Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Scoala Europeana din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nikitte

nikitte

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2013
Buna, am si eu cateva intrebari legate de aceasta scoala europeana privata.
In primul rand, ma intereseaza sa stiu daca este mai buna sau nu decat un Colegiu National, un liceu de stat.Am auzit ca ofera anumite cursuri de "dezvoltare a aptitudinilor bla bla bla" si diploma de bac international [care nu sunt convinsa ca e mai buna decat cea normala], adica si un liceu de mate-info poate spune ca ofera "o dezvoltare a cunostiintelor informatice si deschiderea drumului catre succes prin intermediul formarii unei gandiri logice,prin dezvoltarea abilitatilor tehnice si mai stiu eu ce minuni].
Vreau sa cunosc esenta, nu aparenta care ni se ofera. Chiar merita cei 7000 euro/an? Este sau nu un liceu pentru bogatasii cu probleme  de comportament sau de educatie care vor sa ia diploma de bac intr-un mediu relaxat si fara stres, fara accent pe educatie si dezvoltare?
As vrea parerea unor oameni care cunosc fenomenul sau care au intrat in contact cu aceste scoli private.

Edited by nikitte, 22 December 2013 - 15:08.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu am auzit de vreo unitate de invatamant privata in Romania care sa iasa din perceptia publica nefavorabila.

#3
UnOmSimpluSiUnic

UnOmSimpluSiUnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 01.06.2013

 nikitte, on 22 decembrie 2013 - 15:07, said:

Buna, am si eu cateva intrebari legate de aceasta scoala europeana privata.
In primul rand, ma intereseaza sa stiu daca este mai buna sau nu decat un Colegiu National, un liceu de stat.Am auzit ca ofera anumite cursuri de "dezvoltare a aptitudinilor bla bla bla" si diploma de bac international [care nu sunt convinsa ca e mai buna decat cea normala], adica si un liceu de mate-info poate spune ca ofera "o dezvoltare a cunostiintelor informatice si deschiderea drumului catre succes prin intermediul formarii unei gandiri logice,prin dezvoltarea abilitatilor tehnice si mai stiu eu ce minuni].
Vreau sa cunosc esenta, nu aparenta care ni se ofera. Chiar merita cei 7000 euro/an? Este sau nu un liceu pentru bogatasii cu probleme  de comportament sau de educatie care vor sa ia diploma de bac intr-un mediu relaxat si fara stres, fara accent pe educatie si dezvoltare?
As vrea parerea unor oameni care cunosc fenomenul sau care au intrat in contact cu aceste scoli private.


Un liceu privat nu face decat sa scoata  prosti cu diplome ( singurul avantaj este ca vei putea cunoaste o limba straina corect), in rest este o pierdere de intelect si de bani.

La fel ca la meditatii. Eu la momentul actual nu pot sa fac meditatii (poate ca si lenea este de vina), dar sa vrei sa dobandesti niste notiuni de cultura generala cu ajutorul unor profesori si sa risipesti niste bani, eu o vad ca pe un fapt de naivitate.In fond, intelectul ne este dat cu un scop. Trebuie sa-l si folosim, in interpretarea diverselor afirmatii/ teorii , nu numai sa depinzi de un anume ajutor. Unde mai este dezvoltarea armonioas a omului?

Apropo, cu acei 7000 de euro ,iti puteai lua compendiu-uri ,manuale, lucrari de specialitate, culegeri si de ce nu, restul sa-l poti folosi pentru o excursie in strainatate.

Edited by UnOmSimpluSiUnic, 22 December 2013 - 15:26.


#4
nikitte

nikitte

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2013
Exact asa ma ganeam si eu, am intrebat numai fiindca un prieten de-al meu care are bani, foarte multi bani, se muta la aceasta scoala din cauza problemelor de comportament..si oricum nu invata foarte bine. Cand am auzit de numele asta pompos si de taxa de 7000 de euro m-am gandit ca o sa-si asigure locul la Harvard fara probleme :)) Dar dupa o cautare pe internet, am ajuns la concluzia ca se duce acolo numai ca sa scape de problemele sociale

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Scoala privata este un fâs.

Pentru snobi reprezinta un argument pentru etalare in societatea in care se invart atat copii-elevi cat si parintii. Patronii – conducerea scolilor private nu au decat un ideal. Scoaterea pe banda rulanta a banilor.

Am o prietena de familie, invatator cu +25 de ani de experienta la catedra, autor de manuale scolare pentru ciclul primar de pe care acum invata 1/4 din copii din ciclul primar din tara, care a a incercat marea cu degetul. I s-a oferit un salariu foarte bun la o scoala privata de prin Pipera. Totul a fot ok pana cand i-a spus patronului ca are nevoie de aia, aia si aia pentru buna desfasurare a lectiilor de curs. Patronul s-a uitat la ea si i-a spus sa-si vada de treaba ei ca el decide ce trebuie facut si ce materiale trebuie cumparate. Logic, Vazand atata impotrivire si bete in roate ce i s-au pus, s-a reintors la invatamantul de stat dupa un ce i-a expirat contractul de munca cu privatul dupa un an.

In concluzie,
Poti face scoala si la Cucuietii din Deal atata timp cat ai un invatator-profesor care-si da interesul pentru clasa. De asemenea poti face liceul la unul dintre cele mai bine cotate licee din capitala; daca nimeresti profesori care vin la scoala doar pentru salariu si pentru a face meditatii cu copiii care sunt declarati problema (nu mai zic ca asta-i o metoda de a face bani, uzitata de profesorii care au scopul de a castiga un ban in plus, amenintand ca daca nu se face meditatie cu copilul respectiv il lasa corijent/repetent).

E de discutat destul pe acesta tema. Cei care lucreaza in sistem stiu problemele.

#6
nikitte

nikitte

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.12.2013
haha, tocmai am cautat pe google maps sa vad cum arata aceasta scoala. Este una de lux din cate vad, si are lipita de ea un hotel de 4* "hotel diplomat". Chiar m-am amuzat pe seama asta... adica parintii isi lasa copii acolo la hotelul cu sauna,piscina si sala de fitness si mai au pretentia sa faca si performanta? ma indoiesc :)))... Asa cum a spus si liviu mai sus: un fas de scoala, sau loc unde te relaxezi in periada adolescentei mai potrivit.
Sincer eu nu mi-as da copiii la o astfel de institutie decat daca as vrea sa mii arunc de pe cap sau ceva ...  pentru ca  nu exista niciun beneficiu in favoarea parintilor sau a copiilor, doar risipa de bani si rasfatarea dusa la extrem a acestora.

#7
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006
Nikita, nu ai dreptate. Asta inseamna informarea proasta si asta mai insamna a vorbi din ce banuiesti.
Hotelul e inchis de ani buni.
Daca ai vedea ce masini aduc si iau copiii de la aceasta, ai fi foarte lamurit de ce se spune ca nu e prea buna...

#8
g_catalin

g_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2006
Un mod mai obiectiv de a evalua scolile este prin statisticile rezultate din evaluarile nationale.

Conform http://stirileprotv....-nationala.html: "Capitala are trei scoli in top 50 cele mai bune scoli din Romania, Colegiul National „George Cosbuc”, Liceul Lauder –Reut si Scoala Europeana. Ultimele doua sunt private."

Pe langa asta, as mai mentiona numarul mai mic de elevi in clasa din scolile private (de regula in jur de 15), lipsa spagilor si a "atentiilor", verificarea mult mai atenta a profesorilor care predau si interesul pentru activitati "extracuriculare". Plus comunicarea cu parintele.

#9
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
In primul rand, cred ca era vorba de licee. Iar Vianu, Viteazul si Sava nu pot fi egalate/depasite decat de ICHB, din categoria privatilor.

Cat despre scoli, 79, 56, Arghezi, sunt foarte "solide" si greu de depasit.

Si in al doilea rand, thread-ul e vechi de vreo 2 ani si ceva.


Edited by adrian93, 22 January 2016 - 00:39.


#10
Danjax07

Danjax07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2020
Scoala Europeana , pretentii mari si cand ajungi oamenii sunt praf.
Ii incurci rau daca intrebi ceva care nu a fost repetat.
FItze si figuri si cand e vorba sa livreze ei ceva pauza ......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate