Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

cresterea procentuala a salariilor, pensiilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#19
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 Pejeu, on 03 decembrie 2013 - 16:29, said:

Nu ești pe treaba ta. Nici n-am tragerea de inimă să îți citesc postul.

Masa monetară s-a dublat între ianuarie 2007 și ianuarie 2013.

Deci tot ce a contribuit cineva până în 2007 valorează fix jumătate în 2013 față de cât valora în 2007.

În condițiile astea să vii să pretinzi implementarea/respectarea principiului contributivității... e de noaptea minții, de-a dreptul.

Păi bă băiatule, tot una e să contribui 100 de lei în 2013 față de 100 de lei în 2005, de exemplu?

Păi ce cumpărau 100 de lei în 2005 și ce cumpără azi, bă băiatule bă.

Foarte bine. Principiul contributivității, primesc!

Da' bă mânca-ți-aș gura, nu mai permite, mă, băncilor să existe ca să falsifice legal monedă și să îmi devalorizeze mie economiile/contribuțiile la pensii ca apoi să pretinzi că e tot una să îmi dai în 2040 100 de lei față de ce erau 100 de lei contribuiți de mine în 2005.

Instituie masă monetară fixă, în căcat, dacă vii cu bășini d-astea gen principiul contributivității.

Înțelegi, 'ca-ți-aș gura?

Nu, asta e. Nici nu mă așteptam.

Vad ca eviti sa raspunzi la intrebarea cu impozitarea proprietatilor. Ok, hai sa treaca de la mine.
Da, am scris mai sus, sistemul actual dupa care functioneaza bancile nu este nici macar aproape de a fi cel mai bun. Totusi de aici pana la eliminarea sistemului bancar si la masa monetara fixa e cale lunga, ti-am mai explicat masa monetara fixa inseamna ca ala care sade cu curul pe bani, fara sa investeasca si fara sa isi asume un risc minim ramane mai castigat decat cel care investeste in caz de crestere economica (pentru ca acela care face o investitie cumpara materiale, unelte acum la un pret si vinde apoi la produse la un pret mai mic pentru ca aceiasi masa monetara trebuie sa acopere intreaga gama de produse, si cele pe care el le adauga la piata). Ori asta ar reduce considerabil apetitul pentru investitii, cercetare etc. Deci o crestere a masei monetare cand economia creste trebuie sa ai si ar trebui si o scadere a masei monetare in timp de scadere a economiei, iar cum e greu sa nimeresti variatia monetara fix egala cu variatia economiei, vor exista momente cu inflatie (ideal ar fi cat mai mica oricum sub 1%) important este ca aceia care isi investesc banii sa aiba sansa sa castige mult peste inflatie iar dobanda la depozite sa asigure in mod real acoperirea acesteia. Deci atat trebuie reglat sistemul pana ajunge acolo (si exista mecanisme de reglare, trebuie doar folosite).

Ca o paralela la obsesia ta cu bancile: acum unui Gica oarecare cu venit net de ~ 1300 Ron statul ii fura anual prin impozitarea venitului si contributia la sursa peste 1000 de Ron lunar (calculul nu este exact, ca nu am chef) asta fara TVA, accize in benzina, tigari, alcool, energie electrica, taxa radio tv etc. Sistem medical decent nu primeste, autostrazi nu are (eventual doar daca e in Bucuresti sau undeva intre Turda-Gilau), la TVR te doare mintea daca te uiti etc. Hai sa desfiintam statul.
Cam la asa ceva se rezuma discursul tau.

#20
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 22.02.2011

 SCORILO-CORYLLUS, on 03 decembrie 2013 - 16:13, said:



Acum 5 ani ai avut 5.5 milioane de angajati cu salariu mediu de 1400 din care 1 milion bugetari. Acum ai 4.5 cu salariu mediu de 1450 din care 1.2 bugetari. Atunci aveai 6 milioane de pensionari, acum ai la fel. Cum anume acoperi crestere de 10% din aceste date economice?

numarul mai mic de angajati de azi decat pensionari, se va inversa peste 10-20 de ani. Daca acum sunt 4.5 milioane de salariati, acesta va fi numarul de pensionari in viitor, restul vor fi asistati social - mama, ce masa de alegatori manipulabili...

#21
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

 nasty2, on 03 decembrie 2013 - 12:04, said:

duce la marirea exagerata a diferentelor dintre salariile/pensiile mici si cele mari

O ratie de 1 la 20 intr-o economie cum este cea a Romaniei ar fi ceva in limita normalitatii. Pensiile si salariile trebuie marite numai in functie de performantele economiei iar cu timpul pensiile si salariile platite de stat ar trebui sa devina minoritare. Deasemenea pensiile ar trebui platite exclusiv din fondurile de pensii si nu din imprumuturi! Cat ai atat dai!

Edited by malwarebytes, 04 December 2013 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate