Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#325
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este mai mult decat un E-Book Reader si costa cat un iPad, dar merita atentie, deoarece este reMarkable:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/giIYoto4ZkA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In prezent se comercializeaza la pretul de €499 impreuna cu markerul dedicat (pe site-ul producatorului): https://remarkable.c...able-and-marker

Iata si un versus intre device-uri similare (nu va lasati inselati de numele domeniului web din link, deoarece nu este vorba de reclama): https://www.profit.r...contra-17420993

Edited by _-_, 02 March 2018 - 09:06.


#326
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Salut
Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, rog un Moderator sa mute in aria potrivita.

Am spart ecranul la un Kindle Voyage, si nu mai raspunde la comenzi. Stiti cumva unde/daca poate fi reparat?  Amazon a spus ca nu il inlocuieste, ecranul fiind spart din vina mea. S-a spart desi are o husa Origami, dar crapatura e chiar acolo unde se pliaza husa :(

#327
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 05.03.2009
Salut. Am citit tone de topicuri dar parerile sunt impartite. Am un kindle paperwhite ( cumparat acum vreo 5 ani) insa ma seaca rau interfata, modul de cautare etc.
AStfel ca vreau altceva.
Cerintele mele : ecran de 8` si neaparat butoane. Si nu kindle. Vreau sa aiba structura pe foldere , ca la o tableta normala. Nu ma intereseaza nici 3g si nici iluminatul.
AStept recomandari,multumesc.

#328
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Salut.

Eu am luat un Kobo Forma.
Ca idee e primul ebook reader.
Mi se pare interesanta ideea.
Ce mi se pare pe dos este ca nu gasesti absolut nimic pentru el in limba romana.
Da o sa spuneti ca sunt nu stiu cate carti pe net etc. Sunt frate dar de pe vremea lu' Pazvante chioru si nimic interesant sau de noutate.
Cartile noi pur si simplu nu le fac decat in format clasic.
Si chiar nu ma intereseaza poezii de Eminescu sau alte cateva carti ce se gasesc in format epub usor.
Mai mult de cat atat, editurile si librariile cand aud de carte electronica emana un "câh" ostentativ....
Apare o carte noua pe piata as vrea si eu sa o am in format epub. O platesc, nu moka.
In magazinul Kobo nu cred ca e vreo carte romaneasca.
Despre Kobo Forma:
Imi place ca are ecran de 8 inch, se putea si mai mare sa semene cu o carte, butoane etc. Are lumina de la rece la calda, cica nu intra apa in el etc.
Nu are setare a orei in format 24h ci doar AM/PM. Aiurea rau.
I-am luat si o husa care este 200 de lei.
Misto, arata bine etc.
Dar ce fac frate cu ea ca de citit in engleza sunt satul?
Sa citesti PDF e naspa rau, font foarte mic etc.
Daca ai rabdare de chinez batran le iei, le transformi cu Calibre etc. Te faci editor de carti electronice si le convertesti apoi in epub.
Fonturile romanesti cu diactrite nu prea ii plac lui Kobo Forma......si cateodata un text il vezi cu jumatate din litere mancate ca si cand a trecut un soricel prin text si trebuie sa ghicesti ce scrie.
Imi place insa ca are integrare DropBox si Pocket. E foarte misto ideea. Salvezi in contul de dropbox, sincronizezi si ai cartile pe reader.
Cel mai mare defect este insa ca are o dunga neagra, o umbra de negru in partea cu ledurile care se vede cand citesti noaptea pe partea cu bunoanele. Un ghosting. Am citit intensiv pe net si e vorba de defect de fabricatie comun la Kobo si afecteaza 90% din produse ei avand un control de calitate foarte slab. Nu este etansata bine partea cu leduri si lumina se reflecta inapoi din carcasa creand o imagine aiurea ca si cand ai avea o dunga neagra la marginea cartii care cat de mult am incercat sa o ignor pur si simplu imi sare in ochi si ma enerveaza. Suni la ei te pun sa dai reset la setarile din fabrica etc...vrajeala...nu se rezolva nimic.
Ahh.. sa nu uit....are si un pixel mort din fabrica dar e undeva jos si nu prea se vede.
Acum nu stiu daca merita sa iau un Amazon Kindle Oasis 3 sau sa il pastrez pe acesta (sunt inca in perioada de retur)?
Ce ma sfatuiti?

#329
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Eu folosesc pentru citit e-pub-uri un iPhone 11 Pro Max. Nu au fost probleme nici cu iPhone 6. E-pub-ul este facut astfel ca poti sa maresti sau sa micsorezi fontul dupa cum ti se pare mai bine pentru citit. Aplicatia Books oficiala are inclusiv optiuni de sortare, semn de carte si are mai multe tipuri de background, eu folosesc un gri care nu ma deranjeaza la ochi.
Nu va inteleg, spuneti ca nu gasiti carti in limba Romana. Trebuie sa stiti sa cautati. E plin forumul "Romania-inedit" de carti in limba Romana. Arhiva forumului a ajuns undeva pe la 15.000 de carti. Nu va ajung 10 vieti sa cititi tot ce e postat acolo. Inclusiv carti internationale noi (regula este sa treaca minim un an de la lansarea in Romania). Apoi exista la editura Libris o multime de carti e-pub, care au preturi foarte avantajoase acum in perioada pandemiei, daca pe Google play o carte cu Maigret noua (de exemplu) depaseste 30-40 lei, pe Libris e maxim 15 lei. Se mai ofera si reducere din cand in cand de 10%, sau se poate opta pentru un cupon la inscrierea adresei de mail la newsletter-ul lor, tot 10% reducere.
Observ ca toata lumea este obsedata de carti noi. Exista carti vechi care merita citite, sunt atat de bune, nici macar nu stiti ce pierdeti. In general filmele noi sunt facute ca remake dupa filme mai vechi, care la randul lor sunt facute dupa carti vechi. Va recomand sa incercati sa cititi un roman interbelic tiparit in fascicole in perioada 1928-1932, pe care m-am chinuit 5 saptamani sa-l corectez si sa-l adaptez ca si versiune electronica. Este vorba de: "Vulturul mortii." Sa-mi spuneti dupa aceea daca mai aveti vreo obiectie referitoare la cartile vechi... Eu personal prefer cartile vechi, in general romanele foileton care erau facute ca sa te faca sa cumperi zilnic fascicolele, si in acest fel actiunea curge in asa fel incat iti este imposibil sa lasi cartea (sau readerul) din mana...

http://romania-inedi...1559350#1559350

Copertile sunt facute tot de mine:

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 26 June 2020 - 11:05.


#330
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
+ infinit pentru România inedit.

#331
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua.

Nu e de preferat sa citim pe telefoane calculatoare etc.
Cartea e carte.
Cea electronica are cerneala.
Asa puteam citi si pe telefonul meu sau calculator.
Ma intereseaza carti in format Epub deaoerece cele PDF se vad grozanic pe ebook reader.
Cartile noi ma intereseaza pentru ca sunt chestiuni de noutate mai ales in stiinta.
Am gasit ceva pe Libris, Humanitas.... dar sub asteptari. Am cumparat deja doua carti de la Libris.

#332
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Pai asta pentru ca un PDF nu este editabil, si sa-l maresti este greu la citit. De aceea exista e-pub / Kindle / mobi / DocX. Cartile despre care ti-am vorbit exista in multe formate pe forum, trebuie numai sa cauti. Exista o multime de carti SF noi de la editura Nemira, apoi multe serii, seria Cammilei Lackberg - Fjallbacka, Seria Millenium de Stieg Larsson, Seria Ender de Orson Scott Card, seria Razboiul Batranilor de John Scalzi, Seria Turnul intunecat de Stephen King, seriile Harry Potter, Tarzan, Narnia, Outlander, Fratia templierilor, Demon, Witcher, Prima lege, Jocurile foamei, Vik & Stubo, Evert Backstorm, Mitch Rapp, Urzeala tronurilor, Casa noptii, etc...
Ca sa nu mai povestesc despre romanele simple care au doar cateva volume si nu fac parte din vreo serie. As umple inutil tipicul. Am 600 de carti noi (publicate la noi dupa 2000) pe telefon.
Partea cu cerneala nu am inteles-o. Cartea electronica este traducerea cuvantului e-pub (electronic publication - publicare electronica), si nu contine cerneala. Cat despre citit, fiecare citeste pe ce doreste, ziar, carte fizica, epub pe calculator, pe telefon sau tableta, etc... Pentru mine cel mai bun si disponibil dispozitiv de citit este telefonul. Am dreptul sa-l nominalizez, nu? Ca nu e de preferat si ca e recomandat sa citesti cartea fizica, asta e altceva. Am si acasa 2000 de carti, insa putoarea din mine prefera sa citeasca de pe telefon.

Uite aici catalogul forumului, la inceput sunt postate o gramada de link-uri catre atlase, enciclopedii, plus biblioteci intregi despre stiinta si tehnica, IT, etc:
http://romania-inedi...Romania_Inedit/

Edited by 2Unlimited, 26 June 2020 - 13:10.


#333
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
probabil se refera la tehnologia e-ink de pe kindle.
sincer, e geniala. inainte aveam un reader lcd, trekstor. intre el si cartea obisnuita preferam clar cartea.
intre kindle si cartea obisnuita, prefer clar kindle.

#334
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postslai, on 26 iunie 2020 - 14:45, said:

probabil se refera la tehnologia e-ink de pe kindle.
sincer, e geniala. inainte aveam un reader lcd, trekstor. intre el si cartea obisnuita preferam clar cartea.
intre kindle si cartea obisnuita, prefer clar kindle.
Sigur. La asata ma refeream.

#335
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Eu am descarcat o gramada de carti science fiction scrise in roamana, de pe un site, sunt in format .doc A5, le am pe desktop.
Le schimb dimensiunea paginii la 90X120MM, fontul  marimea 13, justify, apoi le dau save in fornat PDF si le pun pe Kindle.
Am citit astfel o gramada de ebooks scrise in romana.

#336
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
La Kobo formatul epub este de baza.
Mie sincer mi se pare greu sa formatezi un fisier de orice natura sa il faci sa arate bine in format epub pe un Kobo de 8 inch.
Am vazut si eu ca se poate extrage testul din PDF (https://pdf2doc.com/), vezi ce e bine si ce nu si apoi il convertesti in epub sau direct cu Calibre dar nu intotdeauna iese ceva frumos.

Apropo... stiti unde gasesc un translator de epub gen sa pui fisierul in engleza si sa il traduca in romana?

#337
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Postgiv, on 26 iunie 2020 - 10:08, said:

Salut.

Eu am luat un Kobo Forma.
Ca idee e primul ebook reader.
Mi se pare interesanta ideea.
Ce mi se pare pe dos este ca nu gasesti absolut nimic pentru el in limba romana.
Da o sa spuneti ca sunt nu stiu cate carti pe net etc. Sunt frate dar de pe vremea lu' Pazvante chioru si nimic interesant sau de noutate.
Cartile noi pur si simplu nu le fac decat in format clasic.
Si chiar nu ma intereseaza poezii de Eminescu sau alte cateva carti ce se gasesc in format epub usor.
Mai mult de cat atat, editurile si librariile cand aud de carte electronica emana un "câh" ostentativ....
Apare o carte noua pe piata as vrea si eu sa o am in format epub. O platesc, nu moka.
In magazinul Kobo nu cred ca e vreo carte romaneasca.
Despre Kobo Forma:
Imi place ca are ecran de 8 inch, se putea si mai mare sa semene cu o carte, butoane etc. Are lumina de la rece la calda, cica nu intra apa in el etc.
Nu are setare a orei in format 24h ci doar AM/PM. Aiurea rau.
I-am luat si o husa care este 200 de lei.
Misto, arata bine etc.
Dar ce fac frate cu ea ca de citit in engleza sunt satul?
Sa citesti PDF e naspa rau, font foarte mic etc.
Daca ai rabdare de chinez batran le iei, le transformi cu Calibre etc. Te faci editor de carti electronice si le convertesti apoi in epub.
Fonturile romanesti cu diactrite nu prea ii plac lui Kobo Forma......si cateodata un text il vezi cu jumatate din litere mancate ca si cand a trecut un soricel prin text si trebuie sa ghicesti ce scrie.
Imi place insa ca are integrare DropBox si Pocket. E foarte misto ideea. Salvezi in contul de dropbox, sincronizezi si ai cartile pe reader.
Cel mai mare defect este insa ca are o dunga neagra, o umbra de negru in partea cu ledurile care se vede cand citesti noaptea pe partea cu bunoanele. Un ghosting. Am citit intensiv pe net si e vorba de defect de fabricatie comun la Kobo si afecteaza 90% din produse ei avand un control de calitate foarte slab. Nu este etansata bine partea cu leduri si lumina se reflecta inapoi din carcasa creand o imagine aiurea ca si cand ai avea o dunga neagra la marginea cartii care cat de mult am incercat sa o ignor pur si simplu imi sare in ochi si ma enerveaza. Suni la ei te pun sa dai reset la setarile din fabrica etc...vrajeala...nu se rezolva nimic.
Ahh.. sa nu uit....are si un pixel mort din fabrica dar e undeva jos si nu prea se vede.
Acum nu stiu daca merita sa iau un Amazon Kindle Oasis 3 sau sa il pastrez pe acesta (sunt inca in perioada de retur)?
Ce ma sfatuiti?

Eu am Kindle din 2013. Primul luat de pe Emag, la reducere. Carti un romana nu gasesti sau ce gasesti sunt blocate si trebuie deblocate cu Calibre. Pt mine nu e o problem, cum muncesc toata ziua in Engleza, pot si sa citesc Posted Image . Primul Kindle a ajuns la unchiul meu, care il  foloseste pt a putea mari textul si citi fara ochelari; pt cartile normale folosea o lupa de filatelie Posted Image .

Momentan sunt la al 4-lea kindle ( cel de-al 2-lea un Voyage l-am uitat in taxi, al 3-lea s-a spart din cauza husei Origami ). In general nu am ce sa le reprosez, m-am obijnuit sa convertesc cartile cu calibre in format Mobi si apoi le transfer cu aplicatia. Nu ai nevoie de 3G. Oricum nu mergea decat pt transferurile din Amazon, si acum poti face rapid hotspot cu mobilul

Revenind la problema ta. Avand in vedere problemele calitative, te sfatuiesc sa il returnezi si sa iei altceva

Edited by unknown_35, 30 June 2020 - 10:41.


#338
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Sa iau ce?
Am asteptat un Kindle Oais 3 de prin Martie dar nu au mai adus nici un importator.
Un Kindle fara lumina calda sau cu diagonala mica nu ma incanta.
De citit vreau in romana ca roman sunt si gandesc in romana nu engleza. E ceva info care nu e in romana gen noutati stiintifice etc le mai citesti si in engleza dar sa citesti tot in engleza e aiurea rau. De ce nu vorbim acasa cu familia in engleza? Surse de carti noi in romana ce imi recomandati?

#339
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014

View Post2Unlimited, on 26 iunie 2020 - 11:00, said:

Eu folosesc pentru citit e-pub-uri un iPhone 11 Pro Max. Nu au fost probleme nici cu iPhone 6. E-pub-ul este facut astfel ca poti sa maresti sau sa micsorezi fontul dupa cum ti se pare mai bine pentru citit. Aplicatia Books oficiala are inclusiv optiuni de sortare, semn de carte si are mai multe tipuri de background, eu folosesc un gri care nu ma deranjeaza la ochi.
Nu va inteleg, spuneti ca nu gasiti carti in limba Romana. Trebuie sa stiti sa cautati. E plin forumul "Romania-inedit" de carti in limba Romana. Arhiva forumului a ajuns undeva pe la 15.000 de carti. Nu va ajung 10 vieti sa cititi tot ce e postat acolo. Inclusiv carti internationale noi (regula este sa treaca minim un an de la lansarea in Romania). Apoi exista la editura Libris o multime de carti e-pub, care au preturi foarte avantajoase acum in perioada pandemiei, daca pe Google play o carte cu Maigret noua (de exemplu) depaseste 30-40 lei, pe Libris e maxim 15 lei. Se mai ofera si reducere din cand in cand de 10%, sau se poate opta pentru un cupon la inscrierea adresei de mail la newsletter-ul lor, tot 10% reducere.
Observ ca toata lumea este obsedata de carti noi. Exista carti vechi care merita citite, sunt atat de bune, nici macar nu stiti ce pierdeti. In general filmele noi sunt facute ca remake dupa filme mai vechi, care la randul lor sunt facute dupa carti vechi. Va recomand sa incercati sa cititi un roman interbelic tiparit in fascicole in perioada 1928-1932, pe care m-am chinuit 5 saptamani sa-l corectez si sa-l adaptez ca si versiune electronica. Este vorba de: "Vulturul mortii." Sa-mi spuneti dupa aceea daca mai aveti vreo obiectie referitoare la cartile vechi... Eu personal prefer cartile vechi, in general romanele foileton care erau facute ca sa te faca sa cumperi zilnic fascicolele, si in acest fel actiunea curge in asa fel incat iti este imposibil sa lasi cartea (sau readerul) din mana...

Copertile sunt facute tot de mine:

In primul rand vreau sa zic si eu ca am fost un pic naiv sa cred ca la librariile online, orice carte aparuta pe hartie este si in format electronic. Ma gandeam ca oricum au fisierele pe un pc deci e mai usor sa faci Ebook-ul. Dar nu, teapa. Multe carti pe care le-am cautat nu sunt in format electronic. Si nu vreau sa intru sa le iau piratate sau altceva. in plus de asta, am vazut ca sunt unele site-uri care ofera ebooks la 0lei,ceva site de prin Moldova(bestseller.md). Am facut greseala sa iau de acolo o carte gratuita ca sa descoper ca era plina de greseli, cuvinte despartite aiurea in silabe, cuvinte lipite etc. Mi-a stricat tot cheful de citit.

#340
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Asa este.Librariile clasice dau faliment daca se trece pe online. Cred ca este o ratiune de marketing nu altceva. Si eu sunt foarte dezamagit ca sunt doar titluri fade la vanzare in format electronic.
Librariile vor trebui sa inteleaga ca trendul este spre electronic, nu exista cale de intoarcere.
Eu am luat un eBook reader doar din motivul ca am umplut casa cu carti si ma enerva ca dupa ce le citeam nu mai aveam pe unde le pune si aveam mereu scandal pe tema asta.
Si sa nu uitam .... salvam padurile de la distrugere. Cred ca este un argument fparte puternic pro carte electronica.
Se poate pirata oricum ...am facut testul cu Calibre .... am instalat pluginul corespunzator si am putut da jos protectia DRM dar prefer sa cumpar cartile caci nu am nici o satisfactie sa le citesc daac le stiu piratate. Deci eu spec ca marile edituri sa aplifice fenomenul de carte electronica .....caci pana acum miscarea este extrem de slaba. Pe titluri noi....acolo e bataia pestelui...pe cele vechi ma intereseaza mai putin. Apare o carte noua sunt interesat de ea. Si apoi electronic e mult mai ieftin, fara transport părin curier etc.

#341
Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.07.2014
Protectia trebuie data jos oricum de pe cartile cumparate, pentru ca altfel nu ai cum sa o pui pe kindle. Eu ziceam de site-urile alea unde gasesti mii de carti.

#342
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostBonzo_Madrid, on 01 iulie 2020 - 17:08, said:

Protectia trebuie data jos oricum de pe cartile cumparate, pentru ca altfel nu ai cum sa o pui pe kindle. Eu ziceam de site-urile alea unde gasesti mii de carti.
Eu am Kobo Forma.
Ca sa instalezi o carte pe reader intai il autorizezi cu Adobe digital editions si apoi din el dai send to device (care este deja recunoscuta din moment ce o conectezi pe USB). E simplu.
In acest fel iti copiaza continutul cu DRM pe device.
Acum sa fim sinceri: sa muncesti cativa ani la o carte si sa ti-o pirateze apoi nu cred ca ar conveni la nimeni. Numai cine a muncit pentru asa ceva intelege. De aceea prefer sa cumpar. Electronic e mai ieftin si nu umplu casa cu maculatura.

Edited by giv, 01 July 2020 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate