Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#181
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Postparintele, on 13 februarie 2014 - 03:59, said:

Gangania e pe bune sau faceti bancuri misogine?
Parca vad, io la telefon...
-Megane tata,stai linistit, nu esti singur...am si eu tuta...absoluta...da,stiu ca e naspa rau...
O bataie discreta pe uma...ma intorc
Fleosc mare tigaie ce-mi mai scalda mecla.inox,fund gros,ceramica inside, profi scula
-Si ia zi ciripel,cam cine ar fi tuta aia..

Si-a zis muiere sa-i iau un jeg de cucar d'ala cu gauri..dracu m-a pus sa n-o ascult..,

Am citit de vre-o 10 ori. Nu se lega nimic.... inox, tuta, tigaie.... In cele din urma s-a facut un click acolo printre neuroni si am inteles si eu.Cum spunea si meganu, ai o imaginatie... tre sa te apuci de scris....

#182
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Apropo de poanta, scuze pt "formulare" dar a trebuit sa fie scurta pentru ca scriam de pe smart...imi mananca bojocii dracia, am si ditai cazmalele... Posted Image
Legat de insecta cu pricina, eu am pareri, ca romanul care se pricepe la orice dar de fapt, in acest caz, la nimic de fapt.
1. eu nu cred in solutiile "bio", recte pradatori. Nu ca nu ar fi productive DAR in opinia mea nu ar trebui sa ne jucam cu speciile atat de mult, ne mai trezim apoi cu un alt pest scapat de sub control care cine stie ce omoara, de data asta necesare....  solutia e falimentara cand scapa de sub contol, eu sunt impotriva de principiu.
2. Cu siguranta functioneaza DAR cred ca trebuie folosita de meseriasi si acolo unde se lucreaza la scara mare, sere profi, de unde eventual nu poate sa iasa aproape nimic. Oricum nu prea cred ca e o sulutie viabila pentru noi...trebuie sa cautam solutii care sa ne ajute practic si pe care sa le putem aplica.
3.Apropos de insecticide, eu cred ca motivul pentru care nu functioneaza este faptul ca din ce in ce mai mult s-a trecut la clase mai slabe de otravuri... PE de o parte asta ne da batai de cap, or fi motive de natura anti-intoxicare DAR si ineficienta e maxima , si in al doilea rand cred ca prostiile astea sunt si cauza pentru care  multe ganganii sunt deja mult mai rezistente.
Otravurile slabe care nu omoara tot, nu sunt super toxice, dincolo de avantaje, au marele dezavantaj ca permit supravietuirea ganganiilor.
In timp, fiind chestii care permit supravietuirea, genereaza si o rezistenta crescuta a vietatilor la otravuri de un anume tip, care functioneaza pe un mecanism anume... Si uite asa, pe de o parte oravurile care sunt permise la comercializare sunt tot mai slabe iar ganganiile devin tot mai rezistente.

Intuitia imi spune, avand la baza acest rationament empiric si lipsit de un fundament stiintific, faptul ca ar trebui cautata solutia in "trecut", adica in otravurile de clase mai mici, deja interzise de intelighentia EU ...Cei care va stiti la chimicale d'astea, ar fi extraordinar daca v-ati pune putin cunostintele la contributie si ne-ati da si noua niste idei cu privire la niste otravuri care chiar sa omoare, nu doar sa revigoreze insectele.

tot empiric vorbind, ganganiile nu sunt indigene si deci nu sunt probabil inca foarte bine adaptate la clima, probabil ca au slabiciuni legate de frig/sezonul rece.
Daca nu le nimicim serios inca de pe acum, cand abia testeaza piata la noi, si daca apuca sa se adapteze si mai bine, si dezvolta si toleranta crescuta la otravurile noastre legale, superslabe,  e rau de tot...

#183
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
parintele, cine sa te mai priceapa si pe tine ?! Ba vrei eco, ba te sucesti si vrei chimie, si nu de-aia mai diluata, nu, tu vrei sa se dea din nou drumul la blestematii adevarate ...

Oamenii ar trebui sa invete sa stropeasca cand trebuie, daca trebuie, la ce trebuie, cu ce trebuie, cu cat trebuie si mai apoi sa zica ca nu se vad rezultate si ca trebuie altceva mai puternic.

P.S, N-ar fi mai potrivite discutiile astea la Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio ?

Edited by jumborom, 14 February 2014 - 19:28.


#184
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Padre,
Acele pesticide superstrong nu sunt interzise din grija de sanatatea ganganiilor, sunt interzise pentru protejarea unei singure specii, Homo Sapiens, e din grija pentru om, ca sa nu piara specia noastra, prin auto-otravire (sinucidere curata)!

#185
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai baieti, sa ne intelegem. Eu nu vreau nimic.
Intai sunt perfect de acord cu guru si stiu lucrul asta, e elementar.
Apoi sunt total de acord si cu jumborom. evident ca trebuie sa micsoram la limita necesitatii orice tratament, cam cat de nebun sa fii sa nu sustii lucrul asta?
Asa cum ziceam, mai ales noi care lucram pentru consum propriu si implicit la scara mica, asta si facem sau ne dorim sa facem, si de asta si cultivam, dincolo de relaxare si placerea de a creste diverse buruieni...tocmai ca sa mancam ceva cu mai putine mizerii.

DAR uite ca sunt asemenea situatii, si daca suntem cinstiti spunem si ca exista si alte bazdaganii sau alte situatii.... in care ne cam chinuim cu otravurile astea de clasa inferioara.
Pentru ASTFEL de situatii eu cred ca e contraproductiv si pagubos sa imi limitezi gama de instrumente...
Adevarat e si ca toti prostii ar otravi tot ce prind DAR si sa ma lasi pe mine sa ma chinui pompand intr-una mospilane si actare in conditiile in care alte otravuri mai strong ar putea rezolva mai rapid si m-ar scuti de multe repetari de tratament  ...
Si cu astfel de gajganii care sunt si rezistente si care odata scapate cu viata risca sa devina comune , ulterior generand o cascada de reactii si pagube incomparabil mai nocive..... chiar s-ar impune derogari...

Asadar cam asta era ideea, ca UNEORI e mai acceptabil sa recurgi la o otrava foarte toxica decat sa te bagi ca orbul mult mai multe otravuri slabe si sa nici nu ai rezultate


PS: au fost momente cand la varzoase sau prin solarii musculitele faceau un dezastru crancen si nici nu vreau sa stau sa socotesc tonele de otravuri slabe bagate non stop de cei in cauza...Odata am patit-o si eu in gradina, la varza...atata doar ca la 10 verze mi-am bagat picioarele, oricum erau acolo pentru pasari mai mult decat pentru mine.... a scapat ce-a dat al de sus si asta e viata dar ma gandeam cand puneam varza in butoi, cumparata, cam ce minunatii de rezultate or iesi daca stai sa-i faci niste analize...
Si erau niste saracii de musculite care in mod normal nu sunt tuta acuta asta...

Posibil sa gresesc dar eu asta cred, fara sa fac apologia folosirii otravurilor, cu atat mai putin a celor super toxice...

Mai discutam peste vreo 5-6 ani cand o sa ajungem sa ne punem problema daca mai cultivam X tip de planta ...

#186
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
parintele, pana la otravuri mai sunt cativa pasi care trebuie respectati.

1. In primul rand sa studiezi putin cum e cu ciupercutele si ganganiile, se le poti recunoaste in gradina vecinilor (daca sunt la ei, vin si la tine maine), sa pui niste cartoane lipicioase si sa numeri zburatoarele care s-au sudat de ele, etc.

2. Anterior va fi trebuit sa dezinfectezi cat mai bine solarul, sculele, pamantul, etc.

3. Sa inspectezi zilnic cultura, cu lupa sau cu ce crezi tu ca e mai bine. Dar sa nu dormi, zicand ca nu se vede nimic (pentru ca nu se vede, cu ochiul liber sunt destule care nu se vad).

4. Apoi, poti sa pui plase antiinsecte si intrare indirecta (printr-un hol de trecere) astfel incat sa nu intre lighioanele din prima cand deschizi usa.

5. Sa vezi ce substante repelente ai (zemuri de plante sau ce-o fi mai bun), sa dai mai des cu ele, nu cand deja te-au invadat.

6. Sa mai dai si tu un acatist pentru plantutele tale, nu sa te fudulesti cu rezultatele, ca nu pentru asta ne-a facut Doamne Doamne, ci pentru a-i ajuta si pe altii sa isi implineasca visele. Macar pe cele legumicole.

Daca le-ai facut pe toate cele de mai sus si tot nu iti dau pace lighioanele, promit sa dam drumul la o petitie pentru reintroducerea DDT-ului, furadan-ului si a altor chestii mai nucleare, asa.

Edited by jumborom, 14 February 2014 - 21:39.


#187
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai jumbo, tu mie imi tii lectii de biosecuritate? Iti spun un secret, eu cresc pasari, a mai a dracu natie de animal in privinta masurilor de care vorbesti tu.
Vrand sau nu, am ajuns sa "gandesc" in felul asta...e reflex.  Dar trebuie sa spunem ca uneori si efortul si solutiile sunt disproportionate.
Iar pentru asemenea situatii, RARE in practica de zi cu zi, dar si pentru situatii ca asta in care dai peste o tuta, eu as fi adeptul masurilor extreme.
Atata tot, expun un principiu, un mod de gandire, eu nu as face concesii.
SI trebuie sa iti spun ca m-am parlit de suficiente ori, d'alea cu dat cu capul de pereti, la propriu, cu borat sange de draci..in materie de belele...si nu ma refer la niste saracii de rosii ca pana la urma alea sunt nimic.
   Sunt cazuri in care, din pacate, nu e loc de vrajeli. Si in materie de legume apar astfel de situatii.

In fine, chiar nu vreau sa mut discutia si sa o dam in filosofii, am inteles ce zici si sunt de acord, eu o tin pe a mea. N-am carte multa cand eu consider ca e groasa .

#188
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cititi pe aici:
http://dexonline.ro/...oscop/paradigma

In definitiile de mai sus nu se aminteste de biosecuritate, otravuri, DDT, tute, etc!

Numai bine!

#189
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postjumborom, on 14 februarie 2014 - 21:38, said:

6. Sa mai dai si tu un acatist pentru plantutele tale, nu sa te fudulesti cu rezultatele, ca nu pentru asta ne-a facut Doamne Doamne, ci pentru a-i ajuta si pe altii sa isi implineasca visele. Macar pe cele legumicole.

Eu cred ca m-am comformat si ma incadrez la punctul 6!

Attached Files



#190
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Acest mesaj nu se vrea a fi luat in serios!
Pentru ca in 13 feb. Posted Image mi-a ajuns jucaria
Attached File  IMG_20140210_191838.jpg   113.01K   40 downloads

si pentru ca 10 zile mai tarziu aveam primele rosii (experimentale) rasarite, au inceput palpitatiile Posted Image. Varful catorva frunzulite era... nu era de fapt, iar la alte cateva era diform. Dar ca sa fiu inteles mai bine, iata cateva poze. Sa-mi spuneti ce credeti voi Posted Image
Attached File  1.png   638.8K   48 downloads Attached File  2.png   681.22K   47 downloads
Attached File  3.png   779.67K   45 downloads

#191
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Astea sunt cotiledoanele? Ori capetele unor pui de dragoni?

#192
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Posted Image) pentru ca semanat prea adanc, mai jos de un cm, si pentru ca seminte romanesti.

Explicatii:
Pentru ruperea varfului - cotiledoanele au fost retinute de niste cochilii mult prea posesive, de care nu au putut scapa nevatamate Posted Image, fenomen potentat si de ingroparea la sub 1 cm.
Pentru forma dragonica - semintele au fost ambalate fara un proces de selectie, fara ctc . Daca si fructele sunt la fel... m-am scos! Posted Image)

Credeam ca m-am pricopsit cu acest microscop. Acum nu mai cred la fel, dupa atatea incruntari si revolte Posted Image.
Consumul excesiv de tehnologie dauneaza grav starii de bine.

Totusi, rasadurile se prezinta bine dupa 10 zile de vegetatie.

Edited by EuTm, 03 March 2014 - 00:37.


#193
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu a venit bine primavara si am inceput deja sa recoltez Posted Image

De pe varful unui ardei am cules cateva poame toxice. Ambele sunt vizibile cu ochiul liber, cam ca marimea unui paduche.


Attached File  Lighioana 11.jpg   51.68K   14 downloads  Attached File  Lighioana 12.jpg   58.89K   14 downloads  Attached File  Lighioana 13.jpg   59.51K   11 downloads

Attached File  Lighioana 21.jpg   47.16K   9 downloads  Attached File  Lighioana 22.JPG   192.88K   10 downloads  Attached File  Lighioana 23.jpg   53.66K   10 downloads


Prima poama nu stiu ce este, dar a doua pare sa fie afida rosie
http://bugguide.net/.../783562/bgimage

Edited by meganedoi, 09 April 2014 - 01:10.


#194
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Red Velvet Mite junior

#195
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc EuTm Posted Image
Asadar este un pradator care poate contribui la reducerea populatiei de insecte daunatoare pentru plante.

Edited by meganedoi, 10 April 2014 - 16:58.


#196
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Asa am citit si eu. Du-l inapoi si cere-i scuze.

#197
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Asa am citit si eu. Du-l inapoi si cere-i scuze.

#198
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Promit sa am grija de urmasii lui :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate