Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Schimbare instalație electrică

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Salut, intenţionez în viitorul apropiat să schimb instalaţia electrică într-un apartament cu 2 camere dintr-un bloc de beton (trebuiesc făcute trasee noi, tuburi pvc, etc...).
Am luat legătura cu 2 electricieni autorizaţi iar în urma discuţiei cu ei mi-au recomandat să mergem pe fire liţate in detrimentul celor monofilare. Voi ce părere aveţi? Sunt ok cele liţate dat fiind faptul ca, atât în online cât şi offline, părerile sunt împărţite .. 50/50...

Acei electricieni spuneau ca vor cositori capetele firelor, etc... Iar, şi aici am întâmpinat multe polemici: ba că e bine să fie cositorite, ba că nu pentru că acel cositor se corodează în timp şi multe altele. Căutând mai departe am aflat cum că mai bune ar fi clemele Wago 222 ..

Pe de altă parte, firul monofilar se poate întrerupe ("împuşca") mai uşor...

Mulţi meşteri, nimic clar Posted Image

Voi ce spuneţi?

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri!

Edited by orice_on, 06 December 2013 - 14:08.


#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Wago am folosit si eu (modelul cu parghii) si sunt foarte OK, merg si cu conductoare pline si cu cele litate si nu este nevoie de cositorire.
Teoretic cele pline ar trebui sa fie mai bune (la acelasi diametru ai sectiunea utila mai mare) dar sunt mai greu de 'tras'

#3
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
Da, problema cu trasul firelor nu cred că se poate pune pentru că instalaţia va fi făcută oricum de la 0

Edited by orice_on, 06 December 2013 - 14:14.


#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cred ca cea mai mare problema a ta o sa fie executia traseelor in beton.

Pentru imbinari fire litate, eu recomand tuburi de capat sertizate si apoi asigurate cu cleme cu un surub ("morsete").

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu aş pune mono.

Dar vorba ta, câte bordeie, atâtea obiceie.

Nu înţeleg frica românească de curet, parcă foloseşte lumea aparate de sudură în mod curent, în apartamente.



#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Cum faci traseele noi in placile de beton?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu recomand litate. Firele litate au avantajul ca sunt mai maleabile - deci se pot trage mai usor, se pot indoi de mult mai multe ori fara a se rupe si cam atat.
Se incalzesc insa mai tare. Si sunt mai groase ptr aceeasi sectiune.

Cositorirea nu este nicio problema - e recomandata inclusiv ptr firele solide unde sunt imbinari. Intai rasucite si apoi cufundate in baie de staniu. Nu exista corodare la ele. Si peste 100 de ani vor arata la fel. Corodare poate apare insa la imbinarile cu cleme/suruburi, fierul si cuprul reactioneaza in timp.

Daca tot iti refaci toata instalatia electrica ar fi bine sa pui si conductor de impamantare peste tot - la toate prizele si eventual si la plafoniere, Eventual sa-ti tragi si cablul TV sau retea. Ca tot spargi peretii odata.

#8
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002

 dorin_2k, on 06 decembrie 2013 - 15:23, said:

Cum faci traseele noi in placile de beton?

cu flexu şi percutante, cu ce poţî face.. Posted Image nu eu, ci meşterii


@eiffel, da, vor pune şi împământare la toate prizele, însă nu ştiu dacă vor pune şi la plafoniere dar le voi spune.
Voi pune şi cablul TV, telefon, internet pe acelaşi tub si prize modulare.

Edited by orice_on, 06 December 2013 - 15:35.


#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu e o idee buna sa tragi cablul de retea pe acelasi tub cu conductorii electrici. Pe cat posibil, cand faci traseele pentru cablul de retea evita ca acestea sa mearga in paralel cu conductorii electrici pe lungimi mari, la distanta mica unul de altul (pastreaza minim 30 cm distanta fata de conductorii electrici ce merg in paralel, pentru a reduce interferentele).

Edited by Seb, 06 December 2013 - 15:48.


#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Alice, on 06 decembrie 2013 - 14:10, said:

Teoretic cele pline ar trebui sa fie mai bune (la acelasi diametru ai sectiunea utila mai mare) dar sunt mai greu de 'tras'
As avea rugamintea ca atunci cand un coleg forumist cere niste sfaturi, sa incercam sa i le dam doar daca stim ce spunem (sau scriem), nu doar ca sa ne aflam in treaba.
In "materia" conductoarelor/cablurilor electrice NU se normeaza diametrul, ci sectiunea. Un conductor unifilar cu sectiunea de 2,5 mmp (de exemplu) si un conductor multifilar de 2,5 mmp au aceeasi sectiune. E adevarat ca cel multifilar poate avea diametrul exterior (adica cu tot cu izolatie) putin mai mare, dar asta nu influenteaza nici incarcarea maxima in regim de durata si nici macar tragerea in tub, daca se respecta diametrele tuburilor in functie de sectiunea si numarul conductoarelor trase.
Prin urmare, fraza citata mai sus este o aberatie.
Ca un raspuns la intrebarea colegului de forum, ambele tipuri de conductoare sunt la fel de bune. Utilizarea unuia sau altuia depinde in primul rand de pret (cel multifilar e mai scump, ceea ce inseamna ca la o instalatie foarte extinsa si cu multe circuite diferenta de costuri poate fi semnificativa, nu insa si la un apartament "uzual") si de obisnuinta meseriasului de a lucra cu unul sau altul dintre tipuri. Eu unul prefer multifilarul, motiv pentru care il folosesc "la greu", cu conexiunile cositorite.

#11
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002

 Seb, on 06 decembrie 2013 - 15:48, said:

Nu e o idee buna sa tragi cablul de retea pe acelasi tub cu conductorii electrici. Pe cat posibil, cand faci traseele pentru cablul de retea evita ca acestea sa mearga in paralel cu conductorii electrici pe lungimi mari, la distanta mica unul de altul (pastreaza minim 30 cm distanta fata de conductorii electrici ce merg in paralel, pentru a reduce interferentele).

Da.. aici poate fi o problemă însă îţi dai seama cât de complicat este să se facă practic 2 şanţuri în beton ...


@flomelomanul, mulţumesc pentru răspuns. Nu este o problemă financiară partea cu firele, important e să aleg cea mai bună soluţie, să fiu sigur că nu apar probleme. Ce părere ai de clemele Wago 222 în locul cositoririi? Din câte am înţeles, conform unor norme noi cositorirea este chiar interzisă.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 flomelomanul, on 06 decembrie 2013 - 15:50, said:


Ca un raspuns la intrebarea colegului de forum, ambele tipuri de conductoare sunt la fel de bune. Utilizarea unuia sau altuia depinde in primul rand de pret (cel multifilar e mai scump, ceea ce inseamna ca la o instalatie foarte extinsa si cu multe circuite diferenta de costuri poate fi semnificativa, nu insa si la un apartament "uzual") si de obisnuinta meseriasului de a lucra cu unul sau altul dintre tipuri. Eu unul prefer multifilarul, motiv pentru care il folosesc "la greu", cu conexiunile cositorite.
Si atunci, de ce in Germania si Italia,(unde am lucrat in instalatii electrice), e interzisa folosirea conductoarelor litate in instalatii electrice stabile? Conductorii litati sunt acceptati doar la prelungitoare. Pana si alimentarea cuptoarelor electrice cu plita in infrarosu se face cu conductor monofilar pana la regleta cuptorului. Deasemenea in Italia, toate circuitele electrice,( prize, lampi, intrerupatoare/comutatoare, telefon, interfon poarta/buton deschidere poarta, televiziune) sunt pozate prin acelasi tub. Cu nul de retea, nul de protectie si impamantare cu tot. Si nu vorbesc din auzite. In Germania, in cazurile de de incendii provocate de instalatia electrica, nici nu se pune problema asigurarilor/despagubirilor daca se constata existenta conductorilor litati in instalatia fixa.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 orice_on, on 06 decembrie 2013 - 15:34, said:

@eiffel, da, vor pune şi împământare la toate prizele, însă nu ştiu dacă vor pune şi la plafoniere dar le voi spune.
Voi pune şi cablul TV, telefon, internet pe acelaşi tub si prize modulare.

Unele plafoniere chiar au surub de impamantare - cel putin cele de marca.
Cablurile de joasa tensiune - UTP/FTP ( recomandabil este din start FTP ) si TV nu se pun in acelasi tub cu cele de 220v.
Poate in caz extrem ca sa nu mai tai din beton cat sa mai bagi un tub pe o distanta mica sa mearga bagat cu fire ptr lumina de al o plafoniera ( consum mic ) de ex - nu ptr priza. Dar asta asa, la risc.

myshyk - subscriu si eu la ce ai spus - instalatia mea au facut-o cei de la Siemens si n-a fost niciun chip sa-i "corup" de la standardul german. Ulterior cand am mai facut ceva modficari am mers pe acealsi principiu ca ei. Totul la mine e impamantat - inclusiv retelistica si TV-ul - la orice priza, spliter, sau in panoul electric sunt facute legaturi la impamantare pe tresa cablurilor, sau pe mufe. In 6 ani de zile nu mi-a sarit nici macar vreo siguranta - n-au fost deloc probleme cu niciun aparat sau bec.

#14
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
@eiffel mulţumesc pentru răspuns. Este recomandată o distanţă anume între firele de curent şi cele tv, retea, etc? Adică o distanţă de 10-15cm ar fi ok?

#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 orice_on, on 06 decembrie 2013 - 15:57, said:


Da.. aici poate fi o problemă însă îţi dai seama cât de complicat este să se facă practic 2 şanţuri în beton ...


@flomelomanul, mulţumesc pentru răspuns. Nu este o problemă financiară partea cu firele, important e să aleg cea mai bună soluţie, să fiu sigur că nu apar probleme. Ce părere ai de clemele Wago 222 în locul cositoririi? Din câte am înţeles, conform unor norme noi cositorirea este chiar interzisă.

 orice_on, on 06 decembrie 2013 - 15:57, said:


Da.. aici poate fi o problemă însă îţi dai seama cât de complicat este să se facă practic 2 şanţuri în beton ...


@flomelomanul, mulţumesc pentru răspuns. Nu este o problemă financiară partea cu firele, important e să aleg cea mai bună soluţie, să fiu sigur că nu apar probleme. Ce părere ai de clemele Wago 222 în locul cositoririi? Din câte am înţeles, conform unor norme noi cositorirea este chiar interzisă.
Separarea circuitelor de curenti tari de cele de curenti slabi este obligatorie. Fie se pun in tuburi paralele distantate la 30 cm fata de cele de curenti tari, fie se pozeaza perpendicular pe acestea. Se pot insa pune in doze comune (in cazul aparatajului modular).
Cositorirea nu este interzisa. In vechiul Normativ I7-2002 ea era mentionata ca metoda de executare a conexiunilor (ceea ce-i conferea statutul de metoda obligatorie). In noul I7-2011 nu mai este prevazuta in mod expres, ci se lasa la latitudinea proiectantului alegerea celor mai bune metode de executare a conexiunilor.
Clemele WAGO n-am folosit pana acum. In prezent am montat la cateva din dozele de derivatie ale instalatiei din locuinta proprie astfel de cleme, dar instalatia este in lucru (probabil abia anul viitor o voi pune sub tensiune), deci deocamdata consider asta ca un "experiment".

#16
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002

 flomelomanul, on 06 decembrie 2013 - 16:43, said:

Separarea circuitelor de curenti tari de cele de curenti slabi este obligatorie.

Bine, până la urmă nu cred că vor face 2 şanţuri diferite ci unul mărit însă de 30 cm mi se pare mult prea mare, prea mult de muncă spre imposibil.. :)
un 10-15 cm nu ar fi ok?

#17
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 myshyk, on 06 decembrie 2013 - 16:14, said:

Si atunci, de ce in Germania si Italia,(unde am lucrat in instalatii electrice), e interzisa folosirea conductoarelor litate in instalatii electrice stabile? Conductorii litati sunt acceptati doar la prelungitoare. Pana si alimentarea cuptoarelor electrice cu plita in infrarosu se face cu conductor monofilar pana la regleta cuptorului. Deasemenea in Italia, toate circuitele electrice,( prize, lampi, intrerupatoare/comutatoare, telefon, interfon poarta/buton deschidere poarta, televiziune) sunt pozate prin acelasi tub. Cu nul de retea, nul de protectie si impamantare cu tot. Si nu vorbesc din auzite. In Germania, in cazurile de de incendii provocate de instalatia electrica, nici nu se pune problema asigurarilor/despagubirilor daca se constata existenta conductorilor litati in instalatia fixa.
Cu Italia v-as ruga s-o lasati mai moale cu "interzicerea conductoarelor litate", deoarece acolo se lucreaza pe scara larga cu asa ceva. Stiu asta de la un italian batran , patron al unei mici firme de constructii undeva prin imprejurimile Romei, si care, in urma cu 10 ani, a deschis o afacere in orasul meu. Prin intermediul unui prieten comun, am ajuns sa-i fac eu instalatia la biroul unde era sediul firmei. Toate materialele omul si le adusese din Italia, inclusiv conductoarele multifilare, intrucat el acolo doar cu asa ceva lucra. Acest aspect mi-a fost confirmat ulterior si din alte surse credibile.
Oricum, mi se pare aiurea sa discutam cum se fac instalatiile in alte tari. Cred ca trebuie sa discutam despre normativul romanesc, ca instalatia de fata este in Romania.

 orice_on, on 06 decembrie 2013 - 16:47, said:

Bine, până la urmă nu cred că vor face 2 şanţuri diferite ci unul mărit însă de 30 cm mi se pare mult prea mare, prea mult de muncă spre imposibil.. Posted Image
un 10-15 cm nu ar fi ok?
Santul nu trebuie sa fie de 30 cm. Distanta dintre santurile circuitelor de curenti tari si santurile circuitelor de curenti slabi trebuie sa fie de 30 cm.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cabluri coaxiale de calitate, cu tresa metalica de buna calitate,contacte  ferme la punctele de  legatura, pot elimina cea mai mare parte, daca nu total, interferentele dintre circuite.
@ flomelomanul
Te contrazic, eu AM LUCRAT PERSONAL, nu prin intermediari, in Italia si stiu exact ce spun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate