Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

BurstCopy - mai rapid decat Windows-ul?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Site: http://www.burstcopy.com
Download: http://www.burstcopy.com/download/

Credeti ca un program ar putea sa copieze fisiere cu 50-250% mai rapid decit Windows-ul? Nu!?

Este posibil sa download-ati un fisier mai bine decit cu Internet Explorer-ul? Dar sa defragmentati sau sa repartitionati hard-disk-ul mai rapid si mai eficace decat cu utilitarele incluse in Windows? Ce ziceti de editarea de imagini? Poate fi facuta mai rapid si mai profesional decit cu Paint?

Tot nu credeti ca un program ar putea copia fisiere mai rapid decat Windows-ul?

Download-ati programul si convingeti-va voi insiva.

Acest thread este deschis oficial pe perioada pre-release a aplicatiei.
Rugam post-ati in continuare orice comentarii, sugestii, probleme intampinate sau alte asemenea. Alternativ putem fi contactati prin e-mail la adresa [email protected].

Multumim cu aceasta ocazie staff-ului SoftNews pentru suportul oferit, si uram tuturor sarbatori fericite.

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Citit, download, testat, dezinstalat, instalat ... inca ma joc cu el.

Testat : P4, 384Ram, hdd Maxtor, UDMA 100 7200rpm, 2Mb buffer, copiere pe acelasi hdd., chipset Intel 845, cu drivere Intel si Intel Accelerator

1. 848 Mb (jocul Hegemonia), 5208 fisiere, 532 foldere, fisiere cu marimi variate intre 82 MB si 10 Mb vreo 10 buc., intre 10 Mb si 1 Mb, cam 200, intre 1Mb si 100Kb,  in jur de 1000, restul sub 100kb

- copiere cu Windows,  - 2 min si 17 sec
- copiere cu BurstCopy,- 2 min si 57 sec.

... este evident ca Windows-ul s-a descurcat mai bine.

2. 700 Mb, film, un fisier evident

- copiere cu Windows,  - 53 sec
- copiere cu BurstCopy,- 43 sec.

La asta, in principiu BurstCopy, a fost mai rapid.

Ideal ar fi mai multe teste, pe sisteme diferite .... programul pare a fi destinat inbunatatirii transferurilor pe sistemele mid si low-end.

So ... descarcati, instalati, testati, POSTATI !

#3
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Dorim sa adaugam ca acest thread nu a fost deschis cu scopul de a vinde programul, ci doar de a afla cum se comporta pe diferite sisteme.

Am aprecia daca ati posta performantele obtinute si eventualele probleme sau erori aparute. Va multumim.

#4
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
pe Windoze XP cu UDMA 33 de pe CDrom pe hdd un film de 700 MB a durat 5:00 min

cu bust copy i-a luat 5:36min  :oK:

#5
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Programul este optimizat pentru transferurile efectuate pe acelasi hard-disk.

As dori sa stiu rezultatele aceluiasi transfer de pe hdd pe hdd. Sunt in dezvoltare functii care ar trebui sa aiba cel putin aceeasi viteza ca si Windows-ul de pe alt media pe hard-disk, dar scopul principal al programului este transferul pe acelasi hard-disk fizic.

Multumim pentru interes totusi.
Benchmark-uri impreuna cu conditiile efectuarii pot fi gasite la adresa: http://www.burstcopy.com/benchmarks/ .

Graficul din pagina Benchmarks reprezinta cazurile tipice. Pe anumite sisteme s-au obtinut beneficii de performanta mult mai maricele, dar am decis scoaterea lor pentru a parea mai normale benchmark-urile.

#6
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
buun... am facut si eu nishte test; Am AthlonXP, MB Gigabyte, 2 harddiskuri: un seagate 40GB 7200; si un fujitzu 8.4GB, 5400, Win XP (Ata 100, normal)...

>>>hdd 7200 > hdd 7200 (de pe o partitie pe alta)
- 1 fisier,  690 Mb

Windows: 1 min  55 sec
BurstCopy: 44 sec

-2896 fisiere, 600Mb
Windows: 1 min  52 sec
BurstCopy: 1 min  12 sec


dupaia am testat acelasi 'calup' de fisiere:
>>> 2945 fisiere, 630 Mb

- hdd 5400 > hdd 5400 (de pe o partitie pe alta)
Windows: 5 min  38 sec
BurstCopy: 6 min 1 sec

- hdd 5400 > hdd 7200
Windows: 1 min 27 sec
BurstCopy: 1 min 56 sec

-hdd 7200 > hdd 7200 (tot pe partitii diferite)
Windows: 1 min 57 sec
BurstCopy: 1 min 13 sec

Concluzie, ori windowsu' meu sta mult, ori e bun programelu' :) cel putzin in cazul cand am copiat numai pe harddiscul de 7200 rotatzii... Cu hdd-ul de 8.4 nu prea a avut rezultate avantajoase...

Oricum, imi place; De-ar fi avut perioada trial de 30 zile ... :)

#7
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Ne bucuram de rezultate.

In primul rand am dori sa lamurim acea perioada de evaluare.
Programul este lansat in acest moment ca release candidate, inca nefiind siguri de performantele shi stabilitatea lui pe toate sistemele, de aceea suntem nevoiti sa limitam acea perioada pentru a determina utilizatorii sa-si updateze programul mai des.

Acest lucru ne ajuta sa reparam rapid eventualele probleme, si sa ne asiguram ca toti utilizatorii vor avea o versiune a aplicatiei cat mai stabila si rapida. Aceaste versiuni pre-release au o perioada fixa de expirare, si anume 5 zile dupa lansarea versiunii. Orice versiune noua download-ata va extinde automat perioada de valabilitate.

In ce priveste performanta relativ slaba in copierea de pe un mediu pe altul (e.g. hdd pe alt hdd, sau cd-rom pe hdd), este o problema cunoscuta, se datoreaza faptului ca functiile de transfer de pe un mediu pe altul sunt inca in dezvoltare. Vor fi implementate pentru testare publica in urmatoarele saptamani.

As fi totusi curios daca Fujitsu-ul respectiv avea DMA-ul activat. Intreb acest lucru deoarece Windows XP-ul nu activeaza intotdeauna DMA-ul pe dispozitivele IDE secundare. Pentru un scurt tur asupra activarii DMA-ului, puteti vizita http://www.burstcopy.com/dma/ .

Multumim pentru aprecierile pozitive si post-area rezultatelor obtinute.

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
550 si ceva Mb (intreg continutul cd-ului NFS6) - multe si variate

cd -> hdd in configuratia de mai sus

win - 5 minute si ceva (n-am dat atentie)
bc   - 2 min 37 (am fost luat prin surprindere, nu ma asteptam sa fie atat de rapid)

#9
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
hmm.. cu DMA-ul:
In device manager, la IDE/ATA/ATAPI controllers, la Primary IDE channel zice asah:
Device 0: Transfer mode- DMA if Available;
Curent Transfer Mode: Ultra DMA Mode 5
Device 1: Transfer mode- DMA if Available;
Curent Transfer Mode: Ultra DMA Mode 4

Si la Secondary
Device 0: Transfer mode- DMA if Available;
Curent Transfer Mode: Ultra DMA Mode 2
Device 1: Transfer mode- DMA if Available;
Curent Transfer Mode: Muklti Word DMA Mode 2

Harddisku' Seagate de 7200 e primary la mine, numai ca in device manager mi-l arata primul pe fujitzu, deci since nu shtiu care e care...
Oricum, marfa rezultatul de pe cd-rom pe hard, o sa incerc si eu!

#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Cel mai eficient era Dos Navigator, care folosea tot RAM-ul liber drept buffer, cand copia pe acelasi disc fizic.
Va dati seama ca head-urile hdd-lui nu innebuneau facand read/seek/write aiurea.

#11
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
am luat si eu ultima versiune de pe site si imi da o eroare ca nu am un bcsh.dll.Pls remediati pb la program sau spuneti mi de unde sa il iau!!

#12
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
EndLess_Point
Chiar este un rezultat neasteptat, deoarece aplicatia nu este inca optimizata pt. copierea intre drive-uri diferite.

adynis
Multumim pentru detalii. In ce priveste CD-ROM-ul, n-ar trebui sa obtii rezultate deosebite inca.

djlyon
DN.. a fost un program util la vremea lui, dar s-a dus vremea command prompt-ului. Drag-and-drop shi point&click sunt la moda acum.
Iti recomandam aplicatia, si ea foloseste un buffer ajustabil.

jely
Va multumim pentru mentionarea problemei. Problema a fost rezolvata, si versiunea care include fix-ul va fi disponibila pt. download in scurt timp.

#13
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
DN e ceva mai inteligent decat burstcopy, iar WinCommander se afla cam in aceeasi situatie.  :P  Chiar daca nu straluceau la asta, isi alocau buffer in functie de necesitati, adica dinamic si nu configurabil din optiuni  ;)

anyways, se putea face drag and drop si in DN, cat despre point, no problem. La fel si clic  :)

pe scurt, make the buffer a bit more intelligent... astept...

#14
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Buffer-ul este alocat dinamic in fctz. de necesitate, ceea ce se configureaza in optiuni este dimensiunea maxima a buffer-ului.

Ma intreb totusi cat RAM aveti in sistem de va deranjeaza atat de tare acest lucru.

Acest program nu este un file manager, ci mai degraba un accelerator de transfer ce se integreaza cu Explorer-ul. A fost proiectat pentru a putea fi folosit cu usurinta de toti utilizatorii.

#15
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Multumesc ca m-ati auzit si  m-ati ajutat dar eu tot nu vad dll ul ala pe nicaierii .Pls atasatii si voi dll ala ca sunt curios rau cum e programul .Daca nu am bcsh.dll nu pot rula aplicatia!!

#16
burstcopy

burstcopy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2002
Noua versiune (2.302) este disponibila pentru download pe site.
Ar trebui sa rezolve problema pe care o descriati.

#17
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
10 x ,a mers!!!DA nu s-ar putea lipi de niste aplicati de tip Total Commander sau orice altceva explorer.O aplicatie pe care chiar as da banii numai sa nu ma ruineze :)).Sau eventual sa faceti programul de genul unui total commander !!

#18
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
personal am 256MB, nu asta ar fi problema.

am inteles ca nu este un file manager  ;)  doar functia de copiere dintr-un file manager... no problem...

Cateva considerente, nu e prea eficient la fisiere multe...  si mici (sub 16 MB)
desi..

Quote

This program is optimized for large file [over 1MB] transfers. e.g. movies, mp3s, archives...

Cat despre buffer: "The application will use this amount of memory during transfers" nu mi se pare prea dinamic, desi probabil asa o fi, nu pot sa stiu eu cum ai programat..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate