Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Acum poți să fentezi RADARELE poliției

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De fapt, de ce se complica lumea cu toate prostiile astea eu nu inteleg.

Eu am o gandire destul de simpla:
1. Merg perfect regulamentar si nu am niciun stres cu radarele, Politia.
2. Merg peste limita legala si atunci imi asum eventualele amenzi, stiind clar ca incalc regulile
3. Si aici e de fapt problema: merg in limitele legale 90% din timp si de ex. urc viteza la 70-80 cand mai am 200m pana ies din sat, ori vine localitatea si iau piciorul de pe acceleratie si fac frana de motor, dar masina evident nu ajunge de la 100 la 50 instant, asa ca parcurg poate 300m dupa indicatorul de intrare in localitate cu 80-70-60 km/h. Daca stau astia cu radarul in zonele astea....acolo e la limita bunului simt. Eu stiu ca merg destul de regulamentar si sunt penalizat pe povestea asta. Ala e singurul motiv pentru care poate as apela la astfel de aplicatii, statii CB, etc. Sa nu iau amenda de fraier, ca aveam 65 km/h la 50m de la intrarea in localitate. Daca ma stiu ca merg toata localitatea cu 70 si-i restrictie la 50, ok, au dreptate politaii sa-mi dea amenda.

Aplicand o combinatie de 1 + 3 in condus, am reusit performanta sa conduc aproximativ 200.000 km si sa iau (in primii 10.000 din ei) o singura amenda, intr-o situatie ca cea de la pct. 3. E acceptabil si nu imi bat capul cu "colegu" (amenda era pentru viteza de 65km/h la coborarea unui pod care era fix la intrarea intr-o localitate).

Edited by adipelcz, 22 November 2013 - 13:14.


#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Felicitari!

Da' de fapt, de ce ai postat aici? :huh:

Din ciclul "Nu-s curios, da' imi dau cu parerea"...

#21
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Eee, pana cand si-o fura-o.. apoi sa vezi ce curios va deveni cu privire la ce statie+antena performeaza mai bine, nu de alta, dar parca n-ar mai vrea inca o amenda ;)

#22
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Stati voi linistiti ca nu o sa-mi pun vreodata mizerie d-aia pe masina. Daca iau o amenda minora odata la 7 ani (desi cum ziceam prima si ultima a fost acum vreo 8-9 ani) nu e asa un capat de tara. Cred ca o statie d-aia e mai scumpa de atat. In plus, nu am nevoie, eu conduc linistit, nu fortez limitele de viteza.

Si apropo, ca o ironie, si voi va dati cu parerea la datul meu cu parerea, nu-i asa?

Titlul topicului este "acum poti sa fentezi radarele". Raspunsul meu e cat se poate de on-topic: le poti fenta mergand regulamentar. Le poti fenta in acest fel asa de bine, incat nici nu ai nevoie de aparatura, telefon destept cu aplicatii pe el, samd. Ce chestie, ma intreb cum nimeni nu s-a gandit la asta pana acum...

Am GPS. Teoretic as putea sa pun in el locatiile camerelor de viteza de pe dn1 sau din alte parti, as putea sa-mi iau detector de radar, as putea sa dau din faruri si sa ma enervez cand aia de pe contrasens nu fac din faruri cand vad cate o masina de Politie, as putea sa-mi pun aplicatii peste aplicatii si cine mai stie ce. La ce bun toate astea? Ca sa pot merge cu 10-20 km/h mai repede decat restrictia de viteza + 10 la ora. Adica sa pot s-o ard cu 70-80 prin localitati si cu 120-130 pe DN ? Castig fix juma de ora la 300 km facand asa. Cu ce ma ajuta? Merg mai stresat tot drumul, cu ochii dupa aplicatie, dupa "colega". Mult mai bine e sa plec mai repede cu jumatate de ora, sa merg relaxat, sa ascult o muzica buna si nu toate ineptiile si injuraturile alora de prin statii. Daca chiar se intampla sa am o urgenta si merg mai tare, imi asum riscul de a plati amenda. Am avut cateva situatii in care poate am mers cu 70 prin vreun sat, dar am facut-o constient ca poate o sa iau amenda. Deci pana una-alta, ideea de a folosi o aplicatie mobila pentru a-i notifica pe restul despre radare e o prostie: nu esti atent la condus ca tre sa updatezi aplicatia (ca ma indoiesc ca se opreste cineva pe dreapta sa scrie pe mobil texte) si daca chiar ar functiona, ar fi danunatoare pentru ca incurajeaza soferii sa mearga mai repede si astfel creste riscul de accidente.

Ma uimeste cu toti sunt pusi pe idei d-astea cum sa fentam radarele, ce sa ne mai facem in loc sa aiba preocupari despre "cum sa conducem mai civilizat, mai in siguranta".

@calinkgb, daca nu-ti convine ce posteaza altii ai trei optiuni:
1. nu mai citesti
2. ignore user
3. report post.

Nu e cazul sa faci tu pe moderatorul sa imi ceri justificari de ce postez. Postez pentru ca e un forum public pe care am dreptul de a posta. Consider ca nu am fost complet off-topic. Daca tu consideri altfel, iti recomand sa folosesti una din cele 3 optiuni.

#23
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu e vorba ca nu-mi convine, Daca nu-mi convenea nu ma chinuiam sa-ti raspund. Eu te-am felicitat pentru atitudinea extrem de romaneasca pe care o afisezi. Atat.
Restul postului era o intrebare retorica, la care nu asteptam raspuns, plus o observatie personala. Daca tu ai simtit ca se refera ,a tine, nu-i problema mea. :)

Cat priveste aplicatia vizata, da. aici sunt de acord cu tine ca e cvasi-inutila, nereusind sa bata comnicatia radio.

Succesuri!

#24
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Atitudine romaneasca = titlul topicului.

Atitudinea romaneasca (desi nu e valabila in cazul tuturor oamenilor) este despre cum sa fentam, cum sa pacalim, cum sa mai ocolim regulile. Ceea ce am afisat eu este de fapt o atitudine occidentala, despre cum sa respectam regulile, sa nu ne mai furam singuri caciula si incercam tocmai sa combat aceasta "atitudine extrem de romaneasca" de a incerca sa fentam prin diverse mijloace.

Acum nu o da cotita, ca nu se referea la mine, ca era in general. E ok, nu ma supar chiar daca te refereai la mine. Accept critica ta la faptul ca am postat pentru ca fiecare are dreptul la o opinie.

Nu am nimic impotriva statiilor sau altor mijloace de comunicare intre soferi. Sunt perfect de acord si sustin curentul asta daca sunt folosite pentru a semnala anumite probleme in trafic, blocaje, etc. Nu sunt pentru a folosi astea in scopul nerespectarii legislatiei rutiere. Atata tot. Fiindca nu consider util sa am o statie nu am si nici nu voi avea una. Cu atat mai putin sa folosesc o aplicatie pe mobil pt a "semnala si detecta" radarele.

#25
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu am cotit nimic...
Departe de mine gandul de a ma disculpa in fata ta. :) Nu am motive.

Crezi ce vrei, dar din punctul meu de vedere - al unui om care merge legal (ultima amenda o am de acum vreo 10 ani), militia repreinta "dusmanul". Si asta nu pentru ca sunt pentru incalcarea legii, ci pentru ca ei sunt primii care o incalca, iar atunci cand o aplica, in 90% din cazuri o fac pentru spaga. Atunci cand muilitienii vor renunta la statul in boscheti si isi vor face treaba, care include si termenul de PREVENIRE, mai stam de vorba. Atat timp cat am fost amenintat prin statie de militian, cat era sa dau noapte peste un cretin din asta care statea in mijlocu drumului FARA echipament reflectorizant, ca sa "nu-l vada contravenientii", dupa cum a afirmat chiar el, consider necesara semnalarea lor pe sosea.

Over & out.

#26
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
@adipelcz , daca castigul  familiei ar fi legat direct de traficul auto ti-ai schimba modul de gandire . Sa conduci zilnic sute de kilometri pe soselele Romaniei unde la fiecare 5km intalnesti o localitate in lungime de n kilometrii cu restrictii chiar si de 30km/ora si te astepti ca la fiecare curba , sat sau semn de restrictie sa fie un echipaj de politie sa te vaneze , atunci in mod sigur vei apela la o statie . Si in mod sigur esti unul din cei care nu avertizeaza prin blituri echipajul de politie .

Edited by pmariushd, 23 November 2013 - 09:22.


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E bine sa nu deschidem discutia asta cu riscurile pentru tine si pentru ceilalti (apropo de profesionisti, am vazut nu numai o data autocare cu anvelopele duse pina la sirma) versus posibilitatea de a iti face treaba intr-un timp decent.

Desi evident e o discutie importanta moralitatea uciderii (chiar si din cupla) a unora ca sa faci o economie sau ajungi mai repede la destinatie totusi locul nu este pe "info trafic".

Revenind la aplicatia topicului sint doua probleme:

a. masa critica de utilizatori
b. programul sa fie decent, sa mearga, sa nu ceara prea multe permisiuni (lucru pe care il face acum), etc

(a.) e mai greu de influentat, trebuie inceput usor-usor (e cumva problema cu oul si gaina, daca nimeni nu foloseste programul noii utilizatori nu au motive sa-l foloseasca) si depinde in mare masura de (b.).

#28
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.06.2007

View Postadipelcz, on 22 noiembrie 2013 - 14:12, said:

Stati voi linistiti ca nu o sa-mi pun vreodata mizerie d-aia pe masina. Daca iau o amenda minora odata la 7 ani (desi cum ziceam prima si ultima a fost acum vreo 8-9 ani) nu e asa un capat de tara.

Asa am gandeam si eu pana nu demult.Atunci nu ai nevoie de niciun device. Habar nu am despre softuri mai mult sau mai putin functionale,detectorul ,care-l foloseam la drumuri mai lungi,am uitat de el. In schimb am o statie CB care-mi ofera atata informatie utila in timp real  incat nimic nu o poate inlocui. Iar voi ce comentati pe acest thread nu-l mai luati pe Garcea drept unitate etalon a prostiei...nu e deloc asa.Posted Image

#29
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
eu statiei ai dau credibilitate la radare de maxim 75% cu indulgenta deci nu de aia am pe masina deci antiradarul e sfant  , in schimb statia  e de nota 10 la evitare blocaje , informatii de strazi sau firme in orase care nu le cunosti , evitare ISCTR si alte controale Fixe , situatii sunt destule.

adipelcz acuma daca mergi cu masina 5 km pe zii pana la servici si innapoi te inteleg ca nu-ti trebe statie oricum daca ai avea una chiar si cu imprumut pe masina cateva zile in final tot ti-ai lua una personala chiar si de plictiseala , e utila , cu siguranta nu e inutila .

#30
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Citeste ce-am scris mai sus: nu am nimic impotriva statiilor si le recunosc utilitatea. Nu consider ca eu am nevoie de statie. Fac 30.000 pe an, si oricum nu mai stau in Romania de vreo 6 luni. Ideea e ca nici cat am stat in tara nu am simtit nevoia. Ok, nu-s sofer profesonist si nu stau 8h/zi in masina, deci probabil ca nu pot sa percep cu adevarat utilitatea unei statii in cazul asta.

Mi-as dori ca pe soselele noastre sa se respecte mai mult regulile de circulatie, sa nu mai fie atatia care depasesc viteza legala in mod constant si cu multi km/h. Nu am nimic cu cineva care poate ocazional trece printr-un sat cu 70. Am ceva cu aia care-si iau statii sau folosesc alte dispozitive, aplicatii, etc pentru a putea merge cu 100 prin sate si cu 150 prin afara. E o nuanta aici, si nu trebuie toti bagati in aceeasi oala.

Ah, si pentru cei care-si castiga o paine din soferie, inteleg povestea cu radarele puse cu nesimtire, gen unde e restrictie de 30 la ora fara motive reale unde stau politaii la dat amenzi si puncte. Pentru cazuri d-astea ok, e bine sa ai statie si consider ca au drepate soferii sa recurga la astfel de practici. Dar asa e una si situatia "tre sa ajung de la Brasov la Timisoara in 5 ore ca atat imi da patronul timp, deci tre sa iau statie sa pot merge cu 90 in localitati si 130 afara, ca altfel nu ajung si-mi pierd serviciul" e alta.

Edited by adipelcz, 23 November 2013 - 14:35.


#31
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
.... nu am nimic impotriva statiilor si le recunosc utilitatea. Nu consider ca eu am nevoie de statie. Fac 30.000 pe an, si oricum nu mai stau in Romania de vreo 6 luni ...
Bun asa  ....
Si de ce ne spui noua asta?
Daca tot nu ai nevoie si ti-e inutila statia?
Ce cauti pe forum?

#32
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E bine asa, trebuie sa dau explicatii de ce stau pe forum sau de ce postez.

Ai dreptate, e pierdere de vreme. Hai pa.

#33
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
cetatean european si are drepturi mey .

#34
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 11.07.2007
6 luni deja e ceva...cat despre "aplicatie"... alta frate?

Edited by buzasparta, 23 November 2013 - 23:54.


#35
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Aplicațiile de genul sunt bune, dar vor mai trece 2-3 ani pănă ce mulți vor avea net mobil, pentru că, totuși e mai accesibilă soulția (mulți au deja smartphone) decât să achiziționezi stație. Momentan stația însă e mai bună. Un plus ar fi și comunicarea vocală.

#36
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostBodCasa, on 21 noiembrie 2013 - 12:25, said:

Pai de ce vorbești dacă nu ai "testat" aplicația????
De asta nu are ursu coada!
Atata ai inteles matale din postare mea?
Se pare ca dta nu realizezi ca atunci cand esti la volan, nu e bine sa faci pre multe lucruri simultan.
Acuma, brutal de sincer, jur ca nu ca mi-a pasa de matale, daca intri intr-un pom pt ca te uiti la telefon pe "colegu". Da deloc. Crapa linisitit.
Ideea e atunci cand te uiti la telefoi nu esti atent la trafic si poti intra pe contrasens, sa sa ma pupi in fund si sa ma impingi pe mine in altu.
Iar eu nu sunt un pusti gaozar, cu un Ferari de la tata, care a facut niste bani dand o spaga..
Am o familie de intre/tinut,  un copil de educat, etc.. Si nu prea as vrea ca vre-un alt Huidu sa ma baga in spital sa sa ma omoare pt ca e un smecker...
Acum e mai clar? Asa ca plimba matale ursu.
Are dreptate cel care facea apel la respectarea legilor.
Si de aia am scris ca atunci cand am avut talpa grea, macar am avut bunul simt sa recunosc ca eu am gresit. Nu politistul care m-a amendat..
S-a umplut tara de din astia de 2 lei snopul..

Edited by Prien, 24 November 2013 - 18:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate