Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Turbina eoliana-Cum sa o construim(How to do it)

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Interesant , e ceva de munca dar rezultatele vor fi pe masura .

Insa atentie mai sus spui ca vei redresa cele 18 faze doar cu 18 diode ceea ce e total gresit , nu poti face redresare monoalternanta acolo unde ai camp magnetic variabil , cel mai indicat e redresarea dubla alternanta  pe fiecare faza sa vina cate o punte redresoare formata din 4 diode , asa cum este si in film.

#92
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Probabil n-ai înțeles, sunt două bobine pe fază diametral opuse care sunt rectificate printr-o diodă bipolară !  Voi folosi diode speciale bipolare fast switching SiC Schottky de ACEST GEN, scopul acestui proiect este reducerea Lenz Law, adică un generator eficient care poate fi antrenat de un motor termic la ralanti sau de ce nu un sistem mecanic gravitațional cu volante inerțiale, acționat de un motor electric eficient cu o putere input de 5 ori mai mică ! Eu cred că cineva avut interesul ca noi să nu vedem decât soarele, vântul și apa, dar să nu descoperim energia gravitațională din care ne putem putem folosi 24 din 24 ore ! Posted Image

#93
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Dioda c3d10060a  nu e bipolara,  in capsula e doar o singura dioda unul din pini e pus pe radiator catodul pin2 anodul pin 1. E de 10 amperi la 600v
Cauta. mbr 50100 e bipolara. Cu 3 pini e bipolara.

Cauta in www.alldatasheet.com  info despre componente

Edited by marius_vfp, 17 March 2019 - 17:36.


#94
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Tu înțelegi fraza asta ”Replace Bipolar with Unipolar Rectifiers” care este în descrierea diodei SiC, sau cauți nod în papură ??? Posted Image

Nu caut nici un MBR caut diode SiC și cu asta basta ! O încheiem aici cu sfaturile despre diode, fără supărare !

Edited by Viorelsolar, 17 March 2019 - 17:49.


#95
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Ei da nod , ziceam si eu ca diodele de genul sunt simple si daca trabuiesc inlocuite cu unipolare iese rectificare monoalternanta  , astept sa vad ce iti iese .

Edited by marius_vfp, 17 March 2019 - 22:03.


#96
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mai durează până primesc și al 2-lea set de magneți pe care încă nu l-am comandat până nu-l primesc pe ăsta să văd cum sunt magneții ! Trebuie să-mi torn corpul rotorului extern din aluminiu 20-25mm grosime în interiorul căreia vin fixați magneții halbach array, în corpul rotorului vin șuruburile de la capacele cu rulmenți și firmele cu care am luat legătura să-mi toarne un rotor extern, practic o bucșă de aluminiu lungă cam de 200mm și diametru extern 180mm, cel intern 140mm, mi-au cerut un preț foarte mare ! În acest caz prefer varianta DIY să-mi torn singur carcasa din aluminiu al rotorului extern și pentru asta mă voi duce să iau niște lecții de la ceaunarii din zonă, poate voi reuși să produc un super generator pe care-l pot multiplica și pentru alți oameni interesați !  Posted Image

#97
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Apucate si strange cat mai mult aluminiu , cauta pe la dezmembrari auto chiulase de motoare mai noi , eu am topit aluminiu vreau sa imi torn si eu niste roti de circular din ala cu panza panglica , trabuie sa faci o forma din ceva mai dur aproximativ la cotele care iti trebuiesc dar ceva mai mari ca apoi cu ce iese mergi la strung la rectificat , acea forma trebuie sa se sectioneze cumva in 2 parti atunci cand face forma in nisip sa se poata scoate .eu leam facut din polistiren extrudat .

Cam asa arata ce am eu de turnat

Attached Files



#98
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am aluminiu, să tot fie vreo 10Kg pe care le-am strâns, nu asta-i problema că mai fac rost de aluminiu ! Oricum bucșa mea este mai ușor de turnat, să văd cum reușesc să-mi fac un creuzet de topire și cum îl fac să-mi iasă mai PRO și pentru alte turnări ! Posted Image

#99
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Mda , la creuzet am dato in bara si eu nu prea am gasit ceva bun , prima proba a fost un fund de stingator care sa perforat dupa cateva ore de foc .

#100
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Merge din oală de inox, am găsit butoi de bere din inox alimentar 316L de 20 l, îl tai pe jumătate și fac două oale, cred că sunt destul de solide și au tabla  groasă, numai bune ca să topești aluminiu fără să le distrugi ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 18 March 2019 - 19:50.


#101
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Inoxul e bun  are temperatura dubla fata de aluminiu, am bagat in forja o cana de inox ,tine , dar era prea mica .

#102
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Probabil viitoarele automobile electrice vor funcționa cu motoare fără bobinaj de cupru, ci cu bare de aluminiu cu o singură ieșire pe bară Volabo de 48V ! Ar fi un pas înainte spre un automobil mai puțin periculos când vorbim de tensiuni DC mortale de peste 500Vdc și problematica egalizării a sute de celule înseriate ! Generatoarele eoliene pot rezulta la fel de ușor din acest proiect Posted Image

ISCAD-Volabo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate