Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camere de luat vederi in clase la scoala

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Am si eu o intrebare.
Este legal ca directorul unei scoli gimnaziale sa monteze camere de luat vederi in cancelarie si in clase?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Atata timp cat ministerul a montat camere in salile de examen, cel mai probabil exista un cadru legal.

Mie mi se pare ca este in avantajul elevilor sa se monteze camere in salile de curs.

Edited by Arkouda, 17 December 2013 - 21:00.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Esti elev sau profesor? Ca dintre parinti sigur nu esti...

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 XORIAN_L, on 17 decembrie 2013 - 20:56, said:

Am si eu o intrebare.
Este legal ca directorul unei scoli gimnaziale sa monteze camere de luat vederi in cancelarie si in clase?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
atata timp cat nu instaleaza in toalete si vestiare - da este legal
sunt sute de instituti publice care au instalate camere de luat vederi interior/exterior

#5
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Legal e sa-si care aia mici pumni in cap si suturi in gura,dupa care sa tabarasca aia de-si zic parinti pe director si sa-l ia la intrebari ca n-are grija de elevi.Ba,voi sunteti idioti??

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e interzis. Este chiar recomandat. La examene e obligatoriu.

#7
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
la cat de utile si functionale sunt camerele sunt si foarte utile. E doar o risipa de bani si nimic mai mult

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Bineinteles ca e legal. Si e o intiativa FOARTE buna.
dar de ce te ustura pe tine? ce faceai in clasa pana acum si nu vei mai putea face de acum inainte din cauza ca ramane filmat?

Edited by onlyone, 17 December 2013 - 21:11.


#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Din pacate evolutia elevilor intr-o directie gresita a facut ca aceste camere sa fie chiar necesare.
Prea multa violenta si prea multe abuzuri.
Se fura telefoane intr-o veselie.

Pe timpul meu nici de gardian la poarta nu era nevoie
Insa asemenea iesiri violente se puteau termina cu scoala de corectie.
O tanara in ziua de azi daca tipa pe hol viol, profesorul ajunge la stiri si este nevoit sa demisioneze.

S-a ajuns prea departe !
Daca elevi nu ar fi avut acest comportament iti garantez ca nu  se discuta de asa ceva.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
De ramas, nu ramane filmarea prea mult.
Depinde de marimea HDD-ului, de nr de camere, de rezolutie, de modalitatea de filmare (continua sau doar la detectia miscarii).

Edited by dorin_2k, 17 December 2013 - 21:16.


#11
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Daca le baga sub catedra , da ;)

#12
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Pe cine sa bage sub catedra?

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Asta inseamna, dragii mei, comunism. Universul elevilor va fi unul gen Big Brother. Nu as vrea asta pentru copilul meu. Sala de clasa este spatiul lui, nu al telespectatorilor.

#14
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
daca imaginile filmate de camere nu sunt publice si nu se pot accesa din exteriorul unitatii de invatamant (astfel ca toti pedofilii si onanistii sa stea cu ochii pe "viitorul" Romaniei), eu zic ca nu-i nimic aiurea. Probabil ideea este sa dezcurajeze anumite iesiri... ca sa nu mai zic ca exista si camere "false", care doar impresioneaza prin prezenta :)

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 adelina16, on 17 decembrie 2013 - 21:08, said:

la cat de utile si functionale sunt camerele sunt si foarte utile. E doar o risipa de bani si nimic mai mult
nu chiar Posted Image
nu s-au mai umplut facultatile cu idioti si s-a inchis fabrica de diplome pt. prosti
de ce , cei mai multi care au cerut scoterea camerelor video de la bac, au fost profesori de la facultati si universitati particulare? Posted Image

Edited by STARTREK1, 17 December 2013 - 21:29.


#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 slai, on 17 decembrie 2013 - 20:59, said:

Esti elev sau profesor? Ca dintre parinti sigur nu esti...
Nu, sotia este profesoara.

 mandrku, on 17 decembrie 2013 - 21:12, said:

Din pacate evolutia elevilor intr-o directie gresita a facut ca aceste camere sa fie chiar necesare.
Prea multa violenta si prea multe abuzuri.
Se fura telefoane intr-o veselie.
Dubios ca s-a instalat si in cancelarie.

 STARTREK1, on 17 decembrie 2013 - 21:28, said:

nu chiar Posted Image
nu s-au mai umplut facultatile cu idioti si s-a inchis fabrica de diplome pt. prosti
de ce , cei mai multi care au cerut scoterea camerelor video de la bac, au fost profesori de la facultati si universitati particulare? Posted Image
La examene inteles. Dar de ce la gimaziu, in timpul orelor?

#17
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011

 mandrku, on 17 decembrie 2013 - 21:12, said:

Din pacate evolutia elevilor intr-o directie gresita a facut ca aceste camere sa fie chiar necesare.

Daca elevi nu ar fi avut acest comportament iti garantez ca nu  se discuta de asa ceva.

Daca nu ar fi profesorii incompetenti nu se discuta de asa ceva.
Cine i-a invatat asa pe elevii de astazi?
Nu profesorii/parintii? Daca scapi de sub control un elev ca si profesor esti incompetent, si nu iti meriti postul. Asta se intampla cand ii permiti copilului prea multe, intinde coarda la maxim, daca vede ca nu ii face nimeni nimic. Daca nu se poate cu vorba buna, exista si alte solutii , nota la purtare-exmatriculare. Profesorii sunt intr-o mai mare masura de vina pentru ce se intampla.

Nici eu nu as dorii camere in salile de clasa, conducerea institutiilor face orice ca sa evite sa faca ceea ce trebuie, sa nu mai angajeze incompetenti , sau sa isi educe profesorii actuali. Dar cum la noi si profesorii cer bani de la elevi, cu siguranta e vina eleviilor .

Nu ma intelege gresit, nu tin partea elevilor, sunt constient ca majoritatea au o educatie proasta si un comportament si mai prost,vad asta in fiecare zi la colegii de liceu si de clasa, dar atat timp cat se va evita luarea unor masuri cu adevarat utile, care sa ii vizeze doar pe ei, si nu pe toti, atunci poate se va schimba ceva.

Stiu ca poate m-am agitat prea mult, dar deja vad prea multe de: "Elevii sunt prosti (toti)" , "elevii nu invata", "elevii sunt lenesi" , sunt niste generalizari care in acest moment sunt prea des intalnite, iar pe unii chiar ne deranjeaza.

EDIT: Am uitat de postul initial :D
De legal, cred ca este legal, doar ca nu stiu cum vor reactiona profesorii/parintii in legatura cu aceasta masura.

Edited by AIVV, 17 December 2013 - 21:37.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt obligatorii si la examenele de final de clasa 8 (gimnaziua e). Le-au montat si nu mai trebuie montate si demontate la fiecare examen.
In cancelarie pt paza cataloagelor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate