Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit pe venit din activitati agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View PostPatrick007, on 29 noiembrie 2013 - 16:35, said:

Sper sa gaseasca cei de la finante o modalitate sa ii faca pe toti sa plateasca.
Problema e dacă au de unde să plătească. Așa din punct de vedere financiar-contabil sună bine: să plătească toți!
Însă ce să facă unu' care trăiește doar cu veniturile din agricultură de pe 3-4 hectare cu cereale?
Ce venituri are ăla, ca să aibă de dat și altora (adică la stat)?
Eu cred că nici cu 10-15 hectare de cereale nu faci bani pt un trai decent.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostPatrick007, on 28 noiembrie 2013 - 12:49, said:

rand .. daca ai firma in agricultura nu are cum sa-ti fie mai rau acum cu normele de venit. In general toate persoanele pe care le cunosc si au pfa/ii/srl cu domeniu agricol au spus ca este mai bine asa.. si cunosc peste 20 de cazuri.


Eu sunt altfel... Sunt al 21-lea :). Pe S.R.L nu exista notiunea de norma de venit. Nu ma incalzeste ca impoziteaza capra vecinului atata timp cat subventia la motorina nu se mai plateste, ba mai maresc si accizele. Nici nu imi place ca, in loc sa creeze facilitate la depozitarea cerealelor/legumelor/fructelor ei intorduc impozit la PERS. JURIDICE pentru silozuri, patule, magazii, grajduri. http://www.agroinfo....-pentru-animale   Si daca ar fi mic impozitul, tot nu e corect. De aia imi mentin afirmatia ca sa-i mance cainii !!! De 1 Decembrie ar trebui arborat tricolorul in berna, ca au distrus tara asta. Ai incercat o rambursare de TVA pe cinstite, cu acte, cu totul in regula? Platesti azi si vezi banii inapoi la anul care vine. Si peste asta, mai baga si impozite, hotii.

#21
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ma gandesc ca si cusca cainelui se pune Posted Image

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
s-a mai nascut un impozit care nu exista .intrebarea care se naste este unde se vor duce acesti bani ?, cum se vor intoarce acesti bani catre cei care lucreaza pamantul?.
sau se vor vira din bugetul de stat catre bugetul primariei bucuresti pentru ca sa se plateasca ,, registrul spatiilor verzi '' pentru care se plateste 3,5 milioane de euro???
deci vine o firma.......face un tabel cu parcuri .....si e platita cu 3,5 mil euro......
ia zi domnule patrick007 ,de ce esti asa incintat de acest impozit??

#23
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
nu as putea spune niciodata ca sunt incantat sa platesc o taxa in plus.. acum mai nou 7 centi pe motorina in plus .. deci alta taxa. Sunt impotriva oricarei taxe dar sincer acum nu mi se parea corect ca eu sa platesc si altii sa nu o faca si sa castige mai mult. Daca taranul ar gandi putin mai mult acesti banuti dati la stat ar trebui sa se reflecte in pretul de vanzare(mai mare) si aici sper sa se schimbe ceva. De ce trebuie ca in RO cel care este corect sa sufere?? Nu stiu unde vor intra banutii colectati.. poate chiar in buzunarele lor dar poate poate vor ajunge si la comunitatea locala o parte.

Avand in vedere ca exista limite sub care nu se plateste nimic, cred ca cei mai necajiti nu vor avea nimic de pierdut. Din pacate sunt loviti cei care se afla la limita fermei de subzistenta -- semi-subzistenta acolo unde ar fi trebuit sa vina statul cu solutii de a mari exploatatiile.

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
piata face pretul ,poate sa bage inca 10 impozite ca eu tot nu o sa reusesc sa vand legumele mai scump.
deoarece -putere de cumparare nu este.
-cei care produc in agricultura sint foarte multi
-23 mil am fost -la ultimul recesamant 19.8 mil parca-3.5 sau 4 mil is pe afara ........ramin foarte putini care mai trebuiesc sa manince
- in 1990 erau 2200 ha de sere si solarii pe tara .....acum sint 5500 ha la o piata din ce in ce mai mica
si uite asa preturile bune nu poate sa le faca guvernul prin noi impozite ci natura prin mari calamnitati........

#25
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Plus influența importurilor în cantități mari de fructe/legume din Turcia, Spania...chiar dacă au o calitate slabă.

#26
tzoanca23

tzoanca23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.11.2011

View PostPatrick007, on 27 noiembrie 2013 - 12:48, said:

Aceasta impozitare este binevenita. Este normal ca toata lumea care castiga sa plateasca impozit de 16%.. chiar daca este din norma de venit si aceasta norma este calculata ciudat.

Nu era normal sa stai ascuns si sa faci venituri 0 sau pe minus prin cheltuieli aiurea. In plus erau multi care exploatau zeci de hectare sub persoana fizica si nu plateau nimic.

Prietene scuzama....dar u lucrezi in agricultura? D c sa platesc impozit de 200 de mil la 200 de ha cat muncesc eu, cand as putea cu banii astia sa ma maresc cu 30 de ha de teren, care sa produca 60-90 de tone de grau, care la randu lor ajung la o moara care la anu sa dea de munca la inca un om, sa faca painea si mai ieftina sau alt circuit pt alte produse?

u ce vrei? sa ne plafonam sau sa ne dezvoltam:?

View PostPatrick007, on 29 noiembrie 2013 - 16:35, said:

ok.. sunt de acord cu tine.. doar ca m-am exprimat gresit. Nu sunt atotcunoscator si nici nu pretind ca sunt. Stiu doar ca la mine in zona sunt destule de persoane care nu au niciun venit declarat si care lucreaza multe ha. In plus mai sunt si cei necajiti de soarta si care de asemenea nu au venituri.
asa cum am mai precizat pana acum 3-4 ani era sistemul prost gandit, acum asa este cum ai spus tu.. te da afara din spital chiar daca este urgenta daca nu-ti platesti retroactiv asigurarea.

Si eu sper sa plateasca cat mai multi si sa nu mai vinda produsele catre bisnitari pe un pret de nimic acum ca vor plati mai mult impozit. Cred ca cei care au terenuri vor fi obligati sa il plateasca.. nu vad cum ar putea sa scape de el. Acum daca ai intarziat 1 zi iti atribuie deja un executor si primesti imediat o somatie de 15 zile de plata. Cred ca sistemul se va schimba radical in urmatoarea perioada.. cel putin asa sper. Sper sa gaseasca cei de la finante o modalitate sa ii faca pe toti sa plateasca.

prietene....u ai habar de agricultura? ai vreo legatura cu domeniul asta? daca da care ar fi asta?

nu sunt un violent din fire, dar daca ai fi langa mine cand citesc comentariile tale ti-as trage un pumn in fata!

sti d c nu plateau agricultorii impozit la stat? pentru simplu motiv ca declarai venitul realizat pt perioada 1ian-31-dec a unui an perioada in care din profitul anului agricol care se termina prin septembrie, tu trebuie sa cumperi motorina,seminte, tratamente s.a. pt infiintarea culturilor anului urmator agricol.....si in mod normal intro tara care e egala cu toti o suventie nu se impoziteaza (in a noastra au facut ei un artificiu ca sa o impoziteze) asa ca profitul de pe un ha de cultura mare ex. grau nu o sa acopere cheltuielile infiintarii acesteia si daca nu aduni suventia e normal sa iesi pe minus....inteles prietene?

asta in conditiile in care lucrezi totul ca la carte si ai parte de vreme buna....


dar daca prinzi ca mine o vreme nasoala si nu iti iasa floarea, care intamplator era 70% din totalul suprafetelor pe care le lucrez, desi ai consumat motorina si ai cumparat samanta buna cu bani multi si tratamente....si am o datorie de 800 de milioane la ora actuala la firma furnizoare.....ce faci u stat cu ce ma ajuti? imi mai pui si u 200 de mil in carca.....ce inteleg eu de aici? statul te ajuta sa te hotaresti sa te lasi


ca sa numai spun ca dau 25 de mil la facultate la agronomie, nedeductibili....desi fac o facultate in domeniul activitatii pe care o prestez....d c nu pot deduce banii astia? de unde ii iau?

i-a zi-mi acuma ce parere ai?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai solutia cred ca ar fi sa iti faci societate si sa platesti impozit doar pe profit...

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsilesax, on 17 ianuarie 2014 - 07:26, said:

pai solutia cred ca ar fi sa iti faci societate si sa platesti impozit doar pe profit...

Pai de fapt eu cred ca de fapt asta se doreste, cum zicea colegu de mai sus...sa te hotarasti sa te lasi...
TOATE masurile de pana acum , pas cu pas, au indicat acest lucru, sa elimine incet incet pe micii producatori, aia greu de controlat, si sa impinga activitatea spre marii fermieri ...
Rau nu ar fi pentru ca a lucra la scara mare inseamna si eficienta in plus samd... numai ca trecerea asta ar fi trebuit sa fie stimlata nu facuta cu japca prin omorarea alora mici care nu pot ura la nivelul urmator...

#29
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
@tzoanca23 nu prea are rost sa-ti raspund dar o s-o fac.. anii trecuti cand ti a mers bine ai platit vreaun impozit pe venit catre stat sau ti-ai luat bmw??

In cazul tau nefericit de a pierde asa mult ar trebui modificata legea, dar daca tu preferi sa lucrezi pe pf 200ha atunci e treaba ta. Ai primit anul trecut peste 20000 euro subventii. La 200ha trebuia sa ai firma, sa declari venituri si pierderi etc. Pentru persoane ca tine s-au facut aceste legi de catre cei pe care probabil tu dar mai ales vecinii tai i-ati votat (MH a castigat detasat USL).

Nu inteleg cum vine asta.. lucrezi 200ha si te vaiti ca trebuie sa dai la stat 20.000 ron anual impozit pe norma de venit? Normal ca ti-ar fi fost mai bine sa ii bagi in buzunar asa cum multi fac multi, desi nu este corect fata de cei care platesc. Anul trecut cu preturile mici si cu acest impozit am mers mai mult pe zero.. crezi ca imi place .. te iei de mine si spui ca imi dai un pumn degeaba.

Stiu ca din subventie statul ia banii pe care ii da inapoi... dar ce treaba are asta cu mine???  Am facut eu legea asa in RO?? Eu platesc darile catre stat si asta este tip cat pot ca nu e corect dar degeaba, toti tipa si cei din guvern decid pentru ca au fost alesi. E clar ca nu ne ajuta statul dar totusi lucrezi 200ha si te vaiti pentru ca ai avut un an nenorocit? Dar daca nu aveai acea mare pierdere de 70% ai fi dat vreun ban la stat? Aiurea tot ce ai scris.. Sunt oameni batrani la tara care lucreaza 2-3-4 hectare si care stau la coada sa plateasca acel impozit  si tu vrei sa te sustragi de la acea plata.

Daca ar fi negrul asa de negru cu motorina si platile si veniturile asa cum il prezinti tu si toti ar iesi pe minus de ce naiba oamenii au in continuare pamant? Stiu personal cel putin 3 cazuri de persoane care au ferme.. nu asa mari ca a ta.. de peste 20 ha dar pana in 50ha care an de an castiga in agricultura (grau.. floare.. porumb)

Edited by Patrick007, 17 January 2014 - 13:19.


#30
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Ma..ca tot am gasit pe aici niste discutii pro si contra vreau sa spun si eu parerea mea..
Clar in mod corect trebuie platit un impozit pe venit/profit si ce o mai fi.
De toti si de toate sub o forma sau alta.Sunt total de acord.
Ideea e ca ar fi perfect daca cu toti banii ce se strang din agricultura sau macar o parte din ei sa se intoarca sub forma altor facilitati..gen subventie pe motorina la toate persoanele ce lucreaza in agricultura si la PF cu 10-30 ha si la SRL/SC/PFA cu 500-70000 ha.
Nu am inteles pana in ziua de azi de ce se introduce taxa de depozitare cand tocmai problema depozitarii o au romanii?
In loc sa dea un discount la cumpararea de materiale de constructii sau sa incurajeze pe romani sa-si creeze depozitare ei taxeaza.
Asta una la mana.
Cat despre subventia pe motorina de ce nu iau toti acea subventie daca din 2013 platesc toti impozite pe venit/profit?
Aia cu societati sunt mai cu mot?Mie de ce nu-mi da acea subventie...?
A...pentru ca sunt persoana fizica?...a...pentru ca ''pagubesc'' statul(care sta)?
Esti niebun.Noi persoanele fizice am adus poporul roman si aceasta natiune la sapa de lemn.Am falimentat tara.Marii evazonisti ai tarii.
Numai astfel de afirmatii auzeam anul trecut pe la TV.Ba chiar si o parte din oameni au inceput cu ura pentru noi..gen ''mie cum imi opreste din salariu la stat?Sa plateasca impozite,da,da!''
Drept sa va spun cea mai corecta forma de impozitare in agricultura ar trebui sa fie calculata pe ferma.
Nu stiu cum se poate face chestia asta ca nu sunt finantist sau economist,dar nu mi se pare corect ca sa platesc o suma de bani facuta din birou si rapoarte.
Sa fim seriosi...........niciodata nu o sa se compare productiile din zona de deal-munte cu cele din zona de ses.
Poti sa-i dai ce i-ai da si poti sa ai tehnologia lui peste..productii mari la grau nu o sa ai niciodata prea mare pe toate rapele si vagaunele.Porumbul ar mai merge ca si cultura,dar in rest nimic convenabil.
Sa te dai pe animale e foarte mult de munca si nu e platita aceasta munca si nu in toate zonele merge piata cu animalele cu toate ca mediul poate oferi aceste cai de salvare sau de a aduce un venit in plus in ferma.Cand calculezi la cate cereale,stransura,munca,etc bagi intr-un animal si il dai cu suma n ...e posibil sa nu prea convina.
In fine agricultura e cel mai de kkt domeniu.Dar si cel mai frumos.
Tocmai de aceea cel mai corect ar trebui ca impozitele si taxele sa fie calculate pe ferma la fata locului de anumite persoane de la finante,contabili.
Nu stiu daca o sa ajungem la un rezultat prea curand cu impozitele si taxele astea.
Trebuie platite de toti,dar nu stiu..sa fie facute in asa fel incat sa nu impovareze pe fermier sau macar sa ii ofere alte oportunitati,alte ferestre care sa ii permita sa se dezvolte in continuare.
Chestia cu subventia pe motorina e binevenita,dar sa fie data la toti nu numai la persoane juridice.E o chestie interesanta si un stimul de a cumpara motorina in mod legal.
Ar trebui facut ceva si in cazul ingrasamintelor si al semintelor.La seminte e chestia cu TVA-ul.Iarasi numai peroanele juridice  nu il platesc.
Persoanele fizice platesc TVA la seminte.
La grau cu toate ca s-a redus la 9% cand am luat samanta de grau am platit 24%!
E corect asa?De ce persoanele juridice au beneficiat de 9% si eu de 24%?
Am contribuit si eu la stat nu?
Niste chestii care nu mi se par echivalente si acum nu cred ca mai are curajul cineva sa zica ca acum in momentul asta persoanele juridice se simt nedreptatite fata de persoanele fizice.
Pana acum poate ca erau,dar de acum nu mai au ce zice.

Cum am mai spus e un domeniu scarbos,imprevizibil,nesigur si din ce in ce mai stresant.
Se pare ca sentimentul de a vedea cultura crescand,aerul curat,linistea campului,o anumita conexiune cu natura incep sa paleasca in favoarea nervilor,noptilor pierdute,umblaturilor,stresului,etc
Dar o facem pentru ca inca se mai merita comparativ cu alte domenii.As fi ipocrit daca as zice ca nu se merita.Financiar vorbind,dar totusi daca pui in balanta toate chestiile...e cam cu dus si intors.
Lasam pe aia care au prins tarlale si fac agricultura de 10-15 ani......aia sunt alta poveste.Pe aia orcat i-ar impozita tot se merita ca au mai cumparat terenuri,au utilaje,au experienta,si-au facut relatii,se dadea arenda mai putin,erau toate inputurile mai ieftine,etc...alta poveste in cazul lor.
E mai nasol de astia cu suprafata mai mica si daca au o experienta in camp de maxim 5-7 ani zic eu.Astia o cam scartie dupa parerea mea.

De asta zic ca e nasol tare cu impozitarea asta.Trebuie calculata in functie de ferma,istoric,totul cu facturile jos,cu bilant si din astea la fata locului in camp.
Sau chiar la treierat sau la cantar.Daca ar fi o impozitare corecta si daca am avea beneficii din partea statului as fi deacord sa fie un finantist la cantar atunci cand dau marfa.
Atunci ar fi lucrurile curate ca lacrima.Atat am facut frate asta e marfa toata,astea sunt cheltuielile asta mi-e profitul.Ia si tu de aici 10 % sa zicem din acest profit.
Stiu ca la multi nu o sa le convina ce am mai scris pe aici,dar altfel eu nu vad ca agricultura sa iasa complet din chestia neagra si sa nu mai fie atat de asuprita.
Numai bine.

Edited by Ravasy, 17 January 2014 - 14:33.


#31
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Total de acord cu tine.. pacat ca nu sunt oameni care sa gandeasca asa si in conducerea MADR. Ma chinui sa fac ceva bun si astia cu fiecare lege care apare tot mai tare dau in cei mici. Acum cu noua lege a terenurilor arendasii o sa poata cumpara tot avand primul drept de preemtiune dupa coproprietari iar eu care incerc sa ma dezvolt chiar daca ofer mai multi bani ca ei nu am dreptul de a cumpara ca nu cumva sa vina strainii. O tampenie de lege dar na .. ce le pasa lor.

#32
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Si pe persoana fizica te ardea cind predai marfa in baza ,iti oprea din suma cuvenita 5,5 sanatatea plus 2,5 din toata suma cuvenita,cu noua forma platesti ceva mai putin ,dar la suprafete mari merita societate si cu un contabil destept platesti mai putin.

#33
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View PostPatrick007, on 17 ianuarie 2014 - 15:48, said:

daca ofer mai multi bani ca ei nu am dreptul de a cumpara

Patick, ai inteles gresit, drept de preemtiune are doar in cazul in care preturile oferite sunt egale. Daca oferi un pret mai mare, este al tau 100%...

#34
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View Postarmandoaxinia, on 17 ianuarie 2014 - 16:19, said:

..... si cu un contabil destept platesti mai putin.
Deocamdata la contabil ii spun eu ce sa faca, ca eu il platesc.

#35
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
terra .. este un topci special deschis pentru asta.. noua lege spune clar ca vanzatorul alege pretul.. daca cere 100lei pe teren.. si arendasul care are preemtiunea nr2 da acei 100lei .. eu chiar daca vin si ofer 120 nu am drept sa cumpar.

E un topic imens despre aceasta lege..

#36
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Azi am fost la finante si am depus declaratia 221 nu ca m-a  spart pe mine harnicia dar mi-a cerut la sanatate decizia de impunere ca sa am continuitate ca miine am un drum la Iasi,si spuneau cucoanele de acolo ca le-au venit de la APIA un centralizator cu toate persoanele care trebuiau sa depuna formularul 221 si urmeaza sa trimita somatii de plata cu debitele restante plus  penalitati si sa vada daca dau si amenda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate