Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Daca mai folosesti in alta parte parola de PPPoE, schimb-o acum

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Odata cu instalarea noului serviciu de gigabit, pe linga teancul de contracte am primit si foaia de conectare.
In cazul unui utilizator nou, parola ar fi una generata, insa eu fiind client vechi ce mi-am pus singur parola, aveam parola personalizata, ca sa zic asa.
Da, ati ghicit, RDS salveaza parolele in plain text. Pe foaia de conectare am cuvintul semiobsecen ce l-am setat acu ceva timp ca parola.

Bine ca nu mai folosesc parola respectiva si in alte parti.

Posted Image  bilă neagră pentru RDS

#2
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
M-ai facut curios .

Ce parola aveai ?

#3
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
LOL...
cine stie cine mai face asa ceva dar nu stim noi

#4
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Asa e, eu stiam de ceva vreme, in caz ca uiti parola ti-o pot trimite si ei prin sms, deci e clar cum o au :) , de atunci eu folosesc o parola simpla la pppoe.

#5
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View PostInTech, on 13 noiembrie 2013 - 20:57, said:

Odata cu instalarea noului serviciu de gigabit, pe linga teancul de contracte am primit si foaia de conectare.
In cazul unui utilizator nou, parola ar fi una generata, insa eu fiind client vechi ce mi-am pus singur parola, aveam parola personalizata, ca sa zic asa.
Da, ati ghicit, RDS salveaza parolele in plain text. Pe foaia de conectare am cuvintul semiobsecen ce l-am setat acu ceva timp ca parola.

Bine ca nu mai folosesc parola respectiva si in alte parti.

Posted Image  bilă neagră pentru RDS

Fără supărare, dar e ceva absolut normal să primești parola în clar pe o foaie printată. Cum doreai să ți-o transmită, cu asteriscuri sau eventual cu strat de „răzuiți aici”?

Și dacă e o parolă generată automat de computer la crearea contului tău de logare, tot în clar o primești de la RDS, repet, cum ai vrea să ți-o comunice altfel?

Și de la bancă, atunci când primești scrisoarea cu datele de card, tot așa le primești, tipărite în clar. E responsabilitatea ta să nu îți lași corespondența la dispoziția altora.

Edited by KoShiMin, 13 November 2013 - 21:18.


#6
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostInTech, on 13 noiembrie 2013 - 20:57, said:

...am cuvintul semiobsecen ce l-am setat acu ceva timp ca parola...

Acum ca ai aflat cum sta treaba, poti folosi un cuvant obscen de-a dreptul... la adresa lor, desigur.

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
E simplu domnilor.
Cind se aboneaza omu prima oara, ii generezi parola, dupa care ii salvezi SHA1 in baza de date; macar prin SHA1.

Eu cind am sunat mi s-a spus ca ei nu stiu parolele si ca tre sa zic eu alta.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In caz ca nu e clar e valabil pentru ORICE parola de pppoe ca doar o trimiti la fiecare conectare si nu autentifici RAS-ul.

Chiar presupunind ca erdesh securizeaza perfect treburile si fiecare client e intr-un broadcast domain separat si nimeni nu se poate da drept RAS (lucru de care ma indoiesc profund ca altfel nu aveau de ce sa se joace de-a pppoe-ul) tot nu e mare lucru sa vina careva sa-ti bage cablul de retea in scula proprie si sa iti ia userul si parola cind da routerul sa tie se reconecteze.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,773
  • Înscris: 07.02.2003

View PostInTech, on 13 noiembrie 2013 - 20:57, said:

Da, ati ghicit, RDS salveaza parolele in plain text. Pe foaia de conectare am cuvintul semiobsecen ce l-am setat acu ceva timp ca parola.
Pai asa se face din totdeauna, clientul trebuie sa aibe parola pe hartie sa se poata conecta :) Altfel suna la relatii si ii spune ca are internetul blocat ca sa vina sa-l repare...

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu tot nu m-am prins care e problema! Te asteptai sa nua aiba astia de la rds parola ta?

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
E amatoresc din partea lor sa le stocheze in plain-text. Mai ales ca le poate vedea orice angajat.
E trist.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ma indoiesc profund ca femeia de servici se poate duce sa ia baza de date cu userii si parolele pppoe.
Si daca chiar se intimpla asta e mult mai grav decit faza cu parolele pppoe.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostInTech, on 13 noiembrie 2013 - 21:21, said:

E simplu domnilor.
Cind se aboneaza omu prima oara, ii generezi parola, dupa care ii salvezi SHA1 in baza de date; macar prin SHA1.

Eu cind am sunat mi s-a spus ca ei nu stiu parolele si ca tre sa zic eu alta.
una din cauze e ca callcenterul e un serviciu externalizat la alta firma. ei pot doar initia o procedura de resetare.

parolele nu sunt salvate in plain text. ah ca echipa de instalare o are pe foaie pentru a verifica functionarea contului tau e normal. ce nu consider eu normal e faptul ca nu o distrug?safe recycling dupa terminarea interventiei.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am parola din aia generata si complicata la PPPoE. La routere pe interfatza am pus cuvinte inventate de mine dar nu obscene.

#15
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 11.08.2009
Parola a rămas abonatului nu a fost afișata la panoul de afișaj din fata blocului sa o știe toată lumea . Nimeni nu are acces la parole , ele se pot doar reseta . In acest caz a putut fi scoasa pe hârtie pentru ca era o operațiune de instalare servicii , nici suportul sau adminul de rețea (si nu sunt servicii externalizate) nu au acces la parola .

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006

View Postcarmenclara1, on 14 noiembrie 2013 - 00:21, said:

una din cauze e ca callcenterul e un serviciu externalizat la alta firma.
Vezi ca la RCS-RDS call-centerul nu este externalizat. Spre deosebire de Vodafone/Orange/Romtelecom, call-centerul este asigurat chiar de firma.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Nu este externalizat inca dar se comporta ca unul externalizat.Posted Image

#18
Emeraldu

Emeraldu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.12.2007
Bun deci cum schimb parola la RDS ? Am citit threadul dar n-a zis nimeni cum se procedeaza. Se poate schimba sau doar reseta ? Daca da ...  explicati domne !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate