Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 

UK - merita facut pasul?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#73
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
250 Lire pe luna pe cosmetice si 400 pe haine pentru o singura persoana, fara suparare, chiar si in UK, mie imi suna a fite.

Daca mancarea nu e de 4 ori mai scumpa in UK decat in Germania, atunci si 300-400 lire pe saptamana pe mancare sunt tot fite. Eu cumpar bio aproximativ 50% din ce se mananca pentru o familie cu 4 persoane si ma costa vreo 300-400 Euro pe luna mancarea. Aici nu am pus restaurante, si alte chestii de gen. Daca gatim acasa si nu mergem la niciun restaurant, atat costa. Daca as merge in 4 seri pe saptamana sa mananc in oras, probabil ca as ajunge sa dau inca 200-300 euro pe mancare pe saptamana adica sa egalez acel "300-400 Lire pe saptamana" de care zici.

Eu nu te contrazic cu ce zici la preturile alea, insa e important sa stim despre ce vorbim. Una e sa umbli prin magazinele din zonele "de centru" unde o bluza de firma e 100 Euro, un pantof e 150, o geaca 400 si alta e sa-ti iei haine la preturi mai mici (gen 30 euro o bluza si 50-60 Euro o pereche de pantofi). Gasesti si mai ieftin de atat daca insisti.

Adica mi se pare absurd sa vorbesti despre a cheltui peste 500 lire pe cosmetice si haine lunar, dar sa nu-ti "permiti" sa dai 150 pentru sport pentru copii.

Ah, si mai voiam sa scriu ceva: faptul ca un copil s-a ingrasat cu 10 kg in 10 luni nu e vina sistemului, ci a parintilor. Copilul de unde a mancat? Nu-i dati voi ca parinti sa manance, nu controlati voi cat mananca? E cam gresit sa incerci sa dai vina pe tara ca s-a ingrasat copilul. Copilul s-a ingrasat pentru ca (probabil din frustrare) a recurs la a manca necontrolat si ca nimeni nu l-a oprit cand era cazul. Si eu am probleme cu una din fetele mele care are un apetit extrem de mare la mancare. Ar manca non-stop, si astfel am ajuns sa incuiem bucataria cu cheie cat nu e ora mesei, sa nu mai avem discutii cu ea ca tot deschide frigiderul. Stiu, sunt un parinte rau probabil, insa copilul e in limitele de greutate normala (putin sub limita la care ar deveni supra-ponderala), chiar daca bate din picior ca ii e foame tot timpul. Daca o lasam de capul ei sa manance cat avea pofta, probabil era obeza deja, ca observ exact fenomenul asta: cum mergem intr-un concediu sau pe la bunici unde nu mai controlam asa bine portiile, cum pune 1-2 kg in 2 saptamani pe ea.

In rest, sunt de acord cu dificultatile de integrare ale copiilor, am auzit si de alte cazuri de marginalizare a copiilor de alta nationalitate. Din fericire eu nu m-am lovit de problema asta aici in Germania si dupa o jumatate de an fetele mele sunt foarte bine integrate in colectiv: au prietene cu care se viziteaza, vecini cu care se joaca toata ziua afara, samd.

Edited by adipelcz, 17 April 2014 - 15:09.


#74
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 14:30, said:

Toate sunt mai scumpe mancarea oricum sub 300-400 de lire pe saptamana nu ne descurcam, mai punem 25 de lire ptr doi copii
Carrefour Romania - punga cu tortelini 18RON. Tesco UK - doua la 5 lire (aprox. 26RON adica 13RON pe punga la salariile din UK)
Becuri economice: Romania -  cel mai slab e undeva la 6RON. Tesco UK cinci la lira (mai tin de 4 ani). Adica... aprox. un ron bucata daca ''artimetica'' nu a inceput sa ma lase balta.
Parfum Hugo Boss 32GBP, in Romania 70. Blugi YSL 60 de lire, in Romania 125. Pantofi Timberland 128lire, in Romania 160.
Cand spui scump cu ce tara faci comparatia?

#75
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014

View PostKarhu, on 17 aprilie 2014 - 14:38, said:


Exact asa e si aici la mine :)
Apropo, cat costa gradinita pt ala micu'?
Pentru cea mica nu platesc decat 10 lire pe luna gustarea dar nu sta la gradii decat 2 ore jumatate ca atat e gradii ptr copii de la 3-5 ani pe urma incepe scoala. :))

View PostMagicTouch, on 17 aprilie 2014 - 15:01, said:


Carrefour Romania - punga cu tortelini 18RON. Tesco UK - doua la 5 lire (aprox. 26RON adica 13RON pe punga la salariile din UK)
Becuri economice: Romania -  cel mai slab e undeva la 6RON. Tesco UK cinci la lira (mai tin de 4 ani). Adica... aprox. un ron bucata daca ''artimetica'' nu a inceput sa ma lase balta.
Parfum Hugo Boss 32GBP, in Romania 70. Blugi YSL 60 de lire, in Romania 125. Pantofi Timberland 128lire, in Romania 160.
Cand spui scump cu ce tara faci comparatia?
Eu vb de mancare ca nu mananc becuri, parfum, blugi, pantofi Timberland si numai paste! Da?

#76
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 16:29, said:

Eu vb de mancare ca nu mananc becuri, parfum, blugi, pantofi Timberland si numai paste! Da?
Am dat cateva exemple generale pentru ca ai spus:

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 14:30, said:

Toate sunt mai scumpe mancarea oricum sub 300-400 de lire pe saptamana nu ne descurcam
....................
na ne mai tb si noua acolo mie 250 de lire pe luna macar de cosmeticale, haine etc


#77
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postadipelcz, on 17 aprilie 2014 - 14:59, said:

In rest, sunt de acord cu dificultatile de integrare ale copiilor, am auzit si de alte cazuri de marginalizare a copiilor de alta nationalitate. Din fericire eu nu m-am lovit de problema asta aici in Germania si dupa o jumatate de an fetele mele sunt foarte bine integrate in colectiv: au prietene cu care se viziteaza, vecini cu care se joaca toata ziua afara, samd.
Nu baga in seama orice aberatie vezi pe net, unele sunt scrise doar sa discrediteze o persoana/locatie/tara pentru ca...nu-mi place mie.
In UK sunt legi extrem de drastice in ce priveste abuzul (verbal sau de alta natura) al copiiilor de catre alti copii. Exista si sunt implementate la sange.
Fosta mea prietena era sa-i 'mute gura' copilului ei cand l-a auzit spund ca are un nou "paki colleague" (paki derivativ de la pakistanez). Ce e aia paki??? E un copil ca si tine, nimic altceva. Ma rog, poate eu nu ma  invart prin cercurile celor care fac 64k/annum si stau prin cartiere unde...vai nu circula autobuzul (cum dracu sa circule cand ala e cartier ''posh'' de 1800GBP/month pentru un amarat de 1bedroom si toata lumea are masina)
Mai orice tentativa de rasism e inabusita din fasa de lege. Cunosc caz concret al unui grup de estonieni care au racait si agasat atat de mult proprietarul casei in care stateau cu chirie incat aceasta a scapat niste cuvinte pe care tribunalul le-a considerat rasiste. Rezultatul? Proprietarul a pierdut casa (evaluata la 250k in 2003) i-ar estonienii s-au ales cu casa drept despagubire morala. Banuiesc ca au fost sfatuiti din spate de cineva care cunostea foarte bine legea britanica.
Asa ca...cica stie legea in UK cere sa fie pusa in aplicare si, by God, legea va fi pusa in aplicare. De asta im place atat de mult UK.
De ''parinti"care dau vina pe oricine si orice mai putin pe ei, satul ca de mere padurete. S-a ingrasat 10 kile? E vina altora! In nici un caz a mea ca in Romania facea sport dar, in UK "nu s-a indurat sotul sa dea 75 de lire/luna". In schimb se indura sa dea 400 de lire lunar pentru cosmetice si imbracaminte ca deh...nu o sa merg ca o cersetoare. Asta e, una e sa fii parinte si alta e sa fii MAMA.
Integrare?!? Cunosc invatatori englezi care au de ''infruntat" clase in care se vorbesc 12 limbi diferite iar multi dintre elevi nici nu au habar de limba engleza. Englezii fac tot ce le sta in putina pentru integrare, mai ramane ceva de facut si pentru pomanagii care vin cu "muieti is posmegii?" Greau al dreacu

Edited by MagicTouch, 17 April 2014 - 18:47.


#78
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 16:29, said:

Pentru cea mica nu platesc decat 10 lire pe luna gustarea dar nu sta la gradii decat 2 ore jumatate ca atat e gradii ptr copii de la 3-5 ani pe urma incepe scoala. :))
Eu vb de mancare ca nu mananc becuri, parfum, blugi, pantofi Timberland si numai paste! Da?
Mincarea in UK E cu vreo 10-15% mai scumpa decit in Romania. Si de vreo 10 ori mai gustoasa.

#79
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 14:30, said:

Chiar unde or fi astea cu 3 lire sedinta ca nici intrarea la un loc de joaca nu e sub 5 lire? :(
La mine în sat la Londra. Tu unde domiciliezi?

#80
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014
Hai ca ma faci sa rad casa este mare are 5 dormitoare sus, 3 bai iar la parter bucatarie mare si inca una de servici, o baie de serviciu, apoi 3 camere mari de zi si o curte mare mare ca mai mult ptr asta am ales-o ca mie asa mare nu imi tb ca dee multa munca ptr mine dar am zis sa aiba copii unde sa se joace si ce sa vezi nu o folosesc mai deloc ca vremea e urata, noroc ca are gradinarul grija de ea sa o vedem frumoasa pe fereastra.
A.... Si mai e garajul dublu ....

View Postmufa, on 17 aprilie 2014 - 19:05, said:


La mine în sat la Londra. Tu unde domiciliezi?
Eu sunt mai sus in Scotia.

#81
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 19:07, said:

Hai ca ma faci sa rad casa este mare are 5 dormitoare sus, 3 bai iar la parter bucatarie mare si inca una de servici, o baie de serviciu, apoi 3 camere mari de zi si o curte mare mare ca mai mult ptr asta am ales-o ca mie asa mare nu imi tb ca dee multa munca ptr mine dar am zis sa aiba copii unde sa se joace si ce sa vezi nu o folosesc mai deloc ca vremea e urata, noroc ca are gradinarul grija de ea sa o vedem frumoasa pe fereastra.
A.... Si mai e garajul dublu ....
Eu sunt mai sus in Scotia.
Nu ziceai ca e casa plătită de firma? Sau doar chiria și voi plătiți restul? Chiar și asa, crede-mă ca tot e super bine, mai lasă fitele și nu te mai văita ca o faci total aiurea.

#82
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014

View PostMagicTouch, on 17 aprilie 2014 - 18:26, said:


Nu baga in seama orice aberatie vezi pe net, unele sunt scrise doar sa discrediteze o persoana/locatie/tara pentru ca...nu-mi place mie.
In UK sunt legi extrem de drastice in ce priveste abuzul (verbal sau de alta natura) al copiiilor de catre alti copii. Exista si sunt implementate la sange.
Fosta mea prietena era sa-i 'mute gura' copilului ei cand l-a auzit spund ca are un nou "paki colleague" (paki derivativ de la pakistanez). Ce e aia paki??? E un copil ca si tine, nimic altceva. Ma rog, poate eu nu ma  invart prin cercurile celor care fac 64k/annum si stau prin cartiere unde...vai nu circula autobuzul (cum dracu sa circule cand ala e cartier ''posh'' de 1800GBP/month pentru un amarat de 1bedroom si toata lumea are masina)
Mai orice tentativa de rasism e inabusita din fasa de lege. Cunosc caz concret al unui grup de estonieni care au racait si agasat atat de mult proprietarul casei in care stateau cu chirie incat aceasta a scapat niste cuvinte pe care tribunalul le-a considerat rasiste. Rezultatul? Proprietarul a pierdut casa (evaluata la 250k in 2003) i-ar estonienii s-au ales cu casa drept despagubire morala. Banuiesc ca au fost sfatuiti din spate de cineva care cunostea foarte bine legea britanica.
Asa ca...cica stie legea in UK cere sa fie pusa in aplicare si, by God, legea va fi pusa in aplicare. De asta im place atat de mult UK.
De ''parinti"care dau vina pe oricine si orice mai putin pe ei, satul ca de mere padurete. S-a ingrasat 10 kile? E vina altora! In nici un caz a mea ca in Romania facea sport dar, in UK "nu s-a indurat sotul sa dea 75 de lire/luna". In schimb se indura sa dea 400 de lire lunar pentru cosmetice si imbracaminte ca deh...nu o sa merg ca o cersetoare. Asta e, una e sa fii parinte si alta e sa fii MAMA.
Integrare?!? Cunosc invatatori englezi care au de ''infruntat" clase in care se vorbesc 12 limbi diferite iar multi dintre elevi nici nu au habar de limba engleza. Englezii fac tot ce le sta in putina pentru integrare, mai ramane ceva de facut si pentru pomanagii care vin cu "muieti is posmegii?" Greau al dreacu
Auzi prea esti vehement asa nu crezi?
Nu am zis ca dau 400 de lire pe luna pe cosmetice si haine am zis ca dau 250 de lire dar ca as fi multumita cu vreo 400 de da' voi cititi printre randuri dee.
Uite care e treaba e o duceam bine si acasa aici am venit toti ca sa fim o familie si sa nu stam despartiti si ca sotul meu sa onoreze contractul si ptr experienta lui ca sa isi treaca in CV ca lucreaza la cea mai mare firma petroliera din lume nu am venit sa ne stabilim aici. El s-a adaptat aici ca el a mai fost plecat, neadaptatii suntem  eu si copiii. Oricum firma isi roteste personalul odata la 3 ani si ii muta in Singapore, Emirate, US sau prin Europa. Ce n-am inteles eu este de ce tb sa las eu stacheta aici si sa stau in nush ce coliba cand acasa am o casa cam ca asta care am inchiriat-o si care e a mea, sa merg pe jos ca ar tb nush de ce sa ma descurc asa si sa merg cu autobuzul ca asa fac altii si dee in alta tara tb sa faci sacrifici?
Si te asigur ca sunt o mama buna pe care nu a ajutat-o nimeni la cresterea copiilor ptr ca am lasat cariera mea deoparte ca sa stau cu ei ca asa am vrut eu, sa le vad fiecare gest, cuvant si sa fiu impreuna cu ei mereu ptr ca mi i-am dorit de asta am si facut 3 ca iubesc copiii.


#83
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 19:26, said:

si sa fiu impreuna cu ei mereu ptr ca mi i-am dorit de asta am si facut 3 ca iubesc copiii.
Ii iubești tu,  dar undeva acolo pe locul 3 după țoale și cosmetice.

#84
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014

View Postmufa, on 17 aprilie 2014 - 19:13, said:


Nu ziceai ca e casa plătită de firma? Sau doar chiria și voi plătiți restul? Chiar și asa, crede-mă ca tot e super bine, mai lasă fitele și nu te mai văita ca o faci total aiurea.
Chiria o platesc ei dar e bagata ca venit la impozit si platim si noi cam 600 de lire pe luna iar restul cheltuielilor le platim noi binenteles.

#85
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 19:33, said:

Chiria o platesc ei dar e bagata ca venit la impozit si platim si noi cam 600 de lire pe luna iar restul cheltuielilor le platim noi binenteles.
Rahat cu mac. Plătiți pentru ditamai casoaia mai puțin decât dau eu pe 2 double bedrooms in Londra. Mai lasă fițele ca poate-și găsește al tău una cu vreo 15 ani mai tinara fără asa multe figuri în cap și sa vad ce faci atunci.  :D

#86
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014

View Postmufa, on 17 aprilie 2014 - 19:29, said:


Ii iubești tu,  dar undeva acolo pe locul 3 după țoale și cosmetice.
Ei asta vrei sa crezi tu :)) e treaba ta, poate ca mai merit si eu ceva ptr mine dupa 8 ani de stat acasa cu ei, de facut 3 copii in 4 ani si alaptat unu dupa altul da? Cea mica a papat tatzi pana acum juma de an deci vreo 3 ani jumatate.... Daca eram asa cum crezi tu nu ma sinchiseam si ii dadeam biberon la toti ca dee sa nu depinda copiii de mine cum fac altele si ii lasa cu bunici si bone.

#87
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemma_pop, on 17 aprilie 2014 - 19:46, said:

Ei asta vrei sa crezi tu :)) e treaba ta, poate ca mai merit si eu ceva ptr mine dupa 8 ani de stat acasa cu ei, de facut 3 copii in 4 ani si alaptat unu dupa altul da? Cea mica a papat tatzi pana acum juma de an deci vreo 3 ani jumatate.... Daca eram asa cum crezi tu nu ma sinchiseam si ii dadeam biberon la toti ca dee sa nu depinda copiii de mine cum fac altele si ii lasa cu bunici si bone.
Te înteleg, s-a adunat frustrarea în tine ca în ultimii ani ai crescut copii, tu o intelectuala fina.

#88
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

Quote

na ne mai tb si noua acolo mie 250 de lire pe luna macar de cosmeticale, haine etc ca doar nu o sa umblu ca cersetorul pe aici, si cine sta in UK o sa isi dea seama ca nu e mult, mie mi-ar tb cam 400 sa fiu multumita.


Invata tu intai sa te exprimi inainte sa spui ca citim noi printre randuri. Din ce ai scris se poate deduce usor ca dai 250 pe cosmetice si ca ti-ar trebui 400 pentru haine sa fii tu multumita.

250 pe cosmetice si haine pentru o familie este ok. In conditiile in care spui ca e scump 75 lire un abonament la sport pentru copii, mi se pare aberant sa dai tu 250 pe cosmetice si haine doar pentru tine. Deci mai bine clarifica putin situatia sa nu inteleaga lumea anapoda.

Oricum, eu imi mentin parerea ca la un venit ca ala si cu chiria platita de firma, o familie cu 3 copii o duce cat se poate de decent. Nu mai vorbi aiurea ca UK sucks, doar pentru ca tu vrei viata de lux dintr-un salariu mediu spre bun. Asta e valabila oriunde. Singura situatie in care ai putea avea o viata asa-zis de lux e cand ai venituri dintr-o tara scumpa dar traiesti intr-o tara saraca (de ex. sotul lucreaza in UK si familia sta in RO). In general salariile sunt aliniate la costurile tarii in care sunt platite.

Insa ce vreau eu sa spun este ca e o mare diferenta intre fite si lux. Eu personal consider ca am o viata mai buna unde stau si muncesc acum decat aveam in tara, desi in RO mergeam mai des prin restaurante si faceam mai multi km cu masina. Stii de ce? Pentru ca nu aveam timp sa gatesc, sa ma deplasez cu bicicleta cum as fi vrut. Acum costurile mele cu benzina au scazut la jumatate fata de cum erau in RO, gatesc din placere de multe ori (lucru de care in tara nu am avut timp niciodata), ma plimb foarte mult cu bicicleta si ma bucur de natura, aer, libertate. Culmea e ca nu simt ca "vai, e asa scump in restaurante aici fata de RO", pentru ca nu am nevoie de ele. In fine, e vorba de UK si eu aici vorbesc de Germania, si sunt destul de diferite astea doua tari, dar sunt destul de similare intre ele daca adaugam in comparatie Romania. Cauta lucrurile bune si incearca sa te bucuri de ele, nu cauta partile negative.

Edited by adipelcz, 17 April 2014 - 19:52.


#89
emma_pop

emma_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.04.2014

View Postmufa, on 17 aprilie 2014 - 19:37, said:


Rahat cu mac. Plătiți pentru ditamai casoaia mai puțin decât dau eu pe 2 double bedrooms in Londra. Mai lasă fițele ca poate-și găsește al tău una cu vreo 15 ani mai tinara fără asa multe figuri în cap și sa vad ce faci atunci.  :D
Chiria la casa este 1800 de lire dar noi platim cat ti-am spus. Si acolo e Londra aici e un orasel de tara ...pai sa isi gaseasca o asiatica de asta ca tot e la moda sa cresca si ea trei copiii sa stea cu ei inchisa toata ziua in casa, sa faca mancare, curat la ditamai  casoiu' sa vedem daca sta si ii place....

View Postmufa, on 17 aprilie 2014 - 19:48, said:


Te înteleg, s-a adunat frustrarea în tine ca în ultimii ani ai crescut copii, tu o intelectuala fina.
Hai ca m-ai citit tu ....ce sa spun?

#90
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postadipelcz, on 17 aprilie 2014 - 19:49, said:

Invata tu intai sa te exprimi inainte sa spui ca citim noi printre randuri.
Se trage de la alea 2 licente, draga. De atata studiu n-a mai avut timp doamna noastra sa aprofundeze nimicuri, gen punctuatie si topica frazei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate