Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Maleficent (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postzedicus, on 04 iunie 2014 - 16:23, said:


Mi se pare tampita ideea asta de a transforma toate personajele negative in bune. Sa stearga cu buretele toate nenorocirile pe care le-au facut in trecut. Vad ca e o moda mai nou. Am inteles, v-a placut cum Anakin a devenit Vader, e interesant, dar gata, nu mai copiati atata.

Nu cred ca are legatura cu Star Wars. E doar o reactie la un exces. Personajele pozitive din filmele produse la Hollywood devenisera prea neverosimile. Incepusera sa puta de atata puritate protagonistii de la Hollywood si in special de la studiourile Disney.
O intriga puternica are nevoie de antagonisti puternici - ca sa obtii un antagonist puternic , faci din scriitura personajul sa fie inteligent, in schimb protagonistul trebuie sa fie accesibil unei mase cat mai largi de privitori, inclusiv copiiilor de 5 ani, motiv pt care in relatie cu antagonistii ... baune de prosti.

Apoi moda de care vorbesti e cam veche de vreo 200 de ani din romantism. Acolo apar eroi damnati, funesti, diabolici pentru prima data.
Si sa nu-l uitam pe maestrul realismului psihologic Dostoievski, si "demonii" lui.(toti nu doar din romanul omonim).

Ca scenariu, nici macar nu e prea indraznet. Ramane in zona filmelor produse de Disney promovand "redemption values". E chiar simplut spre stupidut.
Ce e impresionant in schimb la film e scenografia: mult peste Avatar sau alte filme laudate din punctul asta de vedere. Ce m-a surprins placut la filmul asta sunt trimiterile la o serie de pictori baroci si faptul ca in loc sa se inspire din universul mitologic celtic, cum era de asteptat  trimiterile sunt mai degraba la o lume dionisiaca populata de fauni si nimfe.
Mi se pare inca o proba ca regia bate scenariul si imaginea cuvantul scris.

#20
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postiulian_k, on 06 iunie 2014 - 09:27, said:


Nu cred ca are legatura cu Star Wars. E doar o reactie la un exces. Personajele pozitive din filmele produse la Hollywood devenisera prea neverosimile. Incepusera sa puta de atata puritate protagonistii de la Hollywood si in special de la studiourile Disney.
O intriga puternica are nevoie de antagonisti puternici - ca sa obtii un antagonist puternic , faci din scriitura personajul sa fie inteligent, in schimb protagonistul trebuie sa fie accesibil unei mase cat mai largi de privitori, inclusiv copiiilor de 5 ani, motiv pt care in relatie cu antagonistii ... baune de prosti.

Apoi moda de care vorbesti e cam veche de vreo 200 de ani din romantism. Acolo apar eroi damnati, funesti, diabolici pentru prima data.
Si sa nu-l uitam pe maestrul realismului psihologic Dostoievski, si "demonii" lui.(toti nu doar din romanul omonim).

Ca scenariu, nici macar nu e prea indraznet.
Corect dar una e personajul inventat si care e complex, alta e arhetipul reinterpretat mai mult sau mai putin invers de cum era.
Nu e neaparat ceva negativ dar e periculos pe planul simbolic. Daca faci asta trebuie sa fii foarte atent cum lucrezi cu conceptele.
Basmele nu-s proprietatea Disney, sunt universale. Si sunt foarte importante prin arhetipurile lor.
Ma rog, chestii cam complicate pentru imensa majoritate a publicului.

#21
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Spoiler


#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Uite, ca vorbim de basme si arhetipuri, mie mi-a placut la nebunie clipul de la "Sonne" a alora de la Rammstein.
E o reinterpretare a arhetipului, dar una care se sustine. Si in plus e practic o reproducere fidela a situatiei lumii actuale, simbolic vorbind. Nu stiu daca au fost constienti de ce fac cand au facut clipul, dar inspirati sigur au fost.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kIBeYoP9Wi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
:D Uitasem de existenta videoclipului asta. Mi-a lacut mult cand a aparut

#24
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
[ http://s14.postimg.org/ifjkikng1/374215_10150444779756840_778014100_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image url upload

#25
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
L-am vazut, mi s-a parut foarte slab. Ma asteptam sa fie un fel de Stardust...ala film. Foarte previzibil si plictisitor, macar daca mai bagau niste scene de lupta era o treaba.

#26
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Stardust exceleaza la capitolul scenariu , plus cativa actori foarte buni, intre care se remarca Michelle Pfeiffer -filmele Disney au scenarii mai idiotele. Pleaca de la premisa ca toti copiii sunt prosti sa ca macar parintii lor sunt suficient de batuti in cap sa vrea pentru odrasle doar filme fericite, fara nici o urma de conflict si mai ales fara violenta. Desigur hepiendul e sacru. in Stardust e clar ca li s-a rupt de ce-o sa zica parintii bisericosi(neoprotestanti) si copiii indopati cu prea multe dulciuri si dulcegarii. De altfel nici nu cred ca este un basm adresat copiilor.

Dar la capitolul scenografie si mai ales regie, scenariul asta simplut de Disney este condus magistral. Ciar iti recomanda sa te uiti la el dupa ce va aparea pe DVD fara subtitrare si pe mute. E ceea ce visau primii cineasti cand s-a inventat cinematograful si inca nu avea sonor.

Edited by iulian_k, 08 June 2014 - 19:56.


#27
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Si regia lui  Matthew Vaughn e misto, n-am ce zice. Se bazeaza mult pe lucrul cu actorii si pe gasitul de situatii nepravazute, te duce in permanenta pe o pista falsa dupa care o rastoarna printr-un gag. E chiar fain si n-as vrea sa sa-i prezint antagonic pe Matthew Vaughn si pe
Robert Stromberg si nici Stardust cu Maleficient.
Ideal ar fi fost Stardust cu Robert Stromberg semnand directia de imagine (secnografia + alegere cadrelor) si Matthew Vaughn la dirijarea actorilor. ... Sau un scenarist mai bun la Maleficent la o alta casa de productie(fiindca degeaba are scenaristul sau regizorul o idee faina daca vine producatorul si ii zice "Nu pe banii mei")

Edited by iulian_k, 08 June 2014 - 22:23.


#28
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
7.5/10

Mi s-a parut ca s-a facut numt prea putin cu personajele. in special cu Stephen (sau Stefan, cum i-o zice).

Discutam
Spoiler

Fiind, totusi, un film pentru copii, ma gandesc ca n-au avut nici timp, nici dorinta de a-l face mai profund psihologic.

#29
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
L-am vazut si eu, in lipsa de altceva. Sunt dezamagit profund - pentru mine filmul a fost 80% plictiseala, 20% vag interesant. Vad ca s-au straduit sa pastreze toata povestea originala si sa introduca prin ea partile noi. A iesit ceva fragmentat, pe alocuri previzibil, cu personaje de carton de care nu-mi pasa daca traiau sau nu la final. Inca o reinterpretare a unei povesti clasice facute varza; da, e mai buna decat Snowwhite and the Huntsman, dar e tot ce pot sa spun de bine de filmul asta. Poate sa-mi dea cineva cele 2 ore pierdute inapoi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate