Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Microscoape / Sectiuni / Imagini

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#199
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi,

numa' ce-si luasera avant Aragoanele mele si - hop - "chiriasii" (de ce s-ar bucara de caldurica numa' planta?)

ce sunt draciile astea? Aveti o dedicatie pentru ei? (le-am dat cu Laser 240 acu' 2 zile, dar eficienta tinde catre zero (m-a salvat un Colorado care a trecut in vizita pe acolo, altfel rezultatul era chiar null)

Multam fain,
dec
P.S. La mare apreciere ar fi o solutie care sa-mi ocroteasca totusi buburuzele (sunt mandru posesor al unui solar plin de buburuze .. dar se pare ca nu fac fata/tre' sa le ajut)

LE. tocmai mi-am adus aminte de ce spunea Claudia despre maceratul de urzici - > in asteptarea unui raspuns competent, le fac o "cinste" chiriasilor cu un macerat de urzica de 1 saptamana, ma gandesc ca n-are ce sa strice, doar nu i-or da afara din casa :)

Attached Files


Edited by qwertysecret, 30 May 2014 - 10:17.


#200
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Afide clar

iata
http://ccognh.files....11/10/aphid.jpg
http://extension.umd...gement-eggplant
https://gardendoctor...0/01/aphids.jpg

Edited by meganedoi, 30 May 2014 - 10:27.


#201
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
un scurt update la actiunea de mai sus: in afara de a strica aerul atat in solar cat si in comuna, n-am obtinut niciun alt efect la folosirea maceratului de urzica in dilutie 1:3. L-am folosit atat in solar, la vinete, ardei, fasole & castraveti, cat si la bobul sau trandafirii din "camp".

La 2 zile dupa aceasta aventura .. f. urat mirositoare, am purces la artileria semi-grea (timp de pauza 2 zile): Mospilan & Bravo (folosit si ca adjuvant la Mospilan, nu numai fungicid, multumesc Managerului din postarea despre varza! :)

Nu ma asteptam sa aiba efect asa rapid (avand in vedere cele 2 zile pauza la recoltare), am si victime colaterale (o albinuta prinsa cu treaba) .. sper sa-mi scape plutonul de buburuze (acum ~ 1 luna, la un atac al afidelor perfide asupra castravetilor, au scapat cu viata de Mospilan)

Hope it helps

#202
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
din ciclu' "cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa": intorcandu-ma dintr-un scurt concediu/ragaz, n-am descarcat bagajele inainte de a da fuga in solar

Iata cu ce m-am "pricopsit" in aceste 5 zile de absenta:

- paianjenul rosu la tomate (?). Frunzele afectate prezinta portiuni galbui pe fata si maro pe spate. Intentionez sa tratez (cel putin) plantele afectate cu Milbeknock

Attached File  vlcsnap-2014-06-08-16h27m34s38.png   159K   31 downloadsAttached File  vlcsnap-2014-06-08-16h31m15s194.png   119.07K   33 downloads

-bacterioza (sau cum se numeste nenorocirea de a dat peste Iorgu). Momentan vad 2-3 plante afectate, n-am apucat sa le scot, dar cel mai probabil asa arata si tulpina in sectiune. Boala este e prezenta la un singur soi/hibrid din solar (din total de 12-15 soiuri & hibrizi). Se numeste Cherokee Purple si le-am achizitionat din US, de la Park Seed - > megane, ce soiuri/hibrizi i-ai dat lui Iorgu? Posted Image

Attached File  vlcsnap-2014-06-08-16h49m03s118.png   1.71MB   37 downloads

Attached File  vlcsnap-2014-06-08-16h50m17s96.png   1.99MB   31 downloads

(in partea stanga am prins si frunza afectata de acarian/paianjen


Intentionez sa le disloc pe cele afectate si sa le "transplantez" in fosa. Nu mai retin cu ce-a stropit Iorgu de a temperat (chiar stopat) "evolutia"?

LE roadmaster wrote (la Tomate): "Nu visa Iorgu anul trecut la pseudomonas corugata,nici eu la panarama asta(nici nu stiu exact pana la urma cum s-o numi) si uite ca nu ne-a luat mult timp sa ne confruntam cu ele !
Iorgu a pacalit-o cu Champ( curpu),eu cu cutter-ul"

Rog confirmare, atat la diangosticare, cat si la actiunile ce se cer

Multam fain,
dec
P.S. Vinetele arata f. bine, am "linistit" paduchii verzi. La fel si castravetii & fasolea. Din pacate, florile companion plantate tocmai pentru a invita pradatorii in solar si a mai indeparta din raufacatori sunt invadate acum de afide (de data asta negre Posted Image Le voi trata si pe ele cu Mospilan la proxima tura de vermorel

Edited by qwertysecret, 08 June 2014 - 16:11.


#203
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Din ultima poza parca ar fi verticilioza dar si tu ca si roadmaster dati informatii cu lingurita. pune mai multe poze, eventual si cu planta intreaga.

#204
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postqwertysecret, on 08 iunie 2014 - 15:59, said:

Rog confirmare, atat la diangosticare, cat si la actiunile ce se cer
Multam fain,
dec



Si eu sunt curios ce sfaturi primesti....Posted Image

View Postmaddox_dtv, on 08 iunie 2014 - 18:19, said:

Din ultima poza parca ar fi verticilioza dar si tu ca si roadmaster dati informatii cu lingurita...

Mi-am asumat greselile....promit sa nu mai fac !
Posted Image

#205
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Qwerty, eu nu am problemele acelea la cherochee purple. Factorul comun la tine si Iorgu este maceratul de caca de gaini. :) Ce parere ai?

@Maddox, ce ma bucur sa mai vad cate o postare de a ta :)



#206
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Se pare ca m-am inselat, tulpina nu se prezinta in sectiune cu bacterioza. Sa dau bairam daca e verti..., de boala asta se scapa (mai usor)? :)
P.S madox, multam fain de promptitudine, promit ca pe viitor sa-mi fac temele (mai bine)
Attached File  uploadfromtaptalk1402255479622.jpg   100.36K   30 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1402255515238.jpg   85.96K   32 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1402255543961.jpg   82.44K   31 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1402255576684.jpg   88.38K   30 downloads

#207
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Teoretic se poate scapa cu solutie de Topsin 0,1% cate 500 ml la radacina dar in cazul celor 3 plante ale tale daca toate arata asa, cea mai buna solutie este replantarea acolo unde ai specificat. Problema este ca daca acolo a fost o singura ciuperca acum ai o cultura intreaga pe resturile de radacini ale plantelor pe care le vei scoate, care astepta mai multi ani un soi sau hibrid fara rezistenta la ele, pt a-si relua ciclul de evolutie.

#208
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 08 iunie 2014 - 21:00, said:

Factorul comun la tine si Iorgu este maceratul de caca de gaini. :) Ce parere ai?
parere ca nu suporta comparatie:
1. de 2 ani n-am mai ingrasat locul (doar ti-am zis de povestea/patania cu spanacu in iarna)
2. pana acum,plantele din solar au primit de 2 ori (hai 3) macerat de gainat

De unde exces de azot?! (din cate am inteles, factor favorizant bacteriozei reprezinta excesul de azot, NU maceratul de gainat; de altfel, ai mei de cand se stiu numa' cu asa ceva au ingrasat locul, n-au intalnit bacterioza). In fine, se pare ca nici macar aceeasi boala nu impartasesc cu Iorgu

#209
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu doar am observat aceasta similitudine. In rest tu sti mai bine caci ai planta in fata ochilor.

P.S. Oare cat azot o fi in caca de pasare? Iti mai amintesti de graficul acela cu ponderea NPK din fiecare tip de caca de animal?

#210
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata aici graficul
http://forum.softped...4#entry15089813


#211
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
qwerty
E dura, dar foarte reala si utila actiunea! Eliminare! Oricat vrem sa ocolim aceasta optiune, tot acolo ajungem. Eu azi am eliminat azi, vreo 8 plante de tomate. Preferam sa donez 500ml de sange, dacat sa scot din sol acele tomate.  Am ajuns prea repede, la o concluzie. Toti, vom ajunge acolo. Mai devreme sau mai tarziu. Primul an de cultura in spatiu protejat, este ceva mirific. Apoi...natura isi urmeaza cursul firesc. Si daunatorii trebuie sa traiasca.
Nu doresc, nu cobesc, nu nu ma hazardez. Dar ,,invadatoarele'' ne asteapata 12 luni si se regasesc in culturile noastre. Avem inca odata si de mai multe ori in acelasi timp, comfirmarea ca ,,eco,, sau ,,bio'' e un vis utopic!

#212
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Ei, n-om cadea acum in extrema asta pesimista, or exista ceva hibrizi mai rezistnti si cu ceva gust (de rosie "romaneasca"; btw, ma simt zgariat pe creier cand aud asemenea..ineptie, de parca n-am fi printre ultimii pamanteni descoperind tomata (vezi carte d-nei Ciofu) .. sau mergem peste megane sa ne altoiasca si noua niste tomate! :)

#213
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Eco da, cel mai ecoecand o scalzi in topsin la plantare si p'orma ii mai si dai sa bea cate o jumate de ziua ei...
Eco, si la gradina si la pasari, exista pe toutube si la noi doar te miri prin ce valcea uitata de lume si de al de sus...
Faceti ce trebuie sa aveti rosii pe masa, oricum ar trebui sa fie mai ok decat alea din piata pt simplul fapt ca stiti ce mancati.
In rest.....basme pt naivi

#214
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmeganedoi, on 08 iunie 2014 - 21:00, said:

@Qwerty, ..... Factorul comun la tine si Iorgu este maceratul de caca de gaini.

View Postqwertysecret, on 08 iunie 2014 - 21:53, said:

.... pana acum,plantele din solar au primit de 2 ori (hai 3) macerat de gainat ...
De unde exces de azot?!

De la gainat!
Eu folosesc gainatul o singura data la 2-3 ani. Clar este o diferenta!

Ce credeti ca se va intampla daca nu folositi suplimentar azot ?
Dupa parerea mea: vegeteaza mai incet, voi culege prima rosie coapta cu doua
saptamani mai tarziu decat voi, etc.


View Post1orgu, on 08 iunie 2014 - 22:32, said:

Dar ,,invadatoarele'' ne asteapata 12 luni si se regasesc in culturile noastre.

Da-mi voie sa te "corectez" putin! Posted Image
"Invadatoarele" nu ne asteapta .... noi le "invitam" in gradina/solar: exageram cu balegar/gainat,
acceptam seminte/rasaduri din surse incerte, nu facem tratamente preventive (ca nici omu` nu
primeste tratamente preventive de la medic....dar omu` are gura si gandeste, daca are vreo
problema merge repede la medic....planta nu ne zice nimic!), nu facem rotatia culturilor (uneori ne
este greu/imposibil datorita spatiilor mici de care dispunem!), facem tratamente dupa ureche, etc.
Si eu am comis aproape toate aceste greseli! ... nu am exagerat cu azotul! ...

Numai bine!

#215
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Poti avea probleme chiar si la hibrizi.
Tomatoberry pe care il am in solar este F1 si singurul (din peste 15 soiuri ori hibrizi) care prezinta necroze pe frunze dupa cum puteti vedea in poze.
Nu am deocamdata un diagnostic, dar il voi afla. Oricum, pare ceva sporulent.

Attached File  y20140608_183842.jpg   108.69K   38 downloads   Attached File  y20140608_183921.jpg   145.62K   34 downloads   Attached File  y20140609_201930.jpg   121.4K   33 downloads

Attached File  x20140609_201333.jpg   84.89K   36 downloads   Attached File  x20140609_201231.jpg   101.22K   35 downloads   Attached File  x20140609_201253.jpg   89.23K   35 downloads

Attached File  z20140609_210435.jpg   102.73K   30 downloads   Attached File  z20140609_210447.jpg   112.23K   33 downloads  

Pentru ultima frunza am desigur si microfotografii de pe spatele acesteia

Attached File  Frunza spate Tomatoberry pata ovoidala10.jpg   77.72K   33 downloads   Attached File  Frunza spate Tomatoberry pata ovoidala8.jpg   78.58K   31 downloads  

Attached File  Frunza spate Tomatoberry pata ovoidala6.jpg   69.49K   28 downloads   Attached File  Frunza spate Tomatoberry pata ovoidala4.jpg   51.71K   28 downloads

Edited by meganedoi, 12 June 2014 - 00:33.


#216
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdanutz_2009, on 11 iunie 2014 - 22:19, said:

Da-mi voie sa te "corectez" putin! Posted Image
... acceptam seminte/rasaduri din surse incerte, ...

In general iti dau dreptate si m-am preocupat de gasirea unor modalitati de decontaminare/dezinfectare. Sursa acestor tomatoberry este aparent de incredere, dar iata ca doar ele au aceste probleme. Sunt aceleasi simptome pe toate plantele chiar daca plantele sunt plantate in doua locuri diferite in solar. Inclin sa cred ca semintele au fost infestate si netratate. Avand in vedere sursa nu mi-am pus problema desinfectarii acestor seminte.

Edited by meganedoi, 12 June 2014 - 00:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate