Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

De ce sa se plateasca din banii mei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#1
Hey

Hey

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.10.2013
Tot aud chestia asta cu "de ce sa plateasca statul din banii mei pentru asta?". Si de "de ce nu plateste, din banii mei, pentru aia, mai bine?"
Unii nu inteleg de ce statul plateste, din banii lor, pentru ceva.

Mengele al nostru, de exemplu, e nemultumit de faptul ca statul plateste pentru teatru, si nu pentru cocalari.
Altul e nemultumit ca plateste statul pentru nu stiu ce drum din dobrogea, cand el vrea drum la el pe ulita.

Nu e chiar din banii tai. Adica este, dar nu chiar. Tu esti o rotita intr-un mecanism. Chestia e ca mai sunt milioane de rotite, ca tine. Iar milioanele alea de rotite vor lucruri diferite. Una vrea drum, alta vrea sanatate, alta vrea teatru, alta sport, alte de toate ca e mai hapsana.
Asa ca rotitele astea au creat un sistem. I se spune democratie. Milioane de rotite voteaza 4-5-6 rotite mai bine unse, in functie de ce le promit aceste rotite unse. La final, una din rotitele alea unse le conduce. Sau chiar doua, de se aliaza.
Asa ca e mai greu sa urli, tu ca rotita, ca de ce nu plateste statul din banii tai pentru X, si plateste pentru Y. Ca tie iti place Y, nu X.  Pentru ca ai votat. Acum ai 3 optiuni:
1. emigrezi
2. astepti pana la urmatorul vot
3. iesi in strada cu furca

Plansul cu "din banii mei" nu e o optiune. Sau, ma rog, este, ca-i democratie. Dar nu te ajuta cu nimic.

Edited by Hey, 28 November 2013 - 17:04.


#2
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
Unii nu inteleg de ce statul isi baga nasul peste tot. Bravo lor!

#3
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Nu vrei sa scoti bani, pleci. Du-te unde nu te taxeaza, adica in paradis fiscal.
NU VREI SA CONTRIBUI,  PLECI.

Nu vrei sa dai bani pentru SMURD, spitalele, politisti, educatie, armata, CONTRACTE cu preturi triple, pentru baroni pleci.

Edited by cosond, 28 November 2013 - 17:19.


#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
dar de ce sa plecam? romanilor chiar le place sa fie taxati. cotizeaza cu mandrie si incredere pentru a sustine parazitii tara

de exemplu taxa de 7centi cu bucurie o dau, numa' sa nu intre economia in deflatie Posted Image

Edited by Bucifon, 28 November 2013 - 17:18.


#5
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 29.05.2006
Mai da ce bine ca s-a indurat colegu Hey sa ne lamureasca ce si cum. Multumim frumos Posted Image . Viata mea tocmai a capatat un nou sens.

Edited by AdiTot, 28 November 2013 - 17:18.


#6
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Vine campania e nevoie de cash. Asa se castiga alegerile cu descentralizarea si cu banii.

Baronul vrea bani, daca aduce voturi. Daca nu vin banii la baroni, nevestele lui crin si ponta nu mai ajung la bruxel sa bea cafele.

#7
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
observ ca aici in Poiana a devenit o adevarata isterie - ii vezi in turma cum le pocnesc venele daca le cere cineva 1 leu pentru o fapta de caritate.

calmati-va dracului. nu sunteti singuri in comunitate si societate; nu va convine ca trebuie sa platiti pentru ridicarea gunoiului, pentru evenimente de arta, etc, mars in varful muntelui si traiti acolo singuri cuc cu toti banii din lume. omul este fiinta sociala, nu sclav al banilor ca unii de aici :scared:

plina tara asta de idioti cu masini de lux care merg cu ele prin hartoape si caini vagabonzi. daca le ceri 1 leu sa civilizezi treaba urla ca descreieratii. what the fuck.

#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 Hey, on 28 noiembrie 2013 - 17:04, said:

Tot aud chestia asta cu "de ce sa plateasca statul din banii mei pentru asta?". Si de "de ce nu plateste, din banii mei, pentru aia, mai bine?"
Unii nu inteleg de ce statul plateste, din banii lor, pentru ceva.
Mengele al nostru, de exemplu, e nemultumit de faptul ca statul plateste pentru teatru, si nu pentru cocalari.
Altul e nemultumit ca plateste statul pentru nu stiu ce drum din dobrogea, cand el vrea drum la el pe ulita.
Nu e chiar din banii tai. Adica este, dar nu chiar. Tu esti o rotita intr-un mecanism. Chestia e ca mai sunt milioane de rotite, ca tine. Iar milioanele alea de rotite vor lucruri diferite. Una vrea drum, alta vrea sanatate, alta vrea teatru, alta sport, alte de toate ca e mai hapsana.
Asa ca rotitele astea au creat un sistem. I se spune democratie. Milioane de rotite voteaza 4-5-6 rotite mai bine unse, in functie de ce le promit aceste rotite unse. La final, una din rotitele alea unse le conduce. Sau chiar doua, de se aliaza.
Asa ca e mai greu sa urli, tu ca rotita, ca de ce nu plateste statul din banii tai pentru X, si plateste pentru Y. Ca tie iti place Y, nu X.  Pentru ca ai votat. Acum ai 3 optiuni:
1. emigrezi
2. astepti pana la urmatorul vot
3. iesi in strada cu furca
Plansul cu "din banii mei" nu e o optiune. Sau, ma rog, este, ca-i democratie. Dar nu te ajuta cu nimic.

Cu emigrarea se rezolva, intai am vandut ce aveam, ce a furat tata in tinerete de la stat si creditul nerambursat de la Banco-Rex, cu restul firmelor care sunt de consultanta, deja am emigrat fiscal prin Londra si Dubai, iar emigrarea fizica e in lucru daca te preocupa soarta mea.

Si inca ceva, eu sunt filantrop, ajut oamenii ca sa emigreze... Doar o vorba, atat trebuie in sistemul recomandarilor din Vest... am vorbit la telefon cu un proprietar de KFCuri din Spania, i-a facut firma lui tata i-a amenajat 2 bucatarii in Barcelona, si din 2014 va angaja romani, deja 2 contracte sunt parafate.

Sa vedem cine va mai plateste voua bosorogilor, pensiile, plimbatul fara noima cu ITBul, si teatrul ala obscur, ca o carciuma de cartier, in care betivanul satului, devenit actor, va incanta.

1 Angajat intretine 3 paraziti (bugetari si bosorogi). Daca ajut 2 oameni sa emigreze, ajut 6 paraziti sa crape.
Mai ales daca ajut tineri din anii 90, e cel mai gros cui batut in cosciugul decreteilor...

Edited by Josef_Mengele, 28 November 2013 - 17:31.


#9
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 britishpub, on 28 noiembrie 2013 - 17:19, said:

observ ca aici in Poiana a devenit o adevarata isterie - ii vezi in turma cum le pocnesc venele daca le cere cineva 1 leu pentru o fapta de caritate.
Nu e vorba ca le cere, ci ca le ia cu forta.

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Eu nu inteleg treaba asta cu "plateste din banii mei" .
Taxele si contributiile la stat nu sunt "banii tai" .
Nu poti sa-i zici statului ce sa faca cu ei asa cum nu-i zici violatorului sa vina cu vaselina , ca pe tine te ustura .

#11
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010

 catalina1, on 28 noiembrie 2013 - 17:26, said:

Nu e vorba ca le cere, ci ca le ia cu forta.

i-am pus eu sa voteze PDL/PSD/PNL/UDMR ca apoi tot ei sa se porceasca intre ei ca hotii lor sunt mai buni? nu, nu i-am pus eu.

#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 jeffy86able, on 28 noiembrie 2013 - 17:34, said:

Eu nu inteleg treaba asta cu "plateste din banii mei" .
Taxele si contributiile la stat nu sunt "banii tai" .
Nu poti sa-i zici statului ce sa faca cu ei asa cum nu-i zici violatorului sa vina cu vaselina , ca pe tine te ustura .
Fix asta e problema. Ca nu poti sa-i spui ce sa faca din banii tai (ca sunt ai tai, oricat ai incerca tu sa o intorci).

#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

 catalina1, on 28 noiembrie 2013 - 17:42, said:

Fix asta e problema. Ca nu poti sa-i spui ce sa faca din banii tai (ca sunt ai tai, oricat ai incerca tu sa o intorci).
E ca si cum i-as zice eu unuia care ma talhareste "coane , daca te duci la magazin ia si tu 2 cola , un pachet de tigari si o punga de covrigei d-aia cu mac si susan" .
Odata ce banii au "schimbat mainile" nu mai sunt ai tai .

Edited by jeffy86able, 28 November 2013 - 17:45.


#14
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

 jeffy86able, on 28 noiembrie 2013 - 17:45, said:

E ca si cum i-as zice eu unuia care ma talhareste "coane , daca te duci la magazin ia si tu 2 cola , un pachet de tigari si o punga de covrigei d-aia cu mac si susan" .
Odata ce banii au "schimbat mainile" nu mai sunt ai tai .
Mi-a placut comparatia. Chiar foarte mult mi-a placut.

Edited by catalina1, 28 November 2013 - 17:48.


#15
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Sunt 3 parti. Statul, angajatul si angajatorul. Angajatul da la stat. Angajatorul da si el la stat. Statul ii da banii si angajatului si angajatorului. Amandoi ,,ies prost'' din treaba asta si statul iese satul cu burta umflata. E prea mult frate. Nu zic sa nu ia statul. Da nu in halul asta.

#16
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 Hey, on 28 noiembrie 2013 - 17:04, said:

Una vrea drum, alta vrea sanatate, alta vrea teatru, alta sport, alte de toate ca e mai hapsana.
si nu se face nimic. se pare ca ROTITELE DE LA CAP sunt mereu stricate dupa revolutie, nu gasesti?

#17
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 Josef_Mengele, on 28 noiembrie 2013 - 17:26, said:

1 Angajat intretine 3 paraziti (bugetari si bosorogi). Daca ajut 2 oameni sa emigreze, ajut 6 paraziti sa crape.
Din cei 6, unul e bugetar si 5 sunt asigurati, care primesc inapoi banii lor, pe care i-au cotizat de-a lungul vietii active.
De acei bani ai profitat si tu, ai facut o scoala, ai avut electricitate in casa etc.

Acum sa nu ma faceti comunist! Aberatia ideologica si prostia guvernarii comuniste nu afecteaza drepturile asiguratilor. Nu a fost vina lor, ci a lui Roosevelt (sic!), a rusilor si a cca.20% dintre romani, dintre care cei mai multi sunt oale si ulcele. Dintre cei 20%, cei care mai traiesc ar merita sa crape o pensie de subzistenta (ca sa respectam principiile fundamentale ale drepturilor omului), dar ceilalti 80% au drepturi legitime.

 Josef_Mengele, on 28 noiembrie 2013 - 17:26, said:

Mai ales daca ajut tineri din anii 90, e cel mai gros cui batut in cosciugul decreteilor...
Decreteii (nascuti in 1967-1968, ca mine, sau ceva mai tineri) sunt in plina viata activa si mai au mult pana la pensie.

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Josef_Mengele, on 28 noiembrie 2013 - 17:26, said:

Prietene.
Dacă n-ai avea koaye te-aş lua de nevastă.
Eşti sufletul meu pereche. Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate