Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Schimbare instalație electrică

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Din DEX:

*contuár n., pl. e (fr. comptoir, d. compter, a socoti). Masa, biurou [!], localu unde se primesc baniĭ într´o prăvălie mare, într´o bancă ș. a. Agență [!] generală de comerciu a uneĭ țărĭ în altă țară: contuaru Indiilor. Stabiliment de credit public, bancă: contuar de scont. – Pop. cantór, pl. oáre (rus. kontóra, pron. kantóra, d. fr. comptoir).

CONTÓAR s. n. 1. birou de comerț (în special al unui bancher); masă unde se fac plățile în casele mari de comerț. 2. agenție comercială într-un stat străin. (< fr. comptoir)

Dispozitiviul care CONTORIZEAZA energia electrica consumata se numeste CONTOR.

#56
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Salut din nou. Îmi poate explica cineva cum se face împământarea unui cablu FTP cat6? Acel fir metalic se leagă la firul de împământare ce vine de la panou sau cum?

Mulțumesc.

#57
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Buna seara, e normal ca la scurt sa sara siguranta de jos de pe scara iar cele din case nu?
Sigurantele din casa sunt de 16A si de 10A. Din cate am inteles principalul de pe scara e de 32A si nu cred ca as putea sa o schimb cu una mai mare.
Attached File  250220141511.jpg   91.89K   32 downloads

#58
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostIngN, on 02 martie 2014 - 21:58, said:

Buna seara, e normal ca la scurt sa sara siguranta de jos de pe scara iar cele din case nu?
Sigurantele din casa sunt de 16A si de 10A. Din cate am inteles principalul de pe scara e de 32A si nu cred ca as putea sa o schimb cu una mai mare.
Nu e normal. E posibil ca siguranta de pe circuitul la care s-a produs scurtul sa fie defecta (chiar daca sunt Schneider, se mai pot si ele defecta, ce-i drept, extrem de rar), sau s-ar putea ca siguranta principala de pe casa scarii sa fie diferentiala cu curentul rezidual nominal de 300-500 mA si atunci defectul reclamat de dvs. nu este scurtcircuit, ci  un curent diferential rezidual, caz in care e normal ca siguranta din casa sa nu reactioneze. In ultima instanta, daca principala nu este diferentiala, e posibil sa aiba alta curba de declansare fata de cele din casa (sa fie mai "nervoasa" la supracurenti).

#59
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Rectific, siguranta de pe scara e Legrande de 20A. Acum am vazut ca doar a mea e de 20A, restul sunt de 32A.
Nu stiu daca sunt defecte ca sunt puse de cateva zile, prizele si interupatoarele nu sunt toate montate si la o priza am facut scurtul, atunci a sarit siguranta de pe scara.
Stiti daca pot schimba siguranta de pe scara cu una de 32A fara sa am probleme cu electrica?

#60
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Trebuie sa luati legatura cu cei de la electrica pentru schimbarea sigurantei de pe casa scarii.Daca sigurantele sunt noi nu cred sa fie vreuna defecta. Schneider este o marca foarte buna, eu lucrez de cativa ani buni in proprtie de 90% cu Schneider si n-am avut niciodata probleme de acest fel.

#61
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Si noi vrem sa inlocuim instalatia electrica in apartament pentru ca:
1. ne-a luat foc panoul cu sigurante in a 2-a sapt. cand ne-am mutat aici din cauza legaturilor proaste
2. instalatia de lumina e intrerupta intr-unul din dormitoare si e facuta o improvizatie la priza
3. prize insuficiente
4. retea insuficienta in bucatarie pt. un cuptor electric

Apartamentul e tot din placi de beton.
Zaoanul insista sa tragem cablurile de curent prin plinta cu pat de cablu. Personal nu cred ca plinta aia e ignifugata si nu cred ca e gandita pt. cabluri de curent ci pt. astea de internet, TV, telefon.
Io vreau sa facem traseu in beton dar din ce am citit aici, se ajunge la armatura placilor de beton care n-ar trebui atinsa si, cu atat mai putin, taiata. Pana una-alta am gasit o masina de canelat la pret decent aici dar nu stiu daca merita achizitionata in locul unui flex de calitate.
Care ar fi costurile daca as angaja o firma sa-mi proiecteze si sa-mi execute instalatia electrica? Cum pot eu sa verific ca o executa corect, respectand standardele in vigoare?

#62
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Aveti aici un exemplu de instalatie la un apartament cu pereti din beton armat, executata fara a fi nevoie de slituri in pereti. E doar un exemplu, dvs. va puteti pune la treaba fantezia personala in configurarea scafelor :

http://www.vysblog.r...trica-in-scafa/
Costurile unei instalatii electrice difera de la caz la caz, in functie de configuratia instalatiei si chiar de zona geografica unde locuiti. O firma autorizata e mai mult ca sigur ca va va executa lucrarea in conformitate cu normativele in vigoare, pentru ca isi asuma raspunderea pentru proiect si pentru executie.

Edited by flomelomanul, 03 March 2014 - 16:37.


#63
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postshiva, on 03 martie 2014 - 16:12, said:

Si noi vrem sa inlocuim instalatia electrica in apartament pentru ca:
1. ne-a luat foc panoul cu sigurante in a 2-a sapt. cand ne-am mutat aici din cauza legaturilor proaste
2. instalatia de lumina e intrerupta intr-unul din dormitoare si e facuta o improvizatie la priza
3. prize insuficiente
4. retea insuficienta in bucatarie pt. un cuptor electric

Apartamentul e tot din placi de beton.
Zaoanul insista sa tragem cablurile de curent prin plinta cu pat de cablu. Personal nu cred ca plinta aia e ignifugata si nu cred ca e gandita pt. cabluri de curent ci pt. astea de internet, TV, telefon.
Io vreau sa facem traseu in beton dar din ce am citit aici, se ajunge la armatura placilor de beton care n-ar trebui atinsa si, cu atat mai putin, taiata. Pana una-alta am gasit o masina de canelat la pret decent aici dar nu stiu daca merita achizitionata in locul unui flex de calitate.
Care ar fi costurile daca as angaja o firma sa-mi proiecteze si sa-mi execute instalatia electrica? Cum pot eu sa verific ca o executa corect, respectand standardele in vigoare?
Ideal ar fi ca traseele sa le faci prin sapa,asta daca ai de gand sa schimbi gresia sau ce ai jos pe holuri,acestea le faci pana la dozele de legatura existente ,iar de acolo poti sa schimbi conductoarele de aluminiu vechi de la prize.De acolo poti sa urci la dozele de legatura  care sunt dedicate pentru lumini,de obicei luminile sunt trase prin tubulatura.
Daca nu vrei sa mergi prin sapa,poti sa folosesti canal cablu ,exista si ignifug.

@Daca vrei sa faci cu o firma autorizata,si pentru a vedea daca o gandeste si executa corect,ii pui sa descrie modul de impartire al circuitelor,(tu trebuie sa le spui ce consumatori prevezi ca o sa ai),ce trasee aleg ce conductoare ,disjunctoare,mod de legare in doze,iar in momentul in care incep ,pune poze,pt ca dupa modul de pozare ;legare in doze si in tablou vei sti ce e de capul lor.

Costurile se fac in functie de ce vrei sa faci,cat de mare e apartamentul,pe unde se fac santurile,etc, dar sigur gasesti in cluj la preturi acceptabile ,fiindca cred ca e mare concurenta pe acolo.

Edited by anaki, 03 March 2014 - 16:45.


#64
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Ideea cu scafa nu ma coafeaza. Imi ia spatiu din cei 55mp cati are apt.
Sapa vom turna dar dinaia autonivelanta - minim posibil cat sa indreptam podeaua apoi izolant si un parchet laminat de 10-12mm, ca stam la parter.
Cea mai murdara si grea lucrare e de a trage cablurile prin beton. Dar dupa aia nu te mai impiedici de cabluri. Nu mi-e clar daca trebuie copex sau ar merge un singur cablu multi-filar (nu stiu daca exact asa se numeste cablul ala gros, cu mai multe fire izolate individual si de culori diferite). Ce adancime ar trebui sa aiba santul?

#65
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Eu initial am vrut sa trag inca 2 sigurante de la tablou prin canal aplicat la nada dintre tavan si perete pentru consumatorii din bucatarie, apoi dupa ce am vorbit cu electricianul a picat aceasta solutie.
Cu chin si vai am inlocuit firele de la becuri dar cand am ajuns la prize si doze a fost dezastru. Doar o singura legaruta intre 2 doze am putut-o inlocui, restul am fost nevoiti sa sapam alte santuri prin hol, bucatarie, camera si prin jumatea sufrageriei.
La prize si doze a fost tubulatura dinaia neagra bagata cam 30 cm apoi tot ce era sub sape era teava de plastic. Vreau sa spun ca atat de nepasator a fost lucrat incat au turnat ciment(mozaic) intre fire pe tubulatura, evident erau toate blocate. In concluzie un dezastru in toata casa si 6 zile de munca la doi oameni + 2 dalti, 2 discuri diamantate si multe spirale distruse dar in final a iesit asa cum am vrut.
Pun cateva poze cu zenele problema.
Attached File  200220141482.jpg   118.89K   56 downloads
Attached File  200220141483.jpg   103.97K   49 downloads
Attached File  200220141484.jpg   101.27K   48 downloads
Attached File  200220141486.jpg   143.32K   48 downloads
Attached File  200220141487.jpg   111.61K   47 downloads
Attached File  200220141494.jpg   130.32K   44 downloads
Attached File  210220141497.jpg   103.71K   43 downloads
Attached File  250220141509.jpg   90.92K   48 downloads
Attached File  250220141512.jpg   173.96K   44 downloads

#66
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostIngN, on 03 martie 2014 - 20:21, said:

Eu initial am vrut sa trag inca 2 sigurante de la tablou prin canal aplicat la nada dintre tavan si perete pentru consumatorii din bucatarie, apoi dupa ce am vorbit cu electricianul a picat aceasta solutie.
Cu chin si vai am inlocuit firele de la becuri dar cand am ajuns la prize si doze a fost dezastru. Doar o singura legaruta intre 2 doze am putut-o inlocui, restul am fost nevoiti sa sapam alte santuri prin hol, bucatarie, camera si prin jumatea sufrageriei.
La prize si doze a fost tubulatura dinaia neagra bagata cam 30 cm apoi tot ce era sub sape era teava de plastic. Vreau sa spun ca atat de nepasator a fost lucrat incat au turnat ciment(mozaic) intre fire pe tubulatura, evident erau toate blocate. In concluzie un dezastru in toata casa si 6 zile de munca la doi oameni + 2 dalti, 2 discuri diamantate si multe spirale distruse dar in final a iesit asa cum am vrut.
Pun cateva poze cu zenele problema.
Attachment 200220141482.jpg
Attachment 200220141483.jpg
Attachment 200220141484.jpg
Attachment 200220141486.jpg
Attachment 200220141487.jpg
Attachment 200220141494.jpg
Attachment 210220141497.jpg
Attachment 250220141509.jpg
Attachment 250220141512.jpg
Referitor la pozele 5 si 6 : normativul spune clar ca pe pereti traseele se pozeaza orizontal si vertical sau urmeaza liniile arhitectonice (de exemplu in cazul casei scarilor). Sunt admise trasee pe calea cea mai scurta (diagonala) in cazul tavanelor, asa ca nu prea inteleg ce cauta traseul acela tras oblic?

View Postshiva, on 03 martie 2014 - 20:13, said:

Cea mai murdara si grea lucrare e de a trage cablurile prin beton. Dar dupa aia nu te mai impiedici de cabluri. Nu mi-e clar daca trebuie copex sau ar merge un singur cablu multi-filar (nu stiu daca exact asa se numeste cablul ala gros, cu mai multe fire izolate individual si de culori diferite). Ce adancime ar trebui sa aiba santul?
Trebuie copex. Daca vreti sa incastrati cablurile direct in slit, acestea trebuie sa fie speciale pentru ingropare in perete, iar in cazul unui defect nu se mai pot inlocui decat prin spargerea peretilor. Atentie! Cablurile de tip MYYM (adica acelea flexibile uzuale pentru alimentarea aparatelor electrice) nu fac parte din aceasta categorie!
Sliturile executate in pereti trebuie sa aiba o adancime suficienta pentru ca tubul pozat in slit sa poata fi acoperit cu un strat de tencuiala de minim 1 cm.

#67
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Crede-ma ca eram satui de spart daia am ales cea mai scurta cale.

#68
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostIngN, on 03 martie 2014 - 20:37, said:

Crede-ma ca eram satui de spart daia am ales cea mai scurta cale.
Eu te cred, dar regulile trebuie respectate, altfel rezultatul final este nesatisfacator sau poate fi chiar periculos.

Edited by flomelomanul, 03 March 2014 - 20:42.


#69
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postflomelomanul, on 03 martie 2014 - 20:32, said:

[...]Trebuie copex. Daca vreti sa incastrati cablurile direct in slit, acestea trebuie sa fie speciale pentru ingropare in perete, iar in cazul unui defect nu se mai pot inlocui decat prin spargerea peretilor[...]
Merita mai mult copexul sau cablurile speciale de ingropare? Pret vs. usurinta in realizarea instalatiei vs. calitatea instalatiei?
Ce cod au cablurile astea speciale ingropabile in zid?

Multumesc.

#70
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mergeti pe varianta tubului cu conductoare introduse in el. Este sigura, este conforma cu normativul si e mai ieftina decat varianta cu cablurile ingropate direct.

#71
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Salut,
am si eu nevoie de un sfat si ceva info, vreau sa imi schimb tabloul electric de la apartament, dat fiind faptul ca asta e f vechi, imi face scantei pe prize, de abia l am mai calmat,
vreau sa stiu la Dedeman, Praktiker sau Baumax gasesc asa ceva?
Adica 2 pe prize, 2 pt tavan, sigurante ma refer, cat ar costa?
Am inteles ca tabloul e separat + sigurantele, nu mi trebuie ceva f scump pt ca nu am consum mare in casa, bag in priza ca orice roman, Tv, frigider, desktop , masina de spalat si microundele pe care le folosesc f rar.
As dori si link daca se poate,
Multumesc !

Edited by xperia_ray, 10 March 2014 - 01:01.


#72
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
30-40 ron tabloul.
25-30 siguranta schneider, gasesti si mai ieftine.
O sa iti zica electricianul de unde sa le cumperi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate