Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#217
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmeganedoi, on 12 iunie 2014 - 00:21, said:

Nu am deocamdata un diagnostic, dar il voi afla. Oricum, pare ceva sporulent.


Are aspect de mana
si alternarioza pare, dar frunzele bazale nu sunt afectate asa cum se intampla in cazul alternariozei
mai cercetez

Edited by meganedoi, 12 June 2014 - 01:38.


#218
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Verdictul in cazul ACESTA este Mana (Phytophthora Infestans)

#219
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmeganedoi, on 12 iunie 2014 - 00:41, said:

In general iti dau dreptate si m-am preocupat de gasirea unor modalitati de decontaminare/dezinfectare. Sursa acestor tomatoberry este aparent de incredere....
Avand in vedere sursa nu mi-am pus problema desinfectarii acestor seminte.

Si eu am donat seminte care s-au dovedit infectate!
Si eu am primit seminte care s-au dovedit infectate!
Nu este vorba de intentie! .... cauza (teoretic) posibila ramane valabila! ... trebuie sa dezinfectam totul!

Numai bine!

#220
Utzulake

Utzulake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2008
Salutare .
Am urmarit in jumatate de ora pe sarite posturile voastre .
Vin aici cu intentia de a mi recomanda si mie un microscop pe care doresc sa l fac cadou prietenei mele .
Buget 400 - 450 lei
Cateva recomandari ( urmate de link uri de unde se pot achizitiona daca este posibil ) sunt binevenite , raport  calitate / pret
De preferat un kit complet nu doar microscop ul stand.alone pentru a fi pus in practica .

Ultima postare 12 iunie , sper sa mai fie cineva pe aici Posted Image
Toate cele bune si multumesc in avans celor ce vor sa ma ajute .
Tin un ochi pe thread !

P.S : O parere despre acest model
http://astromagazin....p-ts-mxmp7.html

Edited by Utzulake, 10 November 2014 - 21:54.


#221
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Bagati mana in pusculita copiilor, mergeti cu plugusorul, lasati tutunul ca vine... microscopul.

#222
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu sunt foarte multumit cu digitalul. Este comod, se instaleaza rapid, il poti folosi pe un colt de masa, pe genunchi etc, mareste rezonabil, face captura foto-video multumitor
Daaaar...... :) Chiar mahmur fiind, pe 01 ianuarie la ora 8 voi fi la magazin. Posted Image Vreau sa am si unul care mareste pana la 1200x si nu digital, ci optic.

#223
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Inteleg ca vrei sa fii primul dar sa astepti 10 zile... Oferta este pentru sambata 10.01.2015.

#224
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postpufarin, on 30 decembrie 2014 - 10:23, said:

Inteleg ca vrei sa fii primul dar sa astepti 10 zile... Oferta este pentru sambata 10.01.2015.

Pai ce face dorinta din om? Posted Image)
Il face sa nu mai vada bine Posted Image

----
Se pare ca microscopul link-uit de pufarin mai si folosit de Jumborom de 1 an de zile se gaseste de cumparat si aici, dar ceva mai scump

Edited by meganedoi, 30 December 2014 - 10:28.


#225
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Vad ca ocularul are 16x iar obiectivul 40x, cele mai mari, de unde rezulta o putere de marire obisnuita , undeva la 400x-500x. Sa nu va asteptati sa vedeti un obiect la o putere de marire de 1200x, ala e marketing, cel putin nu cu microscopul ala din reclama.

#226
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sa aiba oare vreo shmekerie interna care sa il faca sa vada mai mult decat 16*40?
Ori intr-adevar se tin nemtii de minciuni ieftine de marketing?
Nu stiu ce sa zic. Am aflat usor ca microscopul asta este un co-branded product cu National Geographic
http://www.bressersh...g=de&id=9039000

Eu oricum merg sa il cumpar. Pe zece, nu pe intai :). Daca voi constata ca nu face ce zice ca face, atunci stiu ce am de facut.

#227
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Modelul este "Bresser microscope biolux nv" si gasesti pe net totul despre el.

#228
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ai dreptate
Merci pufarin :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DyKQy7WgFRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E ceva pe aproape. varianta 20x-1280x

#229
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Eu totusi raman sceptic cu privire la puterea lui de marire si rezolutie oferita. Daca totusi il cumperi, as avea rugamintea sa faci cateva poze cu diferitele puteri de marire.

#230
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
I-am luat baiatului meu ca cadoo acest microscop...chiar daca nu l-a prins pasiunea, cat ne-am jucat cu el am constatat ca e o scula buna...chiar microscopeaza. Posted Image

#231
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Chiar daca investitia nu este corespunzatoare pentru legumicultura va fi foarte utila in educatie. Am doua gaze mititele care sunt la inceputul cunoasterii si le-ar prinde bine sa vada cu ochii lor viata microscopica :)

#232
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmeganedoi, on 04 ianuarie 2015 - 00:29, said:

Chiar daca investitia nu este corespunzatoare pentru legumicultura va fi foarte utila in educatie. Am doua gaze mititele care sunt la inceputul cunoasterii si le-ar prinde bine sa vada cu ochii lor viata microscopica Posted Image

E frumoasa pasiunea asta...dar cam inspaimantatoare Posted Image ...sa vezi tot felul de microlighioane la microscop, cred ca ti se face parul maciuca. Cum ar fi sa vezi cu ce trompa te inteapa tantarul sau ce hidos e puricele...sau ce iti misuna prin perna....am vazut pe Discovery. Sau ce se gaseste in apa potabila....Posted Image

#233
scaramus

scaramus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2015
Nu cred ca cine are pasiunea asta priveste asa lumea. Iti dai seama ca un om normal ar intra in ipohondrie sa stie cam cum arata un virus sau o bacterie care doarme linistita pe periuta lui de dinti :)

#234
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
l-am cumparat. interesanta scula! mai urmeaza sa vad cum merge si camera. am linux si trebuie sa caut o aplicatie buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate