Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Sfaturi alegere aparat foto Mirrorless

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#415
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcrokodilu, on 03 august 2018 - 13:15, said:

Daca vrei cadre mai largi sau sa apropii subiecte departate nu o sa poti. E cam ca la telefoane unde nu ai zoom, doar ca acolo ai lentila wide, iar aici 50mm are un unghi de cuprindere cam ingust si daca intinzi mana sa-ti faci selfi s-ar putea sa nu incapi in cadru.

Merci mult pentru explicatie!

#416
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postshtef91, on 02 august 2018 - 14:45, said:

Ocupa 20-30% dintre toate pozele facute, intrucat
De aceea urmaresc un aparat pe la jumatate de pret, in jur de 2000-2500 de lei care sa mi satisfaca aceste 2 cerinte: low light shots + selfie.

Merci!

Paai... Pentru a face poze in lumina slaba ai nevoie de doua lucruri:
1) senzor cat mai mare.
2) obiectiv cat mai luminos.


Problema cu majoritatea mirrorless-urilor e ca la 2500 de lei vin cu obiective destul de slabe, beznoase (f3.5/5.6).

Apoi, pentru selfie-uri, ai avea nevoie de un ecran care se roteste la 180 de grade pe in sus sau pe laterala (din cate s-au vehiculat pe aici, doar e-pl5-ul are asta) si un obiectiv cat mai wide (din cate s-au vehiculat pe aici, probabil ca e-pl5 va veni cu echivalent 28mm iar restul cu echivalent 24mm , dar varianta Sony este vizibil mai slaba decat varianta de la Panasonic sau decat ob Olympus).

Zic eu ca ar mai fi de dorit capacitate WiFi pentru a transfera poze din mers pe telefon mobil pt Fb/Instagram samd.Aici Panaeonic are cea mai buna implementare, E-PL5 nu are iar Sony-urile sunt asa si asa.

Finalmente, o camera de calatorie va fi folosita in varii circumstante si un vizor electronic e de folos, deoarece ecranele folosite de aparate sunt mult in urma celor folosite de telefoan. Aici, in afara de A6000, nu au vizor aparatele vehiculate.

Cam astea sunt, in opinia mea, caracteristicile necesare unei camere de calatorie (plus sa fie cat mai compacta).

Si, dupa mine, niciuna din camerele vehiculate nu le indeplineste ok le toate.
Asa ca as propune o alternativa: Sony RX100III.
Intra in buget, are vizor electronic, are ecran pt selfie, are wifi, este mai compacta decat restul variantelor, are wifi.
Desi are senzor mai mic, obiectivul e echivalent 24-70 mm si are capacitate de a strange lumina de f1.8 -f2.8, adica cu 2 stopuri mai buna decat celelalte optiuni, anuland avantajul pe care l-ar avea celelalte aparate cu senzor mare. Plus ca obiectivul lui RX100 ar trebui sa fie mai bun decat ob de kit.

#417
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014

View PostStefanSC, on 03 august 2018 - 13:52, said:


Asa ca as propune o alternativa: Sony RX100III.
Intra in buget, are vizor electronic, are ecran pt selfie, are wifi, este mai compacta decat restul variantelor, are wifi.
Desi are senzor mai mic, obiectivul e echivalent 24-70 mm si are capacitate de a strange lumina de f1.8 -f2.8, adica cu 2 stopuri mai buna decat celelalte optiuni, anuland avantajul pe care l-ar avea celelalte aparate cu senzor mare. Plus ca obiectivul lui RX100 ar trebui sa fie mai bun decat ob de kit.

Iti multumesc mult de tot pentru toate detaliile oferite!
Fix astfel de explicatii urmaream + modele pe care eu nu le stiu.

Aparatul dat de tine mi se pare perfect pentru ce urmaresc: buget, obiectiv mai luminos, ecranul rabatabil pentru selfie, wireless (nu m am gandit pana acum la acest aspect) si vine intr-o forma foarte compacta, ideal pentru calatorie. Nu trebuie sa ma car dupa mine cu obiective secundare sau cu geanta foarte mare.
L-am gasit la emag la 2375 de lei si primesc si un acumulator in plus cadou, ceea ce mi se pare best buy.

Mai citesc putin despre el, dar cred ca il voi comanda azi.

Edited by shtef91, 03 August 2018 - 14:14.


#418
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Trebuie sa stii ca trebuie sa iei in calcul diametrul diafragemei ca sa vezi cat de luminos e un obiectiv. In cazul tau Sony RX100 III are un senzor cu un factor de crop de 2,72. Deci in termeni de full frame ar fi f/4,9-f/7,7. Ca sa putem compara cu un obiectiv de kit de la un aparat cu cun crop 1,53x (Sony A6000 de pildă) am avea f/5,4-f/8,7 deci Sony RX100 III va fi peste acesta din punct de vedere al zgomotului si al controlului profunzimii. Singurul bai ar fi ca nu poti sa schimbi obiectivul. Daca 24-70 mm e tot ce-ti doresti atunci go for it.

#419
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,911
  • Înscris: 28.12.2006
Inscriptia f/1.8 de pe Sony RX100III nu e absoluta? Adica optica nu cumva chiar e f1.8? In cazul asta nu faciechivalari, adica pe unitatea de suprafata de senzor chiar vine mai multa lumina.
Desigur ramane sa echivalezi restul, adica dof-ul, focala/unghiul de cu prindere.

Edited by crokodilu, 03 August 2018 - 17:16.


#420
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Pe bune, cate discutii pentru un nenorocit de sefie.
Sta dracu sa analizeze un selfie.
Il faci cu ce ai.

Clar nu cumpara un aparat foto.
Nici nu are de ce. Ce sa faca cu el? Selfie?

Poate ridica selfie la rang de arta dar ce arta sa fie la la un selfie cu niste capatani si un fundal.

Inca un topic inutil.

#421
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 03 august 2018 - 17:12, said:

Inscriptia f/1.8 de pe Sony RX100III nu e absoluta? Adica optica nu cumva chiar e f1.8? In cazul asta nu faciechivalari, adica pe unitatea de suprafata de senzor chiar vine mai multa lumina.
Desigur ramane sa echivalezi restul, adica dof-ul, focala/unghiul de cu prindere.
Asta o crezi cu adevarat? Ai facut pe la facultate mecanica cuantica? Si niscaiva probabilitati? Tu te uiti la un pixel sau la fotografia intreaga?
Aplica ecuatia lui Schoedinger si principiul lui Heisenberg si o sa vezi de ce conteaza intr-o poza intreaga cantitatea totala de lumina (fotoni daca va e mai usor de prins ideea). Distributia e de tip Poisson pentru fotoni (se aplica Bose Einstein numai la un fluid cum ar fi razele laser).
f/1,8 este numai pentru luminozitate. Restul caracteristicilor depind de marimea senzorului direct sau indirect (zgomotul, profunzimea, unghiul de cuprindere, perspectiva). Deoarece folosesti deja focale echivalente numai profunzimea si zgomotul variaza in cazul nostru. Deoarece se compara focale diferite (Sony RX100 n-are un obiectiv de 24-70 mm ci unul de 8,8-25,7 mm) trebuie sa echivalezi apertura nu numai pentru profunzime ci si pentru restul.

#422
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
@shtef91
Nu cred ca trebuie sa stii toate detaliile pentru care senzorii mai mici dau rezultate mai slabe in lipsa luminii puternice (ce am spus mai sus despre natura aleatoare a dualitatii foton-undă electromagnetică). Trebuie numai sa retii ca senzorii mari nu sunt miraculos mai buni ci la aceaasi tehnologie sunt identici cu cei mai mici. Problema e ca fotografia se face cu lumina care este exogena senzorului (si daca ar fi sa-l credem pe Bohr nici nu exista pana nu este detectata de senzor). De aceea smartphone-le folosesc obiective destul de luminoase si ISO de baza mici ca sa lase cat mai multa lumina posibil pe senzor. Din pacate nu poti face chiar asa de usor un obiectiv cu f/0,52 (in aer poti fizic maxim f/0,5) pentru Sony RX ca sa rivalizezi cu un f/1,4 de pe full frame. Am avut la microscoape aperturi numerice intre 0,8 si 0,9 dar costau mult de tot si le foloseai pentru măriri de 2000x cu iluminare laser.
In concluzie f/1,8-f/2,8 e valabil numai pentru luminozitatea fotografiei. Daca vrei si controlul asupra profunzimii si un zgomot mai redus trebuie sa maresti senzorul si obiectivul. De ce crezi ca telescoapele optice sunt asa de mari?

#423
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@razvan:
Multumim pentru interventia plina de tact si informatie utila. Esti unul din oamenii de baza ai acestui forum.

@baloo:
Bre, eu nu stii altii cum sunt, dar la facultate am studiat a naibii de multa electronica si m-am ales cu un master in Imagistica Digitala.
Si, desi au trecut vreo 10 ani de atunci, tine minte ca la capitolul optica, nu am discutat despre echivalente, Schrodinger si Hesienberg pentru ca f1.8 ne zice doar raportul dintre distanta focala si diametrul pupilei de intrare. Nimic mai mult, nimic mai putin.
In plus, acel f1.8 nici nu ne furnizeaza informatie corecta despre luminozitatea fotografiei deoarece, in functie de  constructia obiectivului, acesta poate transmite mai multa sau mai putina lumina la captor.
'F-number-ul' este doar o aproximatie care merge in practica si ne simplifica viata (sunt multe astfel de mici aproximari in fotografie).

Si este un numar independent de captorul folosit pentru a realiza imaginea finala.


P.S: telescoapele sunt atat de mari pentru ca e nevoie de poze cu DoF de 1mm ale galaxiei Andromeda?

Edited by StefanSC, 04 August 2018 - 02:40.


#424
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Una este optica si alta este transformarea luminii primite in imagine. Partea a doua trebuia sa fie prin cursuri. Ai dreptate ca f/1.8 este o masura optica a deschiderii si nimic mai mult. Si transmitanta T-stop cum zic unii difera de la obiectiv la obiectiv. Daca ai facut electronica banuiesc ca v-au predat niscaiva notiuni de mecanica cuantica. Intr-adevar ca la electroni ai alte probleme dar si ei sunt o dualitate electron-undă de electron. Daca ai f/1.8 la 8,8 mm şi f/1,8 la 24 mm nu e tot aia. Cantitatea totala de lumina pe senzor e mai mare in cazul al doilea desi fluxul luminos este identic. Si cum stii raportul dintre semnal si zgomot este functie de radical din total fotoni (daca vorbim de latura corpusculara).
Expunerea depinde de timpul de expunere si apertura fizica. Deci vei avea in acelasi timp de expunere de 7,4 ori mai multi fotoni. Sa zicem ca in cazul nostru ai 1.000.000 de fotoni la 24 mm f/1.8 deci ai un SNR de 1.000 sau 30 dB. La 8,8 mm f/1,8 ai 25,7 dB deci un pic mai prost. Dar daca ai 125.000 de fotoni (25,4 dB) pentru 24 mm f/1,8 vei avea 16.895 fotoni (21,1 dB). Pe la cat te-au invatat la imagistica digitala ca observi bine de tot zgomotul? Eu incep sa-l observ pe un ecran de 24" pe 36 dB si pe la 24 dB deja e suparator. Altii au alte limite.
Evident ca zgomotul datorat luminii nu este singura sursa de zgomot din imagine dar la generatii similare de senzori si la timpi de expunere egali acestea sunt sensibil egale pentru un senzor mic si unul mare (este psosibil ca sa existe mici diferente la readout noise insa thermal noise va fi probabilistic identic din cauza ca timpul de expunere este identic si temperatura senzorului identica). Deci ce vedem noi ca diferenta de SNR este in principal din cauza luminii.
Dar il derutam destul de mult pe cel care a pus intrebarea asa ca mai bine verifica el in personam chestia (cu un smartphone care are f/1,8 si cu Sony RX).

Edited by baloo2009, 04 August 2018 - 03:25.


#425
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,911
  • Înscris: 28.12.2006
La naiba, .. si eu doar intrebasem daca f1.8 inscriptionat e pe bune sau "echivalent"...iar colegul vroia doar un selfi.

Apropo, baloo daca te joci cu microscoape, ai cumva de vanzare niste obiective sau carcase de microscop?

StefanSC, unde ai facut electronica si masterul, daca nu sunt prea indiscret, fireste?

Edited by crokodilu, 04 August 2018 - 09:19.


#426
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Microscoapele le-am luat in 2014. Asa ca nu prea o sa le schimb in urmatorii 6 ani. Cele vechi s-au dat de mult. S-ar putea sa mai fie niscaiva obiective pe la colegi dar nu bag mana in foc. De ce ai nevoie la obiective (oculare n-avem in plus sigur)?
In ceea ce priveste f/1,8 este inscriptionat pe bune. Dar cel care intreba compara camere cu senzori de marimi diferite si de aceea trebuie sa aduci la un numitor comun ca sa poti compara.

#427
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,911
  • Înscris: 28.12.2006
Vreau niste obiective ieftine si bune, ceva cu distanta de lucru mai mare de 10mm. N-ar strica nici un microscop, e bun pe langa casa omului.

Eu zic ca n-are ce sa-i reproseze Sonyului, e fix ce ii trebuie.

#428
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 04 august 2018 - 17:30, said:

Vreau niste obiective ieftine si bune, ceva cu distanta de lucru mai mare de 10mm. N-ar strica nici un microscop, e bun pe langa casa omului.
Deci vrei de 5x sau 10x. Nu cred ca ar fi numai obiective disparate. De obicei sunt seturi cu 5x, 10x, 20x si 50x. Avem numai microscoape in lumina reflectata cu polarizare (deh, stiinta materialelor). Numai ieftine nu sunt.

#429
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,911
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbaloo2009, on 05 august 2018 - 15:16, said:

Deci vrei de 5x sau 10x...
Nu neaparat, exista si SLWD/ELWD ;)...dar in principiu un 10-20x n-ar strica...

#430
shtef91

shtef91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.11.2014
Guys, multumesc mult de tot pentru reply uri si pentru faptul ca ati incercat sa-mi explicati cum sta treaba!

In final am comandat acel Sony RX100 III si astept sa mi fie livrat zilele astea.
O sa ma mai documentez putin despre cum sa umblu pe la setarile manuale pentru a nu sta cu el numai pe auto.
Urmeaza sa si plec in concediu peste vreo 2 saptamani, cand ii voi face si proba.
Daca nu sunt multumit sau daca voi considera ca nu merita investitia pentru ce imi trebuie mie, exista din fericire cele 30 de zile de retur la Emag.

#431
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 05 august 2018 - 17:39, said:

Nu neaparat, exista si SLWD/ELWD Posted Image...dar in principiu un 10-20x n-ar strica...
Am vorbit cu colegii. Ultimele obiective le-au dat pe la universitati acum 2 ani. Obiective de 5 ani sunt dar se schimba la 10 ani. La donatii intai dau la ministerul educatiei ca sa le duca la universitati sau hochschule care au microscoape compatibile. Daca dupa 3 luni nu vine nici o solicitare mai dau altundeva. Si universitatile cumpara dar nu le schimba asa de des.
Nimeni n-are nevoie de obiective SLWD asa ca pe la noi n-au fost din alea.

#432
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,911
  • Înscris: 28.12.2006
Nu-i bai, macar colegul sa fie fericit cu noua achizitie RX100 III.. Posted Image

Ca idee, le vroiam pt. asta: https://forum.softpe...6#entry23308080

Edited by crokodilu, 06 August 2018 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate