Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Camere de luat vederi in clase la scoala

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postslai, on 17 decembrie 2013 - 22:22, said:

adelina, ce era? tortura?
ca fapt divers, ai vazut la parintii tai cicatrici, etc, de ai ajuns la concluzia asta?

@Slai tortura este si cand te punea la scoala primara sau gradinita sa stai la coltul de rusine cu mainile sus de tot ridicate cate 10 sau 15 minute.
Nu mai vorbiti va rog frumos de lucruri pe care nu le-ati trait.
In anii de comunism erau obiceiuri frecvente.

Nu trebuie neaparat cicatrici vizibile
Daca eu mi le aduc aminte inseamna ca ne-au marcat vietile. Altfel uitam de ele.

Edited by mandrku, 17 December 2013 - 22:39.


#38
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postmandrku, on 17 decembrie 2013 - 22:35, said:

In anii de comunism erau obiceiuri frecvente.
erau de cand a aparut scoala si s-au atenuat poate in anii 70 in europa si SUA (cand au aparut discutii despre drepturile omului-copilului, rasism, exploatare) si dupa 90-2000 la noi si mai continua in lumea a 3-a in dictaturi, in coreea de nord, in india, in china, cuba, in africa.

Nu as pune acele practici in carca comunismului ci in carca lipsei de educatie si a pragmatismului exagerat (adica vrei dupa 5 luni de clasa I copilul sa stie sa scrie si citeasca- e aberant, are si el copilarie). Sau sa stie tabla inmultirii in 2 zile care pare total ilogica la varsta aia.

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 22:42.


#39
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Tortura era bataia pe care o primeam noi la scoala si toata lumea lauda treaba asta: Toti vedeau Normalitate in lucrul asta.
Camerele astea sunt frectie: O sa fie montate si o sa fie utile doar in cazul vreunui necaz: Vreo bataie in clasa si alte astea.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intre timp, in lumea reala, septembrie anul asta:

ISMB: 45 de şcoli din Capitală nu au aviz sanitar de funcţionare

#41
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postmandrku, on 17 decembrie 2013 - 22:35, said:

tortura este si cand te punea la scoala primara sau gradinita sa stai la coltul de rusine cu mainile sus de tot ridicate cate 10 sau 15 minute.

azi te da afara cu absenta. Nu stiu la aia mici cum se face. Posibil ii mai mustra, ameninta, cearta

View Postf300, on 17 decembrie 2013 - 22:44, said:

ISMB: 45 de şcoli din Capitală nu au aviz sanitar de funcţionare
daca sunt din ferentari sau rahova e clar. Nici elevii nu au aviz sanitar de functionare. Nici casele unde locuiesc elevii nu au aviz de functionare sanitara

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 22:47.


#42
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postadelina16, on 17 decembrie 2013 - 22:42, said:

Nu as pune acele practici in carca comunismului ci in carca lipsei de educatie si a pragmatismului exagerat

Pragmatism da !!! Erau foarte orientati pe rezultat nu pe nota profesorii. Un elev de nota 8 era un elev bun. Acum daca mormai ceva ai 8

Lipsa de educatie NUUU !
Cei mai buni profesori(ca pregatire ), in acei ani am intalnit.
Erau buni de tot !!! Nu reuseai sa-i incui niciodata cu vre-o intrebare.

O sa inchei  @Ade aici cu off-ul ca poate deranjam. Eventual ne mutam pe alt topic

#43
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
@mandrku, uite cica la unii place mult bataia si alte torturiPosted Image  http://forum.softped...so/page__st__72

#44
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostXORIAN_L, on 17 decembrie 2013 - 21:30, said:

    La examene inteles. Dar de ce la gimaziu, in timpul orelor?    
Ca sa previna intrucatva agresarea sotiei tale - care este profesoara.

#45
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postmandrku, on 17 decembrie 2013 - 22:35, said:

Nu trebuie neaparat cicatrici vizibile
Daca eu mi le aduc aminte inseamna ca ne-au marcat vietile. Altfel uitam de ele.
evident. Si ce cicatrici sa ai dupa 10 ani de exemplu? Nu ai cicatrici nici a doua zi daca te-a lovit in palma cred. Deaia se si practica asa ceva: nu lasa urme. Un fel de "fripta" cum mai fac unii (masochisti)

Cat despre camere, ca sa revenim din "torturi", daca ar fi mai functionale si mai usor de folosit ar fi f bine. Pana la urma unde inregistreaza mii de ore de filmat?
Si inca ceva: scolile sa se privatizeze partial si sa se termine cu pomana si risipa din banii contribuabililor. Se mentine si acum un sistemul provenit din cel comunist si se chinuie sa functioneze in cel capitalist ca un stat in stat plin de inconveniente

La noi problema grava e comunitatea rroma care ar ramane nealfabetizata daca s-ar pune toate scolile cu taxa sau private. SUA nu cred ca are asa problema ca noi

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 23:05.


#46
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Sistemul de inregistrare este pe baza de hardisck.
Depinde de marimea lui.
Dupa umplere softul suprascrie cea mai veche inregistrare.

La firma am un sistem care inregistreaza 5 camere pe 250GB 30 de zile.
Acum depinde si de compresie  si alte chestii tehnice (rezolutie, bla bla bla)

Edited by mandrku, 17 December 2013 - 23:07.


#47
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View PostYOUR_GOD, on 17 decembrie 2013 - 21:24, said:

Asta inseamna, dragii mei, comunism. Universul elevilor va fi unul gen Big Brother. Nu as vrea asta pentru copilul meu. Sala de clasa este spatiul lui, nu al telespectatorilor.

1 - spatiul nu e al telespectatorilor; imaginile se stocheaza o vreme (2 sapt., o luna) pe hard-uri dupa care sunt suprascrise. nu ai acces la imagini daca nu ai drept de acces. Sau faci tu o smecherie si spargi serverul sa te uiti cum se schimba copiii in vestiar.
2 - spatiul clasei nu e al elevului, e al scolii; scoala poate lua orice masuri pentru a securiza acel spatiu.
3 - prefer un copil supravegheat "Big Brother" unui copil violat de un coleg in WC.
4 - vorbesti de comunism dar nu ai habar ce spui.


P.S.  cand vezi aproape zilnic stiri despre copii abuzati/batuti/violati in scoala cum ai vrea sa fie scoala copilului tau? Cu camere sau fara? Da' e important sa ai un copil la scoala ca altfel e vorba in vant...

#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Orice ar face camerele astea, sigur nu vor ajuta cu nimic invatamantul. Nu disciplinezi elevul sub amenintarea ochiului din cer. Exista metode de "pedepsire" cu adevarat eficiente, cum ar fi munca in folosul comunitatii sau amendarea parintilor pentru faptele copiilor.
In calitate de parinte (ceea ce nu sunt deocamdata), nu as fi de acord ca fiul/fiica mea sa fie filmat in timpul orelor. Nu sunt de acord nici cu praful in ochi de camere pe la examene. Suntem o tara de hoti si depravati. Omul este problema.

#49
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostNewFolder, on 17 decembrie 2013 - 23:16, said:

sa te uiti cum se schimba copiii in vestiar.

Nu sunt permise in toalete si vestiare.
Deci pot sta linistiti !!

#50
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostNewFolder, on 17 decembrie 2013 - 23:16, said:


1 - spatiul nu e al telespectatorilor; imaginile se stocheaza o vreme (2 sapt., o luna) pe hard-uri dupa care sunt suprascrise. nu ai acces la imagini daca nu ai drept de acces. Sau faci tu o smecherie si spargi serverul sa te uiti cum se schimba copiii in vestiar.
2 - spatiul clasei nu e al elevului, e al scolii; scoala poate lua orice masuri pentru a securiza acel spatiu.
3 - prefer un copil supravegheat "Big Brother" unui copil violat de un coleg in WC.
4 - vorbesti de comunism dar nu ai habar ce spui.


P.S.  cand vezi aproape zilnic stiri despre copii abuzati/batuti/violati in scoala cum ai vrea sa fie scoala copilului tau? Cu camere sau fara? Da' e important sa ai un copil la scoala ca altfel e vorba in vant...
Cand vine corba de informatica, nimic nu este sigur.
Spatiul clasei apartine comunitatii locale. Elevul trebuie sa se simta liber in sala de clase. Imagineaza-ti cum ar putea interpreta unii elevi, primirea unui 3 in fata camerei.
Filmarea in timpul orelor aduce un plus de stres. Elevii nostri nu au nevoie de asa ceva. Niciun elev nu are.
Eu am trait comunismul si daca vrei sa ma luminezi, poti incerca.

Viol in WC?! Si ce ai vrea, camere de filmat si acolo?! Astea-s deja aberatii.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 17 decembrie 2013 - 23:23, said:

Elevii nostri nu au nevoie de asa ceva. .
Daca intrebi elevii, nu au nevoie de multe... Posted Image

#52
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostYOUR_GOD, on 17 decembrie 2013 - 23:19, said:

........... sigur nu vor ajuta cu nimic invatamantul. Nu disciplinezi elevul sub amenintarea ochiului din cer
Ideea nu este sa inveti mai bine cu camera in ceafa
Ideea este sa opresti avalansa de violente. Cand ridici mana sa lovesti sa te uiti in sus si sa iei in considerare ca vei fi pedepsit si tu daca faci asta.
Cand copiezi la examen sa stii ca trebuie facuta o diferenta intre tine (scuze ca m-am folosit de persoana ta) si copilul care a invatat pentru rezultatele lui.
Nu este normal ca tu sa ai aceleasi rezultate prin furt, cu cineva care a muncit  4 ani.
Nu poti sa fii pe aceeasi treapta cu el.
Si nu in ultimul rand, daca un profesor favorizeaza la un examen un copil deoarece ma-sa ia dat bani, in caz ce ceilalti reclama, sa poti verifica reclamatiile si sa dovedesti ca acel prof a favorizat elevul.

Edited by mandrku, 17 December 2013 - 23:29.


#53
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View PostYOUR_GOD, on 17 decembrie 2013 - 23:19, said:

Orice ar face camerele astea, sigur nu vor ajuta cu nimic invatamantul. Nu disciplinezi elevul sub amenintarea ochiului din cer. Exista metode de "pedepsire" cu adevarat eficiente, cum ar fi munca in folosul comunitatii sau amendarea parintilor pentru faptele copiilor.
pai intr-o scoala de sarantoci sau rromi vor plati amenzile? Unii au parintii plecati, cine plateste? daca apoi nu e acelasi regim pt toti apar discutii si conflicte, unul plateste amenda altul nu, deci?

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 23:30.


#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu vorbesc din perspectiva cuiva care vede imaginea in ansamblu. Profesorii au si asa mult de luptat pentru a castiga respectul elevilor intr-o societate care ponegreste tot ce inseamna educatie. Nu sunt partinitor. Educatia este o meseria ca oricare alta, dar aici, se lucreaza cu omul, nu cu lemn sau metal. Si omul simte. Supravegherea video este stresanta si pentru elevi, dar desi acum cativa ani as fi pus pe locul I profesorii, acum as zice ca elevii s-ar teme mai tare de dovezile "fizice" ale actiunile lor (de la fumat, injurat, impins, pana la actiuni mai grave). Revin: camerele video exprima neputinta. Exista masuri pentru a consolida invatamantul, daca ii pasa cuiva. Amplasarea de echipamente de supraveghere in salile de curs, nu cred ca este una dintre ele.

View Postmandrku, on 17 decembrie 2013 - 23:26, said:

Cu o floare, nu se face primavara. In Romania asta, tu vei ramane fara loc de munca, desi ai fost premiant, pentru ca colegul tau idiot are neamuri sus-puse. Pe asta, tot cu o camera o rezolvam?

View Postadelina16, on 17 decembrie 2013 - 23:29, said:

pai intr-o scoala de sarantoci sau rromi vor plati amenzile? Unii au parintii plecati, cine plateste? daca apoi nu e acelasi regim pt toti apar discutii si conflicte, unul plateste amenda altul nu, deci?
Munca in folosul comunitatii, in functie de gravitatea faptei.

Ha-ha, solutii exista, dar NIMENI nu vreaun invatamant mai bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate