Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Maleficent (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
BiancaBogdan

BiancaBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.11.2013
Un film Disney in care joaca Angelina Jolie, dupa o pauza de aproape 3 ani. Va aparea pe marile ecrane pe data de 30 Mai 2014.
Vizualizati trailerul si spuneti-va parerea:)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qIde4cx1dwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M0n0, 19 November 2013 - 22:01.


#2
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Ştie cineva de ce dreaq ia atâta amar de timp până să fie lansat un film în cinematografe?
Judecând după trailer, totul pare a fi finisat, filmările s-au terminat, efectele speciale au fost integrate etc.

Ce trebuie să mai includă/încorporeze ca să justifice aşteptarea celor 6 luni de zile?

#3
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Clar, nu se va dezbraca!

#4
BiancaBogdan

BiancaBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.11.2013
Da stiu..mereu ma intreb acelasi lucru dupa ce ma uit la un trailer:)) Nu am gasit niciodata raspunsul:))

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 master_oz, on 19 noiembrie 2013 - 14:44, said:

Clar, nu se va dezbraca!
Totul cu vrăjeală se face şi vei fi surprins de rezultate Posted Image

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 Tinkerbelle, on 19 noiembrie 2013 - 14:43, said:

Ce trebuie să mai includă/încorporeze ca să justifice aşteptarea celor 6 luni de zile?
Sunt filme ce s-au filmat in 2011 si au iesit abia acum. The Beaver cu Mel Gibson e filmat in 2009 si a iesit in 2011. Sunt fel de fel de probleme de distriburte a filmului , postprocesare , calcule ale caselor de filme ,etc

Edited by edigee, 19 November 2013 - 15:29.


#7
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013

 Tinkerbelle, on 19 noiembrie 2013 - 14:43, said:

Ştie cineva de ce dreaq ia atâta amar de timp până să fie lansat un film în cinematografe?
Judecând după trailer, totul pare a fi finisat, filmările s-au terminat, efectele speciale au fost integrate etc.

Ce trebuie să mai includă/încorporeze ca să justifice aşteptarea celor 6 luni de zile?

ca sa-i faca reclama si sa-l promoveze. Si mai mult, motivul e ca e un film de vara, cand vine lumea mai multa sa-l vada. In martie/aprilie nu vine mai nimeni, comparativ cu sezonul verii

#8
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Asta e bănuiala ta, care nu ştiu dacă e confirmată de realitate. :)
Eu mă gândeam că afluenţa la cinema pe timpul verii e afectată de faptul că oamenii pleacă în vacanţă, şi cum timpul afară e f. frumos, nu prea le arde de filme.
Şi de ce ar avea nevoie de 6 luni pt. reclamă? 3 luni nu e suficient? :D

Uite, aici în Geneva, afişele cu Godzilla au invadat oraşul abia zilele trecute, cu 10 zile înainte de lansarea oficială.

#9
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013

 Tinkerbelle, on 07 mai 2014 - 21:08, said:

Uite, aici în Geneva, afişele cu Godzilla au invadat oraşul abia zilele trecute, cu 10 zile înainte de lansarea oficială.
si morala e ca tu o arzi acum prin Geneva? :D

#10
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Waw, ce mult m-a încântat filmul...

Iar Angelina Jolie, ce prezenţă!
Îi dă viaţa personajului, Maleficent e puternică, salbatică, amuzantă, cinică şi per ansamblu incredibilă... :D
Creaturile sunt extraordinar de bine realizate, personaje frumos conturate, iar dialogurile coerente. :)

Filmul transmite şi un mesaj social > femeile pot fi independete, pot să-şi rezolve singure problemele şi n-au nevoie de bărbat pt. a fi "scoase din somnul etern", nici măcar atunci când finalurile de basme o cer. :lol:
Se vede că scenarista e feministă. :P

Trebuie să-l urmăriţi, chiar şi numai pt. prestaţia lui Angie! Îi ţin pumnii pt. o nominalizare la Globuri, dacă nu şi Oscar.
9/10

#11
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013

 Tinkerbelle, on 31 mai 2014 - 00:21, said:


Filmul transmite şi un mesaj social > femeile pot fi independete, pot să-şi rezolve singure problemele şi n-au nevoie de bărbat pt. a fi "scoase din somnul etern", nici măcar atunci când finalurile de basme o cer. Posted Image
Se vede că scenarista e feministă. Posted Image

Nu mi-a placut mesajul asta pe care l-a transmis. Chiar aiurea. Si in Frozen s-a pus aceeasi problema.

In alta ordine de idei....previzibil, ca orice film Disney. Dar a fost fain, mi-a placut. Vad ca e o moda mai nou sa faci dintr-o poveste pe care o stie tot omu intr-una mai complicata, de genu" Stai, ca nu-i chiar cum  crezi".

#12
Allyn85

Allyn85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.01.2014

 zedicus, on 31 mai 2014 - 22:10, said:

Nu mi-a placut mesajul asta pe care l-a transmis. Chiar aiurea. Si in Frozen s-a pus aceeasi problema.
Adica independenta femeii e aiurea? Dupa creierul berbecilor, poate.

#13
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013

 Allyn85, on 31 mai 2014 - 22:12, said:

Adica independenta femeii e aiurea? Dupa creierul berbecilor, poate.

Berbec e tactu poate. Eu ma refeream si la contextul povestii, adica un mediu medieval fantasy in care personajele au o gandire cam moderna

#14
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Ce gândire modernă visezi? Povestea s-a încadrat perfect în tiparul medieval, dar mesajul de la final a fost adresat publicului contemporan, iar publicul contemporan a depăşit mentalitatea Evului Mediu.

Edited by Tinkerbelle, 01 June 2014 - 00:47.


#15
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Nu stiu cum de-mi intrase in cap ca-i o porcarie, dar n-am vrut sa merg sa-l vad - pana cand l-a ridicat in slavi Tinkerbelle Posted Image si i-am dat o sansa. Si mi-a placut atat de mult, incat 8/10 Posted Image

Edited by HighHopes, 02 June 2014 - 15:04.


#16
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Alta problema de-a mea cu Maleficent e ca a devenit rea peste noapte. Adica nu a aratat progresul cum a devenit ea rea. Si inca ceva:

Spoiler


#17
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 zedicus, on 04 iunie 2014 - 16:23, said:

Alta problema de-a mea cu Maleficent e ca a devenit rea peste noapte. Adica nu a aratat progresul cum a devenit ea rea. Si inca ceva:

Spoiler
Cand te tradeaza cineva in halul ala, devii rau intr-o clipa, fara sa ai nevoie de luni intregi de transformare Posted Image

Si lasand gluma deoparte, faci cel putin o confuzie serioasa intre personaje pozitive/negative:
Spoiler

Edited by HighHopes, 04 June 2014 - 17:58.


#18
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 zedicus, on 31 mai 2014 - 22:13, said:

Berbec e tactu poate. Eu ma refeream si la contextul povestii, adica un mediu medieval fantasy in care personajele au o gandire cam moderna
Sustine independenta femeilor in paralel cu Sharia. Lasa-l in AIA lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate