Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Turbina eoliana-Cum sa o construim(How to do it)

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009

 whlenoi, on 21 noiembrie 2015 - 12:23, said:

Pentru ca suntem la detalii de constructie a unei eoliene, va rog dati-mi si mie o adresa de unde sa pot lua masa epoxidica la un pret rezonabil si cantitate mai mica, multumesc

Incearca la Nova-color,eu de acolo am cumparat,vinde numai la societati comerciale.E un baiat de treaba care se ocupa de asa ceva.

#56
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

 rinaldoparaipan, on 22 noiembrie 2015 - 11:43, said:

Incearca la Policolor din Bucuresti.
Multumesc pentru informatie

#57
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Si doua poze despre cum NU trebuie facuta o eoliana.
Pale de lemn, netratate contra umezelii, au putrezit dupa doi ani.
Conexiunile la generator facute cu reglete care, bineinteles au ruginit.
Puntile redresoare puse sus si cu papucii de conexiune oxidati, etc, etc.

Attached Files



#58
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

 rinaldoparaipan, on 24 decembrie 2013 - 16:14, said:

Gata, am terminat de roluit sarmalele, m-am reapucat sa scriu

2.2 Statorul

Statorul ete format din mai multe bobine legate in serie(conexiune stea, la cele trfazice) sau in paralel(conexiune triunghi).
Discutam despre statorul trifazat.Putem avea 3,4 sau 5 bobine pe faza.
Numarul de magneti de pe un disc este dat de formula:
Nm=(Nf+1) x Nbf Unde:
Nm=Numarul de magneti; Nf=numarul de faze; Nbf=Numarul de bobine pe faza.
Pentru un stator cu 3 bobine pe faza vom avea Nm=(3+1) x 3=12 magneti, pentru 4 bobine pe faza Nm=16 magneti, etc.
Nu intru in detalii pentru generatorul monofazat, fiindca are urmatoarele dezavantaje:
-Este mai dezechilibrat.
-Din cauza faptului ca bobinele pot produce tensiuni diferite (chiar si o spira in plus), apar asa numitii "curenti paraziti".De aceea trebuie facuta redresare pt fiecare bobina in parte, adica puntile redresoare trebuie amplasate langa generator.
-Produce zgomot/vibratii in functionare.
In functie de tensiunea la care va fuctiona generatorul, regula este ca pentru 12V trebuie 50-60 spire/bobina iar pentru 24V 80-90 spire/bobina.
Un generator conceput pentru 12V si pus sa functioneze la 24V va produce la turatii foarte mari ale elicii.In caz de furtuna, elicea se va supratura(fiindca nu are suficienta frana electromagnetica produsa de generator), iar daca iesirea din vant nu este bine dimensionata sau nu functioneaza din diverse motive, rezultatele sunt dezastruoase.
Invers, un generator de 24V pus sa incarce baterii de 12V va tine elicea franata (in stall), fara ca aceatsta sa ajunga la turatia optima.
Ca o analogie, primul caz este similar cu a merge cu masina cu 60 km/h in viteza intaia, al doilea caz e ca si cum am incerca sa plecam de pe loc cu a treia.
Presupunem ca avem magneti 50 x 25 x 12mm si dimensionam generatorul pentru 24V.
Sarma CuEm diametru d=1,8mm.
Exista niste reguli:
-Latimea(piciorul)(Lbob) bobinei trebuie sa fie egal cu latimea magnetului.
-Grosimea bobinei (Gbob) maxim 10 mm(la limita 12 mm, cat grosimea magnetului).Daca grosimea este mai mare, statorul va iesi prea gros, intrefierul(distanta intre discurile cu magneti) prea mare, adica randament mic.
Calcule:
Numarul de spire pe strat=Gbob/d = 10/1,8=5, 5 spire.Rotunjim la 5 spire.
Numarul de straturi=Lbob/d = 25/1,8=13,8 straturi.Rotunjim la 14 straturi.
Atentie:La bobinare, primul strat va avea 5 spire, al doilea, doar 4(asa se aseaza sarma), deci trebuie tinut cont de acest aspect.
Vom avea 7 straturi x 5 spire/strat= 35 spire
7 straturi x 4 spire/strat= 28 spire.Total 63 spire.Insuficient pentru 24V. mai ales ca mai intervine si un "factor de bobinaj"(functie de indemanarea celui care bobineaza)=0,8...0,9.
In realitate vor fi 63 x 0,8=50,4 spire.Ar merge pt 12V.
Refacem calculul pt sarma de 1,6mm.
Numarul de spire pe strat=Gbob/d = 10/1,6=6,25 spire.Rotunjim la 6 spire.
Numarul de straturi=Lbob/d = 25/1,6=15,6 straturi.Rotunjim la 16 straturi.
Vom avea 8 straturi x 6 spire/strat= 48 spire
8 straturi x 5 spire/strat= 40 spire.Total 88 spire.Merge.
In primul caz ar merge ingrosata bobia la 6 spire/strat si marit putin Lbob(cu inca un strat, nu e critic)
De refacut calculele pentru cine vrea.
Amperajul obtinut in cazul al doilea va fi, luind in calcul o densitate de 15A/mmp(mai mult nu, ca ia foc statorul)
Sectiunea firului de 1,6mm este 2mmp.
I=15x2=30A.
Deci generatorul va produce puterea P=UxI=28(tensiunea de incarcare pt 24V)x15=840W.
La limita, se poate duce pana la 1kW, fiindca amperajul poate creste(dar numai pt perioade scurte) si peste 30A.Adica densitatea peste 15A/mmp.
Miezul pe care se bobineaza va avea forma unui trapez isoscel cu baza mare in sus, cu urmatoarele dimesiuni:
Baza mare = Latimea magnetului + 5mm=30mm
Baza mica = Latimea magnetului - 3mm=22mm
Inaltimea=Lungimea magnetului + 4mm=54mm.

Tehnologia de bobinare, executia efectiva, maine.

Parte din aceste formule, informati au fost deduse din practica si din colaborarea mea cu alti membrii ai forumului.Multumesc lui @Arcadius, @Florin Tanasa, @CrstiBMW, Serban si altii pentru contributia adusa.
La magneti cilimdrici, ce dimensiuni are interiorul bobinei? De ex. D=30mm

#59
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Bobina ar trebui sa aiba interiorul trapez isoscel cu baza mica in jos.
Trapezul incadrat(circumscris cum se spune in geometrie) cercului.
Ceva de genul

Attached Files



#60
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

 rinaldoparaipan, on 27 februarie 2016 - 19:41, said:

Bobina ar trebui sa aiba interiorul trapez isoscel cu baza mica in jos.
Trapezul incadrat(circumscris cum se spune in geometrie) cercului.
Ceva de genul
Multumesc, pentru aceste explicatii pe intelesul tuturor.

#61
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Vreau sa pun in discutie urmatorul subiect. Vreau sa realizez un generator axial din trei elemente monofazice (vezi atsamentul) si apoi sa-l configurez in trifazic. Elementul monofazic sa fie format din 4 magneti pe disc de 160mm si stator din 8 bobine legate monofazic. In total 24 magneti si 24bobine. Credeti ca voltajul este imbunatatit? Pot sa am 100 spire pe bobina cu diametrul sarmei de 1,4 mm., la un stator gros de 9 mm.

Attached Files



#62
sorintul

sorintul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.10.2013
Scuzati daca intrevin dar cum se calculeaza miezul bobinei de ce nu se face mai mic si ar incapea mai multe sirma

#63
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Fiindca atunci cand magnetul e pe centrul bobinei, nu trebuie sa induca TEM in respectiva bobina, tensiune care s-ar scadea dein TEM produsa de celelalte doua faze.
Adica sinusoida de pe faza respectiva trebuie sa fie la zero.

#64
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
poate sa i-mi faca cineva un generator pt eoliana verticala pe discuri cu magneti neodim?tensiune maxima la viteza de 200rpm 220vAc / 3ph 2000-3000w
Contra cost -----va rog pe privat

#65
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
La captatorii eolieni se pune problema de a obtine randamente mari la viteze mici ale vanturilor, fiindca vanturile de viteza mica sunt cele mai frecvente. Studiind o vreme acest aspect am ajuns la concluzia ca s-ar obtine randament maxim cu o turbina cu ax vertical cu 16 palete verticale cu profil de arc de cerc de 140 de grade, care ar asigura un coeficient mare de tractiune. In afara rotorului ar fi un stator care dirijeaza curentul de aer in cupele paletelor din zona activa si impiedica incidenta curentului de aer in dosul paletelor care venind in contracurentului de aer ar produce franare si pierdere de randament. De asemenea pentru a impiedica formarea din curentii ricosati in paletele active, a turbionului in sens contrar rotatiei si care ar produce franare, este necesara existenta unui stator interior care sa dirijeze turbionul interior in cavitatea paletelor din zona inactiva a rotorului.

#66
bugepe

bugepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.04.2013
Buna ziua,
Am inceput sa construiesc un generator eolian pentru un Lenz2,generatorul o sa fie trifazat cu 18 bobine-6 pe faza,24 de poli magnetici,48 magneti neodynium 50/25/10,am comandat sarma si magneti,problema de care ma lovesc este urmatoarea:
Sarma de bobinaj este de 1.60mm,ca sa ajung la 80-90 spire pe bobina,trebuie sa bobinez 16 straturi inmultit cu 1,6 ajung la o grosime a bobinei in partea de jos de 26mm,dar dupa calculul  discului cu magneti si dupa ce ajez toti magneti imi ramane disponibil numai 20 mm pentru partea de jos a bobinei.
Ca solutie m-am gindit sa maresc diametrul cercului pe discul de fier unde o sa vina montati magneti.
Intrebarea este daca se modifica ceva facand asta?

#67
Florin0454

Florin0454

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.02.2017
Buna ziua. Daca avem un stator cu 9 bobini 3/faza., valoarea tensiunii de iesire este calculata pentru cele 3 bobini, s-au si pentru celelalte bobini? Va multumes!

#68
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
"bugepe", nu te exprimi corect in ceea ce priveste dimensiunile bobinei: latura de sus, latura de jos, inaltimea si grosimea bobinei. Postarea anterioara a lui "rinaldoparaipan", te lamureste in acesta problema. Citeste cu atentie.

 Florin0454, on 21 decembrie 2017 - 16:34, said:

Buna ziua. Daca avem un stator cu 9 bobini 3/faza., valoarea tensiunii de iesire este calculata pentru cele 3 bobini, s-au si pentru celelalte bobini? Va multumes!
Valoarea tensiunii masurata pe faza (3 bobine) se imulteste cu radical din trei si obtii valoarea tensiunii intre faze si dupa redresare, daca mai pui si un condensator, vei avea o tensiune marita cu aprox. 1,5v.

Edited by whlenoi, 22 December 2017 - 16:34.


#69
vpara

vpara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2017
Dupa redresare mai urmeaza un capitol care explica legatura la consumatorii casnici ?

#70
Ramian

Ramian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.09.2008
Salutare si felicitari rinaldoparaipan pentru efort si rabdarea cu care ne luminezi pe noi cei chinuiti de talente tehnice. Fac un proiect dupa chipul si asemanarea celui expus de tine dar am magnetii deja cumparati 40x20x10. De aici cateva probleme si anume :
1. Cu sarma de 1.6 (cumparata deja si asta), incap 72 spire. Nu_i nici 12 nici 24 se pare. Ce ma sfatuiti : dau inainte sa-mi iasa 20v m schimb sarma, sau ce ?
2. Discul metalic pentru magneti este corp comun din acelasi material cu cele 4 spite care asigura prinderea ? Taiate la plasma banuiesc...
3. Partea mecanica cum o vezi la un rotor pentru turbina cu ax vertical si multiplicator de turatie ? ce rulmenti folosim la cele doua discuri cu magneti ?
Multumesc mult !

#71
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu mi-am vândut toți magneții de neodymium trapezoidali, mai am 24 de buc. de 40x20x10 care nu știu ce-o să fac cu ei ! Mi-am cumpărat în schimb 20 buc. din ACEȘTI MAGNEȚI N52 și îi aștept, apoi urmează să mai comand încă 20 de buc. pentru un generator cu așezarea magneților Halbach Array pe un rotor de aluminiu extern. Mi se pare ineficient generatorul lui Hugh Piggott și multă cheltuială pe magneți și materiale pentru un generator extrem de greu ! Descopăr că multă lume se orientează spre generatoarele radiale și eu nu fac excepție ! Posted Image

Attached Files



#72
Ramian

Ramian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.09.2008
ok, arata foarte bine rotorul, dar cum ramane cu suportul fieros pe care trebuie asezati magnetii, care inchide campul magnetic, ca parca asa se vorbea mai sus .

PS : daca vinzi magnetii 40x20x10 sunt interesat

.

Edited by Ramian, 28 February 2019 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate