Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#307
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Imi poate recomanda cineva un ebook reader? Pe langa tehnologia E-ink as vrea sa beneficiez de cat mai multe formate disponibile si eventual sa aiba wifi.

#308
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Formatele suportate sunt mai putin importante, deoarece se se pot converti foarte simplu (fara pierderi) cu ajutorul aplicatiei Calibre si nu numai...
Cel mai bine se vede pe ecranul lui Kindle Paperwhite care se regaseste periodic in oferte bune prin magazinele romanesti. Dezavantajul principal al lui Kindle este ca nu suporta formatul ePub care este un format popular. De aceea, daca ai eBooks in format ePub protejate prin DRM (cum sunt cele achizitionate de pe elefant.ro), atunci este necesar sa faci un efort suplimentar la inceput pentru instalarea unui plugin in Calibre care elimina automat DRM-ul la orice eBook incarcat in aplicatie, dupa care poti converti ePub-urile in .mobi ca sa le poti citi pe Kindle (detalii am oferit la topicul din link - postul #4).
eBook Readerele care suporta mai multe formate si au ecran iluminat sunt prea scumpe, iar cele care suporta majoritatea formatelor sunt produse de firme care nu scot eBook Readere de calitate (majoritatea provenind din China).
Deci iti recomand un Kindle Paperwhite de generatie cat mai noua.

#309
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La nivel de software eu prefer Nook Touch Wi-Fi Glow Light, in principal datorita file managerului integrat ce permite navigarea prin structura de directoare si directoare (asa cum le-a organizat utilizatorul).
eBook Readerele Nook suporta formatul ePub, dar nu si formatul mobi (acestea doua fiind cele mai populare). Mai are functie "reflow" pentru formatul pdf (care pe Kindle lipseste), dar avantajul este mai mult teoretic, deoarece practic majoritatea pdf-urilor pe care am incercat sa le citesc pe Nook sunt afisate mult prea prost ca sa aiba rost sa ma complic ca sa le citesc astfel. Asa ca pentru pdf-uri tot tableta o folosesc.
Din punct de vedere hardware, Nook-urile (nu stiu daca toate modelele) includ suport pentru cardurile de memorie microSD/ microSD-xx.
Partea proasta la Nook-urile "Glow Light" este ca iluminarea ecranului, chiar si setata la valoarea maxima nu produce un contrast suficient de bun, fondul ramanand gri, ceea ce devine obositor in timp pentru ochi (sa citesti text gri spre negru pe un fond gri-verzui). Totusi unii nu par deranjati de acest aspect (in special utilizatorii care au utilizat anterior eBook Readere fara iluminare, adica cele care necesita o sursa de lumina din exterior si care trebuie sa pozitioneze planul ecranului intr-un unghi special fata de sursa de lumina ca sa nu se reflecte in ochi).

Am cunoscut o persoana foarte multumita pana si de o pocnitoare chinezeasca cu ecran e-paper de culoarea minei de creion si care batea pe ici pe colo in tonuri de violet ce anulau aproape total contrastul, mai ales pe la margini si colturi. Considera ca este o prostie sa platesti dublu sau mai mult pentru un Kindle care nu suporta decat cateva formate, in timp ce eu nu as fi utilizat un eBook Reader de acel gen nici daca il primeam gratis. Dar fiecare cu nevoile si gusturile lui...
In orice caz, recomandarea mea este sa va orientati spre un model de marca, evitand chinezariile, deoarece au display de calitate proasta, butoanele cedeaza repede, software-ul este oribil, chiar daca aparent include o gramada de functii extraordinare (pot fi considerate mai curand tablete, decat eBook Readere), booteaza lent, software-ul are lag, se blocheaza, au autonomie redusa pe baterie etc.

#310
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru cei interesati de un ecran un pic mai mare, rezistenta la apa si mai multe formate suportate pun link catre doua oferte din Romania pentru acest model: https://ereader.comp...h2o-p270025043/
Partea proasta este ca desi pretul a ramas aproape la fel ca pentru Kobo Aura HD, calitatea afisarii este aceeasi pe modelul H2O. Conform review-urilor, tot pe Kindle Paperwhite se vede mai bine:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Semi3THc2_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#311
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Poststavreschi, on 19 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Știe cineva sa ma ajute cu o informație?
Am văzut ca se pot instala dicționare suplimentare pe un KOBO ( de ex) Bun, dar un dicționar englez-roman sau DEXul de unde se pot lua ca sa le pui acolo???

Nu ti-am raspuns pana acum, deoarece nu am idee cum sunt implementate dictionarele pe Kobo, neavand de-a face cu vreunul dintre modele de Kobo. Candva cochetasem cu ideea de a achizitiona modelul Kobo Aura HD, dar pana la urma am optat pentru Kindle Paperwhite.

In locul tau as adresa o intrebare producatorului si in paralel as cauta un dictionar romanesc pentru Kobo. Dar aparent nu se gaseste, dupa cum spui...
O alta posibilitate ar fi sa analizezi formatul dictionarului pentru Kobo, sa faci rost de un dictionar pe care sa-l poti adapta si sa creezi tu unul compatibl Kobo (presupunand ca sintaxa este documentata). Dar aici probabil ca ar fi mult de munca. Ar trebui sa scrii un program care sa faca conversia sau sa folosesti un procesor text capabil sa opereze cu macrouri sau sa execute anumite instructiuni exprimate intr-un limbaj scriptic.

#312
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
M-am jucat putin cu PW dar nu imi place deloc. E mai gros decat K4, iar brezelul e ... hidos. Daca are touchscreen, de ce naiba mai are marginea asa de aiurita? Mi se pare mai incomod sa dau paginile fara butoane.

#313
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde de obisnuinta. De exemplu, eu pe Nook am butoane fizice pentru navigarea de la o pagina la alta, dar tot touchscreen-ul il utilizez.

#314
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Uneori si o tableta buna poate fi un foarte bun ebook reader...vorbesc serios.
Eu citesc foarte foarte bine de pe o tableta..Posted Image Nu sunt mari diferente intre o tableta buna si un ebook reader...Posted Image
La ambele poti sa citesti carti si e destul de OK:)

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 24 January 2016 - 16:43.


#315
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Display-ul unei tablete oboseste ochii in timp. In plus autonomia unei tablete pe baterie este incomparabil mai redusa. Iar afara nu ai nicio sansa sa citesti pe o tableta, mai ales cand soarele este puternic (uneori nici in masina nu poti citi pe tableta).
Deci exista situatii in care o tableta nu poate substitui un eBook Reader.

#316
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post_-_, on 24 ianuarie 2016 - 14:50, said:

Depinde de obisnuinta.
Daca il faceau ca un telefon, fara margini inaltate, era ok.

#317
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Post_-_, on 21 ianuarie 2016 - 00:48, said:

Formatele suportate sunt mai putin importante, deoarece se se pot converti foarte simplu (fara pierderi) cu ajutorul aplicatiei Calibre si nu numai...
Cel mai bine se vede pe ecranul lui Kindle Paperwhite care se regaseste periodic in oferte bune prin magazinele romanesti. Dezavantajul principal al lui Kindle este ca nu suporta formatul ePub care este un format popular. De aceea, daca ai eBooks in format ePub protejate prin DRM (cum sunt cele achizitionate de pe elefant.ro), atunci este necesar sa faci un efort suplimentar la inceput pentru instalarea unui plugin in Calibre care elimina automat DRM-ul la orice eBook incarcat in aplicatie, dupa care poti converti ePub-urile in .mobi ca sa le poti citi pe Kindle (detalii am oferit la topicul din link - postul #4).
eBook Readerele care suporta mai multe formate si au ecran iluminat sunt prea scumpe, iar cele care suporta majoritatea formatelor sunt produse de firme care nu scot eBook Readere de calitate (majoritatea provenind din China).
Deci iti recomand un Kindle Paperwhite de generatie cat mai noua.
O varianta mai simpla e sa trimiti cartile la Amazon sa ti le converteasca. E rapid si gratuit.

#318
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ti le redenumeste intr-un mod aiurit Amazon.

#319
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostAprilia, on 25 ianuarie 2016 - 07:06, said:

O varianta mai simpla e sa trimiti cartile la Amazon sa ti le converteasca. E rapid si gratuit.

Am trimis de cateva ori carti pe e-mail ca sa mi le converteasca, dar nu am fost multumit de rezultate in ceea ce priveste formatarea textului. La una dintre carti au fost afectate si diacriticile.

#320
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Post_-_, on 25 ianuarie 2016 - 08:50, said:


Am trimis de cateva ori carti pe e-mail ca sa mi le converteasca, dar nu am fost multumit de rezultate in ceea ce priveste formatarea textului. La una dintre carti au fost afectate si diacriticile.

Cred ca depinde de formatul pe care l-ai trimis, pdf-urile e clar ca nu pot iesi perfect. In ce priveste re-denumirea mi se pare relativ putin semnificativ, atata timp cat ai o carte pe care o poti citi pe readerul pe care il ai.

In ce priveste diacriticele, nu pot sa ma pronunt, fiindca nu am carti in romana pe kindle. Calibre e super OK, il folosesc pentru epub si mobi si, in cazuri de forta majora, pentru pdf.

#321
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu m-am referit la modificarea de format a fisierului (presupun ca asta vrei sa spui prin "redenumire"), ci la formatarea textului care se pierde uneori prin conversie in .azw via e-mail catre [email protected]. De exemplu, daca documentul contine tabele, liste cu marcaje, indentari, imagini etc. iese uneori o "varza" prin conversie. Calibre face o treaba mai buna si accepta outputul in formatele compatibile Kindle: azw3, mobi etc.

#322
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

View Postlucifer76, on 09 mai 2015 - 06:04, said:

Important e ce gasesti, nu ce doresti. Kindle se gaseste usor in Romania, Kobo si Nook mai greu. Sa le cumperi de pe piata gri nu merita.
Kindle 5 (ala cu butoane), se mai gaseste undeva pe la noi, nou? Sau pe afara, ca vad ca Amazon.de nu mai trimite in Romania?

View PostPhaseZ, on 30 iunie 2015 - 17:13, said:

Da. Singurele chestii diefrite sunt rezolutia, 300 fata de nu stiu cat are precedentul si fontul care zic ei ca e foarte relaxant pentru citit
Pai fontul nu il puteai regla oricum (nu are mai multe setari: medium, normal etc.)?

#323
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai am vazut recent si la Flanco si la MediaGalaxy. L-am invartit putin in mana, dar designul hidos nu ma atrage deloc.

#324
ytsejam

ytsejam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.12.2008
Salut!

Vreau o opinie din partea cuiva care a folosit sau foloseste un e-book Alcor Myth LED. Am vazut la un pret de aprox 330 ron. M-ar interesa si o comparatie cu alt model cunoscut gen Kindle Glare sau oricum in zona asta de pret. Astept si alte sugestii...

Multumesc,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate