Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#6211
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Nu cred ca gasesti in comert ce vrei tu. De aceea nici nu se prea foloseste pomoa de by pass, vana termostatata fiind mai eficienta!

#6212
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View PostVrajitoru_din_ozz, on 26 ianuarie 2022 - 19:25, said:

Asa ceva imi trebuie?

Merge si ala, insa sint altele mai ieftine.

Te duci la Dedeman si cumperi un Controler Avansa 110E la 130 lei bucata.
Incerci sa-l prinzi cumva de tabla centralei, fie deasupra, fie pe o laterala.
Tensiune de alimentare poti sa iei din automatizarea cazanului. Fie montesi o priza pe cazan la care aduci tensiune din automatizare, fie tai stecherul de la controler si-l legi pe direct in automatizare.
Cablu sondei are cam 1 metru si incerci sa o bagi in teca cazanului, in teaca in care este acum bagata si sonda automatizari cazanului. In mod normal ar trebui sa intre si sonda asta.
Garantat o sa ai ceva diferenta de temperatura intre ce va indica centrala si ce va indica controlerul. Ti cont de diferenta si setezi ca pompa de bypass sa plece cu 5-10grd mai repede fata de cit ai setat sa plece pompa de radiatoare.
Exemplu: pui pompa de bypass sa plece la 50grd si aia de radiatoare la 60grd.

In cazul tau, pentru ca ai termostat de camera, pompa de bypass tebuie sa mearga permanent. Nu ai voie sa o opresti, deoarece atuci cind termostatul de ambient opreste pompa de radiatoare, cazanul ar ramine fara nici o pompa activa si risti sa-l supraincalzesti.

Edited by reborn_21, 27 January 2022 - 09:02.


#6213
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2021
Ceau,
Sunt in curs de realizare(adunare de buget momentan) a unei incalziri la o casa de 120mp pe 1 nivel, volum 260 mc. Casa este izolata in pod cu 20cm vata minerala iar peretii vor fi izolati cu polistiren EPS80 100mm. Vor fi 8 calorifere PURMO putere totala 21Kw
M-am orientat spre o centrala ATTACK DP 25 DPX Profi + puffer 1000L LAM BOLLITORE seria Gamma cu 1 sau 2 serpentine si serpentina INOX pentru ACM. Ar ajunge 25Kw sau mai bine 30Kw?
Atasat e schema instalatiei, schema care este implementat la un prieten si care zice ca e multumit de cum functioneaza. Puteti sa-mi dati o parere? Mie mi se pare mai simpla(nu neaparat un lucru rau) fata de alte scheme pe care le-am vazut aici pe forum. Nu are boiler pentru ca puffer-ul are serpentina pt ACM.
Instalatorul care lui i-a legat doar puffer-ul, mi-a recomandat aceeasi schema de conectare.

Attached Files


Edited by rtripon, 28 January 2022 - 12:31.


#6214
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2022 - 09:01, said:

Merge si ala, insa sint altele mai ieftine.

Te duci la Dedeman si cumperi un Controler Avansa 110E la 130 lei bucata.
Incerci sa-l prinzi cumva de tabla centralei, fie deasupra, fie pe o laterala.
Tensiune de alimentare poti sa iei din automatizarea cazanului. Fie montesi o priza pe cazan la care aduci tensiune din automatizare, fie tai stecherul de la controler si-l legi pe direct in automatizare.
Cablu sondei are cam 1 metru si incerci sa o bagi in teca cazanului, in teaca in care este acum bagata si sonda automatizari cazanului. In mod normal ar trebui sa intre si sonda asta.
Garantat o sa ai ceva diferenta de temperatura intre ce va indica centrala si ce va indica controlerul. Ti cont de diferenta si setezi ca pompa de bypass sa plece cu 5-10grd mai repede fata de cit ai setat sa plece pompa de radiatoare.
Exemplu: pui pompa de bypass sa plece la 50grd si aia de radiatoare la 60grd.

In cazul tau, pentru ca ai termostat de camera, pompa de bypass tebuie sa mearga permanent. Nu ai voie sa o opresti, deoarece atuci cind termostatul de ambient opreste pompa de radiatoare, cazanul ar ramine fara nici o pompa activa si risti sa-l supraincalzesti.
Si daca pun si pompa de bypass sa mearga in acelasi timp cu cea de recirculare? Adica sa fie controlate de acelasi termostat. De supraincalzit cazanul nu e vorba, nu depaseste temperatura maxima setata.

#6215
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 rtripon, on 28 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Fata de alte scheme pe care le-am vazut aici pe forum. Nu are boiler pentru ca puffer-ul are serpentina pt ACM.
Fiind vorba de cazan pe lemne, o sa fie cateva ore pe zi intre momentul cand puferul e gol pana se face un nou foc. Pentru incalzire nu e o problema, nu se simte, dar nu o sa fie apa calda in parametri. Tu nu ai o problema ca sti care e cauza dar membrii familiei o sa intre sub dus si o sa strige ca e rece apa (mai ales cei de sex feminin) sau nu se spala bine vasele de grasime la bucatarie. In plus, e ca si cum ai avea un pufer mai mic cu vreo 50L x nr_persoane. Cand e vorba de pufer, il vrem cat mai mare, cei care au pufer stiu de ce.

#6216
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 rtripon, on 28 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Ceau,
Sunt in curs de realizare(adunare de buget momentan) a unei incalziri la o casa de 120mp pe 1 nivel, volum 260 mc. Casa este izolata in pod cu 20cm vata minerala iar peretii vor fi izolati cu polistiren EPS80 100mm. Vor fi 8 calorifere PURMO putere totala 21Kw
M-am orientat spre o centrala ATTACK DP 25 DPX Profi + puffer 1000L LAM BOLLITORE seria Gamma cu 1 sau 2 serpentine si serpentina INOX pentru ACM. Ar ajunge 25Kw sau mai bine 30Kw?
Atasat e schema instalatiei, schema care este implementat la un prieten si care zice ca e multumit de cum functioneaza. Puteti sa-mi dati o parere? Mie mi se pare mai simpla(nu neaparat un lucru rau) fata de alte scheme pe care le-am vazut aici pe forum. Nu are boiler pentru ca puffer-ul are serpentina pt ACM.
Instalatorul care lui i-a legat doar puffer-ul, mi-a recomandat aceeasi schema de conectare.
probabil ca e mai ieftin si mai eficient cu un puffer fara serpentine si un boiler acm de 150l, eventual unul cu 2 serpentine.
a explicat foatre corect colegul gmartau ce si cum!

#6217
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2021
Conform specs, ar avea 40l apa calda menajera, suprafațã serpentina ACM 6.1 mp.
Un boiler separat cu 2 serpentine + puffer 1000l ajunge cam la același preț cu pufferul LAM. Avantaje si dezavantaje la varianta boiler + puffer?
Dezavantajul destul de mare la pufferul LAM e ca ACM-ul e mic, nu cred ca ajunge de 1 dus/persoana * 4 persoane. De vana nici nu poate fi vorba.
Avantajul ar fi o schema mai simpla, mai puține pompe, robineți, etc?

#6218
M_Bizon

M_Bizon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2021

 richi_e, on 09 ianuarie 2022 - 15:36, said:

@ Pinzariucristi18
cam asa ceva:
intrarea cazan-puffer este aceeasi cu iesirea puffer-casa. intrarea casa-pufer ar trebui sa fie cam pe la jumatatea pufferului, ca sa nu strici stratificarea.

 richi_e, on 09 ianuarie 2022 - 15:36, said:

@ Pinzariucristi18
cam asa ceva:
intrarea cazan-puffer este aceeasi cu iesirea puffer-casa. intrarea casa-pufer ar trebui sa fie cam pe la jumatatea pufferului, ca sa nu strici stratificarea.
buna eu am un pufer feroli cu toate intrarile pe aceeasi parte si am o nedumerire cu privire la schema de mai sus daca  turul de la centrala si cel de la casa sant conectate la aceeasi intare la pufer si pompa de la centrala  si cea de la casa merg in acelasi timp de unde se descarca din pufer sau numai din centrala ?

#6219
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Asa am eu.
In functie de debit sau care pompa merge, pe racordul TUR apa intra sau iese din pufer cu debit mai mare sau mai mic.

1. In timp ce merg ambele pompe, daca debitul pompei radiatoare e mai mic decat cel al pompei de incarcare, o parte din agentul termic din cazan o ia pe calea radiatoarelor iar restul incarca puferul.

2. Daca debitul pompei radiatoare e mai mare decat cel al pompei de incarcare, atunci nu intra nimic in pufer, ba chiar pompa radiatoarelor trage si de acolo.

Situatia 1 este cea normala.
Situatia 2 are loc de obicei la inceputul focaritului pana isi intra cazanul in ritm.

Dar regimurile de functionare ale pompelor sunt diferite in functie de schema electrica, hidraulica, puterea cazanului, temperatura pe tur cazan, temperatura pe tur radiatoare, viteza pompei radiatoare.
Si temperatura retur cazan (dinspre pufer) are efect la functionarea pompei de incarcare.

Edited by radurus, 02 February 2022 - 16:07.


#6220
M_Bizon

M_Bizon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2021
Buna ce vta sa pun intre tur și retur la ieșirea din pufar spre calorifere.

#6221
gusti77

gusti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.01.2014
Eu folosesc, ESBE VTA 572 1 1/4" 30-70 °C

#6222
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2021

 gusti77, on 02 februarie 2022 - 18:36, said:

Eu folosesc, ESBE VTA 572 1 1/4" 30-70 °C
Si tot asa ceva pentru retur la cazan?.

#6223
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Acolo iti trebuie VTC cu bulb de... 55, 60, 65... grade.

#6224
M_Bizon

M_Bizon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2021
vtc cu bulb ?fii mai explicit te rog

#6225
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
cumperi un VTC ESBE 511 , astea vin standard cu bulb de 61 de grade , acest bulb se poate schimba eu de exemplu am unul de 70 de grade, acesta deschide doar cand ai retur de 70 de grade(+-3 grade) adica nu lasa sa intre apa mai rece de 70 de grade in cazan, cazanul incalzeste apa de la 70 la 85 de grade astfel reusesti sa incarci puferul cu temperatura mai mare de 80 de grade din prima .

Edited by dudu76, 02 February 2022 - 21:27.


#6226
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2021
Adica asa ceva : Ventil termic de amestec, ESBE VTC422 50-70 grade?
Deci exista o diferenta majora intre ESBE 511 care este ventil termic de amestec 25-60 grade si ESBE 572 care este vana amestec(ventil termic pe unele site-uri) 30-70 grade?.
Ventil termic amestec = vana amestec?
Ma declar confuzat :).

#6227
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
VTA este pentru a limita temperatura maxima pe iesire, amesteca o sursa mai calda cu alta rece. Ventilul se comuta gradual spre sursa rece daca pe oesire e mai cald decat e reglat.

VTC este pentru a mentine temperatura peste o limita.
La rece are portul de intrare cald deschis maxim spre iesire. Asiguta temperatura mimima de x grade pe iesire amestecand portul cald cu portul rece (de la pufer)

#6228
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
tip: cand turul este comun(cazan-puffer-calorifere) ajuta ca acolo sa fie pus un T mai generos(2') asa incat situatia expusa de colegul radurus la pct 1. sa se intample! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate