meu de vedere ca investitor, si ca OM care vreau sa imi permit niste lucruri normale in opinia mea ,NU se merita.

Habar n-am ce-i aia HEAT game, lol. Imi permit mult mai multe chestii decat in Romania, muncind mult mai putin.

#67
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View PostPurpura, on 16 februarie 2014 - 18:36, said:

Deci tu vrei o viata de lux,, fara sa prea muncesti pentru ea. Traiasca mostenirea, lol.

Am cunoscut un milionar american, self-made (face cam 2 milioane anual din afacerile lui). Sta intr-o casa draguta, spatioasa, dar care nu cred ca e mai mult de 200.000, conduce o camioneta Dodge veche de cativa ani, e insurat cu o coafeza care are un mic salon acasa, e imbracat decent, dar deloc extravagant. Un om foarte decent, cu foarte mult bun simt, care a scris un cec de 100.000 de dolari fara sa clipeasca. Fara niciun fel de fita sau de aere, se vede ca nu e un parvenit.

N-am vazut in viata mea un meniu fara preturi, e adevarat ca n-as da in viata mea mai mult de 20 de dolari pe o pizza, Doamne feri.

Hai sa-ti zic cat ma costa pe mine, personal: stau intr-un orasel la vreo 60 de km de o aglomerare urbana mai mare ca Bucurestiul. Am inchiriat un apartament cu un dormitor (deci 2 camere pe la noi), spatios, cu totul inclus in chirie, cu exceptia electricitatii. Dau pe el faimoasa suma de 460 de dolari pe luna. Electricitatea e inca 40, cablul, netul si telefoanele sa zicem ca 200. Transportul sa-l punem la 300 pe luna, depinde daca vreau sa iau masina sau un tren pana in orasul principal. Distractiile, depinde. Biletele la opera/teatru sunt scumpe - cam 30-50 de dolari de persoana, dar muzeele mari sunt gratuite. La restaurante de fita nu ma duc, ies saptamanal la un local gen Outback. Si cam atat.



Din cate stiu e numai pentru mesele cu mai mult de 8 sau 10 persoane.

Gratuity ti l baga automat pe orice factura in Miami beach indiferent de persoane.Vezi ca nu cunosti !?:))Te invit in Miami sa vezi meniuri fara preturi,repet nu sunt peste tot.

Eu nu pot sa am viata ta ,pentru ca ar insemna sa traiesc chinuit si asta pentru ca in tara aveam o situatie f buna.Este firesc si normal sa compar cu viata pe care o aveam in tara ,cu traiul pe care il aveam in tara.Nu zic ca nu se poate trai cum traiesti tu dar nu e pentru mine.Eu nu am zis niciodata ca nu se poate trai in America.Depinde cum...Eu nu pot trai aici asa cum imi doresc.Daca tot am ales oras mare imi place sa traiesc in el.E absurd sa fac zilnic in trafic cate 1 ora dus si o ora intors.Asta nu e visul meu american

#68
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postjackiejackson, on 16 februarie 2014 - 18:50, said:

Gratuity ti l baga automat pe orice factura in Miami beach indiferent de persoane.Vezi ca nu cunosti !?Posted Image)Te invit in Miami sa vezi meniuri fara preturi,repet nu sunt peste tot.

Ce sa-ti fac daca te-ai dus "in a shit hole"?

View Postjackiejackson, on 16 februarie 2014 - 18:50, said:

Eu nu pot sa am viata ta ,pentru ca ar insemna sa traiesc chinuit si asta pentru ca in tara aveam o situatie f buna.Este firesc si normal sa compar cu viata pe care o aveam in tara ,cu traiul pe care il aveam in tara.Nu zic ca nu se poate trai cum traiesti tu dar nu e pentru mine.Eu nu am zis niciodata ca nu se poate trai in America.Depinde cum...Eu nu pot trai aici asa cum imi doresc.Daca tot am ales oras mare imi place sa traiesc in el.E absurd sa fac zilnic in trafic cate 1 ora dus si o ora intors.Asta nu e visul meu american

E bine ca aflu ca traiesc chinuit. Posted Image Glumesc, evident, nu te impiedica nimeni sa te intorci in Romania, unde traficul e fluid si semafoarele sunt sincronizate. Stateam la nici 5 km de Universitate si nu faceam mai putin de o ora pe drum dus.

Imi pare rau ca nu ai reusit sa transplantezi fitele de Romania in America. Aici fitele sunt fite, nu ca la noi unde spargi 300 de dolari in club si esti bastan, toata lumea iti pupa talpile, pentru ca oamenii sunt mult mai bogati si mai putin impresionati. Zbor lin si good luck acasa!

#69
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View PostPurpura, on 16 februarie 2014 - 18:45, said:

Habar n-am ce-i aia HEAT game, lol.
E franciza Miami Heat, din NBA. E adevarat ca front-row tickets pt. playoff pot ajunge la 1k, dar in timpul sezonului regular, ar trebui sa gasesti la 50-100(nu front-row).

Edited by s-brody, 16 February 2014 - 19:28.


#70
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View Posts-brody, on 16 februarie 2014 - 19:13, said:

E franciza Miami Heat, din NBA. E adevarat ca front-row tickets pt. playoff pot ajunge la 1k, dar in timpul sezonului regular, ar trebui sa gasesti la 50-100(nu front-row).

La 50 de dolari vezi meciul de afara.lol glumesc. Eu am fost la circ cu copilul la American airlines arena (home of Heat).Este o sala dementiala si are partea de jos cu front row ce zici tu si partea de sus de unde nu se vede mingea, acolo sus e undeva la 95 de dolari ,partea de jos primele 30 de randuri sa zic asa e intre 250-1300$ .daca nu ma crezi intra pe ticketmaster.com sa vezi ce preturi au.cauta meciul de pe 23 feb. Rip off

#71
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009
@Jakie
Preturile/costurile insirate acolo sunt posibile, desi cam exagerate in cazul casei. Inteleg si dorinta de a fi la fel ca ceilalti (americani) dar ca proaspat imigrant, chiar daca cu ceva bani seriosi, ar trebui asteptat o vreme pana la consolidarea unei situatii, eventual asigurarea unei surse de venit, inainte de a trai pe picior mare. Nu stiu cati nou veniti se gandesc sa se distreze la sute de dolari biletul la meci, mai degraba cred ca nici unuia dintr-o mie nu i-ar trece prin cap asa ceva la scurt timp de la venire. Dar aici e intr-adevar o situatie speciala, partea cu "intinde-te cat ti-e plapuma" are altfel de interpretare.

De fapt daca ma gandesc bine, cheltuielile spuse nu sunt prea exagerate fata de cat cheltuie o familie americana medie (eu in nord cheltui mai mult decat dublu pe atat), dar sa tinem cont ca fiecare regiune/oras are specificul lui. Cu un salariu de 5000 pe luna sa zicem, esti foarte bine in orasele din MidWest dar in San Francisco cam tragi mata de coada. Miami ati ales, cu ala defilati.

Apoi sa stii ca se poate pune bani deoparte si in America, depinde de venitul fiecaruia si modul de viata. E clar ca restaurante scumpe + stadioane+ croaziere+ mai stiu eu ce distractii vor taia din ce ramae eventual pentru economii. De fapt, intr-un fel "a pune bani deoparte" suna cam romaneste, pe acolo are alt inteles si se restrange la a fi capabil sa pui pentru pensie, eventual pentru un 5-10% downpayment la cumpararea locuintei si ceva acolo cat sa tina o luna-doua, in caz de pierdut sursa de venit sau alte situatii. Altfel, sunt tot felul de asigurari (= cheltuieli cu primele), tot felul de facilitati pentru plata in rate, cu dobanda mica sau chair zero, multi oameni nu pun mai nimic deoparte, cheltuie tot salariul pentru ca au siguranta ca le va merge asa mereu, sau daca nu, vor gasi ceva de lucru. E greu pentru cei fara calificare buna, viciosi sau care se afla la locul nepotrivit in momentul nepotrivit. Migratia fortei de munca e mare, fiecare familie isi schimba resedinta de cateva ori in viata (mai ales cei "de oras"), nu stau sa se imputa treaba doar de dragul stalpului de lemn din fata casei. Pleaca, cauta ocazii, ceva mai bun.
Ceea ce va recomand si dvs.

Edited by Rosebud09, 16 February 2014 - 21:50.


#72
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Emigrarea nu e pentru oricine, dupa parerea mea. Sunt oameni care nu pot accepta alte mentalitati, alt stil, nu se pot adapta unei societati diferite de aia in care au crescut - astia in general or sa zica ca e naspa "dincolo" si ce misto era in Romania, desi au facut tot posibilul sa plece de acolo. Sunt unii care reusesc sa se adapteze pana la urma, altii care traiesc intre doua lumi, altii care se intorc de unde au plecat si traiesc fericiti pana la adanci batraneti, si altii inacriti care nu-s fericiti niciunde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate