Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Camere de luat vederi in clase la scoala

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De fapt problema este ca o camera pusa bine arata ff bine cine copiaza :D

Not fun!

#20
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Si ce daca se monteaza? E chiar foarte bine. Mi s-ar parea chiar misto sa poata fi accesate online de parinti.

#21
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cand am zis abuzuri , nu m-am referit numai la elevi
Sincer mi-as dori sa fie liberi ca pasarile cerului dar uite ca nu stiu ce sa faca cu aceasta libertate.
Comunism ? @XORIAN_L
Tu ai trait in comunism ? Apoi in comunism nu intram in liceu daca nu aveam uniforma, cravata, matricola, carnetul de elev la noi ?
Eram dati afara din scoala daca ne prindeau fumand in spatele salii de sport?

Tu stii ce este comunismul ?
Stii ce inseamna sa mananci bataie la palma de la proful de atelier cu cablu electric si sa nu poti face nimic?
Sa nu te asculte nimeni ?
Sa nu ia nimeni masuri ?

Pai tu zici ca-i comunism o camera video care are rol de arbitru ?
Pai voi astia din generatia de azi va sinucideti in 24h daca traiati in comunism

Te rog frumos sa te interesezi de comunism ca daca intram pe taramul lui scriu 20 de posturi substantiale.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Accesul la inregistrari e foarte restrictionat.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Avand in vedere violenta juvenila in scoli nu stiu de ce se mai intreaba lumea daca e legal... n-au astia bani ca ar pune peste tot Posted Image Nici parintii nu vor mai intra in scoli (proiect nou, la unele scoli deja se aplica) decat cu invitatie (la sedinte).
Camerele nu sunt de supraveghere ca nu sta sa se uite unul la ele tot timpul (ar turba nu alta), sunt pentru securitate, adica inregistreaza automat in DVR, non-stop in bucla pe un hdd mare, Cand se intampla ceva se consulta inregistrarile.
Si da, se poate face acces online de catre parinti (ca in UK), insa probabil vor cere bani pentru asa ceva. Toate DVR-urile profesionale stiu sa streamuiasca pe internet, trebuie doar cont/parola.

#24
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
exact. si nu vad de ce s-ar teme profesorii de camere?
fac chestii ilegale in clasa? atata vreme cat orele decurg normal, nu vad de ce s-ar teme
mai mult, camerele pot influenta pozitiv atitudinea in clasa a elevilor uneori lipsiti de respect (copii din ziua de azi fiind parca mai obraznici decat generatiile trecute), cat despre atitudinea profesorilor, asta ar trebui sa fie mereu demna de un profesor.

#25
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Si la scolile private e asa ceva?

#26
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Va multumesc pentru raspunsuri!

#27
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Eu va spun cum e exact. Acele camere sunt unele functionale, altele nefunctionale sau blocate. Daca e nevoie de ceva e o procedura greoaie, personalul scolii e habarnist plus ca nici nu are voie oricine si e nevoie sa apeleze la firma care are in intretinere camerele. Asta poate dura in situatii urgente si o jumatate de zi si poate si costa. La mine la scoala a disparut dintr=o sala care avea camere un obiect al unui prof si nu au fost in stare sa umble si sa vada in camere treaba cine a intrat si ce a fost din cauza ca aia care se ocupa de partea IT trag chiulul fiind diversi panarici angajati cu pile care de fapt stau acasa sau in alte servicii, iar firma cu camerele iarasi nu stiu ce avea. Deci cam inutile si cel mult toaca banii statului adica ai contribuabililor. Era ok sa fie ceva bun, mare, functional, robust si transparent, adica sa se vada undeva ce se intampla in diverse locatii, nu chestii f scumpe si nefunctionale.

View Postmandrku, on 17 decembrie 2013 - 21:44, said:

Tu stii ce este comunismul ?
Stii ce inseamna sa mananci bataie la palma de la proful de atelier cu cablu electric si sa nu poti face nimic?
Sa nu te asculte nimeni ?
Sa nu ia nimeni masuri ?
am auzit si eu. In multe scoli din perioada comunista era o adevarata tortura sau bataie a elevilor incepand de la gradinita si terminand chiar in liceu. Si posibil nu doar in Romania ci si in alte tari. Banuiesc ca asa a fost scoala si in epoca medievala, perioada interbelica. Bataia era singura chestie care facea sa inveti si sa asculti. Am citit undeva ca parca in Haiti in perioada unui dictator au fost si legiferate niste masuri de tortura in scoli ceea ce a dus la abandon si moartea multor elevi

Practic cititul, scrisul si calculele elementare la clasele primare doar cu bataia se faceau. In gimnaziu si liceu se pedepsea mai mult indisciplina cred

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 22:21.


#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postonlyone, on 17 decembrie 2013 - 21:10, said:

Bineinteles ca e legal. Si e o intiativa FOARTE buna.
dar de ce te ustura pe tine? ce faceai in clasa pana acum si nu vei mai putea face de acum inainte din cauza ca ramane filmat?
Argumentul este invers: daca nu am facut nimic rau de ce sa fiu filmat?

Ii dam asa cu camera in scoala/liceu/facultate, loc de munca (clar...), strada, mall, etc ... ajungem la 1984. De fapt mai rau ca acum avem si telefoanele mobile si sint obligati sa stocheze datele cu pe unde ne ducem cu ele in buzunar.

Intre timp sint o groaza de institutii de invatamint fara aviz sanitar ca n-au apa curenta sau alte chestii de baza.

#29
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Daca nu va place, puneti pe obiectivul camerei un laser pointer verde.Posted Image

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
adelina, ce era? tortura?
ca fapt divers, ai vazut la parintii tai cicatrici, etc, de ai ajuns la concluzia asta?

Edited by slai, 17 December 2013 - 22:23.


#31
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postf300, on 17 decembrie 2013 - 22:19, said:

Argumentul este invers: daca nu am facut nimic rau de ce sa fiu filmat?
nu toti au discernamant ce e bine si rau, plus ca e si pt protectia ta

Quote

Ii dam asa cu camera in scoala/liceu/facultate, loc de munca (clar...), strada, mall, etc ... ajungem la 1984
ce era atunci? abia aveau TV -uri alb negru
.

Quote

De fapt mai rau ca acum avem si telefoanele mobile si sint obligati sa stocheze datele cu pe unde ne ducem cu ele in buzunar.
du-te cu ele in afara buzunarului. Renunta, ia un telefon simplu

Quote

Intre timp sint o groaza de institutii de invatamint fara aviz sanitar ca n-au apa curenta sau alte chestii de baza.
si ce sa faca daca elevii se caca in clasa si apoi putrezeste parchetul  sau sparg WC-urile, fura robinetele, darama cabinele de wc??

#32
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@f300: după cum ţi-au zis şi alţii, camerele alea nu pot fi accesate de oricine, doar în cazul unui eveniment sînt examinate înregistrările. Oricum, nici rezoluţia nu e cine ştie ce, ele sînt montate să filmeze în unghi cît mai larg, deci greu să vezi detaliile. În plus sala de clasă e spaţiu public, deci nu ai de ce să zici că-ţi violează intimitatea.

#33
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View Postslai, on 17 decembrie 2013 - 22:22, said:

adelina, ce era? tortura?
ca fapt divers, ai vazut la parintii tai cicatrici, etc, de ai ajuns la concluzia asta?
pai nu, dar mi-au zis si parintii si bunicii. Parintii cica nu ar fi avut asa tratamente chiar f dure, dar bunicii au prins ceva "nuiele" pt  a inavata

Dar cum zicea si ala cu cablul electric, sa dea 30 de lovituri peste maini e chiar tortura, ce naiba. Azi plang elevii doar de la o nota, in fine unii

Dar cand eram mica, imi amintesc ca venise la noi o cunostinta cu fiu-sau si se plangea asta ca invatatoarea (si era undeva in anii 2000 peste) ii bate f tare ("la palma" a adaugat copilul) ca nu stiu tabla inmultirii in nu stiu ce clasa (probabil cls a 2-a). Imi amintesc ca a zis femeia aia: "invatatoarea aia  e nebuna". Era intradevar la o scoala f proasta si cu elevi dificili din ce am aflat ulterior. Scoala a fost si desfintata ulterior in vremea lui Boc din motive de lipsa elevi. Imi amintesc faza aia pt ca s-a mai discutat ulterior la noi in casa despre asa lucruri de prin scoli.

Edited by adelina16, 17 December 2013 - 22:36.


#34
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Au tot fost cazuri in care salile de clasa au fost transformate in ringuri de box. Pana la alte solutii mai bune si mai eficiente, ideea cu camerele mi se pare foarte buna.

#35
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
In afara de proasta functionare si costurile ridicate nu as avea ce sa reprosez camerelor

View Postprisonbreak, on 17 decembrie 2013 - 22:28, said:

Au tot fost cazuri in care salile de clasa au fost transformate in ringuri de box.
daca e cu fair-play ar mai fi, dar au fost transformate si mai grav

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postf300, on 17 decembrie 2013 - 22:19, said:

Ii dam asa cu camera in scoala/liceu/facultate, loc de munca (clar...), strada, mall, etc ... ajungem la 1984.

View Postadelina16, on 17 decembrie 2013 - 22:24, said:

ce era atunci? abia aveau TV -uri alb negru

Nu se poate, deja ma doare burta de ras.
Dupa o replica de genul asta, nu te mai intrebi ce rost au camerele, te intrebi ce rost are scoala...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate