Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...
 Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1652 răspunsuri în acest subiect

#451
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 04.05.2008

 ramadoss, on 03 noiembrie 2017 - 14:13, said:


Am tot un Viessmann. De patru ani functioneaza dupa schita ta. Nu am avut probleme (teava PPR).
Ma bucur sa aud acest lucru.Cum am spus..logic trebuie sa functioneze.....

#452
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Apropo, cred ca periodic ar fi bine sa fie verificata, avand in vedere ca cel putin peste vara, condensul ala cam stagneaza acolo. Asa mi-am zis eu ca ar fi bine, dar de verificat nu prea am verificat.

#453
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

 adyson_19, on 03 noiembrie 2017 - 11:15, said:

Am atasat o schita cu situatia descrisa.Ma interesa daca afecteaza cu ceva faptul ca linia de condens va fi tot timpul plina 90 %( fara diferenta dintre inaltimi).
Acum este clar . Eu zic sa nu faci asa ceva .O pompa de condens ar fi ideala .

 ramadoss, on 03 noiembrie 2017 - 14:13, said:

Am tot un Viessmann. De patru ani functioneaza dupa schita ta. Nu am avut probleme (teava PPR).
Intimplator , cu totul intimplator ...

#454
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 86-APP, on 03 noiembrie 2017 - 19:12, said:

Intimplator , cu totul intimplator ...

Da domnule. Vrei sa-ti fac o fotografie ?
Eu nu zic ca nu e buna o pompa de condens...dar asta e adevarul.
Adevarul e ca nu cred ca centrala mea merge prea mult in condensare, la un bloc neizolat cu trei pereti spre exterior.

Editat de ramadoss, 03 noiembrie 2017 - 19:41.


#455
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

 ramadoss, on 03 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Da domnule. Vrei sa-ti fac o fotografie ?
Eu nu zic ca nu e buna o pompa de condens...dar asta e adevarul.
Adevarul e ca nu cred ca centrala mea merge prea mult in condensare, la un bloc neizolat cu trei pereti spre exterior.
Da , vreau .
faptul ca " functioneaza " nu inseamna ca este normal .
Dar daca tu spui ca este ok , hai sa schimbam locurile ...iti dau tie masina , sculele ....

#456
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Maine in jurul pranzului ai fotografia (-le), pentru ca nu locuiesc acolo unde am centrala.
Asa am zis si eu ca in situatia de fata, trebuie avuta oarecare grija. Daca merita instalarea unei pompe care sa elimine condensul, dupa mine e alta discutie (probabil ca daca esti instalator, merita).
Care sunt "locurile" noastre ? Ce masini si scule ai ? ... si, in privat, poti sa explici si ce ai vrut sa spui cu "intamplator", ca sa nu poluam topicul.

#457
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Ar trebui sa-ti dau o explicatie cu" mecanica fluidelor " dar ma depaseste , nu-ti pot explica foarte profi .

#458
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 adyson_19, on 03 noiembrie 2017 - 11:15, said:

Am atasat o schita cu situatia descrisa.Ma interesa daca afecteaza cu ceva faptul ca linia de condens va fi tot timpul plina 90 %( fara diferenta dintre inaltimi).
Si instalatorul care mi-a facut mie instalatiile zice ca tot asa a facut la toate centralele in condensatie montate in apartamente de bloc, in bucatarie, si nu au fost probleme.

La chiuveta se pune sifon cu racord de scurgere pentru masina de spalat vase. Condensul curge astfel deasupra de garda de apa a chiuvetei.
La centrala se lasa loc sa traga aer, condensul sa picure ca intr-o palnie in furtun.

Editat de kolfleading, 03 noiembrie 2017 - 20:37.


#459
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 86-APP, on 03 noiembrie 2017 - 20:29, said:

, nu-ti pot explica foarte profi .
Asa cum am mai zis zilele trecute, din toate postarile tale ce le stiu, nici una nu mi s-a parut "profi", ca sa nu mai vorbim de "mecanica fluidelor" (decat daca insisti).
Maine ai pozele. Subiect inchis din partea mea.

#460
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017

 ramadoss, on 03 noiembrie 2017 - 20:41, said:

Asa cum am mai zis zilele trecute, din toate postarile tale ce le stiu, nici una nu mi s-a parut "profi", ca sa nu mai vorbim de "mecanica fluidelor" (decat daca insisti).
Maine ai pozele. Subiect inchis din partea mea.
E clar ca te pricepi . Mai studiaza , nu este bai !
Despre cazul de fata , esti chiar ridicol sa insisti ca este ok .

#461
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 862
  • Înscris: 26.03.2006

 adyson_19, on 03 noiembrie 2017 - 11:15, said:

Am atasat o schita cu situatia descrisa.Ma interesa daca afecteaza cu ceva faptul ca linia de condens va fi tot timpul plina 90 %( fara diferenta dintre inaltimi).

@schita
NU afecteaza cu nimic atata timp cat centrala e mai sus decat punctul de evacuare al condensului si evacuarea nu e infundata pe nicaieri. Singura problema este deci sa nu se infunde scurgerea.

#462
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 ramadoss, on 03 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Maine in jurul pranzului ai fotografia (-le),
Fișier atașat  2.jpg   102,63K   252 download-uri
Fișier atașat  3.jpg   107,39K   244 download-uri
Fișier atașat  4.jpg   63,37K   267 download-uri

#463
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 ramadoss, on 04 noiembrie 2017 - 14:06, said:

poate arata inestetic pe perete dar corect ar fii sa ai teava aia alba pe care iti vine condensul  la acelasi nivel sau mai sus de scurgerea principala,renunta la coborarea aia de 30 cm vino cu teava alba de pe orizontala mai sus  si rezolvi prb

Editat de zontex, 04 noiembrie 2017 - 14:32.


#464
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Este pur si simplu un sifon mai mare. Nu are cum sa-ti urce apa pana in centrala decat daca se colmateaza teava. Este un risc ( de aceea nici nu prea se recomanda asa ceva). Poti s-o lasi asa, dar trebuie controlata periodic sa nu se infunde. E aceeasi chestie ca la sifonul de la chiuveta ta (din poza 3). Atata timp cat nu se infunda, nu refuleaza.

#465
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 04.05.2008
Cred ca o solutie buna ar fi instalarea unui clapet pe teava de ppr pentru a nu permite intoarcerea coloanei de apa inapoi in centrala.O sa dau o cautare sa vad daca exista asa cv.

@ramadoss multam' de poze.Nu arata rau deloc.

#466
adyson_19

adyson_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 04.05.2008
http://roplast-insta...-20,p-2308.html - Se pare ca avem si asa ceva.

#467
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 599
  • Înscris: 24.07.2012

 zontex, on 04 noiembrie 2017 - 14:29, said:

poate arata inestetic

Cetrala e asezata pe peretele opus peretelui cu scurgerea. Teava coboara asa jos ca sa treaca pe sub un calorifer, si urmareste traseul tevilor tur-retur, trece pe sub mobila de bucatarie si urca apoi in scurgere. Probleme pot aparea de la stagnarea condensului si asa cum am spus mai sus, ar trebui verificata periodic.
Alternativa ar fi fost sa treaca cu panta pe deasupra sau in spatele caloriferului, sa scoata mobila si sa  o decupeze in spate , dar ar fi fost prea complicat pentru instalatori, care zic ca nu sunt si tamplari.
Asta e, nu am fost acasa la montaj si nici nu mi-a trecut prin cap pana acum. Am sa fac o inspectie cat de cat cat mai curand sa vad cum arata dupa 4 ani de functionare.Probabil ca am sa adaptez un furtun si cu apa sub presiune sa vad ce iese la capatul opus.

#468
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 ramadoss, on 04 noiembrie 2017 - 14:06, said:


Ca a fii sigur, 100% sigur ca nu intra in centrală apa pune un Y , la fel cum ai pus pe retur, doar ca întors invers , astfel încât dacă chiar nu se poate evacua condensul (deși principiul vaselor comunicante ar trebuii sa îți confirme ca ai procedat foarte bine ) , apa va ieși prin acel Y.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate