Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#289
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aPYunDFNsCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mobilewave, 02 May 2015 - 22:12.


#290
popeyero

popeyero

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2015
M-am jucat cu mai multe e-book readere. In general fiecare isi face treaba, asa ca e foarte subiectiva alegerea in general, iar cei care voteaza ceva, voteaza e-bookul pe care il au deoarece este suficient. Sa fac analiza e-bookurilor pe care le-am folosit:

Chestii ce ar trebui sa le aiba un ebook reader pe care il cumparati: lumina de noapte si eu personal butoane fizice, dar asta e de gust, probabil la inceput o sa fie mai fascinant cu touch-ul.

Tableta de orice fel: e prea grea, bateria tine putin. E ok pentru sesiuni scurte de citit scurte, noaptea e mai obositor de citit decat e-book-ul.

Telefonul mare (ce folosesc majoritar acum): E parca putin prea mic si lumina e mai aiurea noaptea.

Nook simple touch: Primul e-book reader pe care l-am cumparat dupa analize:
Plusuri:
foarte faina (personal zic) chestia cu butoane fizice (pe langa touch). SI aia cu butoane fizice si pe o parte si pe alta e chiar faina. L-am si rootat ( e foarte simplu), ai plug-in-uri de formate kindle si toate cele, nu ai nici un risc sa-l strici prin rootare, se poate reseta oricand la versiunea initiala. Rootat are si browser (pe care nu-l folosesti) dar si jocuri de pe google play pe care le poti juca la plaja (sudoku, sah, dame, solitaire, etc) (singura chestie folositoare eventual in afara de citit). Restul e ca jaccuzi-ul pe care nu il folosest. Ca minusuri: lumina - e folositor noaptea cand doarme partenerul (pentru asta se poate lua versiunea glowlight) si faptul ca fundalul la citit e mai gri decat la kindle paperwhite, dictionar cu romana (daca intri in android si citesti de acolo cu un alt program gen fbreader, poti pune dictionar, dar e mai complicat pentru neinitiati).

Kindle paperwhite:
Ca plusuri:
- albul "hartiei" e frumos.
- se gaseste dictionar cu romana-romana si engleza-romana (cand citesc carti in engleza mai sunt expresii pe care vrei sa le traduci)
Ca minusuri :
- pretul. Mai scumpa decat concurentele.
- formatul acceptat. Se gasesc carti in mobi destule cat sa citesti o viata si se pot transforma cu calibre (dar e mai complicat di nu se formateaza textul totdeauna ok, tre sa il mai bibilesti).  Dar nu imi plac restrictiile si protectiile DRM, etc Cum ziceam chestie de feeling.

Kobo aura.
Plusuri:
   - cel mai frumos e-book reader Tovarasa e indragostita de el.
   - ca si celelalte in afara de kindle, e pe epub
Minusuri:
   - se gaseste greu, e un produs FNAC, deci in principiu se gaseste doar in Franta. In weekenduri pre

#291
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Important e ce gasesti, nu ce doresti. Kindle se gaseste usor in Romania, Kobo si Nook mai greu. Sa le cumperi de pe piata gri nu merita.

#292
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am Kindle PaperWhite si Nook Touch w/ GlowLight. Nook este mai practic. Mi-am pus pe el toata colectia de carti. Faptul ca pot beneficia de organizarea colectiilor in directoare si subdirectoare cum am efectuat-o pe PC il consider un avantaj important. Totusi, in ultima vreme am utilizat mai mult Kindle-ul pe care m-am obisnuit sa tin doar cartile pe care le consult mai des sau pe care le citesc in mod curent. De ce am ajuns sa prefer Kindle-ul? Deoarece se vede incomparabil mai bine pe ecran. Daca ar fi sa plec de acasa pentru mai multa vreme as lua fara discutie Nook-ul cu mine. In schimb, acasa am ajuns sa utilizez aproape exclusiv Kindle-ul. Pana la urma s-a dovedit in timp faptul ca am utilizat, de fapt, foarte putin Nook-ul.
Nu stiu cum ar fi fost daca detineam Kobo Aura HD. Mi l-am dorit, dar nu l-am gasit pe piata noastra (desi aparent era in stocul unui site obscur din Romania la un pret umflat). Totusi, cred ca niciun alt eBook Reader nu depaseste Kindle Paperwhite la calitatea display-ului. Si, in fond, acest aspect conteaza cel mai mult, atara vreme cat citesti formate compatibile cu Kindle.

#293
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si pe Kindle le poti aranja pe colectii. E mai simplu cu directoarele, dar ma descurc si asa. Eu am cumparat ce am gasit, nu am alergat dupa vreun model anume. Eram destul de stresat sa citesc pe tableta, se vedeau toate reflexiile pe ecran.
Formatul cartii este irelevant, inca nu am intalnit un epub sa nu poata fi convertit ok in mobi. Dar de fapt, cel mai des convertesc doc-uri in mobi.

#294
Munna

Munna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 19.04.2015
Kindle PaperWhite.

#295
karum

karum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 12.04.2007

 Munna, on 03 iunie 2015 - 12:26, said:

Kindle PaperWhite.

Cel mai bun, fara discutie.

Posted Image

#296
Munna

Munna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 19.04.2015

 karum, on 12 iunie 2015 - 15:58, said:

Cel mai bun, fara discutie.

Da, eu sunt foarte multumita de el. Il am de un an si merge foarte ok. Imi place ca ma tine bateria foarte mult.

#297
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
A incercat cineva noul PaperWhite? Eventual in comparatie cu modelul anterior

#298
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 PhaseZ, on 25 iunie 2015 - 14:55, said:

A incercat cineva noul PaperWhite? Eventual in comparatie cu modelul anterior

Cat de nou e "noul" Paper White? Eu mi-am cumparat anul trecut noul Paper White si e mai bun decat Kindle clasic.

Despre asta vorbesti

http://www.amazon.co...J0DMB29BBT028TT

Edited by Aprilia, 25 June 2015 - 21:06.


#299
CataPuscas

CataPuscas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.06.2015
Salut. Oare pe cand va fi disponibil in Romania noul Kindle Paperwhite? Modelul 2015 cu rezolutie mai mare, care va fi lansat internationla maine, 30 iunie.

#300
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Da. Singurele chestii diefrite sunt rezolutia, 300 fata de nu stiu cat are precedentul si fontul care zic ei ca e foarte relaxant pentru citit

#301
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In review-ul Kindle Paperwhite Review (2015): The E-Reader You Should Buy se mentioneaza ca "the screen’s lighting is more uniform from edge to edge". Acesta mi se pare un aspect demn de considerat. Al meu (model vechi) este cu "umbre" (portiuni mai intunecate) - ceea ce este suparator.

#302
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Buna! Vreau si eu sa cumpar un ebook reader de pana la 70 dolari de peste hotare ( ebay/amazon).
Vreau sa nu "strice vederea" si sa nu "oboseasca ochii"
O voi folosi la scoala , ca am manuale in forma electornica  si acasa pentru citit cam 2-3 ore pe zi.

#303
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
In ce forma electronica?

#304
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Orice eBook Reader care foloseste tehnologia E ink/ e-paper este bun: consum redus, vizibilitate buna in lumina soarelui etc.
Conversii intre formatele electronice obisnuite se pot face foarte simplu cu aplicatia Calibre sau alte aplicatii.
O problema ar putea exista cu fisierele pdf, mai ales daca sunt scanate sau contin elemente grafice si nu sunt create special pentru rezolutia eBook Readerului respectiv.
Unele modele de eBook Reader suporta functia "pdf reflow" (care rearanjeaza textul dintr-un pdf, adaptand-o la rezolutia curenta a display-ului), dar deseori aceasta functie deformeaza continutul.

#305
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Pe Kindle Paperwhite 2014/2015 se pot instala facil dictionare ro-ro si en-ro?

Multumesc.

#306
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Știe cineva sa ma ajute cu o informație?
Am văzut ca se pot instala dicționare suplimentare pe un KOBO ( de ex) Bun, dar un dicționar englez-roman sau DEXul de unde se pot lua ca sa le pui acolo???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate