Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Centrala in condensatie (condensare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#415
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Il tyorni peste florile vecinei aleia care te enerveaza in fiecare zi. Daca nu ai si mai esti si o persoana constienta de protectia mediului, il neutralizezi. Sau iti iei un filtru de neutralizare.

#416
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Condensul este destul de mult, in jur de 1 l/ ora. Depinde de regimul de lucru al centralei (temperatura pe retur, puterea de lucru etc.). Cantitatea de acid din el este insa foarte mica. Poti sa-l neutralizezi cu un filtru special sau iti pui o teava neagra (din otel) de citiva metrii. Acidul va ataca teava si va rezulta azotit de fier si putin azotat de fier. Aceste substante sunt relativ inofensive si nu ataca restul canalizarii. Teava se va gauri la citiva ani si o schimbi ca nu-i asa scumpa.

#417
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Maxim teoretic 1.3 L / mc gaz consumat.
Real este cam 1 L / mc gaz consumat, daca centrala merge in regim de condensatie (temperaturi sub 55 C).

#418
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
din ce citesc aceste neutralizatoare de condens au componente consumabile(cartuse)....
nasoala chestie....mai trag de batranul meu Junkers pana il pensionez....

#419
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti sa nu-l scoti la pensie niciodata , piese sa ai pe stoc :)

#420
ioanacostinel

ioanacostinel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2017
Sa inteleg ca daca voi schimba centrala cu una in condnsatie, va trebui sa schimb si caloriferele? Ce inseamna exact  "calorifere mai mari"?

#421
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017

View PostValmont43, on 09 octombrie 2017 - 18:33, said:

din ce citesc aceste neutralizatoare de condens au componente consumabile(cartuse)....
nasoala chestie....mai trag de batranul meu Junkers pana il pensionez....
Da, asa scapi de problema condensului dar fara condens ai consum mai mare de gaz. Gazul e scump rau. Mai bine problema condensului decit problema facturilor de gaz.

View Postioanacostinel, on 13 octombrie 2017 - 11:17, said:

Sa inteleg ca daca voi schimba centrala cu una in condnsatie, va trebui sa schimb si caloriferele? Ce inseamna exact  "calorifere mai mari"?
Conteaza temperatura agentului termic pe retur (care vine din calorifere inapoi catre centrala). Daca este destul de mica nu trebuie schimbate caloriferele. Daca temperatura pe retur e mare centrala (chiar daca e o centrala in condensatie) va lucra ca o centrala clasica.
Este foarte greu de estimat corect prin calcul acesta temperatura. Ea depinde de suprafata caloriferelor, suprafata si calitatea geamurilor, suprafata celorlalti pereti, izolatia termica a cladirii, numarul de camere incalzite din totalul camerelor etc. Sunt metode de calcul cu aproximare buna pentru cazurile uzuale. Un calcul perfect nu poti sa faci. Mai bine masori daca ai deja o centrala mai veche. Atentie ca difera functie de temperatura exterioara.

Edited by Vgelu, 13 October 2017 - 13:32.


#422
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postioanacostinel, on 13 octombrie 2017 - 11:17, said:

Sa inteleg ca daca voi schimba centrala cu una in condnsatie, va trebui sa schimb si caloriferele? Ce inseamna exact  "calorifere mai mari"?
Nu trebuie sa schimbi nimic .

#423
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Nu este adevărat!
Caută sa nu  asulti de comercianții de  centrale in condensatie.

#424
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostCostin45, on 17 octombrie 2017 - 21:03, said:

Nu este adevărat!
Caută sa nu  asulti de comercianții de  centrale in condensatie.

Schimbarea caloriferelor cu unele mai mari mi se pare ca este o investitie inutila pt. o economie de 2... 3 la suta la gaz.
La mine caloriferele de 25 kw la 90/70 cu 20 grade in interior merg acum cu o putere aproximativa de 4. 2 kw la o temperatura interiora de 25 grade.
Asta la tur retur de 45/30 grade.
La modul ideal in care as dori sa incalzesc ar trebui sa am calorifere instalate de 60 Kw, normal ca e o investitie absurda in asa calorifere supradimensionate.


#425
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017

View PostCostin45, on 17 octombrie 2017 - 21:03, said:

Nu este adevărat!
Caută sa nu  asulti de comercianții de  centrale in condensatie.
Tocmai din acest motiv am intrat si eu pe acest topic. Nu sunt comerciant de centrale ci client. Am centrala in condensatie de 40KW acasa si m-am documentat in acest domeniu.

Pe retur nu poti avea aceeasi temperatura cu cea din camera. Daca ai 20...25 grade in camera si pe retur ai 30...35 grade e bine. Chiar daca ai citeva zile pe an cu temperatura mai mare pe retur nu conteaza prea mult. In acele citeva zile centrala va functiona cam ca una clasica (ceva mai bine ca tot ar putea recupera putin condens).

Defapt centralele in condensatie utilizind temperatura redusa a agentului termic venit pe retur racesc gazele arse pina cind o parte din vaporii de apa se condenseaza. Prin arderea gazului metan rezulta dioxid de carbon si vapori de apa. Daca acesti vapori de apa sunt condensati ei cedeaza o cantitate de caldura suplimentara agentului termic. De aici rezulta randamentul mai bun si consumul cu 5...10% mai mic.

Edited by Vgelu, 20 October 2017 - 09:58.


#426
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
chestia cu supradimensionatul caloriferelor tine mai mult de sf....poate o fi valabila la camere foarte mici insa la camere gen 20-25mp si chiar mai mari pai ca sa mergi iarna cu max.50-55 grade pe tur ti-ar trebui niste calorifere cat un perete, altfel nu vad cum poti avea in casa 22-24 grade cand afara sunt -10 grade sa zicem...

#427
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Ai centrala in condensatie,sau îți dai cu părerea ?
Temperatura pe tur este proporțională cu,consumul de gaze.
  Centrala in condensatie cu putere minima cat mai mică ,
  temperatura pe tur la fel si calorifere supradimensionate.

#428
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCostin45, on 24 octombrie 2017 - 20:42, said:

Temperatura pe tur este proporțională cu,consumul de gaze.
Posted Image

Diferenta de temperatura tur-retur inmultita cu debitul prin centrala este proporțională cu,consumul de gaze.

Pe partea de apa: P_apa = q * c * dT
P = puterea termica preluata de apa din centrala
q = debitul masic de apa
c = caldura specifica a apei
dT = diferenta de temperatura tur-retur

Pe partea de gaz:
P_gaz = q * p
P = puterea degajata
q = debitul de gaz
p = puterea calorifica a gazului; poate fi putere calorifica inferioara (centrala nu merge in condensatie) sau puterea calorifica superioara (+ 10% daca centrala merge in condensatie)

P_apa = P_gaz * randamentul centralei

#429
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostCostin45, on 24 octombrie 2017 - 20:42, said:

Ai centrala in condensatie,sau îți dai cu părerea ?

La -15 grade afara cum faci tu in casa 22-24 grade mergand doar cu 50-55 grade pe tur(cica pana pe-aici merge condensarea)? Ce calorifere iti trebuiesc?
Ia uimeste-ma!

#430
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Depinde si de izolatie. Eu am izolatie de 10 iar caloriferele cu lungimea aproximativ 1/10 din suprafata camerei (adica la o camera de pana in 15mp am calorifer de 1,4m) si nu prea trec de 50 pe tur. Caloriferul e fix sub geam deci nu prea vad vreo problema. Singura chestie e ca la etaj unde au copii camerele in dreptul geamului le trebuie si birou.

#431
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
La -15 grade eu zic sa-ti pui un radiator cat toata suprafata camerei ca sa merga centrala in condensatie si sa-ti faca peste 20 de grade in casa. Nu de altceva dar ar trebui sa vezi unde e punctul de roua la -15 grade.

#432
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostValmont43, on 25 octombrie 2017 - 15:44, said:

La -15 grade afara cum faci tu in casa 22-24 grade mergand doar cu 50-55 grade pe tur(cica pana pe-aici merge condensarea)? Ce calorifere iti trebuiesc?
Ia uimeste-ma!
Ai uitat ceva din ecuatia incalzirii ...
temperatura  de tur , marimea radiatorului si TIMPUL de functionare ....
Eu am ct clasica , dar rar folosesc 60 gr ..si asa functioneaza toata iarna .
Am reusit sa te uimesc ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate