Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

cum ati amenajat camera pentru primul an?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
La servici s-au lipit 2 foi A4 peste grila de la AC ca o bucla, astfel incat aerul rece sa iasa prin laterale. Asa nu deranjeaza pe nimeni ca nu se mai simte cum sufla.

Salopete pt. iarna iti pot trimite eu. Hainute pt. copii poti gasi si la seconduri, la preturi absolut decente si calitate buna. In Auchan mai gasesti seturi de body-uri la pret decent (5 la 20 de lei).

Edited by shiva, 28 July 2015 - 13:38.


#74
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdelores, on 28 iulie 2015 - 12:57, said:

Dar cu caldura cum v-ati/va descurcati? Folositi AC? La ce t°/ distanta de copil ???
Dc ar fi sa-l aduc acum acasa, spre ex, sunt cca 31 ° in camera noastra; ar fi ok pt el? ( ca pt mine nu e deloc, si nu inteleg de ce, mai ales noaptea Posted Image ). Cu Ac pot s-o reduc la 27-28 dar e prea aproape de capurile noastre ( ar fi o idee sa mutam paturile pe partea opusa?), dar cum il opresc, se face imediat cald la loc.

N-am avut niciodata AC.

Nu intelegi de ce 31 de grade e nasol? :) Pentru ca e o caldura oplosita, cum spune al meu, pentru ca nu suntem obisnuiti sa respiram cum trebuie in caldura oplosita, ca doar nu locuim la Ecuator, pentru ca inspiram oxigen... cald.

Eu dorm bine pe la 22, hai, 23 de grade.

#75
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postshiva, on 28 iulie 2015 - 13:37, said:

La servici s-au lipit 2 foi A4 peste grila de la AC ca o bucla, astfel incat aerul rece sa iasa prin laterale. Asa nu deranjeaza pe nimeni ca nu se mai simte cum sufla.

Salopete pt. iarna iti pot trimite eu. Hainute pt. copii poti gasi si la seconduri, la preturi absolut decente si calitate buna. In Auchan mai gasesti seturi de body-uri la pret decent (5 la 20 de lei).

Multumesc! Da, am vazut la Auchan au cm bune preturi.

Si a mai facut fara aerul cu fanta astupata? Am pus si noi un prosop si nu se mai simtea nimic ...
Totusi nu-l pot lasa nici in sus/jos ca acum patutul e char sub el, iar al meu la 1 m... doar sa sper sa nu mai avem nevoie peste o luna sau sa doarma macar ea bine la 28-30 ° ca a lui Dev ( si cataica-su..)...( ce tare ar fi sa doarma copilu toata noaptea si eu sa ma perpelesc si sa fac planton..)

#76
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013

View Postdelores, on 24 iulie 2015 - 14:13, said:

Cu masa de infasat sotul zice cae mai periculos dc cade de la inaltimea aia decat din pat; acum nu stiu de ce se mai fac, dc nu sunt safe...

Cand l-am nascut pe ala mic al meu nu am avut masa de infasat. Ii schimbam scutecul pe pat. Dupa vreo doua saptamani de stat cocosata sa-l schimb pe pat aveam niste dureri de spate de capiam. Am cumparat o masa de infasat si mi-a usurat viata. Un copil nu are cum sa cada de pe masa aia daca esti langa el si nu il lasi singur pe masa. Un nou nascut nici atat. Poate la varsta cand incep sa se rostogoleasca dar in nici un caz cand sunt noi nascuti.
Unde mai pui ca masa a servit si pe post de organizator. Aveam pe rafturi tot ce-mi trebuia la indemana.

#77
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
La inceput a fost ok pe pat, dar de ceva vreme incep sa ma resimt.

Cred ca cea mai ideal era cadita pe suportsi cu masuta de infasat alaturi sau de pus deasuora ( rabatabila). Alminteri ar trebui sa-ti organiezi baia in asa fel incat sa ai un blat in continuarea chiuvetei ( sau pe care sa pui/incorporezi cadita) si dupa baie sa il scoti sa-l sterg, masezii si imbraci. Dae cum nu are nimeni atata spatiu, faci ca noi, ii copilu in prosop si fugi cu el in casa, pe pat, pe care invariabil il uda mai mult sau mai putin. Noroc ca inca il putem spala si in chiuveta, in caz de urgente ( caca pana la gat), dar cu apa calda e cam nasol cateodata ca hiar nu vine ( vine f greu).

Patutul i-am desfacut o latura si l-am pus langa al meu, lipit. E perfect noaptea, e langa mine. Ziua nu rea o pacalesc sa doarma acolo singura. Nasol ca ma ridic eu greu din pat,mai ales la inceput cu operatia si mai ales cu fata in brate, patul e bun dar are toper cu memorie, am incercat sa-l scot dar nu poate taica-su de spate ( sa doarma fara el).

Locul ideal de alaptat nul-am gasit.am un fotol de la ikea dar nu poti sta in el zi si noapte ( mai ales noapte), te ridici greu si din el cu copilu in brate, si nici nu ai unde sa-l lasi jos. De obicei stau in pat in fund sprijinita de o perna mare +/- inca una ortopedica, uneori pun si copilu pe perna ortopedica, dar cu cervicala sunt in suspensie, nu-i tocmai ok. E rau ca patul nostru ( canapea extensibila)nu are nimic la cap. Nu stiu cum r tb sa fie patul/canapeaua ideala pt alaptat.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate