Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Impozit pe venit din activitati agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010
Conform Datelor transmise de APIA pana in data de 25.06.2013 trebuia depusa o declaratia model 221 referitor la veniturile realizate din activitati agricole,mai exact ,
- cultivarea produselor agricole vegetale;[cereale]
- exploatarea  plantațiilor  viticole, pomicole, arbuștilor fructiferi și altele asemenea;
- creșterea și exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală;

Credeti ca era necesara aceasta masura ,adica impozitarea terenurilor agricole la momentul acesta?

#2
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Era nu era necesara eu azi am platit transa a doua din acest nou bir asa ca iti inchipui ce fericit sint .

#3
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010

View Postarmandoaxinia, on 25 noiembrie 2013 - 18:41, said:

Era nu era necesara eu azi am platit transa a doua din acest nou bir asa ca iti inchipui ce fericit sint .
Cat ai platit la ha ?

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
trebuie dat in cap la oricine munceste
daca esti fraier si nu stai in somaj, sa iei bani de la stat...

#5
CristiAgro

CristiAgro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.11.2013
Statul român dă subvenţie pe suprafaţă şi se întorc banii la ei dublu... cu toate taxele lor...

#6
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Aceasta impozitare este binevenita. Este normal ca toata lumea care castiga sa plateasca impozit de 16%.. chiar daca este din norma de venit si aceasta norma este calculata ciudat.

Nu era normal sa stai ascuns si sa faci venituri 0 sau pe minus prin cheltuieli aiurea. In plus erau multi care exploatau zeci de hectare sub persoana fizica si nu plateau nimic.

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
sa-i mance cainii cu copiii lor cu tot! Hoti ordinari! Nu am probleme cu faptul ca pretind impozite si taxe, dar sa ofere ceva si ei pentru cei care muncesc. Cand am inceput sa lucrez in agricultura am inceput direct ca pers. juridical, fara a accesa fonduri europene & stuff. Colectez TVA pentru stat, platesc impozite la stat, dar astia sunt nesatui!
UE da subventia care ar trebui sa ajunga direct la cel ce lucreaza pamantul. Guvernul ia 16% din ea si o redirectioneaza la buget, de unde merge direct in conturile firmelor lor. Ei fura banii europeni. Asta fac.
Incep sa le dau dreptate celor care lucreaza ca si pers. fizice si nu platesc impozite si nu colecteaza TVA pentru stat. Pur si simplu statul asta nu merita nimic! Sa se prabuseasca, sa se rupa in bucati mici, sa se dezintegreze tot mecanismul  si poate ca o sa avem sansa sa copiem ceva bun de la cei din vest.M-am saturat de cloaca asta, si nu vad alta solutie...

Edited by rand, 27 November 2013 - 12:56.


#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
si in vest este la fel. Sa vezi ce rau traiesc fermierii dIn Franta, statistic se sinucide un taran pe zii din cauza saraciei. Statele din UE  parca sunt intelese, prefera sa tina toate maimutele pe ajutoare sociale, iar de la  cei care muncesc sa ia pielea.

http://forums.france...sujet_242_1.htm
http://forums.france...jet_52115_1.htm

http://ceriscope.sci...campagne?page=9

#9
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Am fost si I-am vazut :) Inca nu s-au sinucis toti, cu cei de la care am luat tractoarele pastrez legatura. E drept ca ei sunt asociati si asa li se aude vocea mai tare...Fata de ei noi ne taram in mizerie. E sufficient sa compare dobanda cu care se finanteaza ei si aia cu care ne finantam noi, si nu vrei mai mult.

#10
topyion

topyion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.08.2010
Numai faptul ca platesti un impozit de doua ori ,cred ca nu e fezabil,impozit pe suprafata de teren arabil la primarie ,dupa care acest impozit pe venituri si colac peste pupaza,CASS,asigurari de sanatate ,24 lei/ha .Poate gresesc ,eu nu sunt economist,sa ma lumineze cineva!
Cei care au teren in arenda nu or sa reduca redeventa datorita acestui impozit suplimentar?

#11
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
rand .. daca ai firma in agricultura nu are cum sa-ti fie mai rau acum cu normele de venit. In general toate persoanele pe care le cunosc si au pfa/ii/srl cu domeniu agricol au spus ca este mai bine asa.. si cunosc peste 20 de cazuri.

topyon nu este acelasi lucru. una este impozitul pe teren(ca si cel pe casa si masina) si alta este impozit pe venitul rezultat dintr-o activitate agricola. Practic esti angajatul tau personal si iti platesti darile la stat 16% + asigurare sanatate. Nu vad nimic anormal aici. Toata lumea de la tara a beneficiat pana acum de asistenta medicala gratuita desi nu au contribuit/nu contribuie cu nimic.

Normele de venit se aplica de o anumita suprafata de teren in sus. Deci cei care au 1ha arabil sau mai putin sau un pogon de vie/pomi nu vor plati nimic. In schimb cei care au in exploatare peste 3-4 ha si castiga cat de cat este normal sa plateasca ceva.

Sunt de acord ca nu se fac destule pentru agricultura dar asta e vina doar a celor de la tara care mereu voteaza cum li se spune.. avem un ministru de la PC.. altceva mai bun nu puteam avea?

Legat de 16% din subventie.. da pana acum se platea 16% din venituri daca aveai venituri.. acum se plateste 16% din norma de venit indiferent daca ai sau nu ai venituri.. deci 16% din subvenite nu se mai iau.. ?

#12
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu am proprietate 15 ha din care am avut 11 cu floare si 4 cu cereale ,am platit pe 11 ha 970 ron total impozit pe venit si cass ,nu intra la plata cite 2 ha din fiecare cultura [la cultura mare,legumele viticultura, pomicultura au alte suprafete]

#13
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostCristiAgro, on 26 noiembrie 2013 - 14:35, said:

Statul român dă subvenţie pe suprafaţă şi se întorc banii la ei dublu... cu toate taxele lor...

Ce subventie da statul pe suprafata?! Vreo 21 euro pe ha anul asta. Restul sunt de la UE. Si cand primim subventia, ne este impozitata din start cu 16% pentru ca intra la profit.

#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postarmandoaxinia, on 28 noiembrie 2013 - 15:31, said:

Eu am proprietate 15 ha din care am avut 11 cu floare si 4 cu cereale ,am platit pe 11 ha 970 ron total impozit pe venit si cass ,nu intra la plata cite 2 ha din fiecare cultura [la cultura mare,legumele viticultura, pomicultura au alte suprafete]
Te-au notificat ca ai de plata? Si eu am depus in termen si nu am platit nimic pana acum. Trebuie sa ma interesez eu? Cum se procedeaza?

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
când au beneficiat cei de la țară de servicii medicale gratuite ?! vorbești numai prostii . mai schimbă de pe antena 3 pînă nu e prea tîrziu .

#16
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
1 la mana nu ma uit pe posturile din grupul Intact pentru ca intoxica populatia.. deci aici ai gresit. Totodata nu ma uit nici la b1 sau la rtv ptr ca sunt tot politice. Imi place emisiunea de pe TVR de duminica dimineata dar si acolo se lauda prea mult
2 la mana habar nu ai tu .. mergi acum la orice spital de stat dintr-o resedinta de judet si vezi cati bolnavi sunt fara asigurare internati (am zis resedinta de judet pentru ca in restul oraselor nu prea mai sunt spitale) sunt de acord cu tine in schimb cu faptul ca am gresit cand am spus ca toata lumea.. nu toata lumea a beneficiat ci doar cei care au avut nevoie si nu e nimic rau in a fi ajutat doar ca trebuie sa si contribui
3 la mana pana acum 3-4 ani toti veneau la spital direct fara sa mearga la medicul de familie si primeau ajutor medical desi nu ii verifica nimeni daca sunt sau nu sunt asigurati

Sunt curios silesax cu ce anume te ocupi tu in agricultura .. eu macar ma lovesc zi de zi de o gramada de probleme si vorbesc din experienta mea mica pe care o am.

daniel_tandara incepand cu acest an in agricultura se impozita cu 16% norma de venit.. Chiar daca subvenita intra la venituri tu nu vei mai da 16% din venit.. deci acei 16% din subventie nu se vor mai pierde pentru ca statul nu mai are cum sa ii ia inapoi .. (nu stiu sigur cum e in cazul de srl.. daca a ramas cu 16% din impozitul pe venit sau au obligat si acolo sa fie norma de venit)

crstinatudor .. ai grija ca primul termen de plata a trecut .. 16% din norma de venit se plateste in doua transe in fiecare an.. una pana 25.10 si inca una pana pe 25.12 de fiecare data cate 8% + asigurare medicala.
Norma se calculeaza in baza formularului 221 pe care il depui la administratia finaciara de care apartii si care trebuie depus in fiecare an pana pe 27 mai (s-a mai schimbat termenul). In acel formular ai si cotele pentru care nu se plateste si pe baza lui iti vine notificare de plata pana pe 25.10.

Edited by Patrick007, 29 November 2013 - 11:34.


#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Toata lumea de la tara a beneficiat pana acum de asistenta medicala gratuita desi nu au contribuit/nu contribuie cu nimic.
da tu cunosti toata populatia de la sate ?,pe procente asa adica cunosti cit la suta din locuitori din mediul rural sint neasigurati ?
ca vad ca faci afirmatii care ar trebui sa aiba in spate un studiu ceva.......
eu locuiesc intrun sat si majoritatea sint pensionari care sint asigurati.
avem si angajati
si cei ca mine care platesc luna de luna.
afla de la mine ca daca esti neasigurat nici nu te primeste la spital si daca te primeste pe caz de urgenta daca nu iti platesti asigurarea din urma dupa 3 zile te da afara.
asa ca nu mai face afirmatii din pozitia de atotcunoscator.
si sa stii ca nu am nimic impotriva impozitului.dar sa il plateasca toti .

#18
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
ok.. sunt de acord cu tine.. doar ca m-am exprimat gresit. Nu sunt atotcunoscator si nici nu pretind ca sunt. Stiu doar ca la mine in zona sunt destule de persoane care nu au niciun venit declarat si care lucreaza multe ha. In plus mai sunt si cei necajiti de soarta si care de asemenea nu au venituri.
asa cum am mai precizat pana acum 3-4 ani era sistemul prost gandit, acum asa este cum ai spus tu.. te da afara din spital chiar daca este urgenta daca nu-ti platesti retroactiv asigurarea.

Si eu sper sa plateasca cat mai multi si sa nu mai vinda produsele catre bisnitari pe un pret de nimic acum ca vor plati mai mult impozit. Cred ca cei care au terenuri vor fi obligati sa il plateasca.. nu vad cum ar putea sa scape de el. Acum daca ai intarziat 1 zi iti atribuie deja un executor si primesti imediat o somatie de 15 zile de plata. Cred ca sistemul se va schimba radical in urmatoarea perioada.. cel putin asa sper. Sper sa gaseasca cei de la finante o modalitate sa ii faca pe toti sa plateasca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate